Lokum çocuk nasıl olur

Nuray19

New member
Merhabalar kızım 17 aylik, güvenli bağlanmaya uğraş veriyoruz kızım normalde evde meraklı hareketli oyun oynarken çok uyumlu iletişimi gayet güzel ama bugün bı komşuya gittik 5 çocuktu lar biri kızımla yaşıt biri 21 ay biri 3,5 yaş biri 7 yaş. 7 yaş ve 3,5 yasindakiyle gayet güzel oynuyor hatta çocuklar sadece kızımı oyuna alıyor lar, diğer ikisi zorla kızım eline ne alsa onu çekip alıyorlar vermek istemiyor kendine doğru çekiyor ama çocuklar zorla alıyor biraz izledim kizim vermek istemiyorsan verme dedim baktım çocuklar yine aliyor diğer çocuğa bak bu zeynebin elinde sende şununla oynayabilirsin dedim çocuk yine çekti aldi kızım mizirdanmaya başladı bu durumda nasıl davranmaliyim , kızımın özgüveni mı yok acaba oyuncağı veriyor yada bu duruma sevinmelimiyim sorunlarını vurarak zorla ifade etmediği için lokum çocuk tabiri dışarda boylemi olur

Ayşemm

New member
O sorun benim cocugumdada var ama sorun yanlis bir tabir olur.sorun cekip alan cocuklarda.bizimde komsumuzun cocugu 3 yasinda cocugumla bir araya geldiklerinde cocugumun elinde ne varsa cekip alir ittirir.cocuga yaklasmaya calistim basaramadim artik direk elindekini alir ittirirsen seni evimize kabul etmeyecegimi soyluyorum daha iyiyiz dogru degil ama duzeltemiyorum gelip gitmeyide kesemiyoruz durumu boylr idare ediyorum

Son düzenleme:

Fatma Acar

Editör
Merhabalar kızım 17 aylik, güvenli bağlanmaya uğraş veriyoruz kızım normalde evde meraklı hareketli oyun oynarken çok uyumlu iletişimi gayet güzel ama bugün bı komşuya gittik 5 çocuktu lar biri kızımla yaşıt biri 21 ay biri 3,5 yaş biri 7 yaş. 7 yaş ve 3,5 yasindakiyle gayet güzel oynuyor hatta çocuklar sadece kızımı oyuna alıyor lar, diğer ikisi zorla kızım eline ne alsa onu çekip alıyorlar vermek istemiyor kendine doğru çekiyor ama çocuklar zorla alıyor biraz izledim kizim vermek istemiyorsan verme dedim baktım çocuklar yine aliyor diğer çocuğa bak bu zeynebin elinde sende şununla oynayabilirsin dedim çocuk yine çekti aldi kızım mizirdanmaya başladı bu durumda nasıl davranmaliyim , kızımın özgüveni mı yok acaba oyuncağı veriyor yada bu duruma sevinmelimiyim sorunlarını vurarak zorla ifade etmediği için lokum çocuk tabiri dışarda boylemi olur

Merhaba [MENTION=1911]Nurudilara[/MENTION] hanım kızınızda bir baglanma problemi var olabilir diye düşünmeyin. Diğer çocukların abla abileri varsa direk almayı onlardan öğrenmiş olabilirler. Eğer bu oyuncaklar kızınızın oyuncagı ise önce kızınızda kalması için diğer çocuğa izahta bulunabilirsiniz .
Mesela ali bu kızımın oyuncagi ve vermek istemiyor sen istersen şunu al yada ali bununla kızım oynasın 5 dk sonra sen oyna olur mu gibi
Yada oyuncak diğer çocuğun ise kızım bu oyuncak onun o 5 dk oynasın sonra izin alıp alalım olur mu ben sana yardım etmeye çalışacağım gibi ve 5 dk dolduğunda oyuncak değiş tokuşu yapmayı unutmazsanız çok güzel olur.
Aslında kızınız ufaktan ufaktan arkadaşlarından bu davranışları öğrenerek heybesini doldurmaya başlıyor.:)

