Hep ayni konu ama kizim malesef yemiyor 😒

68741603_igtd

New member
Hep aynı konu ama malesef kızım ogunlerde bir yemek kaşığı bile yemiyor . 12.ayinda dişleri çıkıyor ama malesef bundan oncede ayniydi 😞

68741603_igtd

New member
Benim kizim herseyden yiyo ama doyumluk degil tadimlik yani en az bir iki tatli kasigi en fazlada 5 tatli kasigi yiyo diyeyim.ama hani ben hic zorlamadim dogdugundan beri yemek istemesigi bisey oldugunda tekrar kasigi gistermedim.yani demek istedigim kizim hic ac demiyorum bazen gunluk bisiler vermiyorum.bile yani hergun yemek yedirmiyorum mesela ve ben ne yiyosam ona da okadar yediriyorum.kizim 10 aylik hatta 11 olacak bi hafta sonra.ama hic bisi yemiyo gpzuyle bakmadim benim kizimda zeytin yemiyo ama yemiyo ama yesil zeytin yiyo.peynir yemiyo ama.sute azcik su karistirip icirebiliyorum.yogurt sevmiyo ama yogur corbasini cok seviyo.yani bazi seyleri yemiyo diye yemiyo demeyelim yavrularimiza zaten ne kadar mideleri varki kucucuk iki kasikla doyar.sevebilcegi yeni tatlar kesfetseniz.

Yeni tatlati kesfetmesi icin gayret ediyorum. Ama gercekten ciddi boyutta yemiyor . Malum artik normal beslenmesi gerekiyor 1 yaşından sonra . Normal şartlarda 1 yasinda bebeklerin dogum,kilosunun 3 kati olması gerekiyor . Benim kızım 3300 doğdu ve su an kilosu 8700 . 9 kilo bile olmadı

68741603_igtd

New member
Size birsey diyimmi hic takmayin kafaniza kilosu oyle felan bosverin.ona yemek istemedigi bisey oldugunda saygi gosterin inanin bana ozman okadsr rahat yiyebiliolarki brnim.kizim sevmedigi bisi.oldugunda mama sandalyesinden asagii atiyo;) kiloyu alir nasilsa emiyomu bu arada?

Evet emiyor . Mama sandalyesinde oturmak istemiyor ayağa kalkıp masaya cikmaya calisoyor,zaten

Naide

New member
Yeni tatlati kesfetmesi icin gayret ediyorum. Ama gercekten ciddi boyutta yemiyor . Malum artik normal beslenmesi gerekiyor 1 yaşından sonra . Normal şartlarda 1 yasinda bebeklerin dogum,kilosunun 3 kati olması gerekiyor . Benim kızım 3300 doğdu ve su an kilosu 8700 . 9 kilo bile olmadı

Hic sikilmayin ona canim bazi insanlarin yapisi oyledir.. benim bebegim de 3.700 dogdu su anda 8600 bizim durum dahada vahim ustelik benim bebegim 14 aylik...

68741603_igtd

New member
Hic sikilmayin ona canim bazi insanlarin yapisi oyledir.. benim bebegim de 3.700 dogdu su anda 8600 bizim durum dahada vahim ustelik benim bebegim 14 aylik...

Ya ne bileyim hicbirsey yemeyince canım sıkılıyor. Bazen,ona ozel birşey yapamiyorum .
Bizim,yedigimiz yemekler ona hitap etmeyince kendimi kötü hissediyorum. Örneğin mantar vs . Onceden muhallebi severdi,aksamlari irmikle muhallebi yapardim simdi ondan da,sıkıldı

Naide

New member
Ya ne bileyim hicbirsey yemeyince canım sıkılıyor. Bazen,ona ozel birşey yapamiyorum .
Bizim,yedigimiz yemekler ona hitap etmeyince kendimi kötü hissediyorum. Örneğin mantar vs . Onceden muhallebi severdi,aksamlari irmikle muhallebi yapardim simdi ondan da,sıkıldı

Anliyorum sizi bazen benim oglumda gun boyu bisey yemez... sikilirim bu duruma ama artik biraz rahatladim... eskiden yumrtasini yesin diye neler yapmazdim omlek haslama firinda krep hamurunda falan yok yemezdi bende vazgectim artik ustune gitmiyorum yumurta biz yiyeceksek onadabyapiyorum ona ozel yok... ona ozel yemek de yok artik biz ne yiyosak ooo

