Insan Başkasının Çocuğunu Sevmeden Kendi Çocuğunu sevebilir mi?

Insan başkasının çocuğunu sevmeden kendi çocuğunu sevebilir mi?
Herkesin iyiliğini istemeden sadece kendi çocuğunun iyiliğini istese gerçek iyi anne olabilir mi?
Kaydirak sırasında çocuğunu herkesten öne geçirme, en iyi elmayı çocuğuna seçip verme, çocuğunun kılına başka bir ÇOCUK zarar verirse o ÇOCUĞUn başına dünyayı yıkma, çocuğunu koruyacağım diye karsisindakini rezil rüsva etme, cocugunun psikolojisi bozulacak diye sınıftaki engelli çocuğu istememe, yaramaz olanı disipline göndermeye çalışma, gosterilerde eşleştirerek çocuğuna eş yaptığın kişiyi evladina layık görmeme, arkada oturuyor diye tepki gösterip onun yerine kim oturursa otursun yeterki kendi çocuğu en önde otursun diye öğretmenle tartışma...
Ayrım yapan öğretmen varsa elbet vebal o muallimindir..
Ama görünen o ki anneler gerçek manada çok bencil. Kendi cocugunun hakkını ölümüne savunurken diğerininki umrunda bile değil. E problem çözmeyi böyle hak yiyerek, empati kurmadan Ve son derece hoşgörüsüz çocuğuna ogreten anne yarın evladindan ne bekleyecek? Peki çocuğumuzu istediğimiz kadar mükemmel yetiştirdigimizi düşünelim,fevkaladenin fevkinde. O okuldan attirdigimiz çocukla yarın aynı lisede karsilasmayacagimizi nerden bilecegiz?0-7 yaş çocuğuna etki edebilir yanımızda tutabiliriz. Ya sonra edindiği arkadaslar?O arkadaşların cocugumuza bizden daha baskın olduğu dönemlerde ne olacak? Bosverilen ya da o dışlanan cocuklarin bir terörist ya da sinsi bir zat olarak evladimizin başına musallat olmayacağını kim garanti edebilir!

Iştebu yüzden Hz. Muhammed (SAV) in de buyurduğu üzere "Sizden biriniz,kendisi için arzu edip istediği şeyi din kardeşi için de arzu edip istemedikçe gerçek anlamda iman etmiş olmaz." Dışlamak kibirdendir. Bencillik kibirdendir. Kınamak kibirdendir. Otelestirmek kibirdendir. Kibir ise şeytandandır!
Tüm cocuklar doğduğu andan itibaren herkesin evladı olmalı. Çocuklara kimlikleriyle değil Rabbin yarattığı ve gelecek gözüyle bakıp öyle muamele edilmeli. Dünya küçük,ömür kısa. Kiminle nerde karsilacagimiz hic mi hiç belli olmaz. Kul kınadığını yaşamadan ölmezmis. Oteki cocuklara da daha hoşgörülü ve sevgi dolu yaklaşmak dileğiyle.. Ancak o zaman "gerçek iyi anne" ve "gercekten cocugunu seven anne" oluruz belki..

Son düzenleme:

mamak

New member
Fadime hanim yazdıklarınız çok mükemmel ve üstünde durulması gerek şeyler hayatımızda olan herseyi yazmışsınız allah razı olsun..sadece kendimizi değil etrafimizdakilerde düşünmek lazım elbet..ama mesela ben etrafımda yanlış bi davranış gördüğümde geri aldigim olumsuz bi cvp yada tepki gördüğüm zaman kimseye bişey söyleyesim gelmiyor...insanların bana çok bilmissin yarın bi gün seniyada senin cocugunuda göreceğiz nasıl olacak gibi sözler duymaktan korkuyorum o yüzden bazen sessiz kalmayi tercih ediyorum içimden geçeni soyleyemiyorum..

mamak

New member
Fadime hanim yazdıklarınız çok mükemmel ve üstünde durulması gerek şeyler hayatımızda olan herseyi yazmışsınız allah razı olsun..sadece kendimizi değil etrafimizdakilerde düşünmek lazım elbet..ama mesela ben etrafımda yanlış bi davranış gördüğümde geri aldigim olumsuz bi cvp yada tepki gördüğüm zaman kimseye bişey söyleyesim gelmiyor...insanların bana çok bilmissin yarın bi gün seniyada senin cocugunuda göreceğiz nasıl olacak gibi sözler duymaktan korkuyorum o yüzden bazen söylüyorum bazen sessiz kalmayi tercih ediyorum içimden geçeni soyleyemiyorum..

