Şiddet Uygulayan Anne

huzursuz

New member
Merhaba
Uzun zamandır Adem Güneş dinliyorum, kitaplarını okuyorum gerçekten çok faydasını görüyorum.
Bu konuda artık ne yapacağımı bilemediğim için buraya yazma gereği hissettim. Umarım, bu konularda donanımlı biri yol gösterebilir bize.

Annemiz biraz şiddete meyilli. Oğlumuz henüz 16 aylık. Bazen ısırıyor, cırmalıyor. Bu durumlarda baba olarak sabırlıyım ve herhangi bir tepki vermiyorum. Sadece canımın yandığını anlatıyorum, uf oldu diyorum vb. şekilde konuşuyorum. Zaten bana da çok fazla bu şekilde yaklaşmıyor. Daha çok anneye yapıyor. Fakat eşim aynı durumda karşılaşınca, bazen çocuğu çimdikliyor, elini sıkıyor, popsuna vuruyor. E doğal olarak da çocuğun canı yanıyor. Böyle yaklaşmamasını, doğru olmadığını söylüyorum ama yapamıyor.

Bir başka husus da uyku konusu. Çocuğu uyuturken, çocuk bu, uyumuyor, kafasını kaldırıyor, kızıyor çocuğa yüksek sesle, çoğu zaman popoya pat pat seslerini duyuyorum, ardından çocuk kıyameti koparıyor tabi. Tabi ki çok can yakacak şekilde vurmuyor ama çocuk bu sonuçta ve şiddet de şiddettir benim için azı veya çoğu olmaz.

Aslında olay, anneyi emme sürecinde ısırması ile başladı. Anneyi emme sırasında çok ısırıyordu, uzunca bir süre ısırdı, o ciddi ısırmalar eşiminin çok canını yaktı, kendine hakim olamayıp, o da çocuğun canını yakıyordu.

Şu anda eskisi kadar ciddi boyutta emme sırasında ısırma yok. Ama yukarıda bahsettiğim hususlarda annemizin şiddeti beni ciddi bunaltıyor. Parmak kadar çocuk ve bazen kan beynime sıçrıyor, kızıyorum ama çocuk görmesin, fark etmesin diye kendimi zor tutuyorum.
Artık canım iyice sıkılmaya başladı. Bu hale seyirci kalmak benim de sinirlerimi iyice bozmaya başladı.

Ne tavsiye edersiniz?

[MENTION=5144]huzursuz[/MENTION] 16 aylık çocuktan bahsediyoruz ve yanında vurma kelimesi var :( çok üzücü bir durum. Öncelikle çocuğa vurmak hiçbir şekilde kabul edilemez bir olgu, ayrıca poposuna vurmak ileride altına kaçırma problemini beraberinde getirecektir. İkinci husus aile olmak demek erkek-kadın-çocuk olmak demek değildir. Nasıl ki bir işe girişirken o işin ayrıntılarını didik didik araştırıyorsak anne-baba olmak için de öncesinden ciddi hazırlık yapmanız gerekir. Anne-baba tutumları arasında çocuğa en çok zarar veren tutum anne-babanın farklı tutumlar sergilemesidir. Aynı olaya anne ve baba farkı tepkiler verince çocuk aranızda seçim yapmaya başlayacak, kim işine geliyorsa ona yakın davranacaktır. İlk olarak eşiniz ile görüşmeli ve vurma davranışını TAMAMEN bırakmasını gerekçeleri ile açıklamalısınız, yani 16 aylık bir çocuk tevellüdü kaç ki? Siz Adem hocanın kitaplarını okurken eşiniz hangi tv programlarını izliyordu? Rica ediyorum en kısa sürede okuduğunuz kitapları EŞİNİZLE BERABER tekrar gözden geçirin. Görmezden gelmek çözüm değildir. Sakince eşinizle konuşun, bu davranışlarından kaynaklı ileride doğabilecek sorunlarla nasıl başetmeyi düşünüyor mesela. Siz ona şefkat gösterdikçe eminim çocuğunuz da vurma, ısırma, cırmalama gibi davranışları ZAMANLA unutacaktır. Ancak bu süreçte sabırlı olmanız, olumsuz davranış göstereceğini anladığınızda dikkatini başka bir şeye yönlendirmeniz uygun olur. Kimsenin elinde sihirli değnek yok, her şeyin bir anda düzeleceğini beklemeyin lütfen :) Kolay gelsin.

