Psikoloğumn düşüncesi adem hocaya uymuyor ..Oda ayirmakla ilgili kafam cooook karıştı

Makifin annesi

New member
Merhabalar oğlum 3 yaşında kızım 6 aylık oğlumla ilk 2 yıl yanyana yattık şimdide yatağı ayrı aynı odada kendi yatağında yatıyor ama yataklarimiz bitişik kızımda diğer yanımda benim yatağımda eşimle aramizda yatıyor .. eşimle gittiğimiz psikolog bunun yanlış olduğunu kendiside çocuğunu 4 aylıkken odasını dahi ayırdığıni söyledi .. eğer anne olarak çocuğunuz her ağladığında veya ihtiyaci olduğunda yanına gidip ihtiyacını karsilarsan aranızdaki bağ zarar görmez yine de siz bilirsiniz ama odayı ayirmasaniz dahi iki çocuğunda yatakları bence sizin yataginizdan uzak olmalı aksi takdirde büyük çocuğunuz krese başladığında uyku dönemlerinde hep sizi arayacak ve zorluk çekecek dedi .. bağımlı değil kendine güvenen ozgur ama aynı zamanda annesiyle bağı olan bı çocuk olmalı dedi sizce ben şimdi ne yapmalıyım kafam cooook karıştı ..

Hira Yıldız

New member
Valla adem hoca burda baska birseyede yanlis diyor.kucuk aranizda yatarsa coklu.baglanma.sendromu olur.diyorr.onu da.sorun siz.

Biraz daha sabredin mehmet akifin annesi hanım, hira yıldız hanim psikoloji okuyup bitirdikten sonra kafamızdaki soru işaretlerini cevaplayıp hepimizi aydınlatacak inşallah.

Hira Yıldız

New member
Bu tarz konular neden sizin ilginizi çekiyor ! Siz çok heyecan verici yazan insanlara umut aşılayan bir üyeydiniz bu değişim neden oldu sizde. Sağlık konularında Gıda konusunda harika yorumlarınız olurdu Mühendis Hanım

Ben ne dedim.ki.simdi.s..dikkatimi ceken bir hatayi.soyledim onu da sormasi icin..adem.hocaa.bunun yanlis.oldugunu soyluyor.dedim.

Hira Yıldız

New member
Biraz daha sabredin mehmet akifin annesi hanım, hira yıldız hanim psikoloji okuyup bitirdikten sonra kafamızdaki soru işaretlerini cevaplayıp hepimizi aydınlatacak inşallah.

Ben haddimi.bilitim.merakk etmeyin oyle.bir iddiam.yok.adem.hocanin her dedigii.yanlis.diye.bir.iddiamda.yok.adem.gunesle.kisisel.sorunumda.yok..benim.kizdigim.birkac buyuk.nokta var..bu konudada dikkatimi ceken noktayi.soyledim..kimseyi.aydinlatmak.gibi.derdim.yok.ben kendim.aydinlanayim yeter

Hira Yıldız

New member
Hadi ciddi cevap.vereyim.ben madem kendi fikrimi..
Adem bey ortanizda.yatmamasi.gerektigini.soyluyor.bu konuda.katuliyorum.kendisine..sizin buldugunuz psikologun duyarsiz cocuk.yetistirme kosullu oldugunu.goruyorum.yani ihtiyaclarini bastiran..evet.bu cocuk.ozguvenli.olacak ayaklari ustunde duracak ama size karsida duyarsiz.olacak.onu kendi tarafiniza esinizi diger tarafa alin. Buyugu icinde 6 ay sonra kadar odasini ayirabilirsiniz.suan dogru yoldasiniz .

Merve1987

New member
Haydi hep birlikte Adem hocayı incitelim vuralım kelimelerimizle ne dersiniz....

