Emzirerek uyutmak dogru mu?

Büşra

New member
7 aylık oğlum benimde göğsümde uyuyor ve çok huzur bulduğunu düşünüyorum kendini güvende hissediyor. Bu anne içinde eşsiz bir an bence. Kendini sizin kollarınıza güven içinde bırakan bir bebek anneye de huzur veriyor.

68741603_igtd

New member
Bunun cevabini ben de merak ediyorum adem beye sosyal medya uzerinden ulasip bu konuyu sormaya calistim ama bir turlu kismet olmadi cevap. Benim bebegim de 5 aylik oldu. Gece uykusuna da gunduz uykusuna anne gogsunde daliyor. Cocugu emzirme bittikten sonra uyandirip baska yontemler deneyerek uyutmaya calismak sacma geliyor. Keske bilen biri bu sorumuza cevap verse. Bana dogal olan buymus gibi geliyor. Oyle saatlerce cocugu uyutmaya calismak garip gibi. Bir uzman gorusu bulabilmeyi bekliyorum. Bazi uzmanlar bu sekilde cocugun uyku saatini beslenmeye endeksledigini soyluyor laki n emme pedagojik acidan tek basina beslenme anlamina gelmiyorki bebek icin. En onemli guven ve emniyet hissi kaynagi.

Gece 1den once uyumuyor konusunda da sunlari soylemek isterim. Benim bebegim de 2 aylik olana kadar gece 1den once uyumuyordu. Tum gece ben yaninda oldugumdan geceleri bazen uyanip beni gorunce tekrar uykuya daliyor, bazen aciktigindan uyanip doydugunda tekrar uyuyordu. Sizin gibi gece uykumuz rahatti yani. Sonra bir yerde buyume cagindaki cocuklarin gece 9 ile 3 arasindaki uykusunun buyumeye olumlu etkisini okudum. Bebegimiz aslinda gece 1 e kadar bir kac kez uykuya daliyor tekrar uyaniyordu. Ben de uyandi diye kaldirip gune devam ediyorduk. Bu aliskanligin aslinda bizim yatma saatimize gore duzenlendigini farkettim. Genis ailemiz var evden ses, tv vs gece 1e kadar eksik olmuyor. Simdi soyle yapiyorum. 8 yahut 9 gibi bebegin aciktigi ya da uykusu geldigi zaman ki bu ikisi genelde beraber oluyor, uyku hazirligini yapiyorum. Alt degistirme, burun temizligi, pijama giyme gibi. Bu sirada bebekle muhabbet edip vakit gecirmis oluyoruz. Sonra anne gogsunu emerek uykuya daliyor. Uzun emiyor sizdeki gibi. Emme tamamlanip bebek kendi istegi ile memeyi biraktiktan sonra biraz gogsumun ustunde yatirip derin uykuya gecmesini bekliyorum. Sonra yatagina aliyorum. Gun icersinde birseylerden tedirgin olmussa uyanabiliyor. Bazen 10 dk sonra bazen 1 saat 2 saat sonra. Uykuyu hic bozmuyorum. Gogsume tutuyorum hemen. Ya bir iki dk emip uyuyor yahut hic emmeden kucagimda yeniden uyuyor. Bazen bu uc dort kez tekrarlaniyor. Bu uyanmalari acaba halen annem burda mi kaygisina bagliyorum. Sonrasinda 3 4 saatlik kesintisiz uyku aliyor. Sabaha kadar her uyandiginda ihtiyaclari nazikce uykusu dağıtılmadan giderildiginde uykuya dalmasi sikintisiz. Gece uykusu toplamda 11 12 saati buluyor öylece. Denemenizi tavsiye ederim.

Çok güzel. Geçtiğimiz haftalarda bir kac kez aksama dohtubuyuyp akşam uyaniyordu kızım. Sonrasinda uynip iyumayinca sabirsizlanip salona,getiriyordum . Sonrada uyku dagiliyorsu tabi .Hatami anlayip,o uyudugunda yaninda kaldım yada sesini,duyacağım çok yakin yerde böylece uyudugunda ya,emzirdim yada kucakladim uyudu . Benimde kafama su soru takılıyordu acaba uyku hazirligi,yapmak lazim mi . Ve gece,mahakkak,pijama,giydirmek lazim mi bebek oldukları icin ???

68741603_igtd

New member
Iste ayni uyuma duzenini yavas yavas erkene cekin. Bunu soylemeyi unutmusum affedersiniz. Simdiki uyku icin odaya gecis saatiniz 11 ya misal bu aksam 15 dk erken odaya gecin. Bunu tolere ettikten sonra saati kademeli olarak erkene alin. En gec 9 da uykuya gececek hale gelene kadar. Bir de su var onceden yani gec saatte cocuk uyuyorken cocugu normal oda isiginda uyutuyordum. Geceleri de odaya yeterli isik veren gece lambasi kullaniyordum ki gece alt degistirme vs sirasinda isik acmamak icin. Saati erkene cekmeye baslayinca oda isiginda bebegi uyutup sonra gece lambasina gecmeyi birakip uyku hazirligi tamamlandiktan sonra direkt gece lambasini yakiyorum. Sanki bizim kucuk adam gece lambasini acar acmaz gece uykusu cakti geldigini anlıyor. Boylelikle ilk uyanasinda ortamin isik miktari da uyumadan onceki gibi oldugu icin tedirginligini azalttigimi dusunuyorum. Boyle yapmiyorsaniz bunu da deneyin bence.

Gece hangi durumlarda altını degistiriyorsunuz peki kaka yaptığı zaman mı
Malum şimdiki bezler cisini emdiği icin pek sorun olmuyor

Sabah

New member
Gece hangi durumlarda altını degistiriyorsunuz peki kaka yaptığı zaman mı
Malum şimdiki bezler cisini emdiği icin pek sorun olmuyor

Ben yetiskinligimde cocuklugumdan aliskanligim olmadigi icin cok ozenmeme ragmen pijama giyme huyunu cook zor edinebildim :) o yuzden bebegime de pijama giydiriyorumki yetiskinliginde huy kalsin diye. Guzel bir his cunku yataga ayri temiz kiyafetle girmek. Zorunlu mi tabiiki degil. Gece kaka huyu yok. Oglum 6 aylik. Sabah saat 7 kakasi hic sasmaz :) gece yapmiyor zaten. Bezini yokluyorum cis dolu geldikce degisiyorum gecede 2 bazi geceler dis yuzunden cok emmisse 3 kez ihtiyac duyabiliyorum. Sabaha kadar bekletmeye icim elvermiyor cunku sabahlari bez cok dolmus oluyor, islak sonucta usutur rahatsiz eder usudugu icin gazi artabilir.. Brn oyle bir bezle nasil rahat edemeyeceksem onun da edemeyecegini dusunuyorum. Zaten cocuk da degismesem kipurnaiyor rahatsizligini belli ediyor. Yalniz su var cocuk emmek icin mizirdandiginda bezini hep emzirip tekrar uykuya daldiktan sonra degistiriyorum mizirdanma aninda degistirirsem uyaniyor cunku. Ama tekrar uykuya daldiktan sonra pispislayarak uyandirmadan degistirebiliyorum.

68741603_igtd

New member
Ben yetiskinligimde cocuklugumdan aliskanligim olmadigi icin cok ozenmeme ragmen pijama giyme huyunu cook zor edinebildim :) o yuzden bebegime de pijama giydiriyorumki yetiskinliginde huy kalsin diye. Guzel bir his cunku yataga ayri temiz kiyafetle girmek. Zorunlu mi tabiiki degil. Gece kaka huyu yok. Oglum 6 aylik. Sabah saat 7 kakasi hic sasmaz :) gece yapmiyor zaten. Bezini yokluyorum cis dolu geldikce degisiyorum gecede 2 bazi geceler dis yuzunden cok emmisse 3 kez ihtiyac duyabiliyorum. Sabaha kadar bekletmeye icim elvermiyor cunku sabahlari bez cok dolmus oluyor, islak sonucta usutur rahatsiz eder usudugu icin gazi artabilir.. Brn oyle bir bezle nasil rahat edemeyeceksem onun da edemeyecegini dusunuyorum. Zaten cocuk da degismesem kipurnaiyor rahatsizligini belli ediyor. Yalniz su var cocuk emmek icin mizirdandiginda bezini hep emzirip tekrar uykuya daldiktan sonra degistiriyorum mizirdanma aninda degistirirsem uyaniyor cunku. Ama tekrar uykuya daldiktan sonra pispislayarak uyandirmadan degistirebiliyorum.
Yazdiklarinizi okudukça kendimi daha çok sorgular oldum . Maşallah ginul gözünüz açık ve çocuğunuzu iyi takip ediyorsunuz . Neyi neden istediğini. Ben hala kendimde körlük hissediyorum. Onsezilerimle bakamadim sanki kuzuma . Hep bir destek bilirkişi istedim o bilirkisilerunde mantigina guvendiysem tabi . Peki nasıl uyutuyorsunuz oglunuzu gunduz gece . Uyumadigi zamanlardada kizim oyl3,hic kendi kendine durmuyor. Muhakkak mizmizlanip birseyler istiyor . Ilgisini çekiyor çok şey. Uykusu geldi mi bazen anlayamiyorum,sanırım