Aysima

New member

Merhaba benim kızım da 15 aylik inanin yumurtanın tadını daha bir haftadır biliyor hiç bir şekilde yemedi hatta kahvaltı nedir bilmedi bu haftaya kadar 3,5 kilo doğdu ama su anda yeni 9 kilo oldu ve nerdeyse 7-8 aydır 8 kiloyu gecememistik başlarda ben de çok fena sorun etmiştim baktım ki olmuyor ben ısrar ettikçe gerçekten yemiyor bıraktım istemiyorsa vermedim teklif ediyorum herseyi önüne koyuyorum ve ona özel artık çok az şey yapıyorum biz ne yersek ondan isterse yiyor bezelyeleri fasulyeleri tek tek ağzına atıyor bıraktım nasıl isterse öyle mesela hiç meyve yemiyor yemeyen çocuk gerçekten insanı çok yoruyor o yüzden bence siz genişleyin dış çıkartıyorsa bi süre bir kaç ay böyle devam edebilir kiloyu da takmayin kim ne derse desin biz fit seviyoruz deyin geçin ben öyle yapıyorum artık. merak etmeyin eninde sonunda yiyecek biraz sabır

AyBil

New member
Hep aynı konu ama malesef kızım ogunlerde bir yemek kaşığı bile yemiyor . 12.ayinda dişleri çıkıyor ama malesef bundan oncede ayniydi 😞

Kızınıza 6.aydan sonra hiç tit (tam idrar tahlili), idrar kültürü ve hemogram baktırdınız mı? Eğer baktırmadıysanız bunlara baktırmanızı öneririm. Bunlar normal çıkarsa ve fizyolojik başka bir sorun da yoksa, yeme sorunundan çok, bebeğinizin duygusal ihtiyaçlarına odaklanın. Bir de kilo, çocuk gelişiminde nispeten bir gösterge olsa da, kilodan ziyade boy, çocuk gelişiminde daha iyi bir göstergedir.

Tuba12

New member

Öncelikle rahatlamanızı tavsiye ederim
Benim oğlum 14 aylık dediğiniz gibi yemezdi önceleri sürekli emmek isterdi ama Allah'a şükür şimdi sürekli yemek istiyor dönem dönem değişiyorlar kesinlikle zorla baskıyla yedirmeye çalışmayın iyi gözlemleyin daha acıkmadan yada çok acıkmış olmasını beklemeyin düzelir inşallah.. bir yemek kaşığı süt ile iki yumurta çırpın tavada az yağ ile pankek gibi pişirmeyi deneyin oğlum da yumurta yemeye bınunla başladı

Tuba12

New member
Çocuklarda 'Yeme Problemi' Nedir?-Adem Güneş Köşe Yazıları
Birçok anne baba çocuklarının yemek yemediğinden şikâyetçidir.

Hâlbuki yeme insanın “en güçlü” ihtiyaçlarından biridir…

Yetişkinler bile azıcık aç kalacak olsalar sinirleri bozulur, sağa sola çatacak duruma gelirler. Kaldı ki çocuk, açlığa yetişkin kadar dayanıklı da değildir, açlık ağlatır çocuğu.

Peki, ne oluyor da bu kadar güçlü bir ihtiyacı çocuk gerçekleştiremiyor, yeme bozukluğu ortaya çıkıyor? Yeme bozukluğunun pedagojik sebepleri nelerdir?

Aslında, çok basit olarak şöyle izah edilebilir…

İnsan vücudu beyin tarafından sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Bedenin yaşamına devam edebilmesi için, kalp atışından tutun kan şekerine kadar, sıvı dengesinden vücut ısısına kadar sürekli bir denetim altındadır insan vücudu.

Örneğin, her insanın vücut ısısı 37 derecedir. 39’a çıktığı zaman alarm verir sistem. Ya da kandaki şeker oranı yüzde 0,1’in altına düşünce beyin onu yeniden yükleyebilmek için tatlı çeker canı insanın. İşte buna “homeostatik denge” denilir.

Açlık hissi, beyne iki duygu hâlinin sinyalini gönderir… Birincisi acı, diğeri tatlı.

Şöyle ki: İnsan acıktığı zaman, beyin “mide asidi” salgılar. Mide asidi mideye acı hissi verir. İşte aslında insan bu acıyı bastırmak için yemek yeme ihtiyacı hisseder. İhtiyaç giderildiğinde vücut rahatlar. Böylece “homeostatik denge” vücuda alınan gıdalar ile tekrar düzene girmiş olur.

Kişi midesinde duyduğu açlık acısını bastırmaya gücü yetse bile, ikinci bir sinyal noktası daha vardır insanı yemeye yönlendiren: “Damak tadı”. Açlık baş gösterdiğinde beyin, ağız içindeki tat alma hislerini uyararak ağız suyunu akıtır. Böylece kişi, ağzında hissettiği bu dürtü ile ağzına bir şeyler koymaya başlar.

