kızım oyun oynamıyor nasıl yorumlamalıyım

Aslihan

New member
kızım 38 aylık kendi kendine oyun oynamıyor bebekler,evcilik oyunları.....
benimle yada babasıyla veya hep berber oyun oynuyoruz saklambac körebe yakalamac lego.....
kendikendine oyun oynadıgı cok cok nadir neden acaba

[MENTION=2167]Sevgili[/MENTION] Aslıhan ayı itibariyle 15dk da olsa kendi başına oyalanabilmeli yavrunuz..kendi halinde birşeyler ile oynarken siz farketmeden dahil mi oluyorsunuz acaba?
Ya da farketmeden dikkatini dağıtan dış etken?
Birde oyun sırasında onun dedikleri mi oluyor sizin dedikleriniz mi?
Adem hocamjzin doğru bilinen yanlışlar kitabında bununla ilgili çok hoş bir anlatım vardı...bulabilirsem ekleyeyim buraya..
Biz oyun oynamaktan ne anlıyoruz coxukalar ne anlıyor???

Birçok anne baba, günlük işlerini daha rahat halledebilmek için çocuklarını oyuna teşvik etseler de bir çocuk için oyunun anlamı, asla "Hadi, git biraz oyna" emrinin karşılığı değildir.
Oyun konsantre olmayı gerektirir.
Oyun, çocuk ile oyunun ruhunun bütünleşmesini gerektirir.
Oyunda, çocuk kendisine ait bir dünya oluşturur/hayal eder.

Birçok anne baba çocukları ile "oyun oynar gibi" yapar. Halbuki bir çocuğun en tahammül edemediği şey, kendisi ile "oyun oynar gibi" oyun oynayan kişilerin varlığıdır.
Çocuğun hayal dünyasını kavramadan, çocukla oyun oynamaya kalkmak, çocuk açısından sıkıntıdan başka bir şey oluşturmaz. Her ne kadar anne baba kendilerini kandırmak için "Bak seninle bir saattir oynuyorum" dese de çocuk için böylesi geçen bir saat
oyun değil; ancak "oyalanmak"tır.
Tüm bu gerçeklerden yola çıkarak diyebiliriz ki oyun, "Çocuğun fantezi dünyasına girip onun dünyasındaki gizli kahramanlarla tanışmak ve onun hayal dünyasındaki kuralları öğrenerek o kurallara tabi olmaktır." Yoksa çocuğun yanında bulunup onun arabalarından birini alıp masanın üzerinde "düüt düüt" diyerek araba sürmek, çocukla oyun oynamak anlamına gelmez.
Oyunun püf noktası, "Her çocuk kendi oyununun hükmedicisidir." kuralıdır. Siz her ne kadar anne baba da olsanız, anneliğiniz ve babalığınız kendi evinizde geçerlidir. Çocuğun fantezi dünyasında annelik ve babalık hükümsüzdür... Orada hüküm ve kurallar çocuğa aittir.
Çocukla oynamayı kabul ettiyseniz kuralları siz koymamalısınız. Çocuğun kurallarına uymalısınız.
Çocuk oyuna başladığında ne bir amacı vardır, ne de daha önce yazılmış bir senaryosu. Her şey bir anda gelişir. Bu durum çocuğun bir yandan hayal dünyasını olağanüstü hızla geliştirirken diğer yandan çocuğun sorunları çözme kapasitesini de artırır. Oyun sırasında hiç beklenmedik bir sorunla karşılaşan çocuk,anlık bir karar verme ile (kendince) o sorunu çözebilme kabiliyetini elde eder. Örneğin küçücük araba ile hız yapan bir çocuğu durduran (hayali) trafik polisi, "Neden hız yapıyorsun?" diye sorduğunda çocuğun vereceği her bir alternatif cevap, çocuğun analitik düşünme gücünün artmasına neden olacaktır.
ÇOCUK TERBİYESİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR Kitabından
Adem güneş