Hayir hayır hep birlikte hunharca [MENTION=11291]Hira Yıldız[/MENTION] a saldiralim... Yoruma gel yoruma diye tempo tutarak ifade ozgurlugune en büyük darbeyi biz vuralim... Agzini acanla Dalga gecmek için bir ve beraber olalim

Hira Yıldız

New member
Hayir hayır hep birlikte hunharca [MENTION=11291]Hira Yıldız[/MENTION] a saldiralim... Yoruma gel yoruma diye tempo tutarak ifade ozgurlugune en büyük darbeyi biz vuralim... Agzini acanla Dalga gecmek için bir ve beraber olalim

Vallahi art niyetle.birsey demedim.bence beni mimlemisler.bari uyeligimi silsinler rahatlayalim

S

New member
Merhabalar oğlum 3 yaşında kızım 6 aylık oğlumla ilk 2 yıl yanyana yattık şimdide yatağı ayrı aynı odada kendi yatağında yatıyor ama yataklarimiz bitişik kızımda diğer yanımda benim yatağımda eşimle aramizda yatıyor .. eşimle gittiğimiz psikolog bunun yanlış olduğunu kendiside çocuğunu 4 aylıkken odasını dahi ayırdığıni söyledi .. eğer anne olarak çocuğunuz her ağladığında veya ihtiyaci olduğunda yanına gidip ihtiyacını karsilarsan aranızdaki bağ zarar görmez yine de siz bilirsiniz ama odayı ayirmasaniz dahi iki çocuğunda yatakları bence sizin yataginizdan uzak olmalı aksi takdirde büyük çocuğunuz krese başladığında uyku dönemlerinde hep sizi arayacak ve zorluk çekecek dedi .. bağımlı değil kendine güvenen ozgur ama aynı zamanda annesiyle bağı olan bı çocuk olmalı dedi sizce ben şimdi ne yapmalıyım kafam cooook karıştı ..

Merhaba
Cocugun ortada yanda sagda solda yatmasinin hic bi hukmu yok sizin kokunuzu alsin yeterli.hic merak etmeyin o gene size baglaniyo.hatta oyle bi baglaniyoki bagimli oluyor.bunu tum ictenligimle soyluyorum.siz kendi tarafinizdada yatirasaniz ortada yatirsaniz degisen birsey yok.yaninizdan ayirmadiginiz surece bagimli hale gelecektir.

Hiracim sana daha oncede soyledim burda laf anlatmaktan vazgec.bakarmisin sanirim suan seninle dalga gecenler duyarsiz insnlar.ama duyarli olduklrini iddia edebilirler.birak takilma.o enerjine yazik.cocuklar azcik buyusun nasil duyarli oluyolarmis anlayacaklar.hic o guzel parmaklarini yorma.cok opuyorum arkadasim

Selametle..

Hira Yıldız

New member
Merhaba
Cocugun ortada yanda sagda solda yatmasinin hic bi hukmu yok sizin kokunuzu alsin yeterli.hic merak etmeyin o gene size baglaniyo.hatta oyle bi baglaniyoki bagimli oluyor.bunu tum ictenligimle soyluyorum.siz kendi tarafinizdada yatirasaniz ortada yatirsaniz degisen birsey yok.yaninizdan ayirmadiginiz surece bagimli hale gelecektir.

Hiracim sana daha oncede soyledim burda laf anlatmaktan vazgec.bakarmisin sanirim suan seninle dalga gecenler duyarsiz insnlar.ama duyarli olduklrini iddia edebilirler.birak takilma.o enerjine yazik.cocuklar azcik buyusun nasil duyarli oluyolarmis anlayacaklar.hic o guzel parmaklarini yorma.cok opuyorum arkadasim

Selametle..
..nasilsinvalla boyle ben didismesem.konusamiyoruz���� oyle diyorum.olmuyor boyle diyorum.olmuyor valla demiyim.demiyim.diyorum cenemde durmuyor..valla ama bakiyorum sıkı takipcilerim.var baksana ne okuyorumm.napiyorum.biliyorlar..nasip haklisin valla gene..bende seni cok.opuyorum canim..kendine.iyi.bak

Hira Yıldız

New member
Show yapmayı seviyorlar boşver canım kimsenin haddine değil niyet sorgulamak değil mi sevgili [MENTION=2]Betül[/MENTION]

Hakkaten sanirsiniz adem bey gariban da onu savunacakla.hadi adem.beyi.incitelim.diyor..adem beyin cokta umruydu benim ne dusundugum de incinecek.kaldi ki oyle.bir niyetim yok yani.adem.bey yakama.yapismadi heralde.benim.dedigimi yap.diye..

