Oğlum yalan söylüyor

Layref

New member
Selamlar sevgili anneler. Benim 6 yaşındaki oğlum yalan söylemeye başladı. Çok dağınık ve ödev yapmaktan nefret ediyor. Neler yapabilirim? Nasıl bir yol izlesem?

Selamlar sevgili anneler. Benim 6 yaşındaki oğlum yalan söylemeye başladı. Çok dağınık ve ödev yapmaktan nefret ediyor. Neler yapabilirim? Nasıl bir yol izlesem?

Merhaba,

Yalan, çocuğun kendisini savunması için ortaya koyduğu bir davranış şeklidir. Yalanın en temel sebebi baskıdır. Çocuk, ruhunda veya davranışlarına yönelik bir baskı hissediyor ise ve bir gün bu müdahaleden kurtulmak için doğruyu söylememe yoluna girmişse sonrasında yalan alışkanlığı başlar.
Yalan alışkanlığının kişilik bozukluğuna dönüşmemesi için çocuğun üzerindeki bütün baskıların kalkması gerekir. Takip etme,kontrol v.s. de olmaması gerekir.

Çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesi için baskı ve beklenti olmaması gerekir. Eğer çocuk,ceza alacağım,hesaba çekileceğim diye ebeveynden korkar ise o takdirde çocuk anne-babanın istediği gibi konuşur. Çünkü istemedikleri birşey söylense anne-babanın kızacağını bilir.
Anne baskı kurmadığının farkına varmayabilir. Fakat; duruşuyla,kaşlarının hareketiyle,dudak büzüşüyle,off demesiyle çocuğun üstünde baskı oluşturuyor olabilir.

Merhabalar..
Neşe Hanım'ın söylediklerine ek olarak birkaç şey söylemek istiyorum.
Dört yaş civarında bize yalan gibi gelen şeyler hayal ile gerçeğin karışımı olabilir, çocuklar o yaşta yalan söylemeyi bilmez, bu durum bir süre daha devam edebilir.
Ama hayal olmadığından eminseniz çocuğunuz kendisini baskı altında mı hissediyor acaba diye bakmak gerek. Çünkü Adem Hoca, onurlu çocuk yalan soyler, diyor. Yani kişiliğini, ruhunu tehdit eden bir baskı karşısında aslında kendini korumaya çalışıyor yalan söyleyerek. Üstündeki baskı çekilince otomatik olarak düzeliyor bu durum.
Bu konuyu iyi irdelemek gerekiyor.

Ödev yapmak istememesi doğal, bu konuda her gün sabit bir saatin olması, o saatin dışında çocuğun ödev için zorlanmamasi gerekiyor.

Dağınıklık konusunda ise Adem Hoca düzene karşı duyarlı olunan üç dönemden bahsediyor:3 yaş, 10 yaş ve 18 yaş. Altı yaşındaki çocuk için doğru davranışlarla örnek olmak, doğru davranışları baskiya donusturmeden hatırlatmak, birlikte yapmasına rehberlik etmek ve tam oturması için sonraki yaşlarını beklemek iyi olabilir.