Kaka Yaparken Acıtıyor - Dr. Howard J. Bennett

Ayşe Gençer

New member
Amerikan Psikoloji Derneği tarafından onaylı bu kitap tuvaletini yapmaktan korkan, yapmak istemeyen çocuklar için yazılmış. Kakasını yapmamak için uğraş veren bir çocuğun bu sıkıntıdan kurtulması sürecini anlatan bir hikaye anlatılıyor. George Washington Üniversitesinde pediatri profesörü olan yazarın hastalarında kullandığı bir programdan uyarlanmış. Ebeveynler ona çocukların kakayı çıkarmak için çok gayret gösterdiklerini söylüyormuş ama yazar böyle söylemiyor. Aslında çocuk popo kaslarını sıkarak kakayı içeride tutmaya çalışıyormuş. Çocuğun tuvalete gitmek konusunda yaşadığı güvensizliği, kakayı yumuşatmanın mümkün olduğunu öğrenirse yenebileceği ve sağlıklı tuvalet alışkanlığı kazanabileceğini söylüyor yazar.

Çocukların beslenme düzenini değiştirmek, tuvalet sorunlarının çözümünde %50 başarı sağlıyormuş. Kitapta son sayfada bunun gibi ebeveyni bilinçlendirici bilgilere de yer vermiş.

3-6 yaş için yazılmış bu kitapta hikayenin kahramanı Ryan için bir program hazırlanmış. Başlıklar şöyle:
1) Yediklerine Dikkat Et
2) Kakanın Çıkışını Gözünde Canlandır
3) Lazımlık Egzersizi
4) Kakayı Takip Et (süreç olarak)
5) Vücudunun Patronu Olduğunda Kendini Ödüllendir (ödülü ona başkası değil kendi veriyor olsa da acaba demeden edemedim)

Umarım bu kitap bu konuda sıkıntı yaşayan ebeveynlere ve miniklere yardımcı olur. Deneyimlerinizi duymak isterim paylaşırsanız :)

Kitap Okuyan Kuala Yayınlarından çıkmış bu arada.

Sevgilerimle

İşte arka kapak yazısı :

Dünyada birçok anne babaya yol göstererek, çocukların sağlıklı tuvalet alışkanlığı kazanmasına yardımcı olan kitap! Ryan tuvaletini yapmaktan çekinir. Çünkü tuvaletini yaparken canının acıyacağından korkmaktadır. Bu yüzden de kakasını tutmaya çalışır ve bu da karın ağrılarına yol açar. İşte bu kitapta Ryan'ın sorunu için çok etkili bir çözüm yöntemi var. Dr. Gold'un anlattığı hikaye ve getirdiği öneriler, Ryan gibi, sizin çocuğunuzu da hem eğlendirecek hem de rahatça tuvaletini yapabilmesini sağlayacak.

"Tuvalet eğitimi sorunu yaşayan her çocuğun okuması gereken bir kitap!"
-Dr. Alison Schonwald, Pediatri Uzmanı, Harvard Tıp Fakültesi, The Pocket Idiot's Guide to Potty Training Problems'ın yazarı-

"Kaka Yaparken Acıtıyor! harika bir kitap. Kendi kızımın metabolizması biraz yavaştır ve kakasını tutmaya çalıştığında karın ağrıları çeker. Dr. Bennett'ın hikayesi ona vücuduyla ilgili bilgi sunarken zekasına daha fazla güvenmesini sağladı ve durumun çözümü için bir plan sundu. Dr. Bennett'ın böylesine sinir bozucu bir sorunla ilgili akıllıca hazırlanmış eğlenceli tedavi yöntemini şiddetle öneriyorum."
-Mary Kay Zuravleff, The Bowl Is Already Broken'ın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 36

Baskı Yılı: 2016

Ekli dosyalar

• 0000000690092-1.jpg
    0000000690092-1.jpg
    87.2 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

Elif Miraç

New member
Merhaba.Benim oğlum bu durumda malesef 1,5 yaşında başladı şuan 3,5 yaşinda hala devam ediyor.kabız olmasıyla başladı şu anda kabız olmamasına rağmen hala devam ediyor tutuyor 1 hafta nasıl atlatacağız bu durumu çaresiz kaldık

Ayşe Gençer

New member
Merhaba.Benim oğlum bu durumda malesef 1,5 yaşında başladı şuan 3,5 yaşinda hala devam ediyor.kabız olmasıyla başladı şu anda kabız olmamasına rağmen hala devam ediyor tutuyor 1 hafta nasıl atlatacağız bu durumu çaresiz kaldık

Merhaba sevgili Elif Hanım,

Kitabın bir bölümünde kakasını yapmak istemeyen kahramana doktor bir hikaye anlatıyor evinde çöpler biriktiren biri hakkında. Kakanın da vücudun çöpü olduğu ile ilişki kurarak çocuğa onları dışarı atması gerektiği üzerinden gidiliyor.
Bir edinin kitabı isterseniz, kim bilir tesirinde kalıp yardımcı bile olabilir. Denenebilir diye düşünüyorum.