S

New member
..nasilsinvalla boyle ben didismesem.konusamiyoruz���� oyle diyorum.olmuyor boyle diyorum.olmuyor valla demiyim.demiyim.diyorum cenemde durmuyor..valla ama bakiyorum sıkı takipcilerim.var baksana ne okuyorumm.napiyorum.biliyorlar..nasip haklisin valla gene..bende seni cok.opuyorum canim..kendine.iyi.bak

Cok iyiyim canim benim.Allaha sukurler olsun.bazen acip bakiyorum valla sirf senin yazilarin icin bakiyorum:) uzun zmandir goremiyodum yazilarini simdi gorunce bi bakayim dedim senin hesap tutamadim kendimi:)

Herşeyi bi kenara bırakıp anne olarak neyin doğru olduğunu hissetmeye çalışın. Büyük yavrunuz sizden ayrılınca ne hisseder onu hissetmeye çalışın. Yatağını ayırıp başka odaya geçince neler hisseder onu hissetmeye çalışın ona göre karar vermeye çalışın derim. Çocuğunuzu sizden iyi kimse tanıyamaz. Ne istediğini ne zaman yalnız hissedeceğini ne zaman güvende hissedeceğini ancak siz anlayabilirsiniz.selametle...

S

New member
Herşeyi bi kenara bırakıp anne olarak neyin doğru olduğunu hissetmeye çalışın. Büyük yavrunuz sizden ayrılınca ne hisseder onu hissetmeye çalışın. Yatağını ayırıp başka odaya geçince neler hisseder onu hissetmeye çalışın ona göre karar vermeye çalışın derim. Çocuğunuzu sizden iyi kimse tanıyamaz. Ne istediğini ne zaman yalnız hissedeceğini ne zaman güvende hissedeceğini ancak siz anlayabilirsiniz.selametle...

Iste isin ozu bu sizi tebrik ediyorum.ne guzel soylediniz.cocugumuzu bizden baska kim daha iyi taniyabilirki.icimiz nasil rahat ediyorsa cocugumuz nasil mutluysa oyle davranmak gerekir. vicdanimiz yol haritamiz bence.cocuklrimiz zaten bize ne olmasi gerektigini gosteriyo.metodlara detaylara takilip kendimizi sikintilara sokmamiza ne gerek var.cocuklarimizin duygularini onemsersek onlard duyarli insanlar olurlar.onlari incitmezsek yol gosterici olursak zaten ozguveni yuksek cocuklar olurlar.benimde surekli anlatmak istedigim bu tsk ederim size hayat yolcusu :)

Selametle.

Iste isin ozu bu sizi tebrik ediyorum.ne guzel soylediniz.cocugumuzu bizden baska kim daha iyi taniyabilirki.icimiz nasil rahat ediyorsa cocugumuz nasil mutluysa oyle davranmak gerekir. vicdanimiz yol haritamiz bence.cocuklrimiz zaten bize ne olmasi gerektigini gosteriyo.metodlara detaylara takilip kendimizi sikintilara sokmamiza ne gerek var.cocuklarimizin duygularini onemsersek onlard duyarli insanlar olurlar.onlari incitmezsek yol gosterici olursak zaten ozguveni yuksek cocuklar olurlar.benimde surekli anlatmak istedigim bu tsk ederim size hayat yolcusu :)

