Onarım sonrası onarımı canlı tutmak

Bezbebek

New member
Konuyla ilgili başlık veya konuşma bulamadım forumda.
Başlığı da doğru yazdım mı bilemiyorum.
Bunu ilk defa bağlanma terapileri merkezinde katıldığım bir sunumda genç bir psikolog hanımdan duydum. Kelimeler tam böyle miydi hatırlamıyorum ama onarımın 6 hafta ile sona ermediğini, sonrasında da çiçek sular gibi arasıra sulanması gerektiği canlandı zihnimde.
Zaten 6 haftalık süreçten sonra 6 ay devam edilmesi gerekiyormuş ki, eski hisler arasıra geri gelip kişiyi eski haline geri çevirmeye çalışıyor, buna engel olabilmek adına.
Kişi kendini bulduktan sonra, evet işte bu asıl ben, dedikten sonra eskiye dönüşleri iyi yönetmek lazım sanırım.
Genişliği korumak için neler yapacağız?
Dürtüler geldiğinde nasıl eritip yok edeceğiz?
Biraz da onarımdan sonrasını bir başlık altında konuşalım mı?
Tecrübeler, bilgiler, hissedilenler...

Sidraeyyub

New member
Konuyla ilgili başlık veya konuşma bulamadım forumda.
Başlığı da doğru yazdım mı bilemiyorum.
Bunu ilk defa bağlanma terapileri merkezinde katıldığım bir sunumda genç bir psikolog hanımdan duydum. Kelimeler tam böyle miydi hatırlamıyorum ama onarımın 6 hafta ile sona ermediğini, sonrasında da çiçek sular gibi arasıra sulanması gerektiği canlandı zihnimde.
Zaten 6 haftalık süreçten sonra 6 ay devam edilmesi gerekiyormuş ki, eski hisler arasıra geri gelip kişiyi eski haline geri çevirmeye çalışıyor, buna engel olabilmek adına.
Kişi kendini bulduktan sonra, evet işte bu asıl ben, dedikten sonra eskiye dönüşleri iyi yönetmek lazım sanırım.
Genişliği korumak için neler yapacağız?
Dürtüler geldiğinde nasıl eritip yok edeceğiz?
Biraz da onarımdan sonrasını bir başlık altında konuşalım mı?
Tecrübeler, bilgiler, hissedilenler...

şu an tam aradıgım bilgi edınmek istediğim konular ama kimse yazmamaış:( yalıtım bıttı 2. hafta egzersızı tamam pekı 4. hafta egzersızı nasıl yapacagız hergün yıne 3 etao seklinde 1 dk ara ile mi kafam cok karısık

doğamm

New member
yalıtımdan çıkalı bir ay oldu ,yalıtım öncesinden iyiyim ama genel anlamda kötüyüm ,kendimi iyi hissetmiyorum ,çevreme karşı edilgenliğimi fark etmiş ve tüm özgürlük alanlarımı onların eline vermiş olduğumu görmek beni çok etkiledi ,öfke patlamalarım devam ediyr ,tam duyguyu yönetebiliyor değilim ama beni içine çekmeye çalışan çukurun farkındayım ,egzersizler devam ediyor ,henüz kendimi bırakmışta değilim ,danışmanım bunun bir kabuk çatlatma ,yeniden doğuş olduğunu söylüyor,ama bugüne kadar yaptıklarımın tam tersini yapar durumda ve nerdeyse bütün konfor alanlarından çıkmış durumdayım ,bu çok hafifletti beni,yani diycem süreç altı hafta değil ,altı hafta hızlandırılmış program gibi herşeyi su yüzüne çıkarıp ,yeni filiz vermiş halimizi şekillendirmek beslemek büyütmek....kolay bir yol değil ,ama Allah hepimize kolaylık versin.

F.meral

New member
Merhaba arkadaşlar ben onarımın 4. Ayındayım sabah akşam egzersizlerime devam ediyorum pek hatırladığım anım kalmadı artık ufak tefek şeyler hatırlıyorum o gün canımı sıkan veya mutlu eden birşey varsa onu paylaşıyorum o bana güzel şeyler söylüyor rahatlatıyor beni sonra birlikte gökyüzüne salınacak kurduk sallanıyoruz dondurma yiyoruz kuşlarla uçuyoruz istediğimiz içimizde kalan merak ettiğimiz yerlere gidiyoruz iyi geliyor bana rahatlıyorum gece egzersizleri daha duygusal geçiyor eski lise üniversite anılarımı anlatıyorum...duygu yönetimine de devam ediyorum bi oluyor 10 gün hiç ihtiyaç duymuyorum bi oluyor günde 3 kere duygu yönetimi yapıyorum bazen 3-4 şiddette geliyor işim oluyor duygu yönetimini geçer deyip önemsemiyorum o zaman şiddetleniyor 2 3 kez bu hatayı yaptım kötü oldu eski galim kadar kötü olmasa sa öfkelendim .tavsiyem 6 ay düzeldim zannedip bırakmamak lazım sürekli tetikte olmak lazım canavar pusuda bekliyor 6 ay bence

F.meral

New member
Bir de her gün en az 1 tane pedogoji okulu YouTube videosu izliyorum anlamlandırmama çok faydası oluyor bilgilenmezsek uyanmamız tek başına bi işe yaramıyor bence bundan sonra bu sakin halimizle nasıl doğru davranırız ona bakmamız lazım Adem hocamın tüm kitaplarını okumayı düşünüyorum bundan sonrasında doğan cüceloğlu hocanın kitapları da hoşuma gidiyor