Sabah

New member
Yazdiklarinizi okudukça kendimi daha çok sorgular oldum . Maşallah ginul gözünüz açık ve çocuğunuzu iyi takip ediyorsunuz . Neyi neden istediğini. Ben hala kendimde körlük hissediyorum. Onsezilerimle bakamadim sanki kuzuma . Hep bir destek bilirkişi istedim o bilirkisilerunde mantigina guvendiysem tabi . Peki nasıl uyutuyorsunuz oglunuzu gunduz gece . Uyumadigi zamanlardada kizim oyl3,hic kendi kendine durmuyor. Muhakkak mizmizlanip birseyler istiyor . Ilgisini çekiyor çok şey. Uykusu geldi mi bazen anlayamiyorum,sanırım

Anneliginize guvenin. Bir anne eger ic sesini dinleyebiliyorsa hic kimseye ihtiyac duymuyor inanin. Adem Bey'in kendini cocuguna birakmak dedigi seyi ben cocugum olduktan sonra ancak anlayabildim. Kafam cocugumla degil baska birseyle mesgul olmussa cocugun ne istedigini anlayamiyorum yavrucak mizirdanip duruyor. Yeni dogdugunda bunu beceremiyordum pek. Simdi her gecen gun bu konuda daha da yetenek kazandigimi hissediyorum. Ne kadar duru bir zihinle bebegime yaklasirsam cocuk o kadar sakin duruyor. Nicin mizirdansinki her ihtiyacini hissedebiliyor annesi vaktinde gideriyor :) boyle dusundukce onunla daha uyumlu oluyoruz. Emzirirken ornegin hicbirsey dusunmeyip onun her hareketini izleyin, ruhunu duyumsamaya calisin. Eliyle yuzunuzu yoklamiyor ya hissederek hafizasina kaydeder gibi.. Bir video vardi ya cocuklarin gozlerini baglayip gormeden annelerini tanimalarini bekliyorlar. Kimisi yuzune dokunuyor annesinin, kimisi ellerinin sekline bakiyor kimisi kokluyor, kimisi sacina dokunuyor ama hepsi adeta beyninde birseyle kodlamis gibi annesini buluyor. Ben cok etkilenmistim o videodan.. Birini dokunup hissederek gormeden taniyabilmek zor aslinda dusununce. Evlatlarimiza bu gozle bakmak lazim aslinda. Kokusunu, parmaklarinin seklini, yuzunun hatlarini, sacinin dokusunu.. Hepsini kaydedercesine hissermek lazim. Muthis bir arimislik hissi. Uyurken seyretmek de bag kurmayi kolaylastiriyor diye dusunuyorum. Zamanla insan kendini onunla konusabiliyormus gibi hissediyor bag kurdukca.

Oglum hep emerek uyuyor. Asi, dis gibi zamanlarda sizidan direndigi oluyor elbette. Ninni soyledigimde, basini oksadigimda sakinlesir genelde. Aglamasini duydugumuz sayilidir. Mizirdanir boyle zamanlarda. Kucakta sakinlesmemisse ev icerisinde hafif yuruyusle tur atarak mayisiyor. Uykusu geldiginde goz kapaklari daha agir inip kalkiyor mesela. Onu duymaya baslarsaniz direnez zaten uykuya. Tadini cikarin bu gunlerin hissedin yavrunuzu birakin kendinizi ona. Cok degisecek hersey.

