Gurbette "cekirdek aile" çocugu yetistirmek...

Eskiler şöyle dermis"1 cocugu "1 köy adam" ancak yetistirir"..
Bakıyorum bizim yetistigimz şartlara..sokak arkadaşlariımız ile sokakta ip atlarken,top oynarken,sek sek oynarken hatırlıyorum hep..yaz kıs kar kıyamet farketmezdi..tek şart akşam ezanından önce evde olmamızdı..canımız çıkana kadar saklambaç oynardık arabasiz ve apartmansiz mahallemizin sokaklarında...azıcık ödevimiz olurdu..öyle gece geç saatlere kdr ödevlerle bogusmazdik..ilkokul 4ten itibaren başlardı pekcok şey..Ana babamizla yuzgoz olmazdık..ödev yüzünden..Birsürü arkadaşımız vardı.."iyi arkadaş " kötü arkadaş nedır sokakta oynadığımız oyunlarda öğrendik..kısaca evde kardeşimizle,babaannemizle halamizla,dışarda komşu teyzemizle,sokak arkadaşımızla okulda bizi seven sayan "adam"yerine koyan öğretmenimizle sosyallestik...
Gel gör ki şimdilerde korkunç bir hızla ilerleyen teknolojinin içine sıkışmış ,hayatı tablet ve tv arasında preslenmis korpeçik yüreklere,taptaze zihinlere anne baba ve öğretmen olarak neler yapmalıyız?bilemiyoruz..
ne yapalim da bu yavruların yaradilislarindaki gizli çekirdeği bulalim???
Hangi yolu izleyelim?
Kimlere anlatalım?
Neler diyelim?
Neler dinleyelim de bizlerde anne baba kıvamına erişelim...
Hani buyuruluyor ya"çocuklarınızı yaşayacakları zamana göre yetistirin"
O halde onların yetişkin olduklarında bizlerin arkasından hayır duası etmeleri için neler yapabiliriz?
Bu çekirdek aile düzeni içinde çocuklarımızla neler yapalım,nasıl davranalım ki bağlarimiz kuvvetlensin?bizlere emanet edilen bu yavrulara adem hocamızın ifadesiyle nasil "aziz birer misafir "gibi davranalım...??
Hele ki km lerce uzaklarda yaşayıp senede 1-2kez sevdiklerini ,ailesini görebilen gurbet kuşları..ve o yuvalarda yetişen yeni nesiller???
Neler yapabiliriz??

Tuba12

New member
Ne kadar güzel bir konu açtınız ben şahsen çok zorlanıyorum çabalıyorum Adem hocamızın dediği gibi bağ kurmak lazım ki tesir edelim çocuklarımıza

Üsküdar

New member
Anlatalim bol bol çocukluk anilarimizi yavrularimiza.Ben cocuguma çok anlatırım ki anlatacak bir sürü de yasanmislik bulabiliyorum.

Kuzucuk

New member
Kimseye guvenemedigimiz bir devirdeyiz. Keşke öyle buyuyebilselerdi. Toplum olarak kitap okumaya çok karşıyız. Kitaplara bakarak çocuk yetistirilmez diyen insan lardan çok sıkıldım artık. Modern lestikce kafaları geriliyor insanların . Nasıl içleri rahat rahat oturuyorlar anlamıyorum. Farkındalık yok.

Sevgili trenyolu neguzel demişsiniz..anlatacak birsürü şey bulabiliyorum...
Bende çocuklarımin vesilesi ile kesfetmisimdir çocukluğuma dair pekcok anımı,hatırami..
Anlatırken ""aaa ""dediğim pek çok olayı...
Hatırladığım güzel hisleri bazende üzücü hisleri..anlatsam mi acaba dediğim karmaşık halleri..
Çocuklarımızla çocukluğumuzu keşfedip tekrar o yıllara gidebilmek bile çok büyük nimet diye dusunuyorum..
Rabbim bizleri gerçek anne baba eylesin:)
Hele ki gurbette..

Umutluana

New member
Evet gurbet çok zor. Bunu yaşayan bilir başka illerde yaşamakla gurbet olmaz bana göre ayrı ayrı ülkelerde olmak da var sevdiklerinle çünki. Teyze çocukları bir birlerine daha 3-4 yaşdayken whatsapp dan seni çok özledim ne zaman geleceksiniz deyip üzüldüyü, yılda bir görüşünce bir birine sarılıp da ayrılmak istemediğinin yaşandığı gurbet de var. Kar tatili okul tatil çocuğunu emanet ede bileceğin kimsenin olmadığı yerdir gurbet. Çocuğunu nöbete götürmek zorunda kaldığın..Torunun dedesiyle, ninesiyle skype üzerinden konuştuğu .. :( ah bunu yaşayanlar bilir...

Yusufbekir

New member
Evet sayın Arda gurbetin herseyi zor . İşte bu da o zorlardan bir zor. Cokkkkk isterdim evimin rahat sokağını misss kokan taşlarını evlatlarıma miras bırakmayı .... yarama dokundunuz
Şimdi rahat oynasınlar diye götürdüğümüz parklarda bile sınırlı zaman sınırlı mekan ve cok sınırlı arkadaşla ne kadar özgürce oynayabilirler ki ...
Cocuklar adına enn cok üzüldüğüm bi konudur bu .Aslında 5-6 saat bile oynamalarına izin verdiğim olmuştur ama yeter mi? HAYIR !! Bazıları şaşırıyor bana ,ben de onlara ..

Sara

New member
Kesinlikle katiliyorum. Kendi cocuklugum ve kizimin simdiki hali arasinda cok fark var.. Biz gercekten en kucuk seylerden mutlu olur butun gun sokakta oynardik.. Simdi ise daha zor .. Cocuk olmakta zor.. Beklentiler cok yuksek.. Hele ku baska bir ulkede yalniz hic bir destek almadan cocuk buyutmek cook daha zor..

Naide

New member
Ahhh ne kadar icler acisi... bende buna benzer bir durum yasiyorum mesela gurbetttt ben gurbette degilim evimizdeyim
Dogdugum buyudugun sehirde kucucuk bir koyde yasiyorum.. Babamiz gurbette calisiyor 3-4 ayda gelir ziyaret eder 1-2 ayligina... ne kadar zor bi yanim esimle gitmek istiyor gercekten saglikli bir aile olabilmek icin bir yanim gitme diyor evin burda bak yavrun bu sokaga cikip oynaybilecek bak diyorum bahcemiz mis gibi salincaklamiz var ne guzel bi cocukluk yasanir burda... her iki kararda birbirinden zor... gurbette cocuk yetitirmek mi babasi oldugu halde aksamlari babayi skype uzerinde gorup 3-4 ayda bi dokunabilmek mi zor???