Fıtrat Pedagojisi - Hatice Kübra Tongar

Merhabalar,
Sosyal medyadan dikkatimi çekip takip ettiğim Hatice Kübra hanımefendinin benim yeni haberdar olduğum bir kitabı varmış. Yeni okudum ve çok beğendim tüm ebeveynlere ve adaylara tavsiye ederim. Kitabın sloganı "Adetlerle değil, Ayetlerle çocuk eğitimi" kaynakçasında adem hoca'dan da yararlandığını gördüm zaten okurken de buram buram kokuyor doğal ebeveynliği. Her bir bölümde bir ayet ışığında ebeveyn davranışı inceleniyor. Tefekkür derinliği kazandırması muhtemel başarılı bir eser. Tavsiye eder yazarına teşekkürlerimi arzederim.

Evet ben de okudum, çok etkiledi beni bu kitap. Dediğiniz gibi Adem güneş'in Çocukluk Sırrı kitabını gördüm ben de bu kitapta. Kendisi de Basucumdaydilar kisminda yazmış zaten Adem Güneş adını.şuan elimde Peygamberler Metodu ile çocuk Egitimj kitabı var yine Hatice Kubra Tongarin. Bu da gayet güzel. Guzel bir bakis acısı yakaliyor ayetlere ve hadislere.

Evet ben de okudum, çok etkiledi beni bu kitap. Dediğiniz gibi Adem güneş'in Çocukluk Sırrı kitabını gördüm ben de bu kitapta. Kendisi de Basucumdaydilar kisminda yazmış zaten Adem Güneş adını.şuan elimde Peygamberler Metodu ile çocuk Egitimj kitabı var yine Hatice Kubra Tongarin. Bu da gayet güzel. Guzel bir bakis acısı yakaliyor ayetlere ve hadislere.

Teşekkür ederim onu da okuyayım inşallah, sağolun paylaşımınız için

nurcan

New member
Hatice hanimin gecenlerde paylastigi bir post beni dehsete dusurdu acikcasi.. Buyuk ogluna "haz oteleme egitimi" vermek adina istedigi bir oyuncagi 4-5 gun oncesen almis masasina koymus. Istesigin oyincagi aldim ama dogumgununden once acarsan bunu baska bir cocuga veririm demis. Cocuk 4-5 gun gozu onundeki oyincaga bakiyor ama acamiyor paketi. Ve hatice hanim buna haz oteleme egitimi diyor. Kendisine msj attim ama okuyum okumadigini bilemem.
Haz oteleme egitimi baska bir sekilde verilwmemzmi?
Bu durum cocukta kaygi uyandirmazmi?
Cocukta anneye guven hissini zedelemezmi?
Bu bir tehdit degilmi?
Oyuncagi gozunun onune koyup dokunamazsin demektense " sana onu dogum gununde alacagim" denilse olmazmiydi?

Hatice hanimin cogu gorusleri banada yakin gelmistir ama bu post beni cok dusundurdu acikcasi..

Hatice hanimin gecenlerde paylastigi bir post beni dehsete dusurdu acikcasi.. Buyuk ogluna "haz oteleme egitimi" vermek adina istedigi bir oyuncagi 4-5 gun oncesen almis masasina koymus. Istesigin oyincagi aldim ama dogumgununden once acarsan bunu baska bir cocuga veririm demis. Cocuk 4-5 gun gozu onundeki oyincaga bakiyor ama acamiyor paketi. Ve hatice hanim buna haz oteleme egitimi diyor. Kendisine msj attim ama okuyum okumadigini bilemem.
Bu bir tehdit degilmi?
Oyuncagi gozunun onune koyup dokunamazsin demektense " sana onu dogum gununde alacagim" denilse olmazmiydi?

Hatice hanimin cogu gorusleri banada yakin gelmistir ama bu post beni cok dusundurdu acikcasi..

Evet benim de bağırmayan anneler kitabında buna benzer bir konu ve örneği dikkatimi çekmiş ve ruhum kabul etmemişti aynı şekilde. Yani zaten bence Hatice hanım bir pedagog olmadığından dolayı çocuğa hangi eğitimin nasıl verileceği ile alakalı uzman bir görüş temsil etmiyor benim nazarımda. Kıymetli, doğal ebeveyn olmaya çalışan, dini hassasiyetlerle çocuk eğitimine yaklaşmaya çalışan bir anne olarak yorumluyorum ben daha çok. Bakış açısı olarak takip edilebilir ama her eğitim yöntemi konusunda dediğiniz gibi daha eleyerek bakmakta fayda var. Sağolun bu konuyu dile getirdiğiniz için, faydalı bir paylaşım oldu.

