Sesli Kitap - Doğal Ebeveynlik

Ayşe Gençer

New member
Yazar Adem Güneş
Seslendiren Serhat Yiğit
Yayınevi. Timaş
Süre 4 Saat 5 dk
Yayın Tarihi 5.6.2016

Bugün çocuklarda karşılaşılan problemlerin çoğunun temelinde, çocuğun kendi gibi olmasına izin verilmemesi yatar.

Çocuk içinde hissettiği coşkuyla sağa sola koşacak olsa "Bu çocuk hiperaktif mi ne, bir türlü yerinde durmuyor" ikazlarının, bir şeyleri merak edip birkaç soru sorsa "Amma meraklısın sen de yani..." diye alaya almaların, kendisi için seçilen bir kıyafetin rengini beğenmediğini söylese "Sana elbise alanda suç zaten" şeklindeki bastırmaların, bir yemeğin damak tadına uymadığını ifade edecek olsa "Sende de hiç zevk yokmuş" gibi aşağılamaların normal kabul edildiği bir toplumda, çocuğun kişiliğini koruma mücadelesi her anne babanın insanlık görevidir.

Bu kitapta çocukların davranışları "öğrenme"sinin değil "edinmesi"nin, bir başkasını taklit ederek değil kendi "irade"sini ortaya koyarak istenen davranışları kazanmasının yolları üzerine ufuk açıcı bir anlayışla karşılaşacaksınız.

Adem Güneş, çocukları ceza ve mükâfat kıskacına almadan, onlara insan olmanın değeri yaşatarak ebeveynlik etmenin mümkün ve değerli olduğunu dolu dolu bir içerikle aktarıyor. Doğal Ebeveynlik, duygularındaki özgürlüğü davranışlarında disipline dönüştürebilen, "kendisi olabilen" çocukların anne babalarının yeni yol arkadaşı.

"Programıma defalarca konuk ettiğim nadir isimlerden. Yalnızca çocuk eğitimi değil, ebeveyn eğitimi için de çok esaslı bilgiler veriyor. Teşekkürler Adem Güneş..."

-Gülben Ergen-

"Pedagog Adem Güneş, çocuk eğitiminde önerdiği bize dair yöntemlerle anne babalar için farklı bir yol açıyor."

-Dr. Ender Saraç-

"Ebeveyn olmak kolay değildir. Çocuğa çocuğun gözünden bakabilirseniz bu yolculuk çok keyifli bir hal alır. Adem Güneş, bu yolculuğun ipuçlarını sunuyor anne babalara."

-Prof. Dr. Nevzat Tarhan-

Kitap şu linkten temin edilebiliyor.
http://www.seslenenkitap.com/Urun/1188/Dogal-Ebeveynlik

Ekli dosyalar

• IMG_0753.JPG
    IMG_0753.JPG
    40.9 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
sesli kitap süresiyle beraber yazılmış olması harika, hem görme engelli kişiler için hem de kitap okuyamıyorum diyenler için çok güzel bir paylaşım ayşe hanım, bu kitabın sesli olduğunu bilmiyordum. çok teşekkürler

Değişim

New member
http://www.gulumseda.com/anne-cocuk/annelik-cocukluk-mirasidir.html

https://www.youtube.com/watch?v=ch_jS_6TDEk&feature=em-u

Adem Hoca üstteki videosunda ; "Kişi kendi çocukluk döneminde tadabildiği özgürlük kadar kendi ebeveynliğini sergileyebilir.
Gergin kaygılı bir kişi ebeveynlikte de o kadar eksik kalacaktır.

Anne baba kendi anne babalığına birşeyler katmaya, kendi yaşadıklarından ders çıkarmaya çalışsa bile ancak belli bir yere gelebilir. Tam bir başarı sağlayamaz. Örneğin Henry hikayesini dinlediğinize ne güzelmiş, olabilirmiş demek ki bende böyle yapıyım diye düşünebilir bir anne. Yalnız içsel mekanizma buna izin vermez. Örneğin asansör fobisi olan kişi korkmaması gerektiğini bilir ama bu kendine hakim olmasını sağlayamaz. Çocukluk döneminde özgürlüğü tadamayan bir ebeveyn de ben daha geniş oluyum, çocuğuma daha hitap edici davranıyım diye düşünse de içinde kalan hisler birdenbire devreye girer ve gerilmesine sebep olur."

diyor.

