Ödül ve ceza ile yemek yedirsek olmazmı?

Pedagoji Okulu

New member
Çocuğun sevdiği bir şey, ‘yemek yemesi adına kullanılırsa, bu doğru bir davranış olmaz. “Yemeğini yersen, sana çikolata vereceğim” denilirse, çocuk o çok istediği şeye erişmek için yemeğin lezzetini kaçırır.

Hızlı yer ki istediği şey gerçekleşsin.

Böylesi yöntemlerle ebeveynler çocuklarının o anlık yemek sorununu çözdüklerinde rahatlıyorlar.Halbuki, yemek yeme alışkanlığına anlık çözümlerle yaklaşmamak gerekir.

“Yemeğini yersen, parka çıkartacağım seni.”
“yemeğini yersen, oyun oynamana izin vereceğim” gibi koşullandırıcı sözler yanlıştır.

Cezaya gelince; çocuğa “Yemezsen kızarım sana” demek, “yemeğini yemezsen, kardeşin yer” diye tehdit oluşturmak, çocuk terbiyesinde kullanılabilecek yöntemler değildir. Zorlamalar ile çocuğun anlık yemek yemesi sağlanmış olsa bile; uzun vadeli bakıldığında yemekten bıkmanın ve yemeğe karşı olumsuz duygular beslemenin bu davranışlarla oluştuğuda bir gerçektir.

Ayşe Gençer

New member
Yazınız kızımın okulundaki bir psikoloğun söylediği bir şeyi anımsattı bana.
Bahsettiğiniz türden ebeveynin amacını gerçekleştirmesi için bulduğu geçiçi (ve sağlıklı olmayan) çözümler korse gibidir demişti.
Bir süre idare eder ama bir süre sonra patlar.
Gerçekten de öyle oluyor, çözülmesi daha zor problemlere dönüşüyor.

nisymaz

New member
Evet hep böyle oldu yemek vakitlerimiz. Şimdi de yemeğini yerken elinde tablet sonra alıyorum. Ama ben başta buna dikkat ettim. Yemezsen biri yer deyip birine karşı da duvar oluşturur diye düşündüm ama çevre tarafından da böyle yönlendirildim.. her öğün mevzu aynı olduğu için çaresiz kaldım maalesef...şimdi düşünüyorum ... pişen her yemekte ben ilk kez yemeye başlıyo gibi panik içindeyim yapıştı üzerime artk. .. kardeşi gelince abi olmak için daha iyi yer diye düşünüyorum çünkü yersen aslan gücü olur gibi oyunlar bazen işe yarıyor...

HeM

New member
yemek olayıında çok zorlanıyorum beniz zırlayan çok şey var da biri de şu örneklendirerek anlatmaya çalışayım yemek yemesi gerekirken örneğin tavuk pilav yoğurt yaptım hevesli de yiyecek o sırada biri geliyor çikolata veriyor ya da bi şekilde ulaşıyor çikolataya ya da dışardayız balık..vs bir şey aldık eve döncez pişirip yiyeceğiz eve dönerken dondurma görüyor istiyor alıyoruz ama yemekten sonra yemeyi kabul etmiyor ee yemekten önce yemesini istemiyorum ikna etmek için ne diyebilirim? "yemeğini yersen çikolatanı yiyebilirsin" ..vb koşul cümleleri doğru değil zaten işe de yaramıyor ben artık istediğini verip masasına oturtuyoruz elindekinden gönlü geçince iki lokma bi şey yiyor ona şükrediyoruz zira inatlaşsam masaya da oturmuyor bi şey de yemiyor ama ama bu noktada yani yemek yiyecekken abur cubur isterse ikna etmek için ne desek ne yapsak faydalı olur?

Ayşe Gençer

New member
yemek olayıında çok zorlanıyorum beniz zırlayan çok şey var da biri de şu örneklendirerek anlatmaya çalışayım yemek yemesi gerekirken örneğin tavuk pilav yoğurt yaptım hevesli de yiyecek o sırada biri geliyor çikolata veriyor ya da bi şekilde ulaşıyor çikolataya ya da dışardayız balık..vs bir şey aldık eve döncez pişirip yiyeceğiz eve dönerken dondurma görüyor istiyor alıyoruz ama yemekten sonra yemeyi kabul etmiyor ee yemekten önce yemesini istemiyorum ikna etmek için ne diyebilirim? "yemeğini yersen çikolatanı yiyebilirsin" ..vb koşul cümleleri doğru değil zaten işe de yaramıyor ben artık istediğini verip masasına oturtuyoruz elindekinden gönlü geçince iki lokma bi şey yiyor ona şükrediyoruz zira inatlaşsam masaya da oturmuyor bi şey de yemiyor ama ama bu noktada yani yemek yiyecekken abur cubur isterse ikna etmek için ne desek ne yapsak faydalı olur?

Sevgili Hem ben böyle durumlarda hep sıra kavramını öne çıkarıyorum. Genel olarak onun sıra ile yaptığımız şeylere dikkatini çekiyorum. Her konu ile ilgili sadece yemek değil. Her şeyin bir sırası olduğunu bilince bunu anlayabiliyor. Yemek konusunda da bu böyle. Sıra ile yiyoruz önce vücudumuzun ihtiyacı olan bize faydası dokunan şeyler sonra diğerlerini yiyoruz diyorum. Önce tuzlular, sonra tatlılar. Midemizin aklı karışmasın "Aaa bu çocuk sırayı karıştırdı, önce tatlı yolladı" der gibi neşeli cümlelerle bilinç oluşturmaya çalışıyorum ben şahsen.

Diğer bütün konularda böyle yapmaya çalışıyorum ve irade kazandırmaya. Bilinçlendirilince çocuk mantıklı açıklamalarla ve sürekliliği ve tutarlılığı olursa davranışın çocuklar ikna oluyor aslında. Biri şeker verirse teşekkür ediyoruz, kızım istediği bir yere koyuyor onu ya çantama, ya cebine sırası gelince yiyeceğiz diyorum. Yemekten sonra unutursa menmun olmasam da şeker yemesinden ben hatırlatıyorum ki bir sonraki sefer için güven oluşturabilmek adına.
Öyle şeyler pek almıyoruz ama alsak da tek seferde yemelik şeyler oluyor, sırasının gelmesi gerekiyorsa ya da bayramda topladığı şekerler gibi bir miktar hazinesi varsa onu muhakkak belirlediğimiz kolaylıkla ulaşabileceği dolaba koyuyoruz. İrade kazanmasını amaçlıyorum bu şekilde. Alabieceği halde sırasını beklediği için yemiyor. Bazen de iki tane yemek istese her gün sadece bir tane yiyebiliyoruz diye açıklıyorum.

Umarım işinize yarar tecrübelerim.

Sevgilerle