Doğru Eşi Nasıl Seçeceğiz?

Ayşe Gençer

New member
Eşimizle yaşadığımız problemlerin çoğu tencere kapak olacağımız eşi nasıl seçeceğimizi bilmediğimizden dolayı yaptığımız evliliklerden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
İnsan ancak tencere kapak olduğu eşi bulduktan sonra uyum sağlama süreci başlıyor bana göre.
Peki ama uygun eşi nasıl bulacağız.

"Büyükler sayılara bayılır. Tutalım, onlara yeni edindiğiniz bir arkadaştan söz açtınız, asıl sorulacak şeyleri sormazlar. Sesi nasılmış, hangi oyunları severmiş, kelebek biriktirir miymiş, sormazlar bile. 'Kaç yaşında?' derler, 'Kaç kardeşi var? Kaç kilo? Babası kaç para kazanıyor?' Bu türlü bilgilerle onu tanıdıklarını sanırlar. "

Küçük Prens'ten aldığım bu bölüm size ne düşündürttü?

Bana insanların eş seçerken yaptığı hatayı gösterdi diyebilirim. Düşünsenize birinin evleneceğini duysanız soracağımız sorular ne olurdu? Muhtemelen ikinci gruptakiler!

Yanlış sorular yanlış sonlara götürüyor bana göre. Yan yana olup bakışmanın en büyük mutluluk olduğu düşünülen, bir sen bir ben bir de bebek denilen heyecanlı günler geçtikten sonra insanlar bir bakıyor ki kesişim kümesi boş küme! Oysa zamanında ilk gruptaki sorular sorulmuş, önemsenmiş olsaydı o günler geldiğinde fark kümeleri de kesişim kümesi de dolu olurdu kanımca.
Üniversitede matematik profesörü değerli hocamız bize kızdığı zaman soru sormama cezası verirdi. O zaman rahatlardık oh bizi rahat bıraktı diye. Ne akılsızmışız! Yıllar sonra anladım soru sormanın önemini ve gerekliliğini. Ama daha da çok doğru soruları sormanın mutlak gerekliliğini! Doğru soruyu sorabilmesi için konunun içinde olması, konuyu bilmesi gerekir insanın. Yoksa sorarsın işte Küçük Prens'in dediği gibi yaşın kaç, kaç kardeşsin diye!

20'li yaşlarımdayken 40'larında bir hanım bize bir tavsiye vermişti 'sizin sevdiğinizle değil, sizi seven ile evlenin diye!' aklımda kalmış nedense. Şimdi 40'larındayken ben 20'lerinde olan gençlere vereceğim tavsiye 'Sizi sevenle değil, sizin sevdiğinizle evlenin ki sevdiğinizin ilk heyecanları geçip o kadar da çok sevmeyince ilişkinizi canlı tutacak bir dayanağınız olsun!'

Allah tüm gençlere tencere kapak olacakları kişilerle uyum içinde, evli değil aile olabilecekleri evlilikler nasip etsin inşallah!

1aaes?im.jpg

Son düzenleme:

şima

New member
Eşime soruyorum benimle evlendiğine ne düşünüyorsun diye oda bana bazen iyiki evlenmisim diyorum bazende tam tersi olabiliyor dedi aklımda kaldı bu benim ben galiba tam aile olamadım

Ayşe Gençer

New member
Ne güzel.yine bir konuya deginmissiniz ben sizin böyle konularinizi hem.forum.adına hemde kendi adıma çok seviyorum neden mi ihtiyaç olan hisleri birebir yansitiyorsunuz.

Bizim oralarda kişiliğine fazla bakilmiyor ..Maaşını soruyorlar memur mu işi iyimi diyorlar Düşünüyorum kendi evladına burdakiler ne düşünecek veya ne gibi düşünceleri var Farkına varamiyoruz bu farkındalık sanırım genel de yaş ile alakası varmı

Sevgili Aydemir,

Ne yazık ki haklısınız! Toplum olarak ne aileler bilinçli rehberlik etmek için gençlere, ne gençler bilinçli nasıl eş seçecekleri ile ilgili.
Bu grup içinde kiminin şansı yaver gidiyor ve kapağını bulup gül gibi geçinip gidiyor. Ama geri kalan kısım ise hocamızın dediği gibi terapiye muhtaç ediliyor.

Bu bana göre bu uyanışla ilgili yaştan ziyade. Dileyelim ki tüm gençler seçmeden önce eşlerini uyanmış olsunlar o 'farkındalıksız' uykudan ...

Son düzenleme:

Ayşe Gençer

New member
Ne güzel.yine bir konuya deginmissiniz ben sizin böyle konularinizi hem.forum.adına hemde kendi adıma çok seviyorum neden mi ihtiyaç olan hisleri birebir yansitiyorsunuz.

Bizim oralarda kişiliğine fazla bakilmiyor ..Maaşını soruyorlar memur mu işi iyimi diyorlar Düşünüyorum kendi evladına burdakiler ne düşünecek veya ne gibi düşünceleri var Farkına varamiyoruz bu farkındalık sanırım genel de yaş ile alakası varmı

Bu arada güzel sözleriniz için de çok çok teşekkür ederim :)
Ne mutlu bunları duyduğum için :)

Sabah

New member
Ben insanin esiyle de guvenli baglanmasi gerektigi kanaatindeyim. Ya da soyle diyeyim guvenli baglanabildigi kisiyle evlenmeli insan. Bu da tipki cocukla baglanma nasil bir anda olmuyorsa es ile de bir anda olmayan birsey. Yuruyen merdiven testi es ile baglanmada uygulanamasa da :) insan es adayinin yaninda kendini guvende, emniyette ve oldugu haliyle kabul gormus- onu da oylece kabul etmis hissediyorsa daha kisasi es adayini sanki yuzyillardir taniyormus gibi hissediyorsaniz evlenin derim. Hakli oldugumu simdi henuz bes aylik bebegime kendimi birakip onunla guvenli baglanmaya calisirken anliyorum. Bu kucuk adami da sanki yuzyillardir taniyorum, henuz konusamasa da sanki ayri bir dunyada konusuyoruz gibi. Esimle de boyle hissederiz birbirimizi. Bilmemki anlatabildim mi?

Ayşe Gençer

New member
Ben insanin esiyle de guvenli baglanmasi gerektigi kanaatindeyim. Ya da soyle diyeyim guvenli baglanabildigi kisiyle evlenmeli insan. Bu da tipki cocukla baglanma nasil bir anda olmuyorsa es ile de bir anda olmayan birsey. Yuruyen merdiven testi es ile baglanmada uygulanamasa da :) insan es adayinin yaninda kendini guvende, emniyette ve oldugu haliyle kabul gormus- onu da oylece kabul etmis hissediyorsa daha kisasi es adayini sanki yuzyillardir taniyormus gibi hissediyorsaniz evlenin derim. Hakli oldugumu simdi henuz bes aylik bebegime kendimi birakip onunla guvenli baglanmaya calisirken anliyorum. Bu kucuk adami da sanki yuzyillardir taniyorum, henuz konusamasa da sanki ayri bir dunyada konusuyoruz gibi. Esimle de boyle hissederiz birbirimizi. Bilmemki anlatabildim mi?

Çok teşekkürler Elif Hanım ne güzel söylediniz, "Eş ile Güvenli Bağlanma" harika! Söylediklerinize yürekten katılıyorum :)

Whynot

New member
Bi de es seçilirken 'insanlar bu kişi hakkında ne düşünüyor "diye de çok hatalar yapılıyor. Ne bilim okulun en popüler erkeği veya mahallenin en gözde kızı sanki en evlenilecek şahısmış gibi
Oysa başkalarının ne düşündüğü benim normlarimla ortusmeyebilir ki
Es seçerken en birinci acaba bu adam ve ya kadın merhametli mi değil mi diye sormalı bunu anlamaya çalışmalı bence

Ayşe Gençer

New member
'Benimle evlenir misin?' sağlıklı bir soru değil diyebilir miyiz bu durumda?

Hmm ne güzel aklınıza geldi öyle :)
Bir durup üstüne düşünmeli hadi gelin...
Kimse aslında evli kalmak istemez aile olmak ister, onu dile getirir arasındaki farkı bilse öyle değil mi? Sanki sadece evli kalmayı amaçlıyor gibi geliyor bu soru derin düşününce. Yoksa aile olmanın ilk şartı olan aşama mı kastediliyor?

Aman işte bazen çok bilmek bundan kötü öyle değil mi sevgili Mercan, bak beyin nasıl her şey üzerinde düşünüp didikliyor, yoruyor kendini. Evet evet biz yine sana yağ deyince margarinin kastedilmesi gibi benimle evlenir misin deyince aile olmanın kastedildiğini kabul edip beyinlerimizi rahata kavuşturalım be dersiniz :)

Sevgilerimle

Çok yaşayın emi :) :)

mercan

New member
Haklısınız bazen çok fazla ayrıntı düşünmemek gerek.

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim Ayşe Hanım :)

emine123

New member
Bazen şöyle bir düşünce olmuş tencere kapak misali , zıt kutupların biraraya gelmesi evlilikler hep genelde böyle derler ben farklı düşünüyorum açıkcası neden böyle olsun ki [MENTION=31]Ayşe Gençer[/MENTION] dediği gibi aile olabilmek önemli olan

1aaes?im.jpg

mercan

New member
Özellikle kız çocukları dünyaya geldiği zamandan itibaren "el evi" diye bir ifadeyle karşılaşıyorlar.

" Sen bu yemeği el evinde bulabileceğini mi sanıyorsun? "

"El evinde bu kadar rahat davranabileceğini mi sanıyorsun." gibi

Hatta bir anne kızının "el evinde " aşağılacağını küçümseneceğini düşünüğü için kızına sevgi göstermediğini söylemişti. Ben seversem "el evindeki " olumsuz davranışlara dayanamaz diye.

Erkek çocuklarda ise "el kızı " korkutması var. Hatta türküsünü de yapmışlar. El kızı değil mi aman aman sevdi de kaçıverdi.

"El evi" ve "el kızı " ifadelerinin "aile olabilmek" üzerinde ne gibi bir etkisi vardır?

Anadolu pedagojisine gönül vermiş sizlerin bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.