Kizim erkek arkadasina hayir diyemedi

3cocuklu1nne

New member
Merhaba
Kizim(5) anaokulundan arkadasinin evine oturmaya gittigimizde wc ye gitti.3dk lik bir an.tuvalettemisin kizim diye kapiyi tiklattigimda ses alamayinca kapiyi actim kendisiyle ayni yastaki sinif arkadasi kapinin yaninda suclu duruyordu.kizim wc ustunde halen tuvaletini yapiyordu.burada yalniz olmaliydin diye birkac cumleyle hosnutsuzlugumu belirttim.salona gecer gecmez yanina oturdugumda sesli bir sekilde 'anne en yakin arkadasimi kiramazdim,ozel bolgemi gormek istedi ve gosterdim.uzgunum' dedi.nasil baslayacagimi bir nefes alip dusundum.oncelikle bunu benimle paylastin saklamadigin icin tesekkur ederim kizim dedim.arkadasi da yaninda oturuyordu bu anda.her ikisiyle de yapici konustum.merakini anliyorum ama bunh bi daha yapma o kisimlar senin de arkadaslarininda ozeli dedim cocuga tatlica.kizima da hayir diyebilirdin keske oyle yapsaydin bu seni kotu hissettirir oysa konusmustuk bu konulari demekki ogretememisim dedim.bana bu kez 'anne beni zorladi gelip dizlerim bitisikken acti kendi eliyle dizlerimi ve bakti sonra da kendisininkini gosterdi' dedi.kizim normalde de beni cok dinlemez cogu zaman sakin kalmaya ugrasiyorum ama bircok sozume kulak asmaz. uyari levhasi gibi hissediyorum kendimi bazen.
Annesi de bunlari konusurken oradaydi beni onayladi.ben bu durun aramizda kalacak (4yasindaki) kardesine ve babana soylemeyecegim ama cok uzuldum konusugumuz bir konuda hata yapmana dedim.gune orda devam ettik kalkip gelmelimiydim bilmiyorum ama asiri tepki vermekten bir daha anlatmamasindan da korkuyordum.oyunlar bahcede onumuzde surdu ve eve geldigimizde ki normalde babasiyla neseli bulusur cosar oynar.taciz edilmis insan psikolojisine burundu ve mutsuz ifade ve cevaplarla uyuyakaldi.bense uyuyamiyorum.1-yarin bu konuyu yalnizken tekrar mi acip konussam onunla 2-kardesiyle beraber katilacaklari mahremiyet icerikli etkinlik hikaye vs mi uygulasam toplu mesaj gibi 3-hicbir paylasimda bulunmadan konuyu tekrar acmadan devam mi edeyim hayatimiza
Ve en onemlisi bu konuyu babayla paylasmalimiyim(esim birdaha bi yere gitmemize izin vermeyebilir ve tepkileri bana cok anlik bir adam)
Bu sorulae beynimi yiyor nolur bana yardim edin.rabbim cocuklarimizi korusun amin.

baharibeklerken

New member
Merhaba
Kizim(5) anaokulundan arkadasinin evine oturmaya gittigimizde wc ye gitti.3dk lik bir an.tuvalettemisin kizim diye kapiyi tiklattigimda ses alamayinca kapiyi actim kendisiyle ayni yastaki sinif arkadasi kapinin yaninda suclu duruyordu.kizim wc ustunde halen tuvaletini yapiyordu.burada yalniz olmaliydin diye birkac cumleyle hosnutsuzlugumu belirttim.salona gecer gecmez yanina oturdugumda sesli bir sekilde 'anne en yakin arkadasimi kiramazdim,ozel bolgemi gormek istedi ve gosterdim.uzgunum' dedi.nasil baslayacagimi bir nefes alip dusundum.oncelikle bunu benimle paylastin saklamadigin icin tesekkur ederim kizim dedim.arkadasi da yaninda oturuyordu bu anda.her ikisiyle de yapici konustum.merakini anliyorum ama bunh bi daha yapma o kisimlar senin de arkadaslarininda ozeli dedim cocuga tatlica.kizima da hayir diyebilirdin keske oyle yapsaydin bu seni kotu hissettirir oysa konusmustuk bu konulari demekki ogretememisim dedim.bana bu kez 'anne beni zorladi gelip dizlerim bitisikken acti kendi eliyle dizlerimi ve bakti sonra da kendisininkini gosterdi' dedi.kizim normalde de beni cok dinlemez cogu zaman sakin kalmaya ugrasiyorum ama bircok sozume kulak asmaz. uyari levhasi gibi hissediyorum kendimi bazen.
Annesi de bunlari konusurken oradaydi beni onayladi.ben bu durun aramizda kalacak (4yasindaki) kardesine ve babana soylemeyecegim ama cok uzuldum konusugumuz bir konuda hata yapmana dedim.gune orda devam ettik kalkip gelmelimiydim bilmiyorum ama asiri tepki vermekten bir daha anlatmamasindan da korkuyordum.oyunlar bahcede onumuzde surdu ve eve geldigimizde ki normalde babasiyla neseli bulusur cosar oynar.taciz edilmis insan psikolojisine burundu ve mutsuz ifade ve cevaplarla uyuyakaldi.bense uyuyamiyorum.1-yarin bu konuyu yalnizken tekrar mi acip konussam onunla 2-kardesiyle beraber katilacaklari mahremiyet icerikli etkinlik hikaye vs mi uygulasam toplu mesaj gibi 3-hicbir paylasimda bulunmadan konuyu tekrar acmadan devam mi edeyim hayatimiza
Ve en onemlisi bu konuyu babayla paylasmalimiyim(esim birdaha bi yere gitmemize izin vermeyebilir ve tepkileri bana cok anlik bir adam)
Bu sorulae beynimi yiyor nolur bana yardim edin.rabbim cocuklarimizi korusun amin.