Selametle.
Merhaba sevgili @S evet doğru söylüyorsunuz çocuğunu anneden başka kimse tanıyamaz.
Kaçırdığımız nokta hislerimizle ve duygularımızla çocuğumuzu hissedebiliyor olamamızda. Bana aynı soruyu bir yol önce sorsaydı aynı arkadaş. Ben derdim ki 3,5 yaşındaki çocuk sizin yatağınızın uzağında sizin odanızda olmamalı, küçük olan anne babanın arasında yatmamalı. Şimdi bu anne zaten okumuş biliyor 4 yaşa kadar aynı odada çocukla yatmanın gerekliliğini o yüzden hislerini ve çocuğunu dinlemesini söyledim.
Duyarsız bir anne olarak 2 yaşına kadar Yanımda yatırdım ancak oğlum her duygusal ihtiyacında yanında olabilecek kadar duyarlı bir anne değildim sadece kurallara takılı kaldım sonrası kaygıdan feleğini şaşmış bir anne oldum. Bence Adem bey de önce bunu amaçlıyormuş gibi geldi. Ben zaten duyarlı bir anne olsaydım. Kitaplara takılı kalmaz ve oğlumla bağ kurup onun duygu dünyasına hitap edebilirdim. Ancak öyle olmadı realist ve herşeyi kitabına uygun yapmaya çalışan birisi olduğum için kapıldım bir Bilgi rüzgarına ve kendimi durduramadı . Kaygı üstüne kaygı oluşturdum kendimde. Duyarlılık hemen bir iki yanlışla bozulacak bişey olmadığını göremedim. Ve oğluma yapmadığım eziyetler kalmadı. Ve kim yeteri kadar duyarlı bir anne değilse yani kendini ve çocuğunu hissedebilen anne değilse burada yine aynı sorular sorulacak ve aynı cevaplar verilecek. Çocuklar tıpkı robotmuş da tek bir tip çocuk varmış gibi. Çünkü duyarlı olana kadar , çocuğunu hissedecek hale gelene kadar anneler , feleğini şaşana kadar kitap takip etmeye yapmadığı herşey için kendini yemeye devam edecek taki uyana kadar. Ve bu hiç kolay değil. Ben de hala uyanmaya içimdeki hisleri uyandırmaya çalışıyorum. Aslında Adem beyin benden önce uyanmış olmasından dolayı onun hislerine güveniyorum ve dediklerine hala kulak veriyorum. Bu sefer tek farkla tüm çocuklar robotmuş gibi değil de Bu düşünce ve fikir benim oğlumda nasıl tesir eder düşüncesiyle bakmaya çalışıyorum. Anadolu pedagojisini o yüzden takip etmeye devam edeceğim. Benden önce uyananların ne hisler hissettiğini anlamak için, çocuğa karşı daha duyarlı hale gelmek için, sadece benim çocuğum için değil, tüm çocuklar incinmemesi için. Yaşasın çocuk dostu olmak, yaşasın çocuğu hissetmeye çalışmak. Selametle...

S

New member
Merhaba sevgili @S evet doğru söylüyorsunuz çocuğunu anneden başka kimse tanıyamaz.
Kaçırdığımız nokta hislerimizle ve duygularımızla çocuğumuzu hissedebiliyor olamamızda. Bana aynı soruyu bir yol önce sorsaydı aynı arkadaş. Ben derdim ki 3,5 yaşındaki çocuk sizin yatağınızın uzağında sizin odanızda olmamalı, küçük olan anne babanın arasında yatmamalı. Şimdi bu anne zaten okumuş biliyor 4 yaşa kadar aynı odada çocukla yatmanın gerekliliğini o yüzden hislerini ve çocuğunu dinlemesini söyledim.
Duyarsız bir anne olarak 2 yaşına kadar Yanımda yatırdım ancak oğlum her duygusal ihtiyacında yanında olabilecek kadar duyarlı bir anne değildim sadece kurallara takılı kaldım sonrası kaygıdan feleğini şaşmış bir anne oldum. Bence Adem bey de önce bunu amaçlıyormuş gibi geldi. Ben zaten duyarlı bir anne olsaydım. Kitaplara takılı kalmaz ve oğlumla bağ kurup onun duygu dünyasına hitap edebilirdim. Ancak öyle olmadı realist ve herşeyi kitabına uygun yapmaya çalışan birisi olduğum için kapıldım bir Bilgi rüzgarına ve kendimi durduramadı . Kaygı üstüne kaygı oluşturdum kendimde. Duyarlılık hemen bir iki yanlışla bozulacak bişey olmadığını göremedim. Ve oğluma yapmadığım eziyetler kalmadı. Ve kim yeteri kadar duyarlı bir anne değilse yani kendini ve çocuğunu hissedebilen anne değilse burada yine aynı sorular sorulacak ve aynı cevaplar verilecek. Çocuklar tıpkı robotmuş da tek bir tip çocuk varmış gibi. Çünkü duyarlı olana kadar , çocuğunu hissedecek hale gelene kadar anneler , feleğini şaşana kadar kitap takip etmeye yapmadığı herşey için kendini yemeye devam edecek taki uyana kadar. Ve bu hiç kolay değil. Ben de hala uyanmaya içimdeki hisleri uyandırmaya çalışıyorum. Aslında Adem beyin benden önce uyanmış olmasından dolayı onun hislerine güveniyorum ve dediklerine hala kulak veriyorum. Bu sefer tek farkla tüm çocuklar robotmuş gibi değil de Bu düşünce ve fikir benim oğlumda nasıl tesir eder düşüncesiyle bakmaya çalışıyorum. Anadolu pedagojisini o yüzden takip etmeye devam edeceğim. Benden önce uyananların ne hisler hissettiğini anlamak için, çocuğa karşı daha duyarlı hale gelmek için, sadece benim çocuğum için değil, tüm çocuklar incinmemesi için. Yaşasın çocuk dostu olmak, yaşasın çocuğu hissetmeye çalışmak. Selametle...

