okuduğunu unutma

n.b.değerli

New member
ilkokul 3. sınıfa giden kızım okuduğunu unutuyor ve okuduğundan hiçbir şey anlamıyor.bu durumdan kendiside rahatsız çünkü unuttuğu ve anlamadığı içinde kitap okumak istemiyor.Sadece okumayla alakalı değil bu anlama ,2 arkadaşın birbirleriyle ne konuştuğunun,yaşına göre olan olayların farkında değil, ben anlatırsam anlıyor,dersleri iyi psikiyatri, psikolog, ram, her şeyi denedik zekada problem yok ama bu sorunu çözemiyorum.İrsi olabilir mi bu durum Bende çocukluğumda aynılarını yaşadım ve hala yaşıyorum sosyal konular ve olayları özellikle anlamakta zorlanıyorum.beni bilgilendirirseniz memnun olurum

n.b.değerli

New member
Merhabalar
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz . Kızınızın herhangi bir konuyu anlamakta güçlük çektiğini ifade etmişsiniz diğer yandan derslerinin de iyi olduğunu belirtmişsiniz. Sevgili anne dersleri anlamakta güçlük çekse muhtemel ki dersleri de iyi olmazdı . Belki de ilgi duymadığı birtakım konular dikkatini de çekmediği için anlamıyor diye düşünebilirsiniz.
Peki kızınız çok televizyon seyreder mi? Yahut birlikte kitap okur musunuz? Belki birlikte kısa süreli okuma saatleri yapabilir sonrasında kitaptan birkaç soru sorarak anlayıp anlamadığı hakkında bir fikir yürütebilirsiniz.
Söylediğinize göre psikolog psikiyatrist ve Ram da herhangi bir şey söylememiş . Endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok gibi görünüyor:)
Sevgiler

Teşekkürler Adem Bey iyi akşamlar,kızımın dersleri iyi derken şunu demek istedim aslında,test sorularını çözerken eğer soru yüzeysel,basit bir soru ise o soruyu çok güzel cevaplıyor.Ama derinlemesine içerikli ise o zaman okuduğu soruyu anlamadığı için yanlış cevaplıyor ve ben her defasında soruda ne demek istediğini anlatıyorum hatta türkçe sorularda şıkları bile anlatmak zorunda kalıyorum. Matematik dersini sevdiği halde 2 li 3 lü işlemlerde bile açıklama yapmak zorunda kalıyorum soruyu anlaması için, anlarsa cevabı buluyor.Ben sürekli anlatarak kızımla ilgilendiğim için dersleri iyi .öğretmeni bile bu sene farkına vardı ve rehber öğretmeni ile görüştük anlama ve anlatmada sorun var dedi.Ben kızım okumaya başladığı andan itibaren paragraflar okutup anlatması için bu seneye kadar uğraştım.Anlamadığı için okumak da istemiyor.Birde şunu fark ettim kızımda hikaye okurken kelimeleri farklı okuyor yani uçurum yerine çukurun diyor ve yine hikaye okurken yada gündelik hayatta ki somut kavramlar dansa soyut kavramları anlamıyor acaba buda etkiler mi anlamasını ,anladığını da aklında tutamıyor,merak ı ve üretkenliği de çok zayıf.televizyon izliyor elinden gelse hiç kalkmayacak başından ama ben hafta içi 1 saat izin veriyorum belki buda çok ama uğraşıyorum. zaten izlediğinide zor anlıyor.Şunuda eklemek istiyorum kızımda mükemmelliyetçilik ve güvensizlik de var.Yaptığı güzel resim ve benzeri etkinlikleri beğenmiyor kendinden daha güzel olanları beğeniyor.yazdığı yazıyı siliyor tekrar yazıyor,yaptığını beğenmezse yada yaptığına birşey derlerse pes ediyor.Böyle olmasının sebebini merak ediyorum çünkü yapmak istediği ve merak ettiği her şeyde yanında olduk, izin verdik ,dinledik,gösterdik,destek olduk. Bu yazdıklarımın çok önemli konular olduğunu düşünüyorum. Elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım zor durumdayım yardımlarınızı bekliyorum.

n.b.değerli

New member
Yazı yazarken zorlanmadı sadece b ve d harflerini karıştırıyor yazarken,kelime içindeki harflerin yerlerini değiştiriyor,kelimenin harfini eksik yazıyor ama bunlar çok sık olmuyor 4,5 sırada bir.Okumayı öğrenmeye başladığında çok zorlandığım yerler oldu.öğrendiğimiz her yeni bilgilerde püf nokta vardır ya,o noktayı anlarsanız gerisi gelir işte kızımda da böyle her yeni öğreneceği konuda o noktada takılıyor ve ben onu anlatana kadar zorlanıyorum.Bu matematikte de aynı, türkce de de aynı mantığını çözemiyor.kitapları sesli okuyoruz yanlış kelime sayısıda 20 sırada 6,7 kere dir.Kitap okurken yine çoğu harfi karıştırıyor ama bu harfler sizin yazdığınız harfler mi ona dikkat etmedim.Çok teşekkür ederim ilginizden dolayı ,İyi geceler diliyorum.

n.b.değerli

New member
Özgül öğrenme güçlüğü Ram la alakalı bir durum geçen sene oradan randevu aldık ve öğretmenin kızımla 10 dakikalık görüşmesinden sonra çocuğumun IQ sunun yüzde yüz olduğunu söyledi.Çocuk psikiyatrist ve psikolog 15 gün önce gidildi ondada bişey çıkmadı.Kızımın zekasında sorun yok ,sadece öğrenmede, anlamada, anlatmada ve dinlemede problemi var.Ben ders anlatıyorum o bana başka şeyler anlatıyor, aklı sürekli farklı konularda. Benmi büyütüyorum acaba diyede düşünüyorum.

Üsküdar

New member
Ram psikiyatri gibi yerlere gitmişsiniz ve sorun yok demişler cok şükür.Benim önerim de bir anne olarak size ,yavrunuzla sık sık sohbet etmeniz olacak.Sohbet esnasinda da özellikle daha cok cocugunuzun konustugu kendini ifade edebilecegi bir ortam olusturursaniz işe yarayacaktir.Örneğin bugün okulda en çok hangi tenefüste eğlendin gibi yada en çok zevk aldıgin ders hangisiydi , bugün hiç konusmadığin arkadaşin oldu mu bir düsün bakalım gibi kendini ifade edebilecegi ve cevaplarkende gözlerinin icine sevgiyle bakan bir annenin olusacagı ortam açilmasina faydali olabilir.Bunlari düzenli olarak yapmaya baslarsaniz çözüm olabilir diye düşündüm.