İşte yeme problemi dediğimiz sorun tam da burada başlıyor.

Acı ve tatlı algısını oluşturan sinyaller işlevini kaybettiğinde, yemek yemek gerçekten bir işkenceye dönüşür. Ağzındakini çiğner çiğner ama tat alamaz. Ya da açlıktan midesi delinecek kadar yansa, acıyı duymaz.

Peki, bu “algılayamama” hâli neden oluşur?

Bunun en belirgin sebebi, çocuğun açlık sinyal sistemine müdahale edilip “doğal işleyişinin” bozulmasıdır.

Örneğin, çocuğun yanındaki yetişkin, onun acıkmasına izin vermemişse… Bir başka deyişle mide asidi salgılanmadan yedirmeye çalışmışsa... Ya da çocuk acıktığı hâlde “şimdi yemek saati değil” diye, salgılanan mide asidini bastırmayı öğrendi ise… Ya da çocuğa damak tadı oluşmasına izin verilmeyecek gıdalar sunuldu ise… Çocuğun damak tadı keşfedilemedi ise… Veya “sebze yemek sağlıklı” diyerek sebzenin tatsız hâli çocuğa erken yaşta zorlandı ise… Böylece çocuğun damak tadını oluşturan “homestatik algısı” bozuldu ise... İşte bu bozulan algının görünürdeki pedagojik karşılığı “yeme problemidir.”

Peki, böylesi durumda ne yapmak gerek?

Sistemin yeniden çalışabilmesi için, çocuğa yeme baskısını bırakmak gerekir. Az da olsa ara öğünler şeklinde, çocuk ne zaman acıkırsa o zaman ve canının çektiği gıdalar (abur cubur olmamak kaydı ile) verilerek “homeostatik algının” yeniden oluşmasına yardımcı olunmalıdır.

İnsan organizmasının en göz kamaştırıcı özelliği, üzerindeki baskılar kalktığında sistemin yeniden normal çalışmaya başlayabilmesidir.

Nuray19

New member

Benim kızım 21 aylık 9 ayından beri aynı kiloda hiç kilo almadi evet boyu uzadı ama yaşıtlarından kisa... Güvenli bağlanmaya çok çaba sarfediyorum yemiyorsa duygusal kökenlidir deniliyor ama ben buna katılmıyorum çok çok aciksaa 3 tatlı kaşığı çorba ancak icer kendi haline bıraktım teklif dahi etmedim geldi kendi istedi ama yine yediği aynı ve bu yetmiyor artık hareketleri yavaşladı ve sivi kaybı oluşmaya başladı doktor ozel mama başladı ve bende maalesef çizgi filmle yedirmeye başladım... Benim Eşimde günde sadece 1 tabak çorbayla durabilir kızımın iştah konusunda babasına benzediğini düşünüyorum bir ara kendimi yeyip bitirdim duygusal açlıktan mı yemiyor acaba diye ama kapasitesi o kadar galiba.. ha birde yumurta peynir süt zeytin hiç birini yemiyordu bı kaç aydır yumurta yiyor bu zamana kadar kahvaltısı ekmek ve kuşburnu marmelatiydi... öğlen uc kaşık çorba akşam yine aynı ve gece beslenmesi yok emmiyor. Süt içmiyor mama yemiyor... Yeme konusu yapısal bişey galiba bazı çocukla kendiliğinden iştahlı benim kızım su içse karnı doyuyor inanın buna bazı çocuk sürekli biseyler yediği halde yemek vakti bütün yemeğinde yiyor.. Allah kolaylık versin

porti

New member

Merhaba. Evet gercekten can sıkıcı bir sey fakat siz üzülüp kaygilandikca bu cocugunuza yansir. Siz rahat olun yerken sürekli onu izlemeyin, nasil istersen diyin yemediginde.

Bisi soracagim size esma hanim.ben kizima genelde onune koyiyorim o ordan minciklayarak yiyo.cok hosuna gidiyo.ama corbayi mesela onune koyamadigim icin kasikla biraz yediriyorum kendinyemek istiyo sanirim 3 kasiktan sonra ekmege biraz corba bandirip eline veriyorum o ekmegi bitiryo.acaba corbayi nasil kendi yemesi icin tesvik edebilirim hatami ediyorum acaba?