Bize iyi bir ebeveynlik miras bırakılmadı maalesef.Biz bunu öğrenip uygulayamayacak mıyız tam anlamıyla yani?
Hep patlak verecek miyiz?

Değişim

New member
http://www.gulumseda.com/anne-cocuk/annelik-cocukluk-mirasidir.html

https://www.youtube.com/watch?v=ch_jS_6TDEk&feature=em-u

Adem Hoca üstteki videosunda ; "Kişi kendi çocukluk döneminde tadabildiği özgürlük kadar kendi ebeveynliğini sergileyebilir.
Gergin kaygılı bir kişi ebeveynlikte de o kadar eksik kalacaktır.

Anne baba kendi anne babalığına birşeyler katmaya, kendi yaşadıklarından ders çıkarmaya çalışsa bile ancak belli bir yere gelebilir. Tam bir başarı sağlayamaz. Örneğin Henry hikayesini dinlediğinize ne güzelmiş, olabilirmiş demek ki bende böyle yapıyım diye düşünebilir bir anne. Yalnız içsel mekanizma buna izin vermez. Örneğin asansör fobisi olan kişi korkmaması gerektiğini bilir ama bu kendine hakim olmasını sağlayamaz. Çocukluk döneminde özgürlüğü tadamayan bir ebeveyn de ben daha geniş oluyum, çocuğuma daha hitap edici davranıyım diye düşünse de içinde kalan hisler birdenbire devreye girer ve gerilmesine sebep olur."

diyor.

Bize iyi bir ebeveynlik miras bırakılmadı maalesef.Biz bunu öğrenip uygulayamayacak mıyız tam anlamıyla yani?
Hep patlak verecek miyiz?
[MENTION=137]Elif Şirin[/MENTION] [MENTION=320]Fatma[/MENTION] Tükmen cevap verebilir misiniz?

Son düzenleme:

Sabah

New member
[MENTION=137]Elif Şirin[/MENTION] [MENTION=320]Fatma[/MENTION] Tükmen cevap verebilir misiniz?

Bu tamamen ebeveynin farkindalik seviyesi ile ilgili. Hic bu konularda dusunmeyen biri ile dusunenler arasindaki fark gibi.. Farkindalik seviyeniz ne kadar yuksekse, bildiklerinizi ne kadar icsellestirmisseniz fren sistemi o kadar iyi calisiyor. Adem Bey'in bahsettigi sey de bu, bircok anne baba kendi durumundan rahatsiz ama frenleyemiyor kendisini, sonradan pisman oluyor. Sonradan pisman olmamak icin onleyici mrkanizmalarin calismasi lazim, vicdan ve duyarlilik gibi. Siz kendinizde bunlari harekete gecirirseniz tabiiki olacak. Bir programda Adem Bey ben kendimle mucadele ettim yillarca demisti. Zaten kendi anlattigi sekilde muamele girmus olsa idi Adem Bey, bize cocukluk dramini bu kadar icten anlatamazdi. Onun da bizdrn cok farkli buyudugunu sanmiyorum. Ama bakis acisinin geldigi noktayi gorebiliyor musunuz? Sadece istemek yetmez birden bire muthis bir anne olmazsiniz ama yetenekleriniz gelistikce annelik yeteneginiz de rayina girer. Siz yeterki cabalamak isteyin. Metronom egzersizi ve dogayla butunluk kurup duyarlilik ve vicdan tazeleme iyi gelir, sik sik yapin

Değişim

New member
haklısınız.Metronom kurdum telefonuma,metronom egzersizi denilen 15-20 dakika saatin(metronomdaki melodinin) tik tak sesin i dinlemek değil mi sadece,henüz çok uygulamaya geçmiş değilim de.

Sabah

New member
haklısınız.Metronom kurdum telefonuma,metronom egzersizi denilen 15-20 dakika saatin(metronomdaki melodinin) tik tak sesin i dinlemek değil mi sadece,henüz çok uygulamaya geçmiş değilim de.