Aslihan

New member
kızıma oyun kurmalımıyım yani ona bir tane beşik yaptım bebekleri ile oynasın, bir tanede ev yaptım içine girip oynasın ama o ilğilenmedi bile acaba benden mi bekliyor oyun kurarsam ona müdahale mi etmiş oluyorum.daha cok benim yada babasının etrafında dönüyor

kızıma oyun kurmalımıyım yani ona bir tane beşik yaptım bebekleri ile oynasın, bir tanede ev yaptım içine girip oynasın ama o ilğilenmedi bile acaba benden mi bekliyor oyun kurarsam ona müdahale mi etmiş oluyorum.daha cok benim yada babasının etrafında dönüyor

Içimde şöyle bir his belirdi. Yanlışsa lütfen düzeltin. Çocuğunuza çok fazla Oyuncak alıyor musunuz? Onu oyun parkı gibi yerlere sıkça götürüyor musunuz? Yanar döner ışık ve ses gibi uyaranların çok olduğu eğlence alanları ile tanıştı mi? Ve eline tablet telefon bilgisayar vermeye başladınız mi?

Aslihan

New member
hayır kesinlikle söylediklerinizin hiçbirini yapmıyoruz yarım gün krese gidiyor geri kalan vakitte en fazla 1 saat cizgi film izliyor telefon ve diger teknooji aracları yok .yeni yeni bizi ögrenci kendisini ögretmen yerine koyuyor kendi kendine konusuyor oyun kurdugu cok nadir durumlarda hiç konusmuyorum, evcilik tarzı oyunları hic kurmuyor

Aslihan

New member

Aslihan

New member
Içimde şöyle bir his belirdi. Yanlışsa lütfen düzeltin. Çocuğunuza çok fazla Oyuncak alıyor musunuz? Onu oyun parkı gibi yerlere sıkça götürüyor musunuz? Yanar döner ışık ve ses gibi uyaranların çok olduğu eğlence alanları ile tanıştı mi? Ve eline tablet telefon bilgisayar vermeye başladınız mi?

Bunların hiç birini yapmıyoruz ama kardeşi oyun kurduğu zaman gidip bozuyor oyun odası yaptım bunu engellemek adına kızım yanımızdan ayrılmıyor bu seferde be yasa babası gidip etkinlik yapıyor bıraktığınızda da anne sıkıldım gezmeye gidelim diyor hiç oyun arkadaşı yok

Bunların hiç birini yapmıyoruz ama kardeşi oyun kurduğu zaman gidip bozuyor oyun odası yaptım bunu engellemek adına kızım yanımızdan ayrılmıyor bu seferde be yasa babası gidip etkinlik yapıyor bıraktığınızda da anne sıkıldım gezmeye gidelim diyor hiç oyun arkadaşı yok

Kardeşi var demişsiniz onu da kıskanıyor olabilir. Sizi bir dakika bırakırsa kardeşini alacağınızı ona vakit harcayacaginizi zannediyor olabilir. Sizi paylaşmak istemiyor anladığım kadarıyla. 4 yaşın altında kardeş sahibi olanlarda bu durum sık görülebiliyor.
Bir başka başlıkta "can sıkıntısı" gibi bir konu vardı. Can sıkıntısının çocuğun zamanını degerlendirebilmesinde bazen olumlu etki olisturabildigi. Hayal gücünü devreye soktuğu. O konuya bir bakın isterseniz.
Anne babaların da canları sıkıldığında kendilerini ne ile meşgul ettikleri de önemliymiş. Maalesef çocuğumuz boş vakitlerde ve can sıkıntısında ya telefon alırız elimize ya tv karşısına geçeriz. Verimli bir gün geçirdiğimiz pek söylenemez bazen. Örneğin ben çok isterdim eşimle boş vakitlerde bahçe ile ilgilenmek çok kitap okumak çok ibadet etmek ... Cocuğa da ne güzel örnek olur ne güzel çocuk anıları ekerdik yüreğine.