Bu arada çocuğunuzun uyumasını istiyorsanız yatmadan önce onunla biraz hareketli oyunlar oynayın. Emin olun çabuk yorulacak, belki de yatağa bile gidemeden uyuya kalacaktır. Kendinizi onun yerine koyun, şimdi başınıza biri dikilip illa uyuyacaksın dese uyur musunuz? Gece bile uykumuz gelmeyince uyku saatini geçirirken bunu çocuktan istemek ne kadar doğru? Lütfen çocuğunuzla oyun oynayın lütfen...

Merhaba
Uzun zamandır Adem Güneş dinliyorum, kitaplarını okuyorum gerçekten çok faydasını görüyorum.
Bu konuda artık ne yapacağımı bilemediğim için buraya yazma gereği hissettim. Umarım, bu konularda donanımlı biri yol gösterebilir bize.

Annemiz biraz şiddete meyilli. Oğlumuz henüz 16 aylık. Bazen ısırıyor, cırmalıyor. Bu durumlarda baba olarak sabırlıyım ve herhangi bir tepki vermiyorum. Sadece canımın yandığını anlatıyorum, uf oldu diyorum vb. şekilde konuşuyorum. Zaten bana da çok fazla bu şekilde yaklaşmıyor. Daha çok anneye yapıyor. Fakat eşim aynı durumda karşılaşınca, bazen çocuğu çimdikliyor, elini sıkıyor, popsuna vuruyor. E doğal olarak da çocuğun canı yanıyor. Böyle yaklaşmamasını, doğru olmadığını söylüyorum ama yapamıyor.

Bir başka husus da uyku konusu. Çocuğu uyuturken, çocuk bu, uyumuyor, kafasını kaldırıyor, kızıyor çocuğa yüksek sesle, çoğu zaman popoya pat pat seslerini duyuyorum, ardından çocuk kıyameti koparıyor tabi. Tabi ki çok can yakacak şekilde vurmuyor ama çocuk bu sonuçta ve şiddet de şiddettir benim için azı veya çoğu olmaz.

Aslında olay, anneyi emme sürecinde ısırması ile başladı. Anneyi emme sırasında çok ısırıyordu, uzunca bir süre ısırdı, o ciddi ısırmalar eşiminin çok canını yaktı, kendine hakim olamayıp, o da çocuğun canını yakıyordu.

Şu anda eskisi kadar ciddi boyutta emme sırasında ısırma yok. Ama yukarıda bahsettiğim hususlarda annemizin şiddeti beni ciddi bunaltıyor. Parmak kadar çocuk ve bazen kan beynime sıçrıyor, kızıyorum ama çocuk görmesin, fark etmesin diye kendimi zor tutuyorum.
Artık canım iyice sıkılmaya başladı. Bu hale seyirci kalmak benim de sinirlerimi iyice bozmaya başladı.

Ne tavsiye edersiniz?

Yukarıdaki arkadasimin yorumuna ilaveten siz de eşinize gerçekten yardımcı olmalisiniz, ona kadinligini ve anneligini yuceltecek kelimeler, hareketlerde bulunun. Bebeğin annesiyle ne kadar huzurlu olduğunu, emerken anneden nasil da huzur emdiğini söyleyin. O bunaldiginda hiç kinamayin ve çocuğu siz alin. "Tamam canim sen çok yoruldun, ver biraz bende dursun" diyin. Günde şöyle bir saat kadar sizinle vakit geçirebilir, boylece anneyi de biraz rahatlatmis ve ona annelik yorgunluguna saygi gösterdiğinizi belli edebilirsiniz. Ve en dikkat etmeniz gereken şey çocuğunuzun yaninda birbirinizin yanlışlarını soylememeye dikkat edin. Gerçekten bu o kadar sakıncalı bir durum ki..

Son düzenleme:
Merhaba

Ne tavsiye edersiniz?

ben sizi tebrik ediyorum, gerçekten şu yaptığınız için ayakta alkışlamak bile az gelir.o kadar imrendim ki size. ne kadar duyarlı bir babasınız. dört günlük lohusakuğımda gecenin ikisinde eşimden azar yiyip sabaha kadar ağlamaktan gözleri şişmiş biri olarak Fadime Yazıcı'ya kesinlikle katılıyorum ve eşinizi sevin, gerçekten çok sevin, fırsatlar bulun ona sevginizi göstermek için, eminim o da çocuğunuzu çok çok çok sevecektir. sizi tekrar tebrik ediyorum.

kaktüs

New member
Merhaba

Ne tavsiye edersiniz?

