İlk Okula Başlama Yaşı

Henna

Member
Merhaba. Danışmak istediğim bir konu var. Gerçi forum terk edilmiş gibi uzun süredir. Garip mesajlar üyeler var. Ama ben yine de eski günlerdeki gibi yazmak istedim.

Uzun süredir kafamı kurcalayan bir konu. Her çocuğun gelişimi farkli evet ama son zamanlarda çevremde gözlemlediğim kadarıyla okula ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir gibi bir düşünce var. Bence aslinda bu, ailelerin geri kalma endişesinden kaynaklı. Çocuğun gelişimi dikkate alınarak bu karara varılmıyor. Tabi bunda okula başlama yaşının aşağıya çekilmesinin de payı var. Eskiden 7 yaş baz alınırdı. Fakat şimdi 7 yaşında okula başlayan çocuk sayısı az. Benim kızım 2015 doğumlu. Henüz hiç anaokuluna gitmedi. Anaokuluna gitmeden ilk okula başlamasını istemem. Fakat benim göndermek istediğim eğitim yılında kızım 81 aylık olmuş olacak. Her okul ay bazlı bir tasnif de yapmıyor bildiğim kadarıyla. Yani aynı sınıfta 66 aylık da çocuklar olacak. Bu her iki çocuğun gelişimi açısından da iyi değil. Ben ilk okula çok erken başladım ve bunun dezavantajını çok yaşadım. Ne yapmam gerekiyor böyle bir durumda çok karışmış durumdayım. Tıpkı şuan kızımda olduğu gibi ben de çok heveskardım okul konusunda. Ama keşke erken gitmeseymişim çok demişimdir. Konu konuşulur umarım eskisi gibi. Aklıma gelen kişileri etiketleyeceğim. Selamlar... [MENTION=3961]Gülbahar Sulu[/MENTION] [MENTION=1795]Fadime Yazıcı[/MENTION] [MENTION=1911]Nurudilara[/MENTION] [MENTION=5246]baharibeklerken[/MENTION]

zeynepsena

New member
Merhaba Henna sanırım forumda sistem bazlı sıkıntılar var ve bazı mesajlar ve üye isimleri garip garip forumun da onarıma ihtiyacı var belliki ..evet eski yoğunluk sohbet yok ben de 2 3 aydır tekrar takip etmeye başlayınca farkettim zaten bayağı bi istifade edilecek konu birikmiş belli bi süre sonra tekrara düşülüyor ..inş varolan yazışmalar silinmez istifade ediyoruz .

zeynepsena

New member
Şu an ilkokula başlama ayı 69 aylık diye biliyorum 6 bitip 7 yaşa ye 3 ay kala gibi yani çok da erken değil sizin çocuğunuz da bu geçtiğimiz okul dönemi yaklaşık bu aylarda degil miydi? Sistem zaten direk okula kaydediyor sizde nasıl bi durum oldu..

Henna

Member
Merhaba [MENTION=5035]zeynepsena[/MENTION]. Sizin yaptığınız hesaba göre çocuk 7 yaşında olmuyor, 7 yaşından gün almış oluyor. Benim kızım şuan 60 aylık. 2 yıl sonra başlatırsam, o eğitim yılında 81 aylık olmuş oluyor. Yani sınıf ortalamasından daha büyük oluyor yaşı. Çünkü genelde daha erken gönderiliyor.