Oglumun takintisi..

nurcan

New member
Merhabalar.. 5.5 yasinda bir oglum var.. Soyle bir sorun yasiyoruz son zamanlarda.. Esyalarina oyuncaklarina zarar gelmesinden korktugunu soyluyor.. Mesela kreste oyuncak gunu diye bir gun var (tasvib etmesemde), o gun evden bir oyuncaklarini okula goturup orada oynuyorlar ama oglum goturmek istemiyor. Onceden gotururdu ama simdi ya oyuncagima zarar gelirse, ya kirarlarsa, ona zarar gelmesini istemiyorum diye goturmek istemiyor. Hatta israr edecek olsam agliyor.. Ona bir uyku arkadasi yaptim, gece uyurken yanina aliyor ama basucuna koyuyor, sarilmiyor. Neden yanina yatirmiyorsun oglum dedigimde ya zarar gelirse cok uzulurum diyor.
Baglanma sorunu yasamadik, 2 yil emzirdim. Birlikte yattik, 2.5 yasina kadar ucretsiz izin alip onunla kaldim. Esyaya nufuz etmesine izin verdik, kisitlamadik. Acaba bu sekilde hissediyor olmasina ne sebep olmus olabilir.. Korkularinin gelistigi bir donemde, odasinda yataginda yatmak istemiyor. Korkuyorum diyor. Bununla bir ilgisi olabilirmi acaba.. Simdiden tesekkurler..

Merhaba [MENTION=133]nurcan[/MENTION] Hanım :)

Oğlunuzun eşyasına bir şey olacağı ile ilgili endişesi, eşyası ile güçlü bir aidiyet kurduğunu hissettirdi bana. Bu çok güzel bir şey :)

Onun bu endişelerine anlayışla yaklaşmak, korumak istediklerini korumasına yardımcı olmak iyi olabilir. Uyku arkadaşına sarılınca bir şey olmayacağını zamanla tecrübe edecektir.

Okulda arkadaşlarının zarar vereceği endişesini öğretmeni ile konuşabilirseniz, sınıfta bu konuda güvende kalması için bir düzen geliştirilebilir belki. Bu sorun oğlunuzdan değil, sınıf ortamından kaynaklanıyor muhtemelen...

nurcan

New member
Merhaba [MENTION=133]nurcan[/MENTION] Hanım :)

Oğlunuzun eşyasına bir şey olacağı ile ilgili endişesi, eşyası ile güçlü bir aidiyet kurduğunu hissettirdi bana. Bu çok güzel bir şey :)

Onun bu endişelerine anlayışla yaklaşmak, korumak istediklerini korumasına yardımcı olmak iyi olabilir. Uyku arkadaşına sarılınca bir şey olmayacağını zamanla tecrübe edecektir.

Okulda arkadaşlarının zarar vereceği endişesini öğretmeni ile konuşabilirseniz, sınıfta bu konuda güvende kalması için bir düzen geliştirilebilir belki. Bu sorun oğlunuzdan değil, sınıf ortamından kaynaklanıyor muhtemelen...

Isminizi gorunce bir kocaman gulumsuyorum ister istemez:)Allah razi olsun.. Bende okul kaynakli olabilecegini dusunuyorum aslinda ama evde kullandigi esyayada yansiyinca bir suphe olusmustu icimde.. Bugun ogretmeniyle goruseyim insallah. Tesekkurler:)

Isminizi gorunce bir kocaman gulumsuyorum ister istemez:)Allah razi olsun.. Bende okul kaynakli olabilecegini dusunuyorum aslinda ama evde kullandigi esyayada yansiyinca bir suphe olusmustu icimde.. Bugun ogretmeniyle goruseyim insallah. Tesekkurler:)
Evde kullandığı eşyalarda, sizin kendi eşyanız ile ilişkiniz de oğlunuzun bu endişeyi nasıl yönetebileceği ile ilgili tecrübe edinmesini sağlar. Mesela sizin de zarar görmesinden endişe ettiğiniz bir eşyanızla ilgili endişenizi oğlunuzla paylaşmanız, sonra da bu endişenizle nasıl baş ettiğiniz ve nasıl çözüm bulduğunuzu doğal bir sohbet havasında paylaşmanız, iyi olabilir.

Selamlar :)