Size katiliyorum.sunu hic dusunmedim ama bunun baska bi yolu yokmu yani bu kaygilari yasamadan anne kendini heder etmeden tek tip cocuk varmis gibi davranmadan duyarli hale gelinemiyormu? A.p bilmeden onceki halimle simdiki halimi kiyasladigimda zaten hep dogru olani yaptigimi farkettim.en buyuk yanlisi yeniden baglanma adi altinda uyguladigim sistemde cocugumun dahada sinir tanimayan bi cocuk oldugunu gordukten sonra aslinda bende isik yandi.zaten kendini ifade edebilen istemedigi seyleri zorla veya baskiyla asla yapmayan bi cocugum varken kendi islerini kendi halledebilen bi cocugu yeniden baglanma durumundan dolayi cocugumu bambaska bi cocuk haline getirince a.p nin cocuguma zarae verdigini farkettim.bu durum soyleki iki cocuk oldugunda durum cok faekli boyuta ulasiyo.tek cocuk varken birazdaha ilgi cocugun ustundeyken iki cocukla annenin sorumlulugun arttigi bi ortamda cocugumun ne boyuta geldigini gorseniz inanin hem ogluma hem bana acirdiniz.oglum 5 kizim 2 yasinda.yeniden baglanma uyguladigimda oglumu tekrar toparlamam uzun zmanimi aldi.cok uzuldum cok yiprandim.oglumu toparladiktan sonra onun tek basina yaptigi seyleri gordukce ona hayran kaldim.hani cocugu hic yalniz birakmayin 15 dakika bile ayrilmayin gibi bazi noktalar varya a.p de onu kendi haline biraktigimda yaptigi kesifleri icatlari gordukce oglumun bi deha olabilcegini dusundum.bana desenizki hadi cop arabasi yap ayakkabi kutusuyla asla yapamam ama oglumun bunu bi kac kere cop arabasi gormesiyle yapmasi aklimi basimdan aldi.sonra sonra surekli ureten b i cocuk oldugunu hic mudehleye gerek olmadigini gordum.daha neler neler var yaptigi.hastalandigimda anne sen yat dinlen ben boyama yaparim dedigini yada kardesi agladiginda kardesinin cani yandiginda ona sarilip gel abicim opuyumde gecsin diyip optugunu.bunlaro hayranlikla izliyorum.bunlari basarmak icin duyarli hale gelmesi icin bisiler yapmaya calismak degil onlara ornek olmak bile yeterli.akilli olmak zorundayiz.onlarin bizi kopyaladigini unutmamamiz gerekir.benim zaten duyarli bi cocugum vardi.ama dedigim gibi a.p ile ilk tanistigimda emin olamadim uygulayim deyiverdim ama hata etmisim.cok sukur Rabbime bugunlere gelebildik.insanin ilk once kendisini egitmesi gerekiyor.cocuklarimiz zaten bizim kopyamiz.konu sahibinin psikologunun dedigi gibi her ihtiyac duydugunda yaninda olmakda yeter cocuklarimizla bag kurmak icin.2 yasina kadar ayni yatakta yatmak cozum degil.

Telegramda bi kayit dinledikten sonra adem beye bakis acim cok degisti.arayan anne esimle bosanmak uzereyiz boyle bi karar aldik ama cocugumu nasil hazirlamam gerekir ne zman soylemeliyim tarzi bi soruydu.adem beyin cvbi ise sizin bosanip bosanmamaniz benim umrumda degil beni ilgilendiren cocuk gibi sert bi cikis yapti.nasil yani adem bey gibi biri bunu nasil derdi.cok tuhafima gitmisti.duyarli olmak gerekir hem cocuga hem insana.lafi cok uzattim biliyorum.kopuk kopuk yazmis isemde kusuruma bakmayin lutfen.uzun zmandir yazmadigim icin cok toparlayamamis olabilirim.:) isin ozu bu.heder edilmemeli anneler.kendilerini kahretmemeli.anne mutlu olacakki cocuklarini esini mutlu etsin.birazda anneler tarafindan bakalim.cocuklarimizi guzel yetistirelim.doyumsuz degil.sinirsiz degil.

Selametle..