Cahide

New member
Arkadaşlarından bu davranışı öğrenerek heybesini doldurmaya basliyor demişsiniz. Aklıma takıldı [MENTION=320]Fatma[/MENTION]acar hanım. Ama arkadaşlarının yaptığı yanlış bir davranış. O şekilde çekerek almak yanlış. Onlardan gordukleriylemi dolduracak heybesini. Bu durumda bu ortamlardan uzak mı tutmalıyız. Biraz daha izah edebilirmisiniz acaba
Merhabalar cocuklar genelde negatif davranislari daha cabuk benimsiyor. Tabiki buyuk ortamlardan uzak tutrak bir cozum degil. Yanlis olani anlatabilirsiniz gorusmelerin sikligida davranisi etkiler Ben cocugunuzun huylarina nekadar etki ettigine bakin derim .

Arkadaşlarından bu davranışı öğrenerek heybesini doldurmaya basliyor demişsiniz. Aklıma takıldı [MENTION=320]Fatma[/MENTION]acar hanım. Ama arkadaşlarının yaptığı yanlış bir davranış. O şekilde çekerek almak yanlış. Onlardan gordukleriylemi dolduracak heybesini. Bu durumda bu ortamlardan uzak mı tutmalıyız. Biraz daha izah edebilirmisiniz acaba

Aslında bu soru kızım küçükken benim de aklıma takılırdı, şimdi büyüdü 5 yaşına geldi, elinden alana tepki gösteriyor, biri ondan birşeyi izinsiz zorla almak isterse nasıl durduracağını yaşaya yaşaya öğrendi. Geçen okulda bir arkadaşı elinden zorla almış birşeyi, ve bir kaç kez yapmış kızım yapma dedikçe, o da istediğin kadar al, her böyle yaptığında elini tutacağım demiş. Sana vurarım demek yerine, karşı tarafın kendisini rahatsız etmesini durdurarak engel olması benim hoşuma gitti anlatınca. Bunlar birer deneyim, yeter ki siz şiddete şiddetle karşılık vermesini öğretmeyin, bir de her konuda müdahale etmek çocukların kendisinin çözüm mekanizmasını çalıştırmasına engel oluyor, bırakalım bazen vuruşsun, küşüssünler, barışmayı öğrensinler kendi aralarında, affetmeyi.. aynı oyuncak için kavga edip çözüm üretmeyi. Çok çıkmaza girince, nasıl bir çözüm bulalım diye ufaktan bir rehberlik edip gerisini onlara bırakmak yetiyor aslında. Çocuk çocuğa, bir yetişkinin verdiği zararı vermiyor..

_meyraa

New member
Aslında bu soru kızım küçükken benim de aklıma takılırdı, şimdi büyüdü 5 yaşına geldi, elinden alana tepki gösteriyor, biri ondan birşeyi izinsiz zorla almak isterse nasıl durduracağını yaşaya yaşaya öğrendi. Geçen okulda bir arkadaşı elinden zorla almış birşeyi, ve bir kaç kez yapmış kızım yapma dedikçe, o da istediğin kadar al, her böyle yaptığında elini tutacağım demiş. Sana vurarım demek yerine, karşı tarafın kendisini rahatsız etmesini durdurarak engel olması benim hoşuma gitti anlatınca. Bunlar birer deneyim, yeter ki siz şiddete şiddetle karşılık vermesini öğretmeyin, bir de her konuda müdahale etmek çocukların kendisinin çözüm mekanizmasını çalıştırmasına engel oluyor, bırakalım bazen vuruşsun, küşüssünler, barışmayı öğrensinler kendi aralarında, affetmeyi.. aynı oyuncak için kavga edip çözüm üretmeyi. Çok çıkmaza girince, nasıl bir çözüm bulalım diye ufaktan bir rehberlik edip gerisini onlara bırakmak yetiyor aslında. Çocuk çocuğa, bir yetişkinin verdiği zararı vermiyor..

