Şiddet ve pedagojik tik

Ahval1

New member
Pedagojide bir davranışın şiddet olarak tanımlanabilmesi için, o davranışın "dürtü"süne bakılır. Dürtüsü " öfke, nefret, kızgınlık, bıkkınlık" gibi olumsuz duyguları barındıran eylemler, şiddet eylemidir. Dürtüsü şefkat kaynaklı " refleks" davranışlar ise şiddet görüntüsü barındırsa da şiddet değil, " pedagojik tik" tir. Küçük bir çocuk, sıcak bir sobanın kenarında otururken elini sobaya uzatsa... eli yanmak üzere olan bu çocuğun annesi durumu son anda fark etse ve ani bir refleksle cocuğun eline vursa, bu vurma eylemi bir şiddet midir?
Bir eyleme pedagojik tik diyebilmemiz için, o eylemden sonra " duygusal onarım" gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır. Duygusal onarımı olmayan davranışlar, pedagojik tik kabul edilmez. "Aman yavrum elin yanacak!" Diye bir refleksle çocuğu kurtardıktan sonra, onun korktuğunu hissedip "Tamam, korkma bir şey yok, "diyip sarılıp teselli etmeye çalışmasına " duygusal onarim " denir. Duygusal onarım akli değil, fitridir. Pedagojide şiddet, duygusal acı verme eylemi olarak tanımlanır. Anne babasından tokat yiyen bir çocuk, yanağı acıdığı için değil, aşağılandığı için ağlar.
Edinerek Öğrenme kitabı

Ahval1

New member
Bu bana ıyı geldı . bugun uzucu bır olay yasadım. Oglum dolabın kayar kapısına elını kıstırdı. Cok canı acımadıgını dusundum. Hafıf degdı yanı. Ben boyle durumlarda gayet sogukkanlı davranırım. Ama babası anı bır refleksle oglum bak yaramazlık yaptın ne oldu dedı. Bu lafı zonkladı beynımde ne demek yaramazlık yaptın. Oysa kı kac kez konustuk cocuklar yaramazlık yapmaz kesıf yapar dıye anlattım. Hep anladıgını soylerdu ama uygulamada olmuyor iste. O an esıme nasıl baktıysam pısman oldu sanırım sarıldı oğluma gel tamam bısey yok gectı gıbı tesellı vermeye calıstı. Basta kustu oglum babasına ama sonra o da sarılıp öptü. Sonra esımle bu konuyu enıne boyuna konustuj oglum uyurken. Bılıyorum yanlıstı ama boyle demek geldı ıcımden. Sonra pısman oldum dedı. Esımın boyle hataları cok oluyor. Ama hemen toparlamaya calısıyor. Bu yazıdan edındıgım bılgıye gore bunların ogluma zararı olmayacagını düşünebilir mıyım acaba.
Benim farkettiğim burda ayrıntı, yasanan sözlü ifadenin ardından duygusal onarımın gercekleşmiş olması. Başta tepkili olup sonradan cocuğunuzun da sarılması