Ben önüne başka bir minik kase ile minik kaşık bırakıyorum. Nadiren kaşıkla alıp yiyebiliyor tam başaramıyor. Kaseyi çok doldurmuyorum. Bazen kase ile su veriyorum. Tamamen kaşığı doldurabilmeyi başarabilmesi için yapıyorum. Zaten bir yaş civarı kendi yeme isteği çok yoğun oluyor. Sofraya bu yüzden istekle uzanıyor. Çatalla yiyebileceği şeylerde de lokmasını önüne bırakıp eline de kendi çatalını veriyorum. Çok açsa çatalla uğraşmak zor geliyor çatalı yere atıp eliyle yiyor sonra yine bize bakıp çatalını istiyor :)

Motor gelişim için kaşık çatal kullanabilmek onun için zor bir iş, zamanla gelişecek, fırsat vermek gerek.

Çoğunlukla benim yedirmeye çalışıp da yediremediğim şeyleri önüne koyduğumda afiyetle yiyor. Minik karnıbahar çiçekleri, şerit halinde kabak, havuç dilimleri, tam buğdaydan iyi haşlanmış makarna gibi. Meyveleri de meyve filesi ile veriyorum. Bazen örneğin elmayı seramik bıçakla bir lokmalık kazıyıp elmanın direkt üzerinden almasını sağlıyorum. Elmayı kendi eline vermesem bile yetişkin gibi büyük elmayı yiyebiliyor olmak çok hoşuna gidiyor.

Emzirmenin üzerinden yeterince vakit geçmeden yedirmeye çalışmak da çocuğu geriyor. Karnı doymuşsa 2-3 saatten önce bir şey yemiyor. Bunu göz ardı ettiğim için ben ilk geçişte "kahvaltı niye yemiyor" diye helak olmuştum. Acıkınca yiyormuş aslında. Gece her istediğinde ce sabah kalktığında da emiyordu. Dolu mide ile kalkınca da bizimle beraber yiyemiyordu mesela.

Naide

New member
Emzirmenin üzerinden yeterince vakit geçmeden yedirmeye çalışmak da çocuğu geriyor. Karnı doymuşsa 2-3 saatten önce bir şey yemiyor. Bunu göz ardı ettiğim için ben ilk geçişte "kahvaltı niye yemiyor" diye helak olmuştum. Acıkınca yiyormuş aslında. Gece her istediğinde ce sabah kalktığında da emiyordu. Dolu mide ile kalkınca da bizimle beraber yiyemiyordu mesela.

Esma hanim bunu nasil astiniz bizde sabah yatktan kalkmadan emiyoruz dolayisiyla sofrada kahvalti ya cok az yiyir yasa yemiyor ben zorlamiyorum gerci.. sonra kahvaltisan sonra meyve veriyorum eee uyuyacak obuuzden o sira emiyor yani siz nasil davrandiniz?

68741603_igtd

New member
Anliyorum sizi bazen benim oglumda gun boyu bisey yemez... sikilirim bu duruma ama artik biraz rahatladim... eskiden yumrtasini yesin diye neler yapmazdim omlek haslama firinda krep hamurunda falan yok yemezdi bende vazgectim artik ustune gitmiyorum yumurta biz yiyeceksek onadabyapiyorum ona ozel yok... ona ozel yemek de yok artik biz ne yiyosak ooo

Benimde nerde ise ona ozel birşeyler yapma olayim,bitti . Zaten bir yaşı dolacak artık

68741603_igtd

New member
Merhaba benim kızım da 15 aylik inanin yumurtanın tadını daha bir haftadır biliyor hiç bir şekilde yemedi hatta kahvaltı nedir bilmedi bu haftaya kadar 3,5 kilo doğdu ama su anda yeni 9 kilo oldu ve nerdeyse 7-8 aydır 8 kiloyu gecememistik başlarda ben de çok fena sorun etmiştim baktım ki olmuyor ben ısrar ettikçe gerçekten yemiyor bıraktım istemiyorsa vermedim teklif ediyorum herseyi önüne koyuyorum ve ona özel artık çok az şey yapıyorum biz ne yersek ondan isterse yiyor bezelyeleri fasulyeleri tek tek ağzına atıyor bıraktım nasıl isterse öyle mesela hiç meyve yemiyor yemeyen çocuk gerçekten insanı çok yoruyor o yüzden bence siz genişleyin dış çıkartıyorsa bi süre bir kaç ay böyle devam edebilir kiloyu da takmayin kim ne derse desin biz fit seviyoruz deyin geçin ben öyle yapıyorum artık. merak etmeyin eninde sonunda yiyecek biraz sabır

"Biz fit seviyoruz" 😃
Çok güzel ilk firsatta soylerim . Disten once biraz yiyordu . Kahvaltida mesela peyniri küçük ekmekle lokma yapip veriyordum yumurtayida .