Esimle nasil baglanabilirim?

Yolcu

New member
Selamlar.biz 6 yillik evliyin 3 tane yavrumuz var.esimle ikimiz toplanti yapmaya basladik.ilk toplantimizda Pedagoji okulu 11 den aldigim notlar uzerinde konustuk birde telegrandaki esler arasindaki iletisimle alakali kisa bi ses kayti dinledik.konusurken esime bizim baglanma problemimiz var sanirim dedi.bende oyle bisey yok dedi.ama bende var dedim cok sasirdi nasil yani diye.Ben de Ben senin yaninda cok rahat olamiyorum,dusunduklerimiz,hiss ettiklerimi rahatca ifade edemiyorum dedim.cunku cok elestiriyorusn.esim duraksadi o an nefsine agir geldigini hiss etdim.dusundu dusundu sonra evet haklisin Ben cok elestiren biriyim dedi bundan sonra dikkat edecem.ama Ben kendimi ona tam anlamiyla birakamiyorum.o eve gelecegi zaman kasilma oluyor bazen hemen konusacagi seyleri toparlanaya calisiyorum elestri duymayayim diye.bazen benim asiri uzuldugum konuya duyarsiz kalabiliyor.annesine guvenli baglamadigini biliyorum oyle olunca da aidiyetde sikinti cikiyor.nasil yapsam da kaygilanmadan kendimi birakabilsem baglansam.oyle olursa daha mutlu,huzurlu bi es,Anne olabilirim diye dusunuyorum.

Sabah

New member
Selamlar.biz 6 yillik evliyin 3 tane yavrumuz var.esimle ikimiz toplanti yapmaya basladik.ilk toplantimizda Pedagoji okulu 11 den aldigim notlar uzerinde konustuk birde telegrandaki esler arasindaki iletisimle alakali kisa bi ses kayti dinledik.konusurken esime bizim baglanma problemimiz var sanirim dedi.bende oyle bisey yok dedi.ama bende var dedim cok sasirdi nasil yani diye.Ben de Ben senin yaninda cok rahat olamiyorum,dusunduklerimiz,hiss ettiklerimi rahatca ifade edemiyorum dedim.cunku cok elestiriyorusn.esim duraksadi o an nefsine agir geldigini hiss etdim.dusundu dusundu sonra evet haklisin Ben cok elestiren biriyim dedi bundan sonra dikkat edecem.ama Ben kendimi ona tam anlamiyla birakamiyorum.o eve gelecegi zaman kasilma oluyor bazen hemen konusacagi seyleri toparlanaya calisiyorum elestri duymayayim diye.bazen benim asiri uzuldugum konuya duyarsiz kalabiliyor.annesine guvenli baglamadigini biliyorum oyle olunca da aidiyetde sikinti cikiyor.nasil yapsam da kaygilanmadan kendimi birakabilsem baglansam.oyle olursa daha mutlu,huzurlu bi es,Anne olabilirim diye dusunuyorum.

Bu tek basina olbiecek bisey degilki. Guzel bir girizgah yapmissiniz, elestirilerinin sizin kendinizi rahat hissetmenize engel oldugunu soyleyerek sanslisinizki size savunmamis kendini haklisin demis. Toplantilarda birbirinize his anlatma bolumunuz olsun. Surda ben kendimi soyle hissettim sen nasil hissettin gibi. Elestirmeyesin diye sunu hissederek sunu yapiyorum peki sen elestirirken ne hissediyorsun, diye sorun. Birbirinizi anlayin boylece sonucta o da elestirirken bir hisle boyle davraniyor. Benim ilk adim onerim bu olur.

Yolcu

New member
Bu tek basina olbiecek bisey degilki. Guzel bir girizgah yapmissiniz, elestirilerinin sizin kendinizi rahat hissetmenize engel oldugunu soyleyerek sanslisinizki size savunmamis kendini haklisin demis. Toplantilarda birbirinize his anlatma bolumunuz olsun. Surda ben kendimi soyle hissettim sen nasil hissettin gibi. Elestirmeyesin diye sunu hissederek sunu yapiyorum peki sen elestirirken ne hissediyorsun, diye sorun. Birbirinizi anlayin boylece sonucta o da elestirirken bir hisle boyle davraniyor. Benim ilk adim onerim bu olur.
Elif hanim cok sag olun cevabiniz icin.his anlatmayi deneyecegim.esim cok sukur yalnislarini uygun dille soyleyince bazen tepki verse de sonra bakiyorumki dikkat ediyor ozellikle cocuklarla ilgili durumlarda.diger deneyimli arkadaslar da bilgilerini paylasirlarsa istifade etmis olurun.

Yolcu

New member
Eslerimiz daha cok yardima muhtaclar sanirim. Biz her derdimizi taniyoruz anlamlandiriyoruz. Onlar bizim gibi degiller. Onlarin gozunden hayata bakabilsek 4 4 luk degil ki onlarinda hayati. Rizik kazanma kaygisi itibar kaygisi bunlar cok kolay ustesinden gelebilecekleri bir durum degil.
Erkekleri kazanmak kolay diyor Adem hoca. Cocuklarimizla ve bizle ilgilenmeleri icin onlarin cocuk ruhunu uyandirmamiz gerektigini soyluyor.
Belki zaman alir ama kendimize baglayabilmek icin cabalamamizda fayda var. Cay yapin esinize diyor kilik kiyafetinize bir bayan arkadasiniza giderken dikkat ettiginiz gibi dikkat edin diyor. Bugun bir farkli gorundun gozume , seni ozledim deyin diyor.

Esimize kendimizi birakamamizin tek sebebi onlar degil bizim cocukluktan getirdigimiz ve uzeri kapanmamis yaralarimiz.

Cok sag olun Fatma hanim.bize en cok destek olacak olan insan yani basimizdaki esimizdir.gercekten isleri cok zor Allah yardimcilari olsun.Adem hocam.cok guzel tavsiyeler veriyor telegramdan da dinliyorum ama ben esime canim bile diyemuyorum cooook utaniyorum:)mesaj seklinde yada notlar olarak yazarim duygularimi o da bunlari.guzelce saklayayim diye baña verir Ben de biriktiririm yaslaninca okuruz tekrar herhalde:)gercekten cocukluktaki yaralarimiz tum hayatimizk etkiliyormus bunu cok daha Iyi anliyorum.cocukken her hareketim bastirildigim icin icine kapanik oldum.universiteyi istanbulda okudum senede 2 kere semstr tatillerinde eve gelirdim annem kizim bi konussana bi sikintin derdin var mi derdi yok Anne hersey yolunda yok bi.sikinti derdim.ama istanbuldayken annem icin burnumun direkleri sizlardi ne cok hayal ederdim basimi dizine koysam sacimi oksasa ama gelince yapamazdim utanirdim.simdi de esimden utaniyorum.cocuk insani Iyi eder demisdi Adem hoca 3 cu cocugumu anadolu pedagojisine uygun buyuttugum icin hakikaten de bebegimin baña cok Iyi geldigini hiss ediyorum ve hocamin sozunu simdi daha Iyi anliyorum ve cok uzuluyorum diger iki coxugumda bu duygulari yasamadigim icin.bebegimle resmen ruhsal olarak birbirimize akiyoruz tarifi imkansoz bir lezzet.hocam es esin terapistidi Der insallah gun gelir onu da tam idrak ederim

Değişim

New member
Eslerimiz daha cok yardima muhtaclar sanirim. Biz her derdimizi taniyoruz anlamlandiriyoruz. Onlar bizim gibi degiller. Onlarin gozunden hayata bakabilsek 4 4 luk degil ki onlarinda hayati. Rizik kazanma kaygisi itibar kaygisi bunlar cok kolay ustesinden gelebilecekleri durumlar degil.
Erkekleri kazanmak kolay diyor Adem hoca. Cocuklarimizla ve bizle ilgilenmeleri icin onlarin cocuk ruhunu uyandirmamiz gerektigini soyluyor.
Belki zaman alir ama kendimize baglayabilmek icin cabalamamizda fayda var. Cay yapin esinize diyor kilik kiyafetinize bir bayan arkadasiniza giderken dikkat ettiginiz gibi dikkat edin diyor. Bugun bir farkli gorundun gozume , seni ozledim deyin diyor.

