Gizemli Mona Lisa - Tevfik Taş

Ayşe Gençer

New member
Evrensel Çocuk Kitaplığının bu "Resmin Baş Yapıtlarına Yolculuk" serisine bayılıyorum. Laf aramızda kızım bahane kendim için alıyorum bu serinin kitaplarını. Öyle öyle öğreniyorum bir resimde nelere dikkat edilir, nedir o resmi bu kadar önemli yapan. Çocuk kitapları aracılığı ile olması çok iyi oluyor çünkü bilgi çok açık, detaya girmeden yormadan, temiz bir dille aktarılıyor. Eğer daha da ilgimi çekerse araştırıp detaylandırabilirim bilgilerimi ki genel olarak bu özet bilgiler oldukça tatmin edici ve yeterli oluyor. Bu serinin kitaplarını eğer çocuğunuz okumaya alışkınsa okul öncesinden de başlanabilir. Kızım 5 yaşında, ilgisini çekiyor örneğin.

Mona Lisa, duymayan yoktur sanırım Leonardo da Vinci'nin bu eserini. Onun hakkında ne biliyorsunuz peki? Çocuğunuzla öğrenmek ister misiniz? İşte birkaçı, dahasını isterseniz resimleriyle kitapta :)

Mona İtalyan dilinde Madonna'nın kısaltılmış haliymiş. Hanımefendi demekmiş. Yani resmin adı da "Hanımefendi Lisa" anlamına geliyormuş. Tabloyu çekici kılan şey ise insanın yüzündeki karışık duygular ilk kez bu denli canlı resmedilmesiymiş. Tablonun hiçbir öğesi sert değilmiş, bütün çizgiler ve ışıklar yumuşacıkmış. Da Vinci bunu resim tarihinde ilk kez kendisi tarafından kullanılan bir yöntem olan "Sfumato" tekniği ile başarabilmiş ve bu tekniğin en güzel örneği de bizim Lisa Hanım'ın tablosuymuş. Nasıl merak uyandı mı? Ben de çok! Hemen incelemek istiyorum bir kez daha bu tabloyu okuduklarımdan sonra.

Tekrar ve tekrar ahhhh resim öğretmenlerim ahhhh!
Bi şunu anlataydınız bize ne olurdu :(
Yine de hakkım helal olsun da inşallah bundan sonra resim öğretmenleri bu bilinçte olur da biraz öğrencilerini resim müzelerini gezdirip, bir resme nasıl bakılacağına, bir resimde nelerin önemli olduğunu anlatırlar. Merak, istek, heyecan uyandırırlar...

Serinin diğer kitaplarını da zaman içinde inşallah tanıtacağım.

İşte arka kapak yazısı:

Resimlerin de şehirler gibi sokakları, evleri, düşünceleri, parkları, müzeleri, sırları var mıdır? Tevfik Taş ve Sahar Bardaie, "evet var" diyor.

Bu dizide Azteklerin Sanat Tanrısı Hoşipilli, keşfetmeyi seven çocukları yanına alıp ünlü ressamların başyapıtlarına yolculuğa çıkıyor.

Gezmeyi kim sevmez ki!

İşte, Leonardo da Vinci'nin Gizemli Mona Lisa'sıyla buluştular bile. Sonra, Tablodaki Prenses'e gidecekler. Sırada Konuşan Ayçiçekleri var. Dünyanın En Ilginç Yüzleri'ne yolculuğu, Ilginç Ailenin Bilgiç Köpeği'yle buluşma izleyecek.

Gezinin devamını merak ettiniz sanırız...

Söyleyelim: Kandırıkçı Resimler... Komik ve Muhteşem Tablolar... Düğününde Saklanan Damat... Allı Turnam Ne Güzelsin Burada... Renklerin Müziği... Esrarengiz Resim... Balerinlerin Büyüsü...
(Tanıtım Bülteninden)

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 20

Baskı Yılı: 2013

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 20

Baskı Yılı: 2012

Dili: Türkçe
Yayınevi: Evrensel Basım Yayın

Sevgilerimle

Ekli dosyalar

• 0000000422752-1.jpg
    0000000422752-1.jpg
    56.9 KB · Görüntüleme: 0
  • indir (2).jpg
    indir (2).jpg
    6.2 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Zeynep01

New member
Affınıza sığınarak ifade edeyim " baş " değil " taş " kolay bulunması açısından yazdım zira kitayurdunda bulamadım bu şekilde. Bu arada sizlerin kitap tavsiyelerini dikkate alıp değerlendiriyorum. Teşekkürler:)

Ayşe Gençer

New member
Affınıza sığınarak ifade edeyim " baş " değil " taş " kolay bulunması açısından yazdım zira kitayurdunda bulamadım bu şekilde. Bu arada sizlerin kitap tavsiyelerini dikkate alıp değerlendiriyorum. Teşekkürler:)

Sevgili Se.vim çok çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için, hemen düzelttim :)