Oğlumun takıntısı

meldaa

New member
Hocam mrhaba;7 yaşında bir oğlumuz var 1.sınıf'a gidiyor biz yurt dışında yaşıyoruz dolayısıyla oğlum yabancı dil eğitim görüyor ve okulunda hiç türk yok ama çok şükür dil'i öğrendi arkadaşlarıyla oynuyor ve iletişim kurabiliyor.Bizim sıkıntımız oğlumuzdaki òzellikle şu son 2-3 haftadîr çok fazla olan takıntıları.şöyle ki ağzından kötü kelime çıktığında bunları söylemen doğru değil bunlar çirkin kelimeler dediğimizde başlarda özellikle bunları söylemesi örneğin "ben domuz dedim'',ben pip dedim,ben popo dedim vs" bir de hocam pis birşey ellediğinde veya pis bir yere oturduğunda uyarıyorduk oturma,ellerini yıka vs diye oğlumuz bu hareketlerini tekrarlamaya başladı ve bizde biraz azarladık öyleki babası okula almaya geldiğinde arabaya biner binmez ilk dediği şey "baba ben bugün yerlerde süründüm ,ben bugün pis kelimeler kullandım oluyor hatta eve gelince kapıdan girer girmez aynı şeyi banada söylüyor bizde bazen kızıp bazen güzel bir dille anlattık olmadı ben de böyle şeyleri konuşma bu tür düşünceler herkesin aklından geçebilir ama her akıldan geçen söylenmez diyordum fakat eßim daha ćok kızıyordu bu yüzden babana değil söylemen gerekenleri bana söyle dedim ilerde bişeyler saklamasın diye örneğin wc de kıyafetin battığında gibi.. şimdi gün içerisinde sık sık hem bana hem babasına "anne popo mu dedim bilmiyorum anne elim.şuraya değdi mi bilmiyorum anne çiş mi damlattım bilmiyorum anne pis bi kelime mi söyledim bilmiyorum anne şu pis şeyi eeldim mi bilmiyorum elledim ama elimi yıkadım mı bilmiyorum anne aklımdan kötü kelime mi geçiyor bilmiyorum.....gibi gün içerisinde bir sürü şey söylüyor.Eşim ve ben de tmm olabilir bize bunları söylemene gerek yok bunları herkes yapıyor diyorz ama olmuyor hocam tmm deyip sustursak unutsun diye çok kızıyor onu dinlemedik diye halbuki söylemesin de unutsun diye yapıyorz Hocam ne yapmamız nasıl davranmamız gerek bilmiyoruz yardımcı olursanız çok seviniriz şimdiden teßekkürler

Saidem

New member
Merhaba anladigim kadarıyla anne baba olarak davranış sıkıntısı var umarım arkadaşlar yardimci olur@meldaa

Merhaba [MENTION=4922]meldaa[/MENTION],

Maalesef bizim çıkışlarımızdan kaynaklı çocuklar takıntılara kapı aralıyorlar:( bunun tek çözümü var. Bundan sonra hiç bir şekilde önemsememek. Bu sefer bu tekrarları yapıyor diye, "yeter tamam " gibi değil. Çok sabırlı olmanız gerekiyor. Çocuğunuza bu konuda ciddi bir algı oluşturmuşsunuz, geçebilmesi içinde önemsemediğinizi görmesi lazım. O dedikçe " evet annecim, olabilir annecim, benimde oluyor, bende bazen unutuyorum bilmiyorum" gibi söylemek ve içinizde de gerçekten önemsemiyor olduğunuzu hissetmeniz, hissettirmeniz gerekir. Sonra yavrunuza verdiğiniz başka kaygı alanları varsa onlarıda rahatlatmak gerekir.
Bir süre böyle devam edin. Zaman alacaktır. Önemsizliğini hissetsin, kaygı ortamı oluşturmayacağınızdan Kaygılarda geri çekilecektir...
Selamlar.