İçe kapanık çocuk

Elif82

New member
7 yaşında bir kızımız var ama okulda kendini ifade edemiyor çok utandığını söylüyor kızım 1. Sınıfa gidiyor öğretmeni sınıf tekrarının uygun olduğunu söylüyor.aslında kızım yapabiliyor ama öğretmenine göstermiyor bize öğrenme güçlüğü çektiğini söyledi test yaptırdık birşey çıkmadı.sınıfta hiç sesi çıkmıyor. Bu onun için yeni bir şey değil 2 yıldır bunu aşmaya çalışıyoruz biraz düzeldi ama olmuyor yeniden bağlanmaya çalıştım O da tam olmadı sizce ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olurmusunuz kızım için çok üzülüyorum

7 yaşında bir kızımız var ama okulda kendini ifade edemiyor çok utandığını söylüyor kızım 1. Sınıfa gidiyor öğretmeni sınıf tekrarının uygun olduğunu söylüyor.aslında kızım yapabiliyor ama öğretmenine göstermiyor bize öğrenme güçlüğü çektiğini söyledi test yaptırdık birşey çıkmadı.sınıfta hiç sesi çıkmıyor. Bu onun için yeni bir şey değil 2 yıldır bunu aşmaya çalışıyoruz biraz düzeldi ama olmuyor yeniden bağlanmaya çalıştım O da tam olmadı sizce ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olurmusunuz kızım için çok üzülüyorum

Merhaba Elif hanım;
Öncelikle yardımcı olabilmek için size ilk sorum;
Kızınızı en iyi siz tanırsınız, bebekliğinden itibaren mizacı nasıl bir çocuk? Biraz çekingen, uysal mıdır? Yoksa ilk yıllarında aktif, isteklerini (açlık, oyun, oyuncak, ilgi..vs) baskın biçimde belli eden bir çocuk muydu?
Çünkü Adem hocanın şöyle bir kaydını hatırlıyorum çekingen bir kız çocuğundan şikayet eden ebeveyne demişti ki; sevinin.. sevinin.. iffet duygusu gelişkindir, onun mizacı öyledir.. tam cümleler bu olmayabilir mealen yazdım.

İkinci sorum da 0-2 yaş aralığında kendinizi nasıl bir anne olarak tanımlarsınız? Geniş, bağlanmaya çalışan, sakin miydiniz genel olarak yoksa belki geçmişinizden belki evliliğinizden vb nedenlerle biraz daha gergin, engelleyici, zaman zaman ona karşı da öfke patlamaları yaşayan bir anne miydiniz?

Üçüncü sorum da 0-4 yaş arası bağlanma dönemi, arada gri dönem 4-6 yaş arası yeniden bağlanma ve geçmişin onarım dönemi, 7-14 yaş arası ise aidiyet dönemi olarak tanımlıyor Adem hoca çocukluk serüvenini. Kızınız 7 yaşını bitirdi mi? İhtiyacı olan duyguya göre daha net cevap verebiliriz inşallah.

Sevgiler.