Kreşe gitmek istememesi ve bu dönemde başlayan sürtünme davranışı acil yardım lütfen

İnci25

New member
Merhaba oğlum şuan 33 aylık iki aydır kreşe gidiyor alışma sürecimiz oldu bir süre kreşe birlikte gittik kademeli olarak alışmasını sağladık başlarda güzeldi babasının onu bekleme yerinde beklediğini düşğndüğü için sıkıntı olmadı daha sonra eşimle birlikte kreşe bıraktık ve çıktık bu onda bi güvensizlik hissi oluşturdu çok duygusal ve algısı açık bir çocuk yaşıtlarına göre bilissel gelişimi çok iyi ve bu durumla birlikte uyanır uyanmaz okulun tatil mi diye soruyo hayır okula gideceğiz dediğimiz zaman ağlıyo bu durum bizi yıprattı fakat okulda iyi vakit geçiriyo kimi zaman sıkılıyo ve birkaç haftadır sürtünme davranışı başladı ve onu kendi başına bıraktığımızda yapmaya başlıyo ve alışkanlık haline getirdi bu durumu kreşe gitmek istememesine bağlıyoruz çünkü ben çalışıyorum eşim bir süredir çalışmıyor eylül ayından şubat ayına kadar babası baktı ve çok güzel vakit geçirdiler genel olarak da anne baba olarak güzel bir ilişkimiz var biz kreşe gitmek istememesini babasıyla geçirdiği o 6aya bağlıyoruz bu dönemde babasına çok bağlandı benim çalıştığımı kabullenmiş vaziyette babasıyla olduğu dönemde bunu sorun yapmıyordu evde mutluydu şuna karar veremiyoruz kreşe göndermesek babasıyla yine vakit geçirse acaba bu sürtünme davranışı söner mi yoksa kreşe devam mı etsin bu durumla birlikte sürtünme davranışı ile ilgili ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim

aybüke

New member
Merabalar...bir uzman değil sadece bu konulara gönül vermiş bir anneyim.bu surtunme davranışının dokunsal yoksunluktan kaynaklandigi hissi verdi bana.oncelikle adem hocadan 4 yaş sonrası ancak okul dönemi olduğunu bunu da yarım gün olsa çok iyi olabileceğini dinlemiştim oğlunuz yaş itibariyle evet sosyal bir çevre ihtiyacı mutlaka vardır ama öncelik aidiyettir buda sizlerle bağ kurmasıyla devam edecektir.okulda yaşadığı yoksunluk veya edilgenlik hissi bu davranışa sürüklemiş olabilir bununla ilgili çok güzel yazilar var mutlaka okumussujuzdur Nacizane tavsiyem babasıyla bol bol güzel vakit gecirsinler eminolun koklesmemis bir davranışı unutturursunuz böylece.iyi akşamlar....

İnci25

New member
Teşekkür ederim ilginiz için bizim özel bir durumumuz oldu ve eşim işinden ayrılmak zorunda ksldı eğer böyle bi durum olmasaydı mecburiyetten dolayı 2yaşında kreşe gidecekti kreşe devam mı etmeli yoksa almalı mıyız kreş yarım gün babası alıyo ve ben gelene kadar vakit geçiriyolar çol ilgiliyiz tabiki mğkemmel değiliz fakat bu sürtünme davranışınu engellemek için kendimizi çok kastık ona hissettirmeden yappapasını sağlamak bizi yordu yaşı itibariyle kendi kendine oyun kurup oynaması gerekiyo artık ama bu durum ona engel olmaya başladı kreşten almak bizi bu konuda bir adım ileriye götürür mü bilemiyoruz daha mı kötü olur

İnci25

New member
Merhaba arkadaşlar oğlum artık kreşe gitmiyor ve şunu anladım ki kreşe gitme düşğncesi oğlumu çok tedirgin yapıyomuş şuan daha dakin ve huzurlu sürtünme davranışında azalma oldu üç gündür de tuvalet eğitimine başladık iki rane kedi sahiplendik onu meşgul vr mutlu edecek şeyler yapmaya çalışıyoruz dışarı çıkıyoruz bol bol sarılıp onu çok sevdiğimizi söylüyoruz önce kendimizi sakinleştirip arındırıp sonra oğlunuza bıraktık süreç güzel devam ediyo inşallah daha iyi olur bu sürtünme davranışından muzdarip annelere tavsiyem çocuğunuzu anlamaya çalışın altında yatan bi sebep var mı onu çözmeye çalışarak çocuğunuzun kalbine dokunun sevgilerle...

Naneli

New member
Merhaba arkadaşlar oğlum artık kreşe gitmiyor ve şunu anladım ki kreşe gitme düşğncesi oğlumu çok tedirgin yapıyomuş şuan daha dakin ve huzurlu sürtünme davranışında azalma oldu üç gündür de tuvalet eğitimine başladık iki rane kedi sahiplendik onu meşgul vr mutlu edecek şeyler yapmaya çalışıyoruz dışarı çıkıyoruz bol bol sarılıp onu çok sevdiğimizi söylüyoruz önce kendimizi sakinleştirip arındırıp sonra oğlunuza bıraktık süreç güzel devam ediyo inşallah daha iyi olur bu sürtünme davranışından muzdarip annelere tavsiyem çocuğunuzu anlamaya çalışın altında yatan bi sebep var mı onu çözmeye çalışarak çocuğunuzun kalbine dokunun sevgilerle...

Surtunme davranisi icin Hatice Kubra tongar isimli bir pedgogun youtubeda videosu var izleyebilirsiniz