Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

fatoş123

New member
Hamile olan bir yakınım için sizlerle sohbet etmek istiyorum. Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır? Muhtemelen bebeğin 7. haftada olduğunu ve 8. haftaya girdiğini düşünüyoruz, doktor kontrollerine gittiğimizde kalp atışlarının çok net duyulduğunu doktor hanım belirtti. Hamilelikte beslenme programı yapmak uygun mu acaba? Hamilelikte gördüğüm okudum kadarıyla beslenmenin önemli olduğunu okudum. Çünkü artık 2 canlıyız değil mi arkadaşlar. Aidin salih kitabını okuyorum bu arada hamilelikte beslenme ile ilgili şöyle bir ifade geçiyor. Halk arasında yaygın olan '' Hamile 2 canlıdır , daha çok yemeli'' düşüncesinin yanlıştır. Ben bu cümleyi okuduğum çok şaşırdım inşallah sizlerle birlikte ayrıntılarla birlikte güzel bilgiler elde ederiz. Bu ara sizi hamilelik konuları ile meşgul edeceğim ayrıca Aidin salih bilgileri ile.

savaşçı

New member
Meraba. Hamilelik döneminde beslenme oldukça önemli bir konu. Çünkü bebeğin de sağlığını etkiliyor. Aslında beslenme ile ilgili okuduğum kitaplardan anladığım temel sağlıklı bir beslenme şekli var, bunu hamileyken de, sağlıklıyken de, zayıfken de uygulamak...

Bu temel beslenme şekli genel olarak;
* Pakete girmiş gıdalar tüketmemeli

* Sağlıklı yağlar doğal tereyağ ve sızma zeytinyağıdır

* Maalesef buğdayın genetiği bozulmuş, artık eskisi gibi 7'li kromozomlu değil. Bu yüzden unlu mamullerin içindeki gluteni vücut tanımıyor ve sindiremiyor.Türkiye'de bir iki bölgede kalmış genetiği bozulmamış buğday, siyez buğdayı mesela...

*Hazır sulara plastik damacanadan ciddi oranda toksik madde geçiyor, kanserojen etkisi yüksek. Biz kaynatıp soğutup içiyoruz uzun zamandır

* Şekere çok alışmışız, ancak şekerin 60'tan fazla zararı olduğu araştırmalarla açıklanmış. Çok çok çok zararlı.

* Rafine tuz zararlı. Onun yerine doğal kaya tuzu kullanmak gerekiyor. Kaya tuzu 80'den fazla mineral içeriyor, yani faydalı, rahatça kullanılabiliyor

* Kuruyemişler çok faydalı. Ancak kavrulmamış olmalı. Kavrulunca içeriği yağ trans yağa yani zararlı yağa dönüşüyor. Kavrulmamış kuruyemişler sağlıklı karbonhidrat, omega 3 gibi çok faydalı bileşenler içeriyor

* Doğal yumurta çok faydalı, mutlaka her gün tüketmeli, bulmak bazen zor ama...

* Balık çok faydalı, ancak ağır metal riskinden dolayı hamilelikte ve bebeklerde balık yemek yerine iyi bilinen bir markanın balık yağı kullanmak gerektiğini öneriyor Prof. Ahmet Aydın

* Kırmızı et - güvenilir yerden alınmış ise- çok faydalı

* Kuru bakliyatı içindeki fitatları çıkardıktan sonra tüketmek gerek. Bunun için de 48 saat suda bekletmek gerek(her 12 saatte bir suyunu değiştirerek)

* Süt bilinenin aksine bağırsak florası için zararlı, köy sütü de olsa içmemeli

* Hazır yoğurtlar hem yapım şekillerinden hem de plastik içinde olmalarından dolayı çok zararlı. Yoğurt mutlaka ve mutlaka sık tüketilmeli ama ev yapımı olmalı. Bu konuda Prof. Yavuz Dizdar'ın araştırmaları var, yazılarına bakılabilir

* Pirinç artık Pakistan, Çin gibi ülkelerden ithal ediliyor. Oralarda temiz olmayan sularla yetiştiği için ağır metal içeriği yüksek. Biz uzun zamandır kullanmıyoruz...

* Sebze ve meyveleri tüketmeden önce tarım kimyasallarından arındırmak için sirkeli suda bekletmek gerek

Genel olarak herkes için sağlıklı beslenmeyi böyle tarif ediyor koruyucu hekimler.