Eşinizin şiddete yönelmesi çocukluğunda şiddet görmüş anlamına geliyor olabilir mi?

huzursuz

New member
[MENTION=5125]baloğlanın.annesi[/MENTION] [MENTION=1795]Fadime Yazıcı[/MENTION] [MENTION=4808]Okul Öncesi Öğretmeni[/MENTION]
Bahsettiğiniz şekilde destek oluyorum. Teşekkür ediyorum fikirleriniz için.
Eşim farkında davranışının, bu konu onu da üzüyor. Farkında olması da önemli, bu yüzden inşallah daha kolay atlatacağız.
Ben de elimden geleni yapıyorum. Ama tabi daha fazla destek olabilmeyi isterdim, malum iş yoğunluğu... Ama bu aralar biraz daha fazla zaman ayırmaya çalışacağım.
Belki biraz daha onları sosyal anlamda anne-çocuk etkinliklerine yönlendirebilirim. Bu tarz etkinlikler faydalı olabilir mi acaba?
[MENTION=5150]kaktüs[/MENTION]
Kesinlikle öyle.

[MENTION=5144]huzursuz[/MENTION] ya bu "etkinlik etkinlik etkinlik" de yeni moda mı oldu ne :) sonra da ne etkinlik yapmalıyım diye boğuluyoruz :) etkinliğe filan gerek yok, yemek masası hazırlarken, plastik tabak veya bardağı taşıyıp masaya götürmesini istemek, sonra ona teşekkür etmek bile etkinlik... Doğal etkinlik ;) etkinlik uygulayacağım diye çocukları bezdiren öğretmen var :) etkili iletişim her şeyden önemli...

kaktüs

New member
[MENTION=5144]huzursuz[/MENTION] eğer öyle ise belki bir uzmandan destek almaya ihtiyacı vardır, bazen insanın kendi başına izlerini silemeyeceği bir çocukluğu olabiliyor...

sekerparem

New member
sizi tebrik ediyorum.buna çözüm aramak bile bir başarıdır.eş eşi terapi eder.
eşinizin sizin sevginize ihtiyacı var.bütün sorumluluğu eşinize veriyor olabilir misiniz?
sizin iyimserliğiniz karşısında kendini zayıf hissedip çocuğuna istemdışı zarar veriyor olabilir.
uykusunu tam alamadığın da da bir anne öfkeli olabiliyor.sorunun nerden kaynaklandığını bulmanız lazım.geçenlerde birşeyi çok net gördüm.
bir anne sakin ve huzurluysa isterse on çocuk olsun sakin bir şekilde başedebiliyor.ikiz bebeği olan arkadaşımın yanına gittim.ikiside uyanıktı bebeklerin.
ikisininde uykusu geldi.aynı anda mı uyutuyosun dedim.hayır kesinlikle dedi.biri uyurken diğeri ile oynuyoruz sonra o uyudugunda diğeri uyanıyor dedi.
ama bu seni çok yormuyor mu dedim.onlar uyudugunda sende biraz dinlenirsin.akşam eşim geldiğinde dinleniyorum dedi.ne kadar güzel ne kadar hoşuma gitti.
ikiz bebek ve bir anne.bebeklerde keyifli anne de.

Sabah

New member
Merhabalar
Ben de aramizda bir baba görmekten cok heyecan duydum, hosgeldiniz.

Annenin bebegiyle bag kurabilmesinin en onemli etkeni esiyle bag kurabilmesinden geciyor. Suclamayin onu. Hangi anne isterki evladina zarar vermeyi. Dediginiz gibi eminim o da cok uzuluyordur. Bebeginizin uyudugu zamanlarda onunla bag kurmaya calisin. Ruhu sizden sukunet bulsunki bu enerji ile cocuguna yonelebilsin. Metronom egzersizi oneriyor ya Adem Bey. Onun bir de dogal olani var, basini koysun gogsunuze sizin kalp atislarinizi dinlesin. Buna odaklansin sadece hiiicbirsey dusunmeden. Ruhu dinlensin. Siz kendinizi esinize birakin ki o da size birakabilsin. Sizin bu varolan durum karsisinda gerilmeniz herseyi daha kotu yapabilir. Aslinda geriliyor olmaniz sizin de icinizde daralmis bir nokta oldugunu gösterir bence. Daha genis dusunmeye calisin.

Aramiza bolca da baba davet edin. Cocuklar tek basina buyumuyor :) biz hanimlar davet edince babalar biraz temkinli oluyorlar belki siz birbirinizi davet edince daha kolay olur.

Selamlar.