sevgi

New member
kızım 38 aylık kendi kendine oyun oynamıyor bebekler,evcilik oyunları.....
benimle yada babasıyla veya hep berber oyun oynuyoruz saklambac körebe yakalamac lego.....
kendikendine oyun oynadıgı cok cok nadir neden acaba

Benim oğlumda 33 aylık ayni sorun bizde de var hatta son zamanlarda sokaktayken bile o ne yaparsa benimde yapmamı istiyor.Soyle ki akulu arabasini surerken benimde onunla birlikte araba surmemi istiyor Gerçekten çok yorucu oluyor.

Aslihan

New member
Kardeşi var demişsiniz onu da kıskanıyor olabilir. Sizi bir dakika bırakırsa kardeşini alacağınızı ona vakit harcayacaginizi zannediyor olabilir. Sizi paylaşmak istemiyor anladığım kadarıyla. 4 yaşın altında kardeş sahibi olanlarda bu durum sık görülebiliyor.
Bir başka başlıkta "can sıkıntısı" gibi bir konu vardı. Can sıkıntısının çocuğun zamanını degerlendirebilmesinde bazen olumlu etki olisturabildigi. Hayal gücünü devreye soktuğu. O konuya bir bakın isterseniz.
Anne babaların da canları sıkıldığında kendilerini ne ile meşgul ettikleri de önemliymiş. Maalesef çocuğumuz boş vakitlerde ve can sıkıntısında ya telefon alırız elimize ya tv karşısına geçeriz. Verimli bir gün geçirdiğimiz pek söylenemez bazen. Örneğin ben çok isterdim eşimle boş vakitlerde bahçe ile ilgilenmek çok kitap okumak çok ibadet etmek ... Cocuğa da ne güzel örnek olur ne güzel çocuk anıları ekerdik yüreğine.

Çok teşekkür ederim

Aslihan

New member

Ben hala oyun kısmına takıldım galiba. kızımı birkaç gundur biraz inceledim ve şunu farkettim boya kalemlerine çok güzel şekil veriyor mesela ev yapıyor yine aynı şekilde kadın yaptım cocuk yaptım diyor cevizlerden şekil yapıyor çiçek yaptım diyor vs ama bebekleriyle oyun kurmuyor daha doğrusu evcilik oynamıyor ona evcilik oyunu kurmalimiyim oyunlarına çok müdahale etmek istemiyorum onun için takıldım sadece. inşallah kendimi yanlış ifade etmemisimdr

Ruken

New member
aslıhan hanım bence müdahale etmeyin. neyi oynamak istiyorsa onu oynasın. benim oğlum 35 aylık. inanırmısınız 1 aydır sadece arabalarla oynuyor. başka hiç birşey yapmıyor. ben çeşit çeşit oyun kuruyorum en fazla 5 dk bakıyor tekrar arabalarının yanına gidiyor. ben puzzle oynamasını çok istiyorum ama oğlumun hiç dikkatini çekmiyor. demek istediğim bizim yapmasını istediğimiz şeyler çocuklarımız istemeyebilir. onlar adına karar vermeyi bırakmalıyız. onlar nasıl mutlu oluyorsa o yönde hareket etmeliyiz...

[MENTION=5595]aslıhan[/MENTION] Hanım, ben de [MENTION=1807]Ruken[/MENTION] gibi düşünüyorum. Ne ile ilgilenmek istiyorsa ona zemin oluşturmak daha iyi olur sanırım.