Hamile beslenmesi ile ilgili Canan Karatay'ın Anne Adayları ve Hamileler İçin Beslenme kitabını öneririm

fatoş123

New member
[MENTION=1162]Mina Gül[/MENTION] hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Diğer arkadaşlarımda yorum yaparsa çok sevinirim.

baharibeklerken

New member
Aidin hanımın kitabını okuduktan sonra bende epey farklı şeyler öğrendim. Özellikle kimyasal kullanımını terk etme konusu çok önemli diye düşünüyorum. Deterjandan uzak durmak. [MENTION=1162]Mina Gül[/MENTION] hanım genel kaidelerden bahsetmiş aslında. Mümkün olduğu kadarına dikkat etmek en doğrusu. Bende bir kısmını doğumdan sonra öğrendim bir kısmına hamile iken dikkat etmeye çalıştım.
Annenin canının çektiğini yemesi, vücudun ona ihtiyaç duyduğunun göstergesi oldugu bilgisini eklemek isterim.
Bir de helal beslenmeye özellikle daha da dikkat etmek. Kesimi belli olmayan etten, katkı maddesi kullanılan yiyeceklere kadar geniş ve katmanlı bir yelpaze. Herşeyi terketmek zor olsa da ,En zaruri olanını dikkat etmek bile önemli.

Ayşe Tomur

Moderator
Merhabalar. Hamilelikte maddi manevi beslenmek elbette çok önemli. Okuduğum kadarıyla Merhum Aidin Salih hanım da bu konunun üzerinde çok fazla duruyor ve bizi çok güzel aydınlatıyor. Alternatif tıpla ilgilendiğim için birçok hamile hastam oldu. İçinde aç kalmaktan çok korkanlar da vardı, açlık oruçları yapanlar da. Açlık oruçlarını kontrollü bir şekilde yapanların hiçbir sıkıntı çektiğini görmedim.Yani Aidin Salih hanımın bu söylediklerinin kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum.
Yakınınız ilk 3 aylık dönemdeymiş. Bu dönemde annenin ve bebeğin en fazla vitamin ve minerale ihtiyacı oluyor ve bebek bu ihtiyacı annenin depolarından karşılıyor. Bu yüzden annenin bu eksikliği gidermesi için bitkisel beslenmesi çok önemli. Aidin Salih hanım -özellikle düşük riski olan- hamilelerin bitkisel beslenmeyle birlikte 3 günlük açlıkları da yaparak ilk 3 aylık dönemi geçirmesini tavsiye ediyor.

Hamile olan bir yakınım için sizlerle sohbet etmek istiyorum. Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır? Muhtemelen bebeğin 7. haftada olduğunu ve 8. haftaya girdiğini düşünüyoruz, doktor kontrollerine gittiğimizde kalp atışlarının çok net duyulduğunu doktor hanım belirtti. Hamilelikte beslenme programı yapmak uygun mu acaba? Hamilelikte gördüğüm okudum kadarıyla beslenmenin önemli olduğunu okudum. Çünkü artık 2 canlıyız değil mi arkadaşlar. Aidin salih kitabını okuyorum bu arada hamilelikte beslenme ile ilgili şöyle bir ifade geçiyor. Halk arasında yaygın olan '' Hamile 2 canlıdır , daha çok yemeli'' düşüncesinin yanlıştır. Ben bu cümleyi okuduğum çok şaşırdım inşallah sizlerle birlikte ayrıntılarla birlikte güzel bilgiler elde ederiz. Bu ara sizi hamilelik konuları ile meşgul edeceğim ayrıca Aidin salih bilgileri ile.

Merhabalar; benim de bu genel kaidelere ek olarak Aidin salih hanımın kitabından öğrendiğim bilgiye göre hamileliğin başındaki bulantılar esasında anneyi temizlemeyle alakalı olduğundan, daa çok yemeye çalışmak yerine tam aksi oruçlara muhakkak başlanması gerektiğinin bir işareti imiş.

Her Anneye Lazım diye bir kitapta da hoca bir hanım manevi reçeteler vermiş, hangi surelerin bebeğe ne gibi tesirleri olacağından bahsetmişti hamileliğimde bolca faydalandım.

Tüm bebek isteyen, bebek bekleyen kardeşlerimiz hayırlı Din-i islama faydalı sağlıklı evladlar kucaklasın, huzurla büyütsünler inşallah..

