ödev yapmak istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı

Sevim

New member
Arkadaşlar bugün sizleri konularla meşgul ediyorum ama bir çok anne ve babanın ortak problemi olan ödev yapmak istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı konusunu siz değerli arkadaşlarıma sormak istiyorum.Geçen gün bir arkadaşım evine ziyaret gittik el yazısı yazıyordu ne kadarda zorlanıyor Adem Güneş hocamız aklıma geldi bir an dedim ki adem hoca hayatımızın hiç bir döneminde iş hayatında kamu dairelerinde ve benzeri durumlarda hayatımızda yeri olmayan bu el yazısı ne kadarda hem anneyi hemde babayı zorladığını gördüm. Arkadaşımın çocuğu ödev yapmak istemiyordu fırsat bulduğunda mutfağa gidiyor ve babası tarafından zorla ders başına oturtuluyordu aslında bende pek fazla bilgi sahibi olmadığım için ne diyeceğimi bilemedim müdahalede bulunmadım kendisi memurdu ve yaptığının doğru olduğunu düşünüyordu sizinde ödev yapmayan bir çocuğunuz olsa nasıl davranırdınız.

cml

New member
öğrencideki heyecanı istek heves merak oluşturmak gerekiyor bunuda kim yapabilecek ki ?

Sanıyorum çocuğumu önce öğrenmeye istekli hale getirirdim. Konsantre olabilmesi için okulöncesi dönemde bazı şeylere çok dikkat ederdim. Kağıt kalemle çocuğumu boğmaz alternatif eğlenceli öğrenme metodları sunardım. Sadece benim ya da öğretmenin istediği gibi değil kendi talep ve tercihlerine de saygı duyar yapmasına izin verirdim. Öğrenmeyi masa başında bırakmaz günlük hayattan öğrenmeye de bolca yer verirdim. Kesinlikle somutlastirirdim. Çocuğun kafasında hiçbirşey soyut hayalet gibi kalmazdı. Bir bilgiyi bir sayıyı bir çizgi çalışmasını bir harfi öğrendiğini farkettigimiz an daha fazla sıkıcı bir çalışma yaptırmazdım. Daha fazla gereksiz ödev ve çalışma istiyorsa öğretmen, oturup kendim yapardım veli olarak. (4 sayfa el ele yazmak gibi)
Söylenecek uygulamalı olarak gösterilecek o kadar çok şey var ki.

Bir programda Adem Güneş bir tepsiye irmiği dökün onun üzerinde yazsın çocuk demişti.

Montessori Metodunda da renkli kuma yazdırarak öğretiyorlar ya irmik hem kolay bulunuyor.

Çocuğa sevdirmek hem de onu anlamak lazım demek ki değil mi ama?