Ölüm cennet cehennem 0 6 yas dönemi cocuga nasil anlatilmali

Mona roza

New member
Merhaba arkadaşlar arkadaşımızın kızı 5 yaşında annesine sürekli ölüm ölümden sonra ne olacak cennet ve cehennemi soruyormuş ölen bir kişinin ölümünün nasıl anlatıldığı değil sorusu bu konuyu Adem hocamızdan daha önce dinlemis çocuğun bu sorularına nasıl cevap verilmeli diye soruyor kendisi sevgiler ...

Merhaba arkadaşlar arkadaşımızın kızı 5 yaşında annesine sürekli ölüm ölümden sonra ne olacak cennet ve cehennemi soruyormuş ölen bir kişinin ölümünün nasıl anlatıldığı değil sorusu bu konuyu Adem hocamızdan daha önce dinlemis çocuğun bu sorularına nasıl cevap verilmeli diye soruyor kendisi sevgiler ...
Sevgili MonaRosa onemli ve cok kritik bir soru.5yas cocugun olum kelimesinden cok vefat ifadesini duymasi gerekiyor.etrafinda solan cicekle olen kus ve kedilerler kis mevsiminde cevredeki degisikliklerle olume sahitlik ettigini farkettirebilir ilk etapta. Gunluk hayattan orneklerle yani..dogal ortamda..
Ve bu yasta olen kisinin toprak altina gomulmesinden falan bahsedilmemeli kesinlikle..
Her canlinin dogup buyuyu olebilecegi belirtilmeli..
Anne babasi icin sorarsa kaygilandirmamk icin "annen su an yasiyor" diyerek icindeki zaman dilimine vurgu yapilmali..olmemis biri icin cocugu kaygiya sevketmekten kacinilmali..
Ilk aklima gelenelr bunlar..
Sevgiler..

ÜmmüAyşe

New member
Arkadaşlar ben bizatihi yaşadım bunu.babası şehit düştüğünde kızım 10 aylıktı.ilk zamanlar nasıl cevap verilceğini bilemediğimden baban askerde dedim,sorularıyla başedemeyince çalışıyo uzakta dedim günden güne agrasifliği arttı.ensonunda bir doktorla görüştük ve bana babasının öldüğünü ölüm kelimesiyle söylememi ama uzun uza anlatmamamı kısa kesmemi söyledi.ve dediğini yaptım .tabi bunu yapınca ilk zamanlar daha hırçınlaşcağını demişti oda oldu fakat kafasındaki sorular bitti ve duruldu.şuan 6 yaşında benim hüzünlendiğimi görünce nerdeyse beni teskin ediyor.