Üsküdar

New member
Bu bir tehdit degilmi?

Arkadaşım selam aklıma çocukluğum geldi yazmak istedim.Biz çocukken bayramlık alınırdı günler öncesinden.Elbise,ayakkabı ve bunlara uygun tokalar çoraplar..Onlarla yattıgımı hatırlıyorum güzel günlerdi , çok mutlu olurdum bayram sabahı gelince onları giyeceğim diye..Heyecan verirdi o bekleyiş.Sarilirdim ,kalbim carpardi ,şu bayram biran evvel gelse paniği yasardim..Zaman zaman bu tatlı heyecanı oğlum da yaşasın isteğim oluyor çünkü içimi ısıtıyor,gulümsetiyor o anılar..Belki Hatice Hanımın niyetine de , amacı da böyle bir duyguyu yaşatmak ve bu şekilde haz ertelemeyi de çocuklara kazandirmaktir..Ben bu açıdan görmek istediğim için sorun olacağını düşünmedim ama şunun da farkındayım ne devir bizim devir,ne de çocuklar bizim gibi çocuklar değil..

nurcan

New member
Arkadaşım selam aklıma çocukluğum geldi yazmak istedim.Biz çocukken bayramlık alınırdı günler öncesinden.Elbise,ayakkabı ve bunlara uygun tokalar çoraplar..Onlarla yattıgımı hatırlıyorum güzel günlerdi , çok mutlu olurdum bayram sabahı gelince onları giyeceğim diye..Heyecan verirdi o bekleyiş.Sarilirdim ,kalbim carpardi ,şu bayram biran evvel gelse paniği yasardim..Zaman zaman bu tatlı heyecanı oğlum da yaşasın isteğim oluyor çünkü içimi ısıtıyor,gulümsetiyor o anılar..Belki Hatice Hanımın niyetine de , amacı da böyle bir duyguyu yaşatmak ve bu şekilde haz ertelemeyi de çocuklara kazandirmaktir..Ben bu açıdan görmek istediğim için sorun olacağını düşünmedim ama şunun da farkındayım ne devir bizim devir,ne de çocuklar bizim gibi çocuklar değil..

Haklisiniz, bu bahsettiginiz durum haz oteleme icin harika bir firsat, ama eminim kimse size bu kiyafeti bayramdan once giyersen baska birine veririm dememistir.. Yani ben hic yasamadim. Biz bilirdikki o bayram kiyafeti ve bayramda giyilecek, bu bekleyis bayram hazzini ikiye katlardi.. Ama kaygili bir bir bekleyis... Mutsuzluk ve korku getirir beraberinde, bayramligin bayramligi kalmazdi..

Üsküdar

New member
Başka birine veririm cümlesine dikkat etmemişim sizler söyleyince farkettim.Evet bu şekilde yaklaşmak kırıcı olabilir çocuk açısından veya farklı sorunlara yol açabilir..

Beyazyunus

New member
Benim de begenerek takip ettigim bir hanimefendi. Ben kendisinin seminerine katilmak istemistim. o siralar oglum 1 yas civarindaydi. Ancak cekincelerim vardi onu birakmak konusunda. asistanina sormustum guvenli baglanma hususunda beni dusunduruyor diye. Oda bir sorun olmayacagini belirtmisti. Ancak 1 yasindaki yavrumu birakip gitmek icime sinmediginden gitmedim.

Bu surecte sunu ogrendim ki; bizler hepimiz biricik ve kiymetli anneler olarak her bilgiyi mutlaka gonul suzgecinden gecirmeliyiz. Aksi taktirde birbirinden farkli gorusler icinde bocalayip huzursuz oluruz.

yanlis anlasilmasin Hatice Hanimi halen takip ediyorum. Begendigim tavsiyeleri var. Ancak gerek O gerekse baska kisilerde mutlaka vicdanimizi da dinlemeliyiz.

Bu aciklamalar isiginda; şahit olmadigim ancak bahsedilen olayda ben de hediye olayini dogru bulmadigimi belirtmek isterim.

sevgiler

Duygumetee

New member
bende bu yazarın pedagog olmadığından Adem hoca gibi yaklaşmamak gerektiği kanaatindeyim. Şunu gördüm ki çocuğu tek bir yöntemle ama o yöntemin her tavsiyesine uyarak yetiştirmek gerek bu nedenle ben de Adem hocadan tüm sorularıma cvp bulduğum için zihnimi karıştırmak istemem doğrusu...