Dikkat dağınıklığım ile ilgili?

Scooby

New member
Öncelikle 15 yaşındayım, lise 2'ye geçtim.
8.sınıftan beri farkında olduğum birkaç sorunum var;
Tüm ders boyunca derse odaklanamıyorum, istediğim halde bir süre sonra kendimi hayal kurarken buluyorum ya da sadece boş boş bakar vaziyette.
Hocanın dediklerini yazıyorum mesela, ama yazarken yine hayal kuruyorum, yazma bittiğinde ben bunu ne ara yazdım? diyorum, neredeyse tüm dersler böyle geçiyor ama bazı dersler, din dersi gibi anlaması(gerek bile yok) kolay derslerde bu daha az gerçekleşiyor.
Matematik dersinde ise diğer derslerden daha fazla gerçekleşiyor.
Evde ders çalışırken de odaklanamıyorum mesela 30 dakika ayırdım 5-10 dk çalışıyorum sonra aklıma dersle alakası olmayan sorular geliyor telefonu alıyorum araştırıyorum vs. sonra bir bakıyorum saatler geçmiş...
Sınav günlerinden önceki akşam tüm konuları öğrenmeye çalışıyorum, çalışırken hayal kurma vs. olduğu icin gece 2-3ü buluyor bitirmem, çok da faydalı olmuyor sınavdan sonra çoğunu unutuyorum kısa sürede..
Ama notlarım bunlara rağmen yüksek.
Lise 1de aşırı zorlanmaya başladım, gelecek kaygım da başladı, ne yapmalıyım tavsiye verir misiniz? Motivasyon işe yaramıyor, telefonu uzağa koysam da olmuyor artık bıktım bu durumdan ☹

Adem Bey'in videosunu izledim ama çoğu anne-çocuk ile ile ilgiliydi işime yaramadı benim

Duydu

New member
Tüm ders boyunca derse odaklanamıyorum, istediğim halde bir süre sonra kendimi hayal kurarken buluyorum ya da sadece boş boş bakar vaziyette.
Hocanın dediklerini yazıyorum mesela, ama yazarken yine hayal kuruyorum, yazma bittiğinde ben bunu ne ara yazdım? diyorum, neredeyse tüm dersler böyle geçiyor ama bazı dersler, din dersi gibi anlaması(gerek bile yok) kolay derslerde bu daha az gerçekleşiyor.
Evde ders çalışırken de odaklanamıyorum mesela 30 dakika ayırdım 5-10 dk çalışıyorum sonra aklıma dersle alakası olmayan sorular geliyor telefonu alıyorum araştırıyorum vs. sonra bir bakıyorum saatler geçmiş...
Sınav günlerinden önceki akşam tüm konuları öğrenmeye çalışıyorum, çalışırken hayal kurma vs. olduğu icin gece 2-3ü buluyor bitirmem, çok da faydalı olmuyor sınavdan sonra çoğunu unutuyorum kısa sürede..
Lise 1de aşırı zorlanmaya başladım, gelecek kaygım da başladı, ne yapmalıyım tavsiye verir misiniz? Motivasyon işe yaramıyor, telefonu uzağa koysam da olmuyor artık bıktım bu durumdan ☹

Adem Bey'in videosunu izledim ama çoğu anne-çocuk ile ile ilgiliydi işime yaramadı benim

İşin uzmanı değilim ama muhtemel kendi üzerinde baskı hissettiğin an benliğin bir oyalanma davranışı sergiliyor hayallere dalıyorsun.belki sana hemen ilaç dayamayacak uzman bir psikolog eşliğinde bu durumu çözersin. Ailenle paylaşırsan bu durumu sana yardımcı olacaklardır umuyorum. Eğer ne işin var psikologta falan derlerse onlara odaklanamadığından ayrıntılı bahset zaten zamanla sendeki ilerlemeyi görünce anlayacaklardır. Allah yolunu açık etsin genç arkadaşım

[MENTION=9082]Duydu[/MENTION] annemize katılmakla birlikte...

hayal kurduğunu farkettiğin anda kendini sadece durdur. bu zamanla kısalır. mesela ilk 1. saatte durursun sonra 55 dk da. sora 45.. biraz farkındalığını yükselt. seni diri tutacak zihnini diri tutacak şeylerle uğraş. satranç iyidir mesela. aklı başında bir çocuksun belli ki... kendini farkedip buna çare araman çok güzel. hocaya odaklan ve hangi konuyu naparken anlattığına dikkat et. oturuyor muydu? ayakta mıydı? kafasını mı kaşıryordu. tahtya ne çizmişti. bunlara odaklan. ortamını diri tut. nerede olduğunun bilincine var. arkadaşın o gün ne giymişti? sınıfta kaç pencere var? kim geldi kim gelmedi... anlatabiliyor muyum? hayale kapılmaman için gerçeğe odaklanman lazım.

bir de merak ettim, adem beyi dinlerken anne çocuk ilişkisinde hiç mi içinde bir şey oluşmadı?

Scooby

New member
Öncelikle teşekkürler

Demek istediğim şuydu; ben bu durum için çözümler arıyorum ama Adem Bey o videoda daha çok ebeveynlere hitap ediyor, çocuklarına karşı yapmaları/yapmamaları gereken şeylere

Aslında ne sorduğunuzu tam olarak anlamadım ama anne-çocuk ilişkisi dahil önemli sorunlarım olduğunun bilincindeyim

Hah yani videoda annelerin çocuklara davranışı anlatılırken annenin sana küçükken nasıl davrandığı konusunda sen de bir şeyler uyandırmamış mıydı esas soru.
Işte o hayallerin de ebeveyninle arandaki bağ ile alakalı olduğunu/olabileceğini anlıyorsundur o vakit..

baharibeklerken

New member

Dikkat daginikliginin iki ayrı yönden sebebi.
Biri psikolojik durumumuz diğeri fiziksel. Zaten ikisi birbirini besliyor.
Bende ocaktaki yemeği kokusunu aldığım halde yakacak kadar dalgınlık içindeyim.
Ulaştığım sebeplerden biri zihnin hızlı çalışması, kendini o ana bırakamamak. Buna da sebep olan seylerin bir kısmı kaygi, bulunduğun durumu ve işi sevmemek , stres, bebeklige kadar uzanan büyüklerin yanlış davranışları ile oluşmuş beynin calisma tarzi..

Digeri ise beyinde birikmiş toksinler.Bende titanyum di oksit ciddi birikmiş mesela. Aşılar,
Katkili yiyecekler, kimyasal ilaçlar kokulu hersey deterjan vs.
Bu kısmı oncelikli halletmek gerekiyor. Cunku toksinler beyinde oldukça ne yaparsaniz yapin hicbir yontem ise yaramıyor. Yillardir bu konuda cok sey deneyip umutsuz kalmis sonra ilk noktanın bu oldugunu tespit etmis biri olarak söylüyorum.

Zihne fazla goruntu ve sese maruz kalarak yani film video izleyerek aşırı yuklenmek de ayri bir faktör.

Genc arkadaşım bu saydiklarimi araştırıp dikkate alırsan ipin ucunu tutmus olursun. Ve bu seni bir yerlere taşır diye umuyorum. Belki yillar alacak ama hayatını dsha kaliteli yaşamak için değer bu çabaya.

Son düzenleme: