Edilgenlik

Nfs

New member
Edilgen kişilik yapısına sahip olup da kurtulabilen var mi ? Ben egzersizleri yapmakta zorlanıyorum , önerilerinizi bekliyorum

Hiç birimiz edilgen olarak yaşama devam etmek üzere gelmedik ki hayata :) Mutlaka edilgenliği aşmış olan, daha önce etken olamadığı alanlarda şimdi etken olabilenler vardır yani :)

Hangi egzersizleri yapmakta zorlandınız değerli [MENTION=3099]Nfs[/MENTION] ?

Nfs

New member
Aslında bu konuyla ilgili terapi alıyorum egzersizlerin hepsini yaptım bir hafta ama bir gün yapmasam yine eski halime dönüyorum ertesi gün yapmakta yine zorlanıyorum sanki bir omur boyu yapsam yine her defasında zorlanicam, bir turlu bu durumdan kurtulamicam gibi geliyor. Ses tonumu hiç duzeltemiyorum ruhuma öyle işlemiş ki edilgenlik dışarda bağırmak adres sormak hepsi o kadar zor geliyo ki midem bulanmaya başlıyo ve hep erteliyorum oysa rahatlayana kadar bu egzersizleri yapmam gerektiği söylendi ama ben bin defa da yapsam rahatlayamicam gibi

Değerli @Nfs

Egzersizleri yaparken içinizde uyanan o bunaltı var ya, benliğiniz, kendini korumak için yapıyor bunu. Geçmişin tecrübeleri ile, kendini bu şekilde koruyabileceğini öğrenmiş benlik. Eğer kendini bir bırakacak olsa, nasıl da incitilebileceğini öğrenmiş.

Ancak şimdi, ne siz çocukluğunuzdaki gibi zayıf ve çaresizsiniz, ne de etrafınızda sizi küçük düşürecek, değersiz hissettirecek birileri var. Yani artık benliğinizin aslında böyle kendini koruma tedbirlerine ihtiyacı yok. Bu edilgenlik hallerine ihtiyacı olmadığını benliğe öğretebilmek için, işte bu egzersizleri yapmak iyi oluyor.

Ormana gidip, avazınız çıktığı kadar, doyasıya, sınırsızca bağırmış olsanız, ve hayatın hala aynı devam ettiğini, hiç bir şeyin değişmediğini, sizi tehdit eden hiç bir unsurun ortaya çıkmadığını görseniz, yaşasanız, benliğinize “kendi” olmasının hiç bir engeli olmadığını edindirmiş olursunuz.

Çok düşünmeden, öyle midenize uzun uzun kramplar girmesine zaman tanımadan, bir anda yapıverin. Soruverin birine adresi. Ve hiç bir şey olmadığını görün, gösterin kendinize :)

Yakın zamanda ben de bir tecrübe yaşadım. Düşünerek planlasam asla yapamayacağım bir şeyi, çocuklar için gittiğimiz bir yerde bir anda yaparken buldum kendimi :) Öyle farklı bir duygu yaşattı ki bana, öyle bir özgürlük hissiydi ki :) Sanki kaygılarımdan kendimi özgürleştirmişim gibi... Şimdi o anları anımsadığımda tebessüm ediyorum keyifle :)

Bunu kendimize yaşatmamız lazım biliyor musunuz... Neden olmasın ki

Son düzenleme:

Atıfınannesi

New member
Hiç birimiz edilgen olarak yaşama devam etmek üzere gelmedik ki hayata :) Mutlaka edilgenliği aşmış olan, daha önce etken olamadığı alanlarda şimdi etken olabilenler vardır yani :)

Hangi egzersizleri yapmakta zorlandınız değerli [MENTION=3099]Nfs[/MENTION] ?

Özelden yazamadığım için konu ili çok alakalı olmasa da buradan yazıyorum kusura bakmayın.

Rümeysa hanım mrb, isminizi bu form da bir arkadaştan duydum gelmeyi çok istiyorum size ama her ay birşey çıkıyor nasip olmadı bir türlü. Onarıma eşimin ve benim ihtiyacımız olduğu o kadar aşikar ki ama nerden başlamalıyız bilmiyorum :( eşimi bu sürece nasıl ikna ederim onu da bilmiyorum ama son yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum size yönlendirmeniz de yardımcı olacağını düşünüyorum. 4 yaşında bir oğlumuz var babası ile bağı çok kuvvetli değil yakın döneme kadar sık sık onu sevmediğini söylüyordu eşim canı gibi sevmesine rağmen çok az ilgileniyor oğlumuzla sürekli bişeylerle oyalıyor kendini oyalanma davranışları içinde yani adem hocanın deyimi ile... Olaya gelemedim bir türlü eşimden oğlumuz ile oynamasını rica ediyorum ama inanın çok zorlanıyor ve çocuğun mutlu olması eğlenmesi beklenir değil mi oyunda ama çoçuk sinir küpü oluyor top oynuyorlarsa mesela top sürekli eşimde oluyor kısaca üstünlük hep babada en son işte boks yaparlarken eşim çocuğun üstüne abanmış çocuk altta çırpınıyor boğulacak gibi oldum sert bir şekilde eşimi uyardım oyunları bitti ve ben köşe bir odaya gidip hıçkıra hıçkıra ağladım eşim önceleri sinirlenir kızar bir daha oyun oynamayacağım söyler ne yapsam beğenmiyorsun derdi ama şimdi şaşırıyor anlam veremiyor ve eşime hep oğlum merkezli bakmaya başladım bana istediği kadar iyi olsun oğlumuzla arası iyi değilse eşimden soğuyorum :( yönlendirmenize ihtiyacımız var rümeysa hanım önce hangimizden başlamalıyız yada çiftlerle birlikte de çalışıyor musunuz? Birde eşim böyle şeylere çok uzak adem hocayı bile rica minnet dinliyor dinledikten sonra bir süreliğine de olsa değişmekle birlikte davranışları...

Cevabınızı önemsiyorum şimdiden tşk ederim.