Sevgilerimle

Kuzucuk

New member
Merhaba ben kizimda yaşadım çok araştırma yapmıştım ama çözümü internette bulamamış tim sanslisiniz artik kitap bile çıkmış. Biz 2.5 yaşında tuvalet eğitimine basladigimizda bu sorun oldu inatla kakasi ni tutuyor du 10 gün yapmadigini biliyorum ikna etmeye çalışıyordum 2 saat tuvalette bekliyor Duk ikimizde agliyorduk aile hekimi bir surup verdi bağırsak yumuşatıcı bir hafta da sorun kalktı. Bosuna zaman kaybetmeden hemen dr a danışın . Evde şu an sorun yok ama hala okulda ve dışarda tuvalete gitmiyor . Adem hoca fitil tavsiye etmiyor mahremiyet eğitimi için. Geçmiş olsun. ..

Elif Miraç

New member
Teşekkür ederim kullanmadığımız şurup vesaire birşey kalmadı malesef kendini sıkıyor ağlıyor yapmak istemiyor tuvalet eğitimimiz de hiç bir sorun yaşamadık fakat bu kaka sorunumuzu bir türlü çözemedik o halini görseniz içiniz parçalanır umarım kısa zamanda atlatırız

Elif Miraç

New member
Teşekkür ederim en kısa zamanda almaya çalışacağım kitabı başka öneriniz var mı acaba yada bana yardımcı olabilecek bi çözüm gerçekten bu olaya çok canımız sıkılıyor üzülüyoruz.

Elif Miraç

New member
Merhaba Ayşe hanım malesef durumumuz aynı kitabı temin ettim ama oğlumda işe yaramadı hala yaomak istemiyor geri gönderiyor

Ayşe Gençer

New member
Merhaba Ayşe hanım malesef durumumuz aynı kitabı temin ettim ama oğlumda işe yaramadı hala yaomak istemiyor geri gönderiyor

Hay Allah bir de uzman desteği alalım inşallah. Sevgili [MENTION=1143]Psk. Serpil Yeşilkurt[/MENTION] Hanım sizin tavsiyeniz ne olurdu acaba Elif Hanım'a? Paylaşırsanız çok seviniriz. :)

Elif Hanım umarım ki en kısa zamanda sıkıntıyı aşacak çözüme ulaşırsınız...

Sevgilerimle

Elif Miraç

New member
Çok iyi olur gerçekten tavsiyelerinizi beklerim.Ayşe hanım ilginiz için çok teşekkür ederim ayrıca.umarım aşarız bu sorunu..

Merhaba [MENTION=2958]Elif Miraç[/MENTION]

Birkaç alanda ele almaya çalışalım.

-Anlamlandırma;
Çocuk daha önce bezine dışkısını çıkarırken çok fazla anlam aramaz farkında olmaz ama tuvalete yapmaya başladığında aşama aşama vücudundan çıktığını farkederken karşılaştığı durumu anlamlandırmaya çalışır. Bazen vücudundan bir parça koptuğunu düşünerek anlamlandırabilir bazen de tuvalettin deliğine bakarak içine düşeceğini hisseder.Bu gibi yanlış anlamlandırmalar çocuğun korkarak kakasını tutmasına yol açar bu durumda ebeveyn gayet doğal olup farklı anlamlandırmalarına sebep oluşturmaması gerekir.

-Korkma
Tuvalet alışkanlığı kazanma aşamasında ebeveynler bazen bu süreci hızlandırmak için tuvaleti süsleme çocuğun dışkısı üzerine şarkılar yada hikayeler anlatabilir ama bu çocuğun tuvalette ve dışkısına karşı canlı bir varlık olduğu hissini verebilir.Bu his olmasa da kakanın duruşu çıkışını tanımadığından dolayı korkabilir yada tuvaletin deliğine düşmekten korkabilir. Sifon sesinin çok gürültülü olmasından korkabilir. Eğer kökeninde korku var ise dışkısını rahat yapabileceği sebze ve bitki çayları tüketmek gerekir. Sifonu onun yanında çekmemek tuvaletini bitirdikten sonra kendi dışkısına baktırmamak gerekir.

- Olumsuz tecrübe
Çocuk tuvalet alışkanlığı kazandığı esnada kabızlık veya bir acı hissetmiş ise bu gibi yaşadığı durumun hep tekrarlanacağından endişe duyar. Bu olumsuz tecrübe üzerinden zaman geçmesini beklemek ve sindirim sistemini rahatlatıcı besinler kullanıldıktan sonra tuvalet alışkanlığının başlatılması tavsiye edilir.

Bu konuları gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Birde yavrunuzun size karşı bir tepkiselliği var mı? Otorite oluşturmuş annelerin çocuklarında da bu tuvaleti tutma davranışını görebiliyoruz. Analatik bakacak olursak, " Anne sen her şeye müdehale edebilirsin, ama kakama müdehale edemezsin" fazla koruyucu ve müdehaleciyseniz, bu davranışlarınızıda bırakmanız gerekecektir...

Allah yardımcınız olsun.

Elif Miraç

New member
Teşekkür ederim Serpil hanım fakat bizim sorunumuz 1 yaşında basladı yani bezlendiğinde de vardı bu sorun hep ağlayarak yapardı kakasını hiç bilmem sessiz bi şekilde yaptığını sürekli ağlama bağırış içerisinde yapmama isteği var sürekli bağırsak düzenleyici şuruplar kullandığımızda bile geri göndermeye çalışıyordu fizyolojik olarak hiç bir sorun yok nasıl atlatacağız bilmiyorum.sağolun ilginiz için çok teşekkür ederim

Elif Miraç

New member
Bu sorun ne zaman düzelir acaba? bugün 8nci günümüz yine ısrarla tutuyor kakasını lütfen yardım edin gerçekten çok çaresizim artık bir umut bekliyorum düzelir diye ama yok aynı malesef