Öncelikle bu tecrübesinin verdiğiniz nasihatlerin doğruluğunu bizzat deneyimleyerek başka olaylar karşısında bağışıklık sisteminin güçlenip ilerde daha ileri boyutunu yaşamaması için bir numune dir diye dua edelim. Kendinizi konuya böyle bakarak teselli edebilirsiniz.
Siz olayın duygusal travmasını atlayıp, konuyu kabullenip sindirdikten sonra kızınızın duygularını tamir etmeye yoğunlaşmanız daha doğru olur.
Dediğinize göre kızınız bu olayın ruhunda bıraktığı olumsuz havayı hissetmiş. Öncelikle olaya şahit olduktan sonraki yaklasimiziniz i gozden gecirerek onda bunun etkileri ile bizzat olayin etkisini ayird etmeniz daha iyi olur gibi.
Konuyu o açma dan tekrar açmak doğru görülmüyor. Mahremiyet eğitimi videolarında bunun cocugun tekrar aynı duygu durumuna girmesine ve aynı etkiye maruz kalmasına sebep olduğu nu anlatıyor Adem bey.

Konuyu oyun içinde çözmeye ve duygularını tamir etmeye çalışabilirsiniz. Onun içindekileri boşaltıp anlatacağı bir oyun kurup siz nasihat öğretme vs kaygısı gitmeden sadece kendini ifade etmesini sağlayabilirsiniz. Mesela bebekler birbirinin evine ziyarete gider guzelce oynarlarken birinin tuvaleti gelir. Bu ortamı oluşturup veya teşvik edip siz hiç girmeden ne diyor ne yapıyor o yaşadığını hatırlatacak bir şekilde gidiyor mu oyunun seyri. Kızınızın davranışlarından duygularını okumaya çalışabilirsiniz.

Kızınızın hayır diyemediginden bahsetmissiniz. Muhtemelen ilerde de böyle mi olacak diye endişe ediyorsunuz. Ilerde hayır deyip demeyeceği bu olayla ölçülemez. Hayır diyebilmek için iradesinin anne baba tarafından da kırılmaması ile çok ilgilidir. Meselâ o istemediği halde banyo yaptırıyor veya üstünü değiştiriyor musunuz. Veya başkalarının yanında değiştirme oluyor muydu büyürken. Veya etrafında .... yapmazsan küserim deden olmam ... yapmam seni sevmem gibi onu istemediği bir şeye sevecenlikle zorlayan ve o kişiyi kaybetmemek için kendi duygularını bir kenara bıraktığı durumlar oluyor mu. Arkadaşına hayır diyemenesine bu gözle de bakabilirsiniz.
Belki onca nasihat ettim bif ise yarayaramadı ilk imtihanda kaybetti ya daha kötüsü olursa vb bir sürü kaygı duyuyorsunuz. Bu olaydaki yaklaşımınız doğru olursa kızınızın tecrübe edip artık cok dikkat ettiği birşey haline gelir ve bundan sonra onun için koruyucu bir tecrübe olur aşı gibi.
Eşinizle ilgili karasız siniz. Bu sizin kararınız bir sey diyemem. Ama kızınıza söz vermişsiniz. Ve dediginiz gibi davranışlarını doğru ayarlayamayacaksa kızınız bu olaydan asıl zararı o zaman görme riski taşır. Çünkü size guveni sarsılır. Suçluluk duygusunun girdabına girerse aynı olay tekrar edebilir. Içindeki öfkeyle benzer olaylara girip suçluluk duygusuyla pişman olur. Sonra yine haddinden fazla suçluluk duygusu öfkeyi çoğaltır.
Bu suçluluk duygusunu ona yaşatmamak lazım. Anlayışla karşılamak ne hissettiğini kabul etmek yardımcı olacaktır kızınıza doğru yaklaşımı bulmsnuzda.
arkadaşı ısrar edince hayır diyemedi. Olabilir merak edebilir o da merak edebilir. Bunların etkisi ile sözleriniz etkisini kaybetmiş olabilir. Ancak kaygıyı bir kenara bırakıp bu olayi fırsata cevirebilirsiniz.
Selâmetle

