Gebelikte ilk süt ne zaman gelir ?

cml

New member
gebelikte ilk süt ne gün gelir , hamile iken doğum sonrası ilk süt hangi gün gelir ve neler yapılmalıdır, sizlere bu soruyu genel anlamda soruyorum sizler hamilelik sonrası neler yaşadınız neler yaptınız ? Annelerin doğum sonrası ne gibi tedbirler alması gerekiyor bilmeyen arkadaşlarım için bir yol gösterici olurmusunuz ?

Sabah

New member
Bu konu pedagojik bir soru degil gibi gorunse de emzirme guvenli baglanma acisindan son derece kiymetli. Bildiklerimi aktarayim.
Cogu annenin sutu daha dogum gerceklesmeden gelmeye baslar. Bu gelen tam anlamiyla sut olmamakla beraber şeffaftir ve dogum yaklastikca rengi sariya doner. Dogumdan sonra bebegini emzirmeyi kafasina koymus bir anne dogum oncesinde meme basini korumak icin hekiminin onerdigi bir pomad kullanmali, goguslerini temiz tutmali,akan sutun meme basini tikamamasi icin hergun muhakkak ilik su ile masaj ve asiri ovalama olmaksizin yikamalidir.

Normal dogumda ik sut yani kolostrum saatler icerisinde beklenir. Ilk sutun gelmesini hizlandirmak icin, bebegin dogar dogmaz anne gogsune konmasi cok onemli. Sezaryanda sutun gelmesi biraz daha gecikebilecek olsa da anneler sabirli olup bebegini gogsune koymali.

Ilk sut kolostrum bebek icin mucize gibi. Bol yagli icerigiyle bebegin ilk kakasi dedigimiz mekonyumun atilmasi kolaylastirir, adeta dogum sonrasi bebegin bagirsaklarini temizler. Kaorisiyle dogumda yorulan bebeginizin ihtiyacini karsilar ve bagisiklik sistemini korumak icin cok zengindir. Bir damlasi dahi ziyan edilmemelidir.

Doğumdan sonra da bebegi bolca annenin gogsune yatirmak sutu arttirir. Sut uretimi arz talep meselesi diyorlar ya cidden oyle ne kadar sik emzirme o kadar bol sut. Yilmayin, sutun yok mu laflarini dinlemeyin, emzirin. Zaten yenidoganin midesi bir kiraz kadar. Onu doyurmak guc degil.

Binbir zorlukla dunyaya gelen ve inanin cok yorulan bebegin pedagojik olarak da tek ihtiyaci aslinda kendisi icin hazirlanmis olan o anne sutu. Youtube uzerinde bir cok videoda gorebilirsiniz o yorgun yenidoganin anne gogsune konuldugunda kendi cabasi ile meme basini nasil bulabildigini.. Gebelik sirasinda da hep kendinizi motive edin emzirecegim diye. Siz ne kadar kararli olursaniz, emzirme o kadar kolay olur.

cml

New member
Bebek ilk dünyaya geldiğinde peki ağzına hurma verme ve benzeri tatlı verme durumu sünnet uygulanması iyi olduğunu duymuştum siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

Sabah

New member
Bebek ilk dünyaya geldiğinde peki ağzına hurma verme ve benzeri tatlı verme durumu sünnet uygulanması iyi olduğunu duymuştum siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

Benim bebegimin damaklarina da buyuklerin israriyla hurma surduk. Damaginin kuvvetli olacagina inaniyorlardi kirmak istemedim, hurmanin kan sekerini duzenleyici ozelligini de biliyorum. Artik hurmadan mi bilmem biz emzirmede sorun yasamadik. Hurmanin sut arttirici ozelligi de varmis sanirim, oksitosin dedigimiz hormon ihtiva ettiginden. Dogum oncesi miad dolmadan yememelisiniz bu yuzden.

Bebegin agzina sekerli su vermeyi ise asla tasvip etmiyorum. Zaten kucucuk mideleri var bunu seker gibi zararli biseyle doldurmak anne gogsune ilgiyi azaltir. Dunyaya yeni gelmis bebegin kan sekerini hizla yukseltmenin de digru olmayacagini dusunuyorum. Hatta mumkunse bebeklere en az 1 yasina kadar seker ve sekerli gidalar verilmemeli.

Ilk alti ay su da dahil olmak uzere bebege anne sutu disinda birsey verilmemeli. Kendi rizkiyla digan bebek dogasina uygun doyurulmali.

Yolcu

New member
Bebek ilk dünyaya geldiðinde peki aðzýna hurma verme ve benzeri tatlý verme durumu sünnet uygulanmasý iyi olduðunu duymuþtum siz ne düþünüyorsunuz bu konuda
Yenidoganin damagina hurma surmek sunnet diye biliyorum.Ben 3 cocugumda da hastanede hurmayi zemzemle isltarak surdum.hamileligin son aylarinda bolca hurma tuketmek dogumu kolaylastirir diye biliyorum bol lit icerdigi icin.Ben bolca tuketiyordum dogumlarim da cok sukur kolay oldu ama hamilelikte okuduklarima bagliyorum Ben onu hurmanin da etkisi vardir:)Elif hanim sut artirici ozelligi de var Denis hurmanin Ben de oyle biliyorum.Hz.Meryem de dogum yapinca hurma tuketiyor Rabbimin emriyle

baharibeklerken

New member
Hamileligimin son uc ayinda ve dogum sonrasi ozellikle duzenli gunluk3 hurma yedm, hareketsiz bir hamilelik olmasina ramen cok sukur normal dogum yapabildm. Okunan dua ve dua edenlerin samimiyetinin yaninda hurmanin da faydasi oldugnu dusunuyorum.