68741603_igtd

New member
Anneliginize guvenin. Bir anne eger ic sesini dinleyebiliyorsa hic kimseye ihtiyac duymuyor inanin. Adem Bey'in kendini cocuguna birakmak dedigi seyi ben cocugum olduktan sonra ancak anlayabildim. Kafam cocugumla degil baska birseyle mesgul olmussa cocugun ne istedigini anlayamiyorum yavrucak mizirdanip duruyor. Yeni dogdugunda bunu beceremiyordum pek. Simdi her gecen gun bu konuda daha da yetenek kazandigimi hissediyorum. Ne kadar duru bir zihinle bebegime yaklasirsam cocuk o kadar sakin duruyor. Nicin mizirdansinki her ihtiyacini hissedebiliyor annesi vaktinde gideriyor :) boyle dusundukce onunla daha uyumlu oluyoruz. Emzirirken ornegin hicbirsey dusunmeyip onun her hareketini izleyin, ruhunu duyumsamaya calisin. Eliyle yuzunuzu yoklamiyor ya hissederek hafizasina kaydeder gibi.. Bir video vardi ya cocuklarin gozlerini baglayip gormeden annelerini tanimalarini bekliyorlar. Kimisi yuzune dokunuyor annesinin, kimisi ellerinin sekline bakiyor kimisi kokluyor, kimisi sacina dokunuyor ama hepsi adeta beyninde birseyle kodlamis gibi annesini buluyor. Ben cok etkilenmistim o videodan.. Birini dokunup hissederek gormeden taniyabilmek zor aslinda dusununce. Evlatlarimiza bu gozle bakmak lazim aslinda. Kokusunu, parmaklarinin seklini, yuzunun hatlarini, sacinin dokusunu.. Hepsini kaydedercesine hissermek lazim. Muthis bir arimislik hissi. Uyurken seyretmek de bag kurmayi kolaylastiriyor diye dusunuyorum. Zamanla insan kendini onunla konusabiliyormus gibi hissediyor bag kurdukca.

Oglum hep emerek uyuyor. Asi, dis gibi zamanlarda sizidan direndigi oluyor elbette. Ninni soyledigimde, basini oksadigimda sakinlesir genelde. Aglamasini duydugumuz sayilidir. Mizirdanir boyle zamanlarda. Kucakta sakinlesmemisse ev icerisinde hafif yuruyusle tur atarak mayisiyor. Uykusu geldiginde goz kapaklari daha agir inip kalkiyor mesela. Onu duymaya baslarsaniz direnez zaten uykuya. Tadini cikarin bu gunlerin hissedin yavrunuzu birakin kendinizi ona. Cok degisecek hersey.

Mesajinii okuyunca çok duygulandım. Binlercr kez maşallah o kadar güzel takip etmissiniz ki yavrunuzu bütün annelere nasip olur inşallah. Benim bebeğim 17 günlükken annemle memlekete gitmek zorunda kaldım ve ramazandi . Annem gunduz bahçeye gittiği icin ev işi ve yemek bana bakiyordu . Zaten kafincagiz rahatsiz iftar yemeği hazirliyordum . Ilk gunlerde kizim ifyara fogru uyuyordu ve ben rahat yemek hazirliyordum ama sonra iftara dogru uynmaya başladı oğlum onu oyaluyordu düşünün ya 17 günlük bebek be isterki acikir ve ben,ogluma oyala diyordum . Sonrasi yegenim geldi ablam geldi derken ağladığında herkes ev hamaginda sallayip yatiriyordu . Hatta bir donem ağladığında yeğenim kucagina alip dolaşıyordu sakinlesiyordu kızım. Yegenime seni annesi sanacak diye espri yapiyordum ama aslinda coklu bağlanma başlamış diye düşünüyorum. Ben adem güneşi yillar once dinlerdim bir kac sene araya ihmal girdi dinleyemedim . Aslinda o kadar bihaber değilim ama yazın cok hatalar yaptım. Yapmadığım yek hata butun,karşı gelmelere ragmen birlikte yatmak . Gelmemize yakın zamanlarda kızım cok ağlıyordu. Agladigi zamanda emmiyordu . Düşünün oglum beni uyardı anne cok acikinca veriyorsun redfefiyir diye :( Okullar acilmadan,once evimize geldik kendi kendime,soz vermiştim aglatmadan emzirip uyutup ihtiyaçlarını gdericem diye ama yapamadım. Gunduz mesela anca bir kere emerken uyuyor. Emzirme olayını ne kadar sık sık gerceklestirsemde bazen almıyor. Evimize geldikten sonra elimizde bezle sallamaya alistirdik başka türlü uykuya gecemiyor nerdeyse . Ve benim bir kac hafta sonra 3 aylığına çalışmam gerekiyor. Kara kara düşünüyorum ne yapacağım diye

Sabah

New member
Mesajinii okuyunca çok duygulandım. Binlercr kez maşallah o kadar güzel takip etmissiniz ki yavrunuzu bütün annelere nasip olur inşallah. Benim bebeğim 17 günlükken annemle memlekete gitmek zorunda kaldım ve ramazandi . Annem gunduz bahçeye gittiği icin ev işi ve yemek bana bakiyordu . Zaten kafincagiz rahatsiz iftar yemeği hazirliyordum . Ilk gunlerde kizim ifyara fogru uyuyordu ve ben rahat yemek hazirliyordum ama sonra iftara dogru uynmaya başladı oğlum onu oyaluyordu düşünün ya 17 günlük bebek be isterki acikir ve ben,ogluma oyala diyordum . Sonrasi yegenim geldi ablam geldi derken ağladığında herkes ev hamaginda sallayip yatiriyordu . Hatta bir donem ağladığında yeğenim kucagina alip dolaşıyordu sakinlesiyordu kızım. Yegenime seni annesi sanacak diye espri yapiyordum ama aslinda coklu bağlanma başlamış diye düşünüyorum. Ben adem güneşi yillar once dinlerdim bir kac sene araya ihmal girdi dinleyemedim . Aslinda o kadar bihaber değilim ama yazın cok hatalar yaptım. Yapmadığım yek hata butun,karşı gelmelere ragmen birlikte yatmak . Gelmemize yakın zamanlarda kızım cok ağlıyordu. Agladigi zamanda emmiyordu . Düşünün oglum beni uyardı anne cok acikinca veriyorsun redfefiyir diye :( Okullar acilmadan,once evimize geldik kendi kendime,soz vermiştim aglatmadan emzirip uyutup ihtiyaçlarını gdericem diye ama yapamadım. Gunduz mesela anca bir kere emerken uyuyor. Emzirme olayını ne kadar sık sık gerceklestirsemde bazen almıyor. Evimize geldikten sonra elimizde bezle sallamaya alistirdik başka türlü uykuya gecemiyor nerdeyse . Ve benim bir kac hafta sonra 3 aylığına çalışmam gerekiyor. Kara kara düşünüyorum ne yapacağım diye ��

Bazen maalesef anneligimiz esnasinda boyle zorlanabiliyoruz. 3 ay calismak 'zorunda' iseniz bunu daha simdiden dusunmeye baslayip bebeginize stres yansitmayin bence. Madem ortada bir mecburiyet var o vakte kadar siz kendinizi bebeginize birakin, size doysun yavrunuz tabii siz de ona. O 3 aylik surecte bebeginizin ihtiyaclarini bir kisi gidersin duygusal ve fizyolojik tum ihtiyaçları icin bir kisiyi gorsun. Sonrasinda o surecin telafisi icin de yine yavrunuzu duymakla mesgul olun. Cocuklar kin tutmayi bilmiyorlar o kadar temizlerki.. Her hatanin telafisi var bu yuzden. Gecmise takilip kalmayin. Hepsinin acisini sefkatinizle cikarin.

68741603_igtd

New member
Bazen maalesef anneligimiz esnasinda boyle zorlanabiliyoruz. 3 ay calismak 'zorunda' iseniz bunu daha simdiden dusunmeye baslayip bebeginize stres yansitmayin bence. Madem ortada bir mecburiyet var o vakte kadar siz kendinizi bebeginize birakin, size doysun yavrunuz tabii siz de ona. O 3 aylik surecte bebeginizin ihtiyaclarini bir kisi gidersin duygusal ve fizyolojik tum ihtiyaçları icin bir kisiyi gorsun. Sonrasinda o surecin telafisi icin de yine yavrunuzu duymakla mesgul olun. Cocuklar kin tutmayi bilmiyorlar o kadar temizlerki.. Her hatanin telafisi var bu yuzden. Gecmise takilip kalmayin. Hepsinin acisini sefkatinizle cikarin.

İnşallah sıfırdan başlayacağım tekrardan . Birde oğlum var yarın teog sınavına girecek Allah yar yardımcısı olsun inşallah onun ve tüm çocuklarımızın. Oglumda ergen ve sıkıntılarımız var.
Yalnız bir başka sorun kızıma bu 3 aylık surede bakicinin bakması çok zor süre kisa olduğu icin yakın akrabalarla 2'ser haftalik sürelerle bakimi yapılacak. Bu 3 aylik donemde fazla bakici degistirmemizin vereceği olumsuzluklari telafi etmem mümkün olur mu acaba. Bakan kisiler annem esim ablam gorumcem olacak .
Ve bu sallayarak uymayı unutturabilir miyim acaba . Çok soru sordum :confused:

Sabah

New member
İnşallah sıfırdan başlayacağım tekrardan . Birde oğlum var yarın teog sınavına girecek Allah yar yardımcısı olsun inşallah onun ve tüm çocuklarımızın. Oglumda ergen ve sıkıntılarımız var.
Yalnız bir başka sorun kızıma bu 3 aylık surede bakicinin bakması çok zor süre kisa olduğu icin yakın akrabalarla 2'ser haftalik sürelerle bakimi yapılacak. Bu 3 aylik donemde fazla bakici degistirmemizin vereceği olumsuzluklari telafi etmem mümkün olur mu acaba. Bakan kisiler annem esim ablam gorumcem olacak .
Ve bu sallayarak uymayı unutturabilir miyim acaba . Çok soru sordum :confused:

Bir kisinin bakmasini mumkun kilmalisiniz, cok hirpalanir yavrucak. Telafisi mumkun olur muhakkak lakin telafi mumkun diye cocugu kaygilar icerisinde birakmamak lazim degil mi?

Sallayarak uyutmak dogru mu diye bir baslikta konusmustuk bu konuyu bir bakabilirseniz yardimci olabilir belki size de.

68741603_igtd

New member

Teşekkürler ederim inceledim sürekli annenin mi ilgilenmesi gerekiyor acaba. Eşim işten gelince çok ilgileniyor gezdiriyor. Bunun bi sakıncası varmi ki çoklu bağlanmaya neden olur mu diye düşündüm. Oyucklarla oynatiyor gezdiriyor falan. Ona uyutturmamaya çalışıyorum cok istiyor ama . Bağlanma açısından skncasi var mi acaba

Sabah

New member
Teşekkürler ederim inceledim �� sürekli annenin mi ilgilenmesi gerekiyor acaba. Eşim işten gelince çok ilgileniyor gezdiriyor. Bunun bi sakıncası varmi ki çoklu bağlanmaya neden olur mu diye düşündüm. Oyucklarla oynatiyor gezdiriyor falan. Ona uyutturmamaya çalışıyorum cok istiyor ama . Bağlanma açısından skncasi var mi acaba

Beslenme, uyku, alt degistirme gibi ihtiyaclarinda karsisinda bir kisiyi gormeli. Anne hem bu ihtiyaclari gideren hem de duygusal bag kuran kisi olmali. Baba tabiiki oynayacak, sevecek gezdirecek. Haftada bir defa olmak kaydiyla uyutabilirmis. Guvenli Baglanma kitabinda oyle yaziyor. Babasi onunla ilgilenirken o da mutluysa nicin sikinti olsun. Annesinin yoklugu ile kaygilamasin. Arada sizi gorsun yani orada oldugunuzu bilsin.

68741603_igtd

New member
Beslenme, uyku, alt degistirme gibi ihtiyaclarinda karsisinda bir kisiyi gormeli. Anne hem bu ihtiyaclari gideren hem de duygusal bag kuran kisi olmali. Baba tabiiki oynayacak, sevecek gezdirecek. Haftada bir defa olmak kaydiyla uyutabilirmis. Guvenli Baglanma kitabinda oyle yaziyor. Babasi onunla ilgilenirken o da mutluysa nicin sikinti olsun. Annesinin yoklugu ile kaygilamasin. Arada sizi gorsun yani orada oldugunuzu bilsin.
Bende guvenli,bağlanma kitabinda okuduğum için eşimin uyutma isteklerini reddettim. Bezle sallarken beni girecek şekilde başını koyuyorum en azindan,benim uyuttugumu dusunsun diye bir diğer konu da sabahları. Kızım genelde uyanacagi vakit emiyor ve yayaga koyduğum zaman uyaniyor tabi,bemin tarafimda yatıyor (eşim aramizda yatsin diyor,ama,müsade etmiyorum ) uyninca altını değiştiriyorum ve muyfaga geçiyorum çünkü oğlumun kahvaltısını hazirlamam gerekiyor . Oglum sabahları kahvalti hazirlamamdan hoslaniyor,cok,bir şey yemese de. Arada bir yatak odasina,geliyorum,kızım kendi kendine,oynuyor,eli ayağıyla iyice sıkılınca eşim alıp mutfağa geliyor. Benim altını degistirdikten sonra mutfaga gelinceye kadar ki sürede acaba onu ihmal mi etmis oluyorum diye düşünüyorum. Sürekli yaninda mi olmam lazım acaba .

Sabah

New member
Bende guvenli,bağlanma kitabinda okuduğum için eşimin uyutma isteklerini reddettim. Bezle sallarken beni girecek şekilde başını koyuyorum en azindan,benim uyuttugumu dusunsun diye bir diğer konu da sabahları. Kızım genelde uyanacagi vakit emiyor ve yayaga koyduğum zaman uyaniyor tabi,bemin tarafimda yatıyor (eşim aramizda yatsin diyor,ama,müsade etmiyorum ) uyninca altını değiştiriyorum ve muyfaga geçiyorum çünkü oğlumun kahvaltısını hazirlamam gerekiyor . Oglum sabahları kahvalti hazirlamamdan hoslaniyor,cok,bir şey yemese de. Arada bir yatak odasina,geliyorum,kızım kendi kendine,oynuyor,eli ayağıyla iyice sıkılınca eşim alıp mutfağa geliyor. Benim altını degistirdikten sonra mutfaga gelinceye kadar ki sürede acaba onu ihmal mi etmis oluyorum diye düşünüyorum. Sürekli yaninda mi olmam lazım acaba .

Sure cok uzunsa ihmal, degilse ve ki zaten sikilinca babasi yanima getiriyor diyorsunuz bu arada mizmizlanmasini gormezfen gelmemek kaydiyla sikinti cikacagini sanmam. Ben de soyle yapiyorum 6 aylik oglum sabahlari sevinc cigliklari ile erkenden uyaniyor :) Ev ahalisini uyandiramamis oluyoruz :) oglumu da alip mutfaga geciyorum. Onu guvenli bir sekilde oturtup ben de onunla konusarak sofrayi kuruyorum. Elime aldigim seylerin isimlerini soyluyorum, renklerini gosteriyorum. Iste bu babanin bardagi suraya koyuyoruz babanin yeri burasi, aa domates kirmizi domates bu bir domates gibi. Gorenler guluyor tabiiboyle konusmama ama ben dil gelisimine katkisi olacagini dusunuyorum. Cok dikkatle seyrediyor zaten benimle konusur gibi mirildaniyor keyifle sanirim bundan hoslaniyor. Dilerseniz deneyebilirsiniz. Yemek yaparken falan da aynisini yapiyorum. Ben calismaya baslayana kadar fazladan gecirecegim ger dakikanincok kiymetli olacagina inaniyorum o yuzden mumkun oldugunca beraber olmaya calisiyorum. Aralarda sikilirsa kucagima aliyorum yahut karsisinda hafif sarki soyleyip dans ediyorum cocuk sarkilarini canlandirarak, sesimi degistirip soyluyorum. O kucagimda iken yapabilecegim seyleri ona anlatarak yapiyorum. Genelde ben isimi halledene kadar bana firsat veriyor boylece.

