Rikki - Guido Van Genechten

Ayşe Gençer

New member

Kızımla kitapöıda bakınırken çarptı gözüme, elime alıp şöyle bir karıştırdığımda da tam aradığım kitap olduğunu görüp sevimdim.
Farklılıklar üzerine yazılmış bir kitap. Eğer çocuğunuzda böyle diğerlerinden farklıysa bir şeyler bu tip kitaplar farklılıklarını benimsemeleri için çok faydalı oluyormuş.

Bizim sevgili Rikki'nin farklılığı ise kulağı. Bir kulağının sertliğinde sorun var ve bir türlü dikleştiremiyor. Bir kulağı yukarıya biri aşağıya bakıyor.

Neler yapmıyor ki Rikkicik :)
Daldan ters sallandığında ikisi de aşağı sarkık olduğundan sorun çözülüyor ama baş aşağıda fazla duramıyor ki. Sonra eğik kulağının içine bir havuç yerleştiriyor dik dursun diye, bu sefer de dalgacı arkadaşlarına malzeme oluyor. Neler yapmıyor ki Rikki kulağını diklemek için. Olta ile tutuyor, çalı çırpı bağlıyor. Uzun lafın kısası Rikki, kulağı ile barışık yaşamayı ve arkadaşlarının da bunu anlamasını sağlıyor.

Bu arada bu kitabı bizim için çok değerlilerden biri yapmanın sebebini de itiraf edeyim.

Çocuğunuza kitap okurken uyukladığınız oluyor mu? Benim arada oluyor. Uyuklamakla kalmıyor, bir de hikayeyi yazıyorum. Geçen gece de öyle oldu. Rikki'yi okurken ilk sayfada içim geçmiş(okuduğumuz ikinci kitaptı). Uzun, kısa ;zayıf, şişman anlatarak başlıyor kitap. Ben de şöyle uydurarak devam etmişim : bebek tavşan emziği tavsiye etmiyordu. Pedagojik doğrulara kaymış aklım orada kalmış anlayacağınız. 😂 tabi bu çok hoşuna gitti matmazelimin. Ne dedin anne duydun mu deyip kahkahalarla güldü. Ben de. Sanmayın ki uykum açıldı ama matzalelim de uyuklayayım da uydurayım diye gözü üstümde. Tabi beklediği gibi oldu. Kitabı bitirene kadar kaç kere uyukladım da uydurdum bilmem. Matmazelim de bebek tavşan emzik tavsiye etmiyor cümlesine bayıldığından gündüze de taşıdı espriyi. Yaptı taklidimi. Eeee biraz abartma olacak o kadar değil mi? Kitabın yazarına mı kendime mi teşekkür etsem, önceki geceki uykusuzluğuma mı sevinsem bilemedim. Vesile oldun gülmemize Rikki, Allah da seni güldürsün 😂

İşin içinde mizah da mesaj da olan bir kitap, sevdik biz :)