Esimize kendimizi birakamamizin tek sebebi onlar degil bizim cocukluktan getirdigimiz ve uzeri kapanmamis yaralarimiz.

Sevgili Fatma Türkmen, Benim eşimle aramda çok büyük bir soğukluk ve mesafe oluştu.10 yıllık evliyiz,2 çocuğumuz var ama ben kendimi bir türlü bırakamıyor ve bağlanamıyorum.Onu sevesim öpesim bile gelmiyor,dokunsa irkiliyorum,istemiyorum.çok uzaklaştım.Adem hocayı dinliyorum,neler yapmam gerektiğini biliyorum ama yapasım gelmiyor.içimde istek yok.halbuki çok isteyerek ve severek evlendik,çocuklar olana kadar da böyle isteksizlik olmuyordu.özellikle 2. çocuktan sonra yani 5 yıldır kocamla çok ayrıyız.onun hareketlerine,davranışlarına,sözlerine,aşağılamalarına çok kızıyorum,kızdıkça da uzak duruyorum.öyle rahatsızım bu durumumuzdan ki çocuklarımla yeniden güvenli bağlanma ve kendimi onarma çabası içindeyim,çok mutsuzum.bu ara hep kendimi nasıl iyi ederim,çocuklarımla nasıl iyi olurum diye çabalıyorum ama önce kocamla iyi olmaya çalışmamı bilmeme rağmen hiç ona yönelmek istemiyorum.o da çok mutsuz benim ilgisizliğimden,kendi başına elinde telefon yada tv karşısında takılmakla geçiriyor vaktini.benim şuan kendime hayrım yok ki nasıl kendimi ona vereyim.depresyondayım,doktorlara durumumu arz ediyorum,kendimi tedavi etmeye çalışıyorum,ilaçlar kullanmaya başladım.işe gitmiyor olsam,çocuklarım olmamış olsa belkide günler boyunca yataktan çıkmayacağım,herşeyi zoraki yapıyorum,kendimi hiç iyi hissetmiyorum.bu durumdayken kocam benimle ilgilensin istiyorum ama yanımda değil,tv odasında.

Ruken

New member
arkadaşlar merhaba. bende sizin gibi sorunlar yaşıyorum. eşimle severek evlendik, çokta mutluyduk... ama benim ailem yüzünden bu aralar evliliğim de çok büyük sıkıntılar var. ilk defa eşimin bende soğudunu uzak durduğunu olaylardan bıktığını görüyorum. nasıl davranacağımı da bilmiyorum... benimde hatam oldu hep ailemin yanında durdum. evliliğimi ikinci plana attım. o kadar fedakar iyi olan eşimin gerçekten kalbini kırdım... şimdi ne yapacağım eşimi nasıl kazanacağım... artık ailemi ikinci plana atmak istiyorum. kendimi tamamen eşime ve oğluma bırakmak istiyorum. arkadaşlar sizce nerden başlamalıyım...

Değişim

New member
Efce bir gulumseme bir cay istermisin hayatim bir bugun seni ozledim bir ceketini duzeltmekle basla esin etrafinda donmeye baslayacak ki o da buna hazirmis aslinda. Icindeki ofkelerin tamami Fatma Turkmenin de dedigi gibi esinden kaynakli degil baska seylerdende oluyor bencede.
Erkekler hata yapar dogrudur ama hata yapan kendimiz olsaydik nasil anlayis bekliyorsak onlarda bekliyordur. Sonucta insan eşrefi mahlukat yani yaratilmislarin en degerlisi. Sen esine karsi bakisini degistirmedikce gucsuz ve yalniz hissediceksin bu hayatta. En basta kendine bu haksizligi yapmaya degermi bir dusun.
Uzak durdukca sucladikca esin baba olma evin reisi olma hatta iyi bir insan olma becerilerini kaybediyor. Degmezmi yeniden baslamaya sevmeye sevilmeye degmezmi?
Birak etraftaki insanlari tvdeki sahte karakterleri sen bir kralicesin ve esin senin sarayinin krali. Oyle kiymetli oyle degerli herseyiniz. Yeni bir sayfa acmak icin yasama sevinciyle gir sarayina bak hersey nasil guzellesicek.
Kimse esini adam etme sevdasina dusmesin erkegin adam olmasi onun cocuk ruhunun yasamasiyla mumkun.
Keske bende bu bilgileri daha erken ogrenmis olsaydim.

evet çok güzel söylüyorsunuz,böyle olursam herşey daha güzel olacak biliyorum ama yapısal olarak ben böyle olmayınca yada böyle olan bir aileden gelmeyince uygulamaya geçmek çok zor oluyor,bu zinciri nasıl kırabilirim ki. ben annem babam kardeşlerimle bile sarılan öpüşen kişiler değilim,değiliz malesef.canımlı cicimli kelimeler çıkmaz ağzımızdan, yapmaya çalışsam yapmacık olduğumu düşünür ve bu yapmacıklık ve bu içimden gelmeyeni yaşamam kendim olmamamı sağladığından yine huzursuz olurum,zaten 1-2 becersem 3. de patlarım.sevmenin içten,kalpten kendiliğinden olduğunu bilirdim, insan kendini zorlayarak birini sevebilir mi?sevebilirmiş,öyle diyor Adem hoca,sevmeye çalışın diyor kocanızı çocuklarınızı.kocanı sevmeye çalışmak ya da çocuklarını sevmeye çalışmak ne beter bir duygudur, nasıl oluyor da insan en yakınlarına bu kadar uzak olabiliyor.eş-çocuk sevgisi zaten halihazırda insanda olması gerekmez mi?ben kendi içimde bu sevgiyi deli dolu yaşayamadığım ve kazanmam gereken bir duygu olduğu için kendimi çok eksik görüyorum.böyle olduğum için anne babama ve tüm sülaleme kırgın hissediyorum.beni hayata yenik başlattılar.suçlayamıyorum onlar da kendi büyüklerinin kurbanı olduğu için.35 yaşımdan sonra kendimle mücadele etmek zorundayım, evet çünkü yalnız ve mutsuzum.çünkü çocuklarım da benim gibi olmasınlar.

Ruken

New member
incesöz çok teşekkür ederim. ben yapısal olarak eskiden yaşadığım şeyleri bir türlü unutamıyorum, sürekli aynı konu hakkında konuşuyorum. önce kendimi toparlamam lazım, dilimi tutmam lazım, eleştiri huyumu bırakmam lazım... yoksa bu evlilik yürümez.
eşim çok iyi bir insan onun anlamam gerekiyor. ama bunu nasıl yapıcam onun çocuksu yanını nasıl ortaya çıkarcam bilmiyorum... ikimizde kendi ailelerimizden dolayı çok yıprandık. artık kendime bakmak bile istemiyorum yaşlandım...

Değişim

New member
incesöz çok teşekkür ederim. ben yapısal olarak eskiden yaşadığım şeyleri bir türlü unutamıyorum, sürekli aynı konu hakkında konuşuyorum. önce kendimi toparlamam lazım, dilimi tutmam lazım, eleştiri huyumu bırakmam lazım... yoksa bu evlilik yürümez.
eşim çok iyi bir insan onun anlamam gerekiyor. ama bunu nasıl yapıcam onun çocuksu yanını nasıl ortaya çıkarcam bilmiyorum... ikimizde kendi ailelerimizden dolayı çok yıprandık. artık kendime bakmak bile istemiyorum yaşlandım...

biz de kayınvalidemlerle bir arada yaşadığımız için çok yıprattık evliliğimizi,yıllar sonra maalesef birikiyor birikiyor ilişkiler çok yıpranıyor.her iki tarafın da bunun bilincinde olup birbirlerini sahiplenmesi gerekiyor,anneler-babalar öncelikli değil biz öncelikli olmalıyız.