68741603_igtd

New member
Sure cok uzunsa ihmal, degilse ve ki zaten sikilinca babasi yanima getiriyor diyorsunuz bu arada mizmizlanmasini gormezfen gelmemek kaydiyla sikinti cikacagini sanmam. Ben de soyle yapiyorum 6 aylik oglum sabahlari sevinc cigliklari ile erkenden uyaniyor :) Ev ahalisini uyandiramamis oluyoruz :) oglumu da alip mutfaga geciyorum. Onu guvenli bir sekilde oturtup ben de onunla konusarak sofrayi kuruyorum. Elime aldigim seylerin isimlerini soyluyorum, renklerini gosteriyorum. Iste bu babanin bardagi suraya koyuyoruz babanin yeri burasi, aa domates kirmizi domates bu bir domates gibi. Gorenler guluyor tabiiboyle konusmama ama ben dil gelisimine katkisi olacagini dusunuyorum. Cok dikkatle seyrediyor zaten benimle konusur gibi mirildaniyor keyifle sanirim bundan hoslaniyor. Dilerseniz deneyebilirsiniz. Yemek yaparken falan da aynisini yapiyorum. Ben calismaya baslayana kadar fazladan gecirecegim ger dakikanincok kiymetli olacagina inaniyorum o yuzden mumkun oldugunca beraber olmaya calisiyorum. Aralarda sikilirsa kucagima aliyorum yahut karsisinda hafif sarki soyleyip dans ediyorum cocuk sarkilarini canlandirarak, sesimi degistirip soyluyorum. O kucagimda iken yapabilecegim seyleri ona anlatarak yapiyorum. Genelde ben isimi halledene kadar bana firsat veriyor boylece.
Harika çok güzel. Ben su acidan düşünmüştüm. Sabah kendi kendine oynayıp mutlu oluyor ya keyfini bozmasam daha mi iyi diye . Yemekleri oyle yapiyorum onu anakucagina otutturuyorum cogu zmanda eline oyalanacak tabak oyuncak vs veriyorum .
Siz ne zaman çalışmaya başlayacaksınız. Bebeginize kim bakacak .Insanin icinde ukte kaliyor calisinca

Sabah

New member
Harika çok güzel. Ben su acidan düşünmüştüm. Sabah kendi kendine oynayıp mutlu oluyor ya keyfini bozmasam daha mi iyi diye . Yemekleri oyle yapiyorum onu anakucagina otutturuyorum cogu zmanda eline oyalanacak tabak oyuncak vs veriyorum .
Siz ne zaman çalışmaya başlayacaksınız. Bebeginize kim bakacak .Insanin icinde ukte kaliyor calisinca

Babasi musait o bakacak ben de maddi imkanlar elverdigince ucretsizdeyim. Tahminim 11-12. aya kadar ancak dayanabiliriz. Icimde ukte kalacak evet bugunler gecip gidecek ve geri donmeyecek. 1 yil sut izinli calisacagim ara ara ucretsiz iznin kalanini kullanirim diye dusunuyorum. Tek tesellim babasi bakacak yabanci biri olmayacak. Bakalim nelerle karsilacagim bu surecte hep birlikte gormus olacagiz.

68741603_igtd

New member
Babasi musait o bakacak ben de maddi imkanlar elverdigince ucretsizdeyim. Tahminim 11-12. aya kadar ancak dayanabiliriz. Icimde ukte kalacak evet bugunler gecip gidecek ve geri donmeyecek. 1 yil sut izinli calisacagim ara ara ucretsiz iznin kalanini kullanirim diye dusunuyorum. Tek tesellim babasi bakacak yabanci biri olmayacak. Bakalim nelerle karsilacagim bu surecte hep birlikte gormus olacagiz.

Benimde tamamen eşim mi baksa diyordum . Kullanmadığı yıllık izinleri var bölümü yogun olduğu icin almasi zor ama elden geldiğince idare edecekler .Gerci sizin bebeginiz 11-12 aylik olacak benimki 6,5 aylık falan . Bir kac hafta yarim gün süt iznim olacak . Onu da öğleden önce 2 saat öğleden sonra iki saat olarak kullanmayı dusunuyorum. Ve iki ayda 3. Saatlik sut iznim olacak umarım daha az etkilenir bebeğim. evimiz yakın işime. Bi sorun olursa eşim yanına getiririm diyor zaten

anne

New member
Benim oğlum da bir yaşında. Bütün gün beraberiz. Gece de beraber yatıyoruz. Gün içinde çok mutlu huzurlu. Emerek uyuyor. Adem hocanın görüşüne göre emmekten keyif alan çocuk emerken uyurmus. Ama benım oglum gece cok sık uyanıyor. Mızıldama seklınde aglıyor. Bir iki dakika emzirince uykuya devam ediyor. Benim için emzirmek sıkıntı değil ama acaba bağlanmayla alakalı bır sorun mu var bu sekılde olması normal mı

benm kızımda bir yasına giricek bu ay aynı sizin soylediğiniz gibi uyuyo saat bası nerdeyse uyanıyo calışan bi anneyim beraber uyuyoruz hep düşünüyyorum bende güvenli baglanamıyomuyuz diye