Hamilelikte Pityalism (Asiri Tukuruk Salgisi)

sincap

New member
Merhaba arkadaslar,

Pityalismle ilgili bir tecrubemi ve mutlulugumu sizlerle paylasmak istedim. Oncelikle pityalismin ne oldugundan baslayalim. Pityalism kisaca tukurugun fazla salgilanmasindan ya da yogun olmasindan dolayi tukurugu yutamama durumu. Baska hastaliklardan dolayi da gorulebilen bir rahatsizlik olsa da ben sadece hamilelik boyutundan bahsedecegim. Hamileligimin 3. ayininin sonunda mide bulantilarimdan kurtuldugum anda pityalism basladi. Hastaligin nedeni tam olarak bilinemiyor ve hamilelik hormonlarina baglaniyor. Dolayisiyla bilinen bir tedavisi de yok, sadece NIH baglantili bir makaleden hatirladigim kadariyla bir uzakdogu ulkesinde meditasyonla tedavi edildigini soyluyor. O durumda bile seans araliklari konuldugunda tedavinin sonuc vermesi 33-36. haftayi buluyor. Makalede gecici yontemlerden bahsediyor; meybuz yemek, sakiz cignemek gibi. Sakiz cignemek benim kurtaricimdi. Her ne kadar bir sure sonra mide bulantisi, kulaklarda agri yapsa da en azindan markete giderken, disari cikarken elimde tuvalet kagidi (en yumusagi ve zarari az olan o) tasimamak icin naneli sakiz cignemek cozum oldu. Yurtdisindayim, aile ozlemi ve yalnizlik gibi sorunlarim vardi ve calismadigim icin bu sorunlar her an beynimi mesgul ediyordu. Ise basladigim hafta pityalismin de gectigini farkettim. Yani yaklasik 3 ay sonra psikolojik olarak rahatladigim donemde pityalism gecti. Cesitli makalelerde de pityalismin psikolojik oldugu vurgulaniyor. Mekan degistirmek ya da mutlu edecek bir mesgale bulmak cozum olabilir. Ayrica dis ve bogaz sorunlarinin ve sigara kullaniminin da pityalismi tetikledigini okumustum.

Hamilelerin sadece % 3 unde gorulen bu sorunla umarim karsilasmassiniz ama tecrube etmek durumunda kalirsaniz hep gecici bir durum oldugunu dusunun. Ayrintili bilgi isterseniz de arastirdigim kadariyla bilgi paylasiminda bulunabiliriz.

Sevgilerimle...

Son düzenleme: