Eve gelen yeni bebek

Ezelzeynep

New member
Ikıncı kızım 3 ay sonra allahın izniyle kucağıma alacağım 5 yaşında kızım ve birde nasıl davranmalıyım?
Bebekle yatmamizi söylüyor hocamız ama ilk aylar çok küçük ve ben ona uykuda zarar veririm diye çok korkuyorum nasıl bir yol izlemeliyim ve büyük kizim da bizimle yatacak muhtemelen tavsiyelerinizi bekliyorum.
Birde doğumdan sonra abla kardeş birbirine hediye alıyor bu doğru mudur ve hediye secimi nasıl olmalı ?

Son düzenleme:

Ezelzeynep

New member
Merhaba sevgili anne

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın inşallah. Çocuğunuzun ruh sağlığı ve gelişimi için, size güvenli bağlanmasının da önemli bi şartı için sağlıklı olan birlikte yatmanız. Annelik hislerinizle ona zarar vermeyeceğinizi düşünüyorum. 5 yaşındaki kızınız niye sizinle yatıcak? Normal şartlarda kızınızın 4 yaş itibariyle kendi yatağında ve inkanınız varsa kendi odasında yatmalı. Hediye konusuna gelince doğru bi uygulama değil çünkü mantıklı değil. Büyük kızınız gayet farkındadır küçücük kardeşinin ona hediye alamayacağının. Ve bu uygulama yapay geliyo bana.

Givenli bağlanmadan haberdar mısınız? Büyük kızınızla ilk iki yıl aynı yatakta yatıp onunla eşduyum yaşadınız mı? Kendinizi ona bırakarak vakit geçirdiniz mi? Ödül cezadan uzak durup onu engellememeye özen gösterdiniz mi? Eğer bunlardan haberdar değilseniz telafisi var üzülmeyin. "Güvenli Bağlanma " kitabını okuyun mutlaka hem büyük kızınız için hem de doğacak kuzunuz için.

Kitabi okudum. Fakat ben kızımla 3 aylıkken iş yüzünden ayrılmak zorunda kaldım akşam 8 de evde oluyordum. Anane baktığı için kızım ananeyle bağ kurdu ve ben şimdi doğum izniyle beraber iki evladıma da nasıl bağ kurabileceğim? Kızım yatağında uyuyor ama kardeşi olunca mutlaka gelecek bir çok anne bunu yaşamış çünkü benim sorum yeni doğan bir bebek hemen nasıl anneyle yatabilir çok küçük zarar veririm diye korkuyorum ben

Ezelzeynep

New member
Merhaba. Allah sağlıkla kavuşmanızi nasip etsin inşallah. Ne mutlu ki bebeğiniz dünyaya gelmeden güvenli baglanma hakkında bilgi sahibisiniz
Aslında yapmanız gereken şey sadece doğal olmak.. siz bir annesiniz. Sefkat ve sevginiz her iki cocugunuzada yeter. Siz kaygı duymamaya çalışın, kızım kardesini kıskandı, kıskanacak kaygısı barındırmamaya calisin içinizde. Mesela kardeşlerin hediyelesmesi demişsiniz ya hani, bu doğal bir davranış olmaz. Çünki kızınızda biliyor ki henuz her konuda annesine muhtac minicik bir bebek ona hediye alamaz. :) bu onu biraz kandirmak gibi olurdu. birde büyük kızınıza abla pozisyonu vermemeye. Artık sen abla oldun gibi söylemlerde bulunmamanizi öneririm.

Anne bebek beraber yatarken bebeğin güvenliği için nelere dikkat edilmeli?

Burada anne ve bebegin birlikte yatarken dikkat edeceği noktalar konusulmustu. İsterseniz bir göz atabilirsiniz.

Bir de büyük kızımda bizle yatacak demişsiniz. Aslında adem hocamiz 2 yaşında yatakları ayırmayı, 4 yaşında ise odasını ayırmayı önerir. 5 yaşına kadar yanınızda mi yatirdiniz acaba?. Bu kısmı tam olarak anlayamadım. Doğuma 3 ayınız kalmış. Bu aşamadan sonra büyük kızınız için babası devreye girse çok daha iyi olurdu. Babası uykuya yatırabilse, kitap okuyabilse. Babayla birlikte geçen süreyi yavas yavaş arttirirsaniz, doğum sonrasında siz ilginizi bebege verdiğinizde, kızınız da birden ilgi mahrumlugu yaşamamış olurdu.

Merhabalar tşk ediyorum öncelikle cevabınız için kızım 3 aylıktan itibaren anane baktı ve onunla bağ kurdu kardeş haberiyle beraber artık eve gelmek istemiyor orda kalıyor adem hocanın referansıyla bir uzmandan randevu talep ettim haber bekliyorum. Kızım tüm gün beni görmediği için gece biz beraber yattık ama şimdi yatağında yatırıp sonra geliyorum kendi yatağıma ama kardeş olunca tekrar başa dönecek yapı olarak kıskanç bir çocuk kızım inanın bir çok şeyi sadece sizin okumanız bilmeniz yetmiyor evladinizla etkileşim içinde olan herkes farklı davranıyor bu yüzden doğum izniyle beraber kızımla yeniden bir bağ kurmaya çalışacağım. Devletin çalışan annelere en az 2 yıl izin vermeli acısını şimdi biz çekiyoruz.
Son sorum da size eve zorla götürdüğümüzde inanılmaz çok ağlıyor pzt ben ise kızım okula gidiyor öğlen yine anane alıyor tekrar başa sarıyor herşey o kadar bunaldim ki inanın çok stresli bir gebelik geçiriyorum.
Ne yapacağımı şaşırmış durumdayim

Umutluana

New member
Merhabalar tşk ediyorum öncelikle cevabınız için kızım 3 aylıktan itibaren anane baktı ve onunla bağ kurdu kardeş haberiyle beraber artık eve gelmek istemiyor orda kalıyor adem hocanın referansıyla bir uzmandan randevu talep ettim haber bekliyorum. Kızım tüm gün beni görmediği için gece biz beraber yattık ama şimdi yatağında yatırıp sonra geliyorum kendi yatağıma ama kardeş olunca tekrar başa dönecek yapı olarak kıskanç bir çocuk kızım inanın bir çok şeyi sadece sizin okumanız bilmeniz yetmiyor evladinizla etkileşim içinde olan herkes farklı davranıyor bu yüzden doğum izniyle beraber kızımla yeniden bir bağ kurmaya çalışacağım. Devletin çalışan annelere en az 2 yıl izin vermeli acısını şimdi biz çekiyoruz.
Son sorum da size eve zorla götürdüğümüzde inanılmaz çok ağlıyor pzt ben ise kızım okula gidiyor öğlen yine anane alıyor tekrar başa sarıyor herşey o kadar bunaldim ki inanın çok stresli bir gebelik geçiriyorum.
Ne yapacağımı şaşırmış durumdayim

Merhaba bizim de 5 yasinda ve 15 gunluk iki oglumuz var. Aynen is nedeniyle buyuk oglumu 14 aylikken birakmak zorunda kalmistim. Annem sonra da esim bakmisti bir sure arkasindan da krese basladi. Oglumla dogru durusut zaman gecirememistim haftasonlari da calistigim gunler oluyordu. Once yillik iznimi aldim oglumu da okula gondermedim 1 ay basbasa vakit gecirdik, arkasindan da dogum oncesi iznimi aldim okula goturub getirme isini ben yaptim vakit bulunca hafta sonlari parka gittik evdr oynadik bol bol. Inanin o kadar cok faydasi oldu ki. Bir birimize ne kadar ihtiyacimiz varmis. Siz de dogum oncesi izninizi alacaksaniz bunu kizinizla zamn gecirmekle ona yaklasa bilirsiniz. Oglum kardesinin dogmasini cok istiyordu, simdi de cok seviyor. Her cocugun mizaci da farkli. siz daha erken ise baslamissiniz ve is saatiniz de uzunmus kiziniz size hic doyamamis belli ki daha cok annenizle.vakit gecirmis. Varsa yillik izin hakkiniz onu da onceden alin derim. Gebeliyin son haftalarinda cocukla vakit gecirmek oturul oynamak cok zor oluyor. Ne kadar firsatiniz var ikinci gelmeden birinciyle aranizi duzeltin insallah. Allah hepimizin yardimcisi olsun.

Umutluana

New member
Bir de kiskanma konusunda gercekten buyuklerin tutumu onemli. Babanne ve dede bizdelerdi sogumdan dolayi hemen diger torunlarinin kardesini nasil kiskandigi ve vurdugu oykuleri anlatmaga baslamislardi aninda mudahele etmesem bizim cocuk da aklina gelmeyen seyleri yapmak isteyecekti. Kucuyu cok korumamak lazim tabi gozumuz ustunde olacak daim ama onu yapma, bunu yapma, yaklasma gibi seyler buyuyu daha da kiskandira bilir. Ondan yardim istemek falan cok ise yariyor. Hangimizi cok seviyorsunuz diye sordugunda ikinizi de seviyoruz ikiniz de bizim evladimizsiniz diyoruz. Yalandan seni cok seviyoruz dememek lazim.
Oglum diyor ki ana sen tum gun kardesimle ilgileniyorsum, ben de ona kucukluyunu anlatiyorum ona da nasil baktigimi, emzirdiyimi ayni seyleri onun icin de yaptigimi. Biz rahat olunca cocuklari da etkiliyor. Maalesef ben de her zaman rahat genis olamiyorum.