Kardeş olduktan sonra...

Se_da

New member
Merhaba ismim Seda. 34 yaşındayım, 34 aylık bir kızım ve 40 günlük bir oğlum var. Kızım kardeşine zarar vericek hiçbir şey yapmadı, ancak bana olan düşkünlüğü daha da arttı. Oğlum kucağımda olmak istiyor genellikle, bu sırada kızım da ilgi alaka bekliyor. Yetemediğimi düşünüyorum ve bu beni kaygılandırıyor. Bu yüzden bu süreci nasıl geçirmem gerektiği, özellikle nelere dikkat etmem gerektiği gibi konular hakkında tecrübeli ebeveynlerin paylaşımlarını merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler...

rumi

New member
Merhaba ismim Seda. 34 yaşındayım, 34 aylık bir kızım ve 40 günlük bir oğlum var. Kızım kardeşine zarar vericek hiçbir şey yapmadı, ancak bana olan düşkünlüğü daha da arttı. Oğlum kucağımda olmak istiyor genellikle, bu sırada kızım da ilgi alaka bekliyor. Yetemediğimi düşünüyorum ve bu beni kaygılandırıyor. Bu yüzden bu süreci nasıl geçirmem gerektiği, özellikle nelere dikkat etmem gerektiği gibi konular hakkında tecrübeli ebeveynlerin paylaşımlarını merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler...
Bizde de ikinci çocuk doğduğunda aynı sizinki gibi oldu durum. Ben en büyük kolaylığı, annelerin bize gelmesinde buldum. Evde başka birilerinin olması, büyük çocukla onların ilgilenmesi, büyük çocuğun baba veya anneanne-dede ile bağ kurması, işi kolaylaştırıyor. Adem Hoca da yazmıştı. Annenin yeni bebeği olunca bağlanma kanalları yeni bebeğe yönelirmiş. O yüzden büyük çocuğun başka biri ile bağ kurması daha sağlıklı imiş. Sizin böyle bir alternatif var mı?

Se_da

New member
Amin, Allah razı olsun, dikkat edicem inş. Elimden geleni yapıyorum. İnşallah bu süreci güzel atlatabiliriz...

Se_da

New member
Annem bizimle beraber, mümkün olduğunca yanımızda kalıyor. Yalnız her şeyi beraber kızımla yaptığımız için genelde yanında beni istiyor ısrarla. Elimizden geleni yapıyoruz. Bir de telefon sıkıntımız bar. Bu süreçte esnekleşti malesef telefonu alma durumu. Aynı zamanda gribal enfeksiyonlar. Hiç olmadığı kadar hasta oldu kızım. Çok şükür bağımızın kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Sadece oğlum olduktan sonraki süreçte oğlumu da ihmal etmeden kızımı üzmek istemeyişim. Ona zarar verecek bir şey olmadığı sürece pek hayır demiyorum ama en küçük bir hayır da inatlaşma, ağlama ve bazen de vurma gelebiliyor. Bunlar normal mi ben mi abartıyorum bilemedim

O

Onurum

Guest
Selam. Bence kiziniz sinyal vermis ya. Daha cok ilgilen benle diyor. Cocuk kiskaniyorsa anne bisiyleri eksik yapiyor demekmis. Daha cok ilgilenmek gerekmis. Ben de anlamadim basta sonra sonu zarar vermeye kadar gitti allah gostermesin insan ne yapacagini sasiriyor. Ufak uyudukca buyukle oynadim ev batti tabi is göremedim anneem de yoktu bizde. Bi sure idare edecensiniz bu sekil. Annesinin bebek gelince kendiyle ilgilenmedigini sanip kiskaniyorlarmis. Ufak meme emdi surece sikinti yok zaten. Uyurken sey diyordum ben hadi beraber uyuyalim kucuk gogsumde buyuk karnima basini koyup uyuyordu. Altini falan degisirken ona diyodum gel kardesinin altini degistirelim bez nerde diyodum goremedim sen goruyor musun falan krem nerde tuh bulamadim onlari ararken hosuna gidiyordu onun da.

Se_da

New member
Merhaba, haklı olabilirsiniz ilgi noktasında. Elimden geleni yapmama rağmen yetmiyor maalesef😞Oğlumun uykuyla arası çok iyi değil;ya sürekli hamakta sallanıcak ya da kucağımda uyuyacak. Uykusuzluğu geçtim, kızımın inadı beni perişan etti.ve bu durum sabrımı tüketiyor. Ev işine hiç değinmiyorum bile ipin ucu kaçtı çoktan. Hamdolsun sağlıklılar şükredecek çok şey var, sadece yanlış yapmaktan korkuyorum ve Yeniden bir düzen kurmakta zorlanıyorum.

Esmazeynep

New member
Benimde 44 aylık ve de 4 aylık iki kızım var kızım başkalarından kıskanıyor kardeşini çok seviyor bazen uyuyorum yavaş diye o zamanda küşüyor yalnızım da malesef eşimde geç geliyor işten gercrkten yalnız olunca zor biraz tv hiç izlemiyordum bu süreçte alıştı