Fadime hanim yazdıklarınız çok mükemmel ve üstünde durulması gerek şeyler hayatımızda olan herseyi yazmışsınız allah razı olsun..sadece kendimizi değil etrafimizdakilerde düşünmek lazım elbet..ama mesela ben etrafımda yanlış bi davranış gördüğümde geri aldigim olumsuz bi cvp yada tepki gördüğüm zaman kimseye bişey söyleyesim gelmiyor...insanların bana çok bilmissin yarın bi gün seniyada senin cocugunuda göreceğiz nasıl olacak gibi sözler duymaktan korkuyorum o yüzden bazen söylüyorum bazen sessiz kalmayi tercih ediyorum içimden geçeni soyleyemiyorum..

Bizzat bu sorunun cevabini Adem hocamizdan dinlemiştim. Insanlara anlatis şeklimiz genel olarak kal ile degil hal olarak olmali. Yani bizim cocugumuzla iletisimimizi örnek alabilmeliler. Çok konuşmaktan ziyade ornek davranışlarda bulunmak.
Esasen bir yerde herkes nasibi kadar alıyor. Iletisime açık değilse o an muhattabiniz, söyledikleriniz çöp oluyor demektir. Iletisime açık oldugunu an konusabiliriz belki. Bu ise ancak sizin çocuk yetiştirme şeklinizi takdir edip güzel sonuçlarını görmeye basladiklari anda oluyor. Ve ihtiyac duyduklari zaman. Süreç bizden, sonuç Allah'tan

mamak

New member
Bizzat bu sorunun cevabini Adem hocamizdan dinlemiştim. Insanlara anlatis şeklimiz genel olarak kal ile degil hal olarak olmali. Yani bizim cocugumuzla iletisimimizi örnek alabilmeliler. Çok konuşmaktan ziyade ornek davranışlarda bulunmak.
Esasen bir yerde herkes nasibi kadar alıyor. Iletisime açık değilse o an muhattabiniz, söyledikleriniz çöp oluyor demektir. Iletisime açık oldugunu an konusabiliriz belki. Bu ise ancak sizin çocuk yetiştirme şeklinizi takdir edip güzel sonuçlarını görmeye basladiklari anda oluyor. Ve ihtiyac duyduklari zaman. Süreç bizden, sonuç Allah'tan

Çok saolun allah razı olsun.doğru söylüyorsunuz önce halimizle göstermeniz lazım onlar bizi onayladiginda zaten geri dönüş yaparlar..Teşekkürler söylediğiniz iyi oldu bnde öyle yapayım bundan sonra

sekerparem

New member
ne güzel dile getirmişsiniz.ancak yaşayan birileri bu satırları yazabilir.bazı hisleri anlatmak için anlamak gerekir.
keşke bütün çocuklara uzansa elimiz.hepsine yardım edebilsek.geçen gün oğlumun servisini beklerken iki tane erkek çocuk gördüm.
sanayide çalışıyorlar.dükkanlar kapanmış belli ki çok üşümüşler tenekenin içinde ateş yaktılar.zıplaya zıplaya etrafında dolanıyolar.
belli ki çok üşüyorlar.ben köşe de elimde şemsiye üşümesin ıslanmasın diye beklerken o çocukların anneleri nerde acaba diye düşündüm.
gidip konuşmak istedim neden evde değil burda ısınmaya çalışıyorlar.çıkarıp üç beş lira versem bugün yetti tamam ya yarın?
yanlarına yaklaşsam ne tepki vereceklerini bilemedim.bu çocuklar en iyisi.
her sabah çöplerin içinden kağıt plastik toplayan çocuklar :( işyerinin etrafında ki çöpleri kaldırsınlar istiyorum.
alıp ofise götüreyim bi güzel karınları doysun ısınsınlar.günü kurtarmak olmamalı çözüm diyorum içim gidiyor.
o çocuklarda hakkım var mı diye düşünüyorum.Ve dua etmekten başka çare gelmiyor elimden.
Allah a emanetler...