Evet sessiz bir yerde rahatca oturun. Metronomu en dusuk ayarina alin. Olabildigince gevseyin. Gecmis, gelecek.. Hicbirsey dusunmeden sadece burnunuzdan nefes alip agzinizdan nefes verin. Nefesinize odaklanin. Sabah 06:00-09:00 ve aksam 21:00- 24:00 arasi, hergun ve 15 er dk olacak sekilde.

Değişim

New member
Evet sessiz bir yerde rahatca oturun. Metronomu en dusuk ayarina alin. Olabildigince gevseyin. Gecmis, gelecek.. Hicbirsey dusunmeden sadece burnunuzdan nefes alip agzinizdan nefes verin. Nefesinize odaklanin. Sabah 06:00-09:00 ve aksam 21:00- 24:00 arasi, hergun ve 15 er dk olacak sekilde.

Elif Hanım, dün gece çocuklar 22:00 gibi uyuyunca ilk defa metronom dinliyim dedim,aldım telefonumu kulaklığımı taktım,yatağıma yattım,en düşük seviyede yatarak gözlerim kapalı bir şekilde dinlemeye ve burundan nefes alıp ağızdan vermeye dikkat ettim.Bu arada uykum da geldiği için bir yandan esniyorum,nefes hareketlerim bana göre doğru olmuyor pek,zaten sonra nefesimi normal bırakıp sadece dinlemeye başladım, bir yandan da kalkıp şu telefonu komidine bırakayım böyle uyuyup kalmayayım diye içimden geçiriyorum.Bakın ne yaşadım, çok şaşkınım: Kalktım kulaklığı telefondan çıkarttım ve ikisini de komidinin üzerine koyup yerime yattım,sağıma döndüm uyuyorum,birden tik tak seslerini hala duyduğumu fark ettim,Allah Allah dedim,kendimi yokladım evet ses geliyor,elimi kulağıma attım kulaklık kulağımda,yuh dedim uyku semesine telefonu çıkartıp koymuşum kulaklık kulağımda kalmış,neyse üşendim kalkmaya kulağımdan çıkarttım kulaklığı yanıma attım.Kapadım gözlerimi,bekledim, kulaklıktan hala dışarıya tik tak sesleri geliyor,önemsemedim,dedim herhalde uzun süredir kulaklığa gelen ses dalgaları takılma yaptı,hala devam ediyor, birazdan susar deyip yine uyumaya geçtim. bi süre sonra kulaklıktan telefonumun mesaj hatırlatma melodisini duydum ve açtım gözlerimi,yatağımı yokladım bi, Allah Allah dedim kulaklık telefona mı takılı acaba bir el atsam evet telefonum da bende yatağımın içinde,çok ürküntü geldi birden.şok oldum.Aslında ben hiç kalkmamışım demek ki,telefonu ve kulaklığı ayağa kalkıp komidine koyduğumu çok net hatırlıyorum ama böyle bir şey olmamış anladım kadarıyla.çünkü telefon yanımda metronom açık,kulaklık takılı telefona ve hala ötüyor.Şaşırdım tekrar kalktım telefon ve kulaklığı aynı yere koydum diyeceğim çünkü böyle biliyorum ben aslında son kalkışım ilk kalkışımmış. Böyle bir şey ilk kez yaşıyorum, zaman zaman çok nadiren de olsa aaa ben şu zamanı daha önce yaşamıştım ya da şu anki durumu sanki daha önce aynısını yaşadım gibi olaylar olabiliyordu ama onlar normal bir yere kadar dün gece yaşadığım çok etkileyici geldi bana.Yorumlarınızı alabilir miyim? Uyku halimdeyken beynimde de kalkayım şu telefonu yerine koyayım düşüncesi varken sol beyin ve sağ beyinin yaşattığı bir durum mudur?Nedir? [MENTION=394]Adem Güneş[/MENTION] , [MENTION=1158]Psk. Safiye Terzi[/MENTION], [MENTION=1198]Psk.Sümeyye Demir[/MENTION], [MENTION=461]Psk Ayşegül Uyan[/MENTION]

Son düzenleme: