Ergenlerde asilik

Sare anne

New member
Iyi gunler bi arkadasimin 16 yasinda bi kizi 7 yasinda bi oglu 10 yaslarinda bi oglu daha var sakin dinine bagli bi aile cocuk eksenli bi hayatlari var ama 16 yasindaki kizi cok asi istedigi olmayinca bileklerini kesmis kardesini bogazlamis psikolaga gitmisler evraklarla ugrasirken ordan kacmis kesinlikle psikolaga gitmesi lazim biliyorum benim sorum su bu kizcagizi nasil ikna edebiliriz

Sabah

New member
Iyi gunler bi arkadasimin 16 yasinda bi kizi 7 yasinda bi oglu 10 yaslarinda bi oglu daha var sakin dinine bagli bi aile cocuk eksenli bi hayatlari var ama 16 yasindaki kizi cok asi istedigi olmayinca bileklerini kesmis kardesini bogazlamis psikolaga gitmisler evraklarla ugrasirken ordan kacmis kesinlikle psikolaga gitmesi lazim biliyorum benim sorum su bu kizcagizi nasil ikna edebiliriz

Disardan bakinca sakin gorunen ailenin icinde bir firtina var belliki.. Muhtemelen cocugun uzerinde fazlasiyla baski vardir. Cocuklarini da mutedeyyin yetistirmek isterken ozellikle kiz cocugunun uzerinde baski kurmus olabilirler mi? Aile Anadolu Pedagojisi ile tanis mi? Siddete meyline bakilirsa pek ikna olacak gibi degil. Belki guvendigi bir yetiskin onunla konusup, ben seni anliyorum bu hircinliginin senden degil ailenden kaynaklandigini biliyorum. Kendine zarar vermenden korkarim. Bu durumun icin yardim alman gerekir.. gibi bir konusma yapabilir. Bunu ona guven iliskisi icerisinde anlatabilir belki. Lakin bu vaziyetin sorumlusu aile iken faturayi tek basina cocuga kesmek pek vicdanli bir yaklasim degil.. Bence bir aile danismanina ebeveynlerle beraber gidilse cok daha yerinde ve adaletli bir karar olur.

Sare anne

New member
Ailenin cocuga yaklasimi su sekilde yavrum bi hatamiz mi oldu sana karsi anlat bize bizden ne bekliyosun ama kızları tamamen duvar örmüs ben sinirliyim beni idate edeceksiniz diyormus aile bi danısmandan destek almaya hazır ama kız kabul etmiyor aile bi hata yaptıysak düzeltmeye hazır adem günesten de haberdarlar tavsiyenizi denediler ama yani bi yakınları kızı yargılamadan konusmus aile terapisi icin kabul etmiyor ne yapcaklarini sasirmislar sosyal pedagoji mail adresine de mail attim ama donus olmadi bakalim insallah

Sabah

New member
Ailenin cocuga yaklasimi su sekilde yavrum bi hatamiz mi oldu sana karsi anlat bize bizden ne bekliyosun ama kızları tamamen duvar örmüs ben sinirliyim beni idate edeceksiniz diyormus aile bi danısmandan destek almaya hazır ama kız kabul etmiyor aile bi hata yaptıysak düzeltmeye hazır adem günesten de haberdarlar tavsiyenizi denediler ama yani bi yakınları kızı yargılamadan konusmus aile terapisi icin kabul etmiyor ne yapcaklarini sasirmislar sosyal pedagoji mail adresine de mail attim ama donus olmadi bakalim insallah

Affiniza siginarak soyle anlatmaya calisayim ornegin esiniz size cok ilgisiz davransa. Yillarca devam etse bu durum. Bir hanim hassasligiyla sinyaller verseniz ona bu durumla ilgili ama hiiic orali olmasa. Ustelik ornegin ailesine karsi nasil davranacaginiz konusunda, disarda birlikteyken nasil davranacaginiz konusunda size durmadan uyarilarda bulunuyor olsa.. Bu ilgisizlik ve bu sizi oldugunuz gibi kabul etmeyip durmadan istedigi sekile getirmeye calisan tutum karsisinda artik psikolojiniz bozulsa. Esiniz de son raddede karsiniza gecip bir hatam mi oldu sana karsi nicin bu haldesin, dese. Diliniz varip da derdinizi anlatir misiniz? O yillarin yorgunlugu, anlasilmama, bikkinlik.. Diliniz acilir mi? Yoksa rahat birak beni mi dersiniz..

Varsayalimki ailenin hic hatasi yok. Kizlari tamamen disaridan bir etkenle bu hale geldi. Kotu arkadas, olmamasini temenni ederim belki taciz vs. Aile hatasız ve cocuklariyla aidiyet bagi kurabilmis bir aile olsaydi cocugun kendisini bu hale getiren sikintiyi ailesi ile paylasmasi beklenmez miydi..

Cocugun bu terapiyi kabul etmesi icin bir hatamiz mi oldu tavrina degil, biz hata ettik kizim yanlis yaptik seninle bag kurmayi basaramadik, gel bu hatamizi birlikte telafi edelim tavrina ihtiyaci var.