Eğitim kartları Faydalımı Zararlı mı ?

Poetdrop

New member
Merhaba
Kızım 4 aylık 2 aylıkken 0-6 ay için önerilen eğitim kartlarından aldık. Kartlar siyah beyaz resimlerden oluşuyor. Kedi at vs hayvanlar şekiller ve duygu ifade eden resimler var üzgün şaşkın gibi. Bunları saniyede bir kart olmak üzere gosterip ne olduğunu soyluyoruz. Bebeğim 2 aylikken bir kaç kere oynadık gayet de ilgi ile izledi fakat sonra bıraktık. Herhangi bir zararı var mıdır ? Emin olmadan devam etmek istemiyorum. Adem hoca bu konuda bir şey söylüyor mu acaba ?

Poetdrop

New member

Hayvan resimleri değilde, siyah beyaz renkte farklı desenler olursa bildiğim kadarıyla beyin gelişimini olumlu etkiliyor. Hayvan resimlerini göstermeden diğer desenler gösterilebilir bu durumda aslinda

Aslında sadece hayvan resimleri yok. Duygu ifade eden yüzler şaşkın, mutsuz, mutlu gibi ve şekiller kare dikdörtgen vs. Bunlari göstermek sorun olur mu ?

Açıkçası bebigimle yapacak aktivite arıyorum henüz küçük ama bunun dışında yapabileceğimiz ne gibi aktiviteler olabilir. Bol bol dışarı çıkartıp ağaçları yaprakları incelemesine izin veriyorum

baharibeklerken

New member
Aslında sadece hayvan resimleri yok. Duygu ifade eden yüzler şaşkın, mutsuz, mutlu gibi ve şekiller kare dikdörtgen vs. Bunlari göstermek sorun olur mu ?

Açıkçası bebigimle yapacak aktivite arıyorum henüz küçük ama bunun dışında yapabileceğimiz ne gibi aktiviteler olabilir. Bol bol dışarı çıkartıp ağaçları yaprakları incelemesine izin veriyorum

Hayvan resimlerini 18 aydan önce gerçek çizim dışında görmesinin uygun olmadığını biliyorum. Yüz ifadelerini şekilleri ben de kullanmıştım . Ne kadar doğru bilmiyorum fakat siyaj beyaz görsellerin faydalı olduğunu biliyorum. Oyun halisi kullanmıştım ben birde o dönemde fakat benim oğlumun hiç ilgilisi çekmedi. Farklı dokulara sahip kumaş parçalarından yapılan oyuncaklar faydalı olabilir. Ses çıkaran poşetler. Ben küçülen çoraplarına mısır pirinç mercimek vs koyup dikmistim. Çevir çeşit top yapmıştım onlardan. Hala dokunmaktan sıkmaktan hoşlanır onları. Fakat en çok sizle geçireceği vakit önemli. En güzel Aktivite annesinin tenine saçlarına dokunmak. Bol bol konuşup göz teması kurmak. Sağlıkla büyütün ins

Aktivite arayışını okuyunca içimden geçmişti ki, Ayhumeyra hanım yazmış.
Yine de vurgulamak istedim. Belki siz farkindasinuz ve dikkat ediyorsunuz hiçbir fikrim yok. Sadece internette bu konunun çok abartildigini düşündüren şeylerle çok karşılaştığım için burda okuyacaklar için yazmak istedim.
Bir bebeğin ihtiyacı, ruhu duyguları dingin, Engin, ihtiyacını bakislarindan hissedip duyabilen bir ruh, bir çift göz. anne. Bu olduktan sonra çevredeki şeyler vakti geldikçe ilgi dünyasına Girdikce ogrenecektir. Önemli olsn o güven ve emniyet hissini yudum yudum içip doyumsamak. Keşke anneler enerjilerini öncelikli olarak buna ayirsa. Ic dünyasındaki yaraları tamir etmeye, duyarlılığını artırmaya harcasa. Bunun için verilmiş fırsat o minicik , masum yavruların o hallerini kacirmasa. Kart, etkinlik, oyuncak elbette faydası vardır birsey diyemem. Ama biri altinsa biri bakır. Eldeki imkân kısıtlı ise en kıymetli ve elzem olana vermeli. O da bu aylarda annenin ten tene gozgoze, sıcacık Kucağı ve engin bakışları... O bakislardaki dinginligi bugün nereye götürsem, hangi etkinliği yapsam, zekasini algısını neyle gelistirsem kaygıları bozacaksa faydadan çok zarar getirir zannimca. Iki uc ay once görmesinin , tutmasinin, yapabilmesinin karı, anneden alamadığı ruhsal genişliğin verdiği güven hissiyle dünyayı algilamasinin yanında çok çok küçük kalır. Zengin kocanın eşime daha lüks giydireyim, daha iyi yerleri gezdireyim vs diye çalışmaktan, eşiyle sakin dingin iki çift kelam edecek, onu dinleyip ruhuna akacak fırsatları kaçırması ve eşinin lüks hayat içinde mutsuz olmasını hatırlatıyor bana bu tür doğallığini yitiren aktiviteler. Sonra yediğini içtiğini eksik etmedim , sunu sunu yaptim yine de yaranamadim diyen anneler babalar ve kocalar... bilmiyorlar ki, aç açıkta olmak değil karşıdaki insanla can cana muhabbettir insanın ihtiyacı...

Bu cümlelerim size değil sevgili anne, dediğim gibi konu açılınca içimi dökme arzusu. Enerjiniz ikisini yapmaya yetiyirsa ne mutlu, ne güzel. Bu basligi Okuyan anneler den gücü birine yetecekler için bir fikir. Resim ekleyebilsem iki redim var. Fırsat bulursam deneyeyim. Olmazsa mutluluğun resmi birinin adı. Nette arayınca çıkıyor sanırım, hocamız biryerde bahsediyordu bu resimden.