Merhabalar. Benim kizim da 3 yasini doldurdu. Sizinkilerin aksine kesinlikle hic bir oyuncagini paylasmak istemiyor. Ya da baska bir cocugun oyuncagini sevdiyse benimsediyse ortamdaki hicbir cocukla paylasmiyor. Biraz o oynasin. Sure dolunca sen oynarsin diyorum nafile... Bu sefer aglamaya basliyor. Sonra diger cocuklar veriyorlar oyuncagi susuyor. Problem ne anlayamiyorum. Zil caldiginda hep kapiyi o acmak istiyor kimin evinde olursak olalim... Bir oyun oynadigimizda ornegim yaris ben kazandigimda oyunu birakiyor.

Belemir

New member
Merhaba konuyu açan arkadaşa TSK ederim. Uzun zaman önce de savunma ile ilgili bir konu okumustum. Şuan aklım karıştı. Sorum şu, kızım 30aylik ve inanılmaz arkadaş canlısı. Bende babası da bakıcı teyzesi de elimizden geldiği kadar aşağıya indiririz hem yaşıtları hemde büyüklerle çok güzel oynar. Fakat iki tane yaşıtı çok hırçın. Oyun esnasinda kasla göz arasında kızına zarar veriyor. Elinden çekip oyuncağını yada oyun esnasinda buldukları bir şeyi alabiliyor aniden. Kızım onlara tek tepkisi ağlamak oluyor. Su güne kadar iki kez bağırdığı ni duydum tepki olarak. Savunmayi bilmiyor. [MENTION=6969]Nalan[/MENTION]erdoğmuş. [MENTION=320]Fatma[/MENTION]car.Drama şeklinde oyun oynuyoruz evde ,yaramaz arkadaş oluyor baba. Ben eline vurarak tepki veriyorum filan. Ama sanki şiddet öğreniyor böyle. Ne yapmalıyız

Son düzenleme:
Duyarli olmasini istiyorsanız, şiddet ogretmeyi ve bununla beraber etken bir cocuk yetistirirseniz biraz daha büyüdüğünde o ne yapmasi gerektigini kendi bulabilecek annesi. Suan icin cok erken, sosyal donem 48 aydan sonra, iletisim becerisi o zaman daha cok gelişecek, zarar gelen kişiyi kendi anlayip uzaklaşacak veya iletişim kurmanın yolunu bulacak, siz de o zaman hayret makamında izleyeceksiniz bu guzelligi.. Ama suan erken. Davranış ogretmeyin dramayla bence. Siz çözüm bulma icin cocuguna yol gosteren bir aile olursaniz o zaten cozumleri kendi buluyor, ağlayinca teselli edin fakat, hakkini size aratmayi ogrenmesi size edilgen olmasina sebep olur, büyüdükçe daha zor olur. Simdilik hırçın olan çocuklardan uzak tutabilirsiniz belki, 4 yastan sonra daha rahat iletisim kurar cunku. Kızım okulda 15 kişiler sinifta, bazen kavga ediyorlar, bazen cok keyifli oynuyorlar, ama hepsi birbirinden birseyler öğreniyor, kizim nezaket kurallarina uymayan arkadaşlarına boyle yapman beni üzdü, aslinda ozur dilemen gerekir diyor mesela :) veya baska çocuklara vuran bir cocuktan uzak durmayı cozumluyor kendince, içinden cikamadigi durumlarda ogretmeninden destek istemeyi, birine haksızlık edince gönlünü almayi.. Ama bunlar 5 yaşta yasanabilecek seyler. 30 ay bireysellestigi bir donem, empati kurdugu degil. Kendini gerceklestirdigi bir donem. Her donemi kendi icinde ne kadar saglikli gecirirse, bir sonraki donem o kadar rahat oluyor. sevgiler

Son düzenleme:
Cezasız Eğitim kitabını okuma veya inceleme fırsatınız oldu mu? Orada etkenlik, edilgenlik, duyarlılık cok guzel ve ayrıntılı anlatılıyor.

Son düzenleme:

Belemir

New member
[MENTION=6969]Nalan[/MENTION]erdogmus cevabınız için TSK ederim. Geç okudum. Dramayla ögretemedik zaten, yaptıklarımız onun dünyasında oyun olarak kaldı dışarıda yine ayni. Gözümüzde kızımız bazen çok büyüyor galiba halbuki bebek diyebiliriz. Sanırım bunu gözden kaçırıyoruz.