3cocuklu1nne

New member
Cok tesekkur ederim oncelikle cevap vererek zaman ayirdiginiz icin.suan olayin sabahindayiz.durgun ve her zamanki nesesi yok gozunun icine icine bakiyor.konuyu acmayi dusunmuyorum evet soz verdim aramizda kalacak biz halledebiliriz dedim.kiz takimiyiz biz konusarak birbirimize anlatarak her seyi cozeriz gibi seyler soylemistim dun uyumadan ayrica onunla yalniz konustugumda.bu bebek konusturma oyunu onun en sevdigi.bu sekilde yapacagim insallah allah razi olsun sizden.esime gelince normal bir hatami bile rahat paylasamadigim bir adam o yuzden bunda beni suclayacagina eminim kizima da ima edecegi suphem var anlatmayacagim..normalde sinirlari olan cok dokunsal olmayan kendini ifade edebilen bir cocuk ancak nicin boyle oldu ben kendimi de sorgulamaya basladim.merak oldugunu sanmiyorum cunku ben farkliliklari kardesi ustunden merak edip sordugunda anlatmistim kani olmustu.ben daha cok annelerin olmadigi bir yerde gizli birsey yapma durtusu de olabilir mudahalesiz alan.asil uzuldugum kendi talebi meraki olmadan elle mudahaleye ses cikaramayisi sanirim.kendi istegiyle acmamis cunku.
Cok cok tesekkur ediyorum yeniden.iyi geldiniz.sagolun.

baharibeklerken

New member
Cok tesekkur ederim oncelikle cevap vererek zaman ayirdiginiz icin.suan olayin sabahindayiz.durgun ve her zamanki nesesi yok gozunun icine icine bakiyor.konuyu acmayi dusunmuyorum evet soz verdim aramizda kalacak biz halledebiliriz dedim.kiz takimiyiz biz konusarak birbirimize anlatarak her seyi cozeriz gibi seyler soylemistim dun uyumadan ayrica onunla yalniz konustugumda.bu bebek konusturma oyunu onun en sevdigi.bu sekilde yapacagim insallah allah razi olsun sizden.esime gelince normal bir hatami bile rahat paylasamadigim bir adam o yuzden bunda beni suclayacagina eminim kizima da ima edecegi suphem var anlatmayacagim..normalde sinirlari olan cok dokunsal olmayan kendini ifade edebilen bir cocuk ancak nicin boyle oldu ben kendimi de sorgulamaya basladim.merak oldugunu sanmiyorum cunku ben farkliliklari kardesi ustunden merak edip sordugunda anlatmistim kani olmustu.ben daha cok annelerin olmadigi bir yerde gizli birsey yapma durtusu de olabilir mudahalesiz alan.asil uzuldugum kendi talebi meraki olmadan elle mudahaleye ses cikaramayisi sanirim.kendi istegiyle acmamis cunku.
Cok cok tesekkur ediyorum yeniden.iyi geldiniz.sagolun.

Gözünüzün içine bakıyorsa gözünüzde eski değerinin değişip değişmediğini ariyordur. Bunu test eder ara ara. Zamanla Belki ufak haylazliklari artabilir. Tepkinizi ölcecektir. Ta ki sevginizin aynen devam ettiğinden emin olana kadar. Sefkatinizle sarıp sarmalayın buna çok ihtiyacı var.
Umarım daha güzel şeylere vesile olur aranızdaki bağ adına.