Değişim

New member
çok teşekkürler incesöz, belli ki bu işin anahtarı iyilikten,fedakarlıktan,alttan almadan,gurur yapmamaktan,sekine olmaktan,hanımefendi olmaktan geçiyor, gerçekten yuvayı dişi kuş yapıyor, her şey kadında. anne hastaysa,baba da hasta çocuklar da hasta.önce kendimizi,sonra kocamızı sonrada eşimizle birlikte çocuklarımızı iyi edeceğiz inşallah.Allah'ım yardımcımız olsun.

Yolcu

New member
Bu konuyu ben acmistim.Su an telegramdan esler arasi iliskiler bolumunu dinliyorum 60 tanesin dinledim 32 tanesi kaldi.ordan hosuma giden bizim ailemizi ilgilendiren kisimlarini esimle yaptigimiz toplantida dinliyoruz.cocuklar 7 yastan kucuk olduklari.icin ikimiz yapiyoruz.benim esime baglanmami engrlleyen unsur onun cok elestirmesiydi cok sukur bunu ona soyledigimden beri dikkat etmeye calisiyor.Ben de onunla cocuk gibi ilgilenmeye.calisiyorum.Adem hocayi dineldikce daha da motive oluyorum.telegramdan esler arasi iliski bolumundeki ses kayitlarin dinlemeniz cok iyi gelecek.en onemlisiyse umudunu yitirmemek.en buyuk eksigimiz ise karsilikli konusamamak halbuki konusulunca dag gibi buyuttdugumuz sorunlarin aslinda o kadar da buyuk olmadigini fark ediyoruz.cocuklarimizi guzelce gonlumuzce buyutebilmemiz icin once kendimizi,esimimizi esle iliskimizi iyi etmemiz lazim.tebessum.etmeye calisiyorum bu baña da ona da iyi geliyor.Reinoso en.iyi edecek.olan biziz o iyi olursa biz de iyi olucaz.once o adim atsin o yapsin diye de beklememek lazim.Adem hoca diyor sen at ilk adimi.cunku yaratilis olarak bizim onlari yumusatmamiz duyarli hale getirmemiz daha kolay.umudunuzu kayb.etmeden azimle evliliginizi aileye donusturmeye devam edin.ilk yazdigim.mesajda hiss etdiklerimkle simdi yazdigim.mesajda hiss ettiklerim arasinda cok fark var sebebi de ses kayitlarin dinelemem dusunduklerimi hiss etdiklerimi esimle paylasmam.hatta esim bana tesekkur ederim israrla Beni bilgilendirmeye calisiyorsun dedi.Rabbim yardimciniz olsun tabii huzurlu bi aile yasantisi isteyen.herkesin.sevgiler:)

Ruken

New member
arkadaşlar dün sürekli bu yazdıklarınızı okudum. eve gitmeden kendime bir söz verip yapmam gereken şeyleri yazdım... artık eskisi gibi olmayacağım diye sürekli kendimi şartladım. çalışan bir bayan olduğum için oğlumu kreşten alıp eve gittikten sonra burda okuduklarım hep aklımdaydı... eşimle aramız bozuk olmasına rağmen pek eski konuları açmadık. hem alttan aldım hemde dilimi tuttum. tabi zorlandığım zamanlar da oldu... yinede herşey çok güzeldi evimizde sanki huzur vardı... inşallah hep böyle devam eder, evimiz huzur kokan bir ev olur....
arkadaşlar size de çok teşekür ederim yardımlarınız için ... gelişmeleri ara ara yazacağım fırsat buldukça...