Sevgilerimle

Beyazyunus

New member
Merhaba

Mina hanımin listesine bayıldım. Kesinlikle katılıyorum.

Bende 19 haftalik hamileyim. Kendi uygulamam Mina hanima ek olarak şunlar.

Kesinlikle organik besleniyorum ilacsiz tarim urunleri tuketiyorum. Evet biraz pahaliya geliyor bana ancak bu sayede yillardir vitamin ilaclarina ve hastanelere para yatirmiyorum. Yillar once romatoit artrit hastaligi teshisi konuldu ve cok agir ilaclar kullandim. Doktorumun ilaclari birakirsan yataga dusersin ikazina ragmen fitoterapi ve organik beslenme ile ilacsiz yasayabiliyorum cok şükür. Bu da iyi gıdanin onemini gosteriyor.

Glutensiz besleniyorum. Bu cok onemli mina hanimim dedigi gibi ciddi zararlari var. Bebeginize de geciyor.

Eti asla marketten almiyoruz. Bu benim doktorumun ozel uyarisi idi. Köyden getirtiyoruz.

Evimde kimyasal kullanmiyorum.

Her gun bir tatli kasigi organik kakao tuketiyorum. demir takviyesi almadigimdan bu sekilde destekliyorum. Ek olarak demir takviyesi olmasi icin mutlaka kirmizi pancar, kabak cekirdegi, limonata tuketiyorum.

Seker tuketimi cok cok aza indirdim. Tatlilarda pekmez lullanmaya gayret ediyorum. Yalniz pekmezde kanserojen etki sorunu var. Bu sebeple kaynatma derecesi dusuk olmasi gerekiyor. Bu husus onemli temin edilecek yere sorulmasi gerekli.

Bir de beslenmeyi sadece gidadan saymiyorum. Bence hamile bir hanim tvden uzak durmali. Ki bu hayatin geneli icin gereklidir. Hayatimda tv yok. zihin saglikli olmaz ise bedeni istediginiz kadar doyurun eksik kalir diye dusunuyorum nacizane.

simdilik aklima gelenler bunlar.

sevgiler

baharibeklerken

New member
Merhaba

Mina hanımin listesine bayıldım. Kesinlikle katılıyorum.

Bende 19 haftalik hamileyim. Kendi uygulamam Mina hanima ek olarak şunlar.

Kesinlikle organik besleniyorum ilacsiz tarim urunleri tuketiyorum. Evet biraz pahaliya geliyor bana ancak bu sayede yillardir vitamin ilaclarina ve hastanelere para yatirmiyorum. Yillar once romatoit artrit hastaligi teshisi konuldu ve cok agir ilaclar kullandim. Doktorumun ilaclari birakirsan yataga dusersin ikazina ragmen fitoterapi ve organik beslenme ile ilacsiz yasayabiliyorum cok şükür. Bu da iyi gıdanin onemini gosteriyor.

Glutensiz besleniyorum. Bu cok onemli mina hanimim dedigi gibi ciddi zararlari var. Bebeginize de geciyor.

Eti asla marketten almiyoruz. Bu benim doktorumun ozel uyarisi idi. Köyden getirtiyoruz.

Evimde kimyasal kullanmiyorum.

Her gun bir tatli kasigi organik kakao tuketiyorum. demir takviyesi almadigimdan bu sekilde destekliyorum. Ek olarak demir takviyesi olmasi icin mutlaka kirmizi pancar, kabak cekirdegi, limonata tuketiyorum.

Seker tuketimi cok cok aza indirdim. Tatlilarda pekmez lullanmaya gayret ediyorum. Yalniz pekmezde kanserojen etki sorunu var. Bu sebeple kaynatma derecesi dusuk olmasi gerekiyor. Bu husus onemli temin edilecek yere sorulmasi gerekli.

Bir de beslenmeyi sadece gidadan saymiyorum. Bence hamile bir hanim tvden uzak durmali. Ki bu hayatin geneli icin gereklidir. Hayatimda tv yok. zihin saglikli olmaz ise bedeni istediginiz kadar doyurun eksik kalir diye dusunuyorum nacizane.

simdilik aklima gelenler bunlar.

sevgiler

Ne kadar güzel, tebrik ederim. uygulayan birinin tavsiyeleri çok daha etkili oluyor. Teşekkürler paylaştığınız için.