Ben hala oyun kısmına takıldım galiba. kızımı birkaç gundur biraz inceledim ve şunu farkettim boya kalemlerine çok güzel şekil veriyor mesela ev yapıyor yine aynı şekilde kadın yaptım cocuk yaptım diyor cevizlerden şekil yapıyor çiçek yaptım diyor vs ama bebekleriyle oyun kurmuyor daha doğrusu evcilik oynamıyor ona evcilik oyunu kurmalimiyim oyunlarına çok müdahale etmek istemiyorum onun için takıldım sadece. inşallah kendimi yanlış ifade etmemisimdr

Yusufbekir

New member
Merhabalar konu oyunken benim de bi sorum var 31 aylık oğlum sürekli yapboz oynuyor. Bu çok güzel bi seçenek ama oğlum beni de yanında istiyor ve cok oynuyor . mesela gecen gün sabah 7.30 uyandı yüzünü bile yıkamadan direk yapbozlarını yapmaya başladı. Beni de çağırdı gittim yanına saat 11 e kadar sadece yapboz yaptık. Saat 11 de ben artık yoruldum dedim " hayır anne yorulma lütfen " dedi .O esnada babası uyandı ve oğlum babasıyla oynamaya devam etti ben de kahvaltı hazırladım. Bu kadar oynamak istemesi normal mi acaba ? Ben artık çok sıkıldım yapbozlardan...

Yusufbekir

New member
[MENTION=128]Elif[/MENTION] Şirin [MENTION=1162]Mina Gül[/MENTION] ve diğer ismini hatırlayamadığım değerli editörlerimiz yardımcı olabilir misiniz ?
Yoksa yeni bi başlık mı akşam acaba ?

Elbette çok normal :) Bu kadar uzun süre konsantre olmak istemesi çok güzel bir bir şey :) Münkün olduğunca imkan verin, ortam hazırlayın oğlunuza bence...

Bu arada sanırım onun yanında oturmaktan sıkılıyorsunuz ama bence bu zamanları, kendi içinizdeki "çocukluğunuz"u uyandırmak ve yaşamak için bir fırsat bilebilirsiniz. Çocukluğunuzun gözleri ile o oyunu izlemek, çocukluğunuzun heyecanı ile eksik olan parçayı aramak, o parçayı bulduğunuzda çocukluğunuzun coşkusu ile sevinmek gibi :)

Merhabalar konu oyunken benim de bi sorum var 31 aylık oğlum sürekli yapboz oynuyor. Bu çok güzel bi seçenek ama oğlum beni de yanında istiyor ve cok oynuyor . mesela gecen gün sabah 7.30 uyandı yüzünü bile yıkamadan direk yapbozlarını yapmaya başladı. Beni de çağırdı gittim yanına saat 11 e kadar sadece yapboz yaptık. Saat 11 de ben artık yoruldum dedim " hayır anne yorulma lütfen " dedi .O esnada babası uyandı ve oğlum babasıyla oynamaya devam etti ben de kahvaltı hazırladım. Bu kadar oynamak istemesi normal mi acaba ? Ben artık çok sıkıldım yapbozlardan...

Yusufbekir

New member
Elbette çok normal :) Bu kadar uzun süre konsantre olmak istemesi çok güzel bir bir şey :) Münkün olduğunca imkan verin, ortam hazırlayın oğlunuza bence...

Bu arada sanırım onun yanında oturmaktan sıkılıyorsunuz ama bence bu zamanları, kendi içinizdeki "çocukluğunuz"u uyandırmak ve yaşamak için bir fırsat bilebilirsiniz. Çocukluğunuzun gözleri ile o oyunu izlemek, çocukluğunuzun heyecanı ile eksik olan parçayı aramak, o parçayı bulduğunuzda çocukluğunuzun coşkusu ile sevinmek gibi :)

Cevabınız beni cok memnun etti Rümeysa hanım. Çocukken hiç yapbozum olmadı şimdi doya sıya oynuyorum ama sizin bahsettiğiniz gibi 3.4 saat aynı şeyle ilgilenmek beni biraz sıkıyor. Yine de sizlerin tecrübesi yaniltmaz diye düşündüğüm için daha çok destek veririm insallah.
Oğlumun sıkılmamasına da hayret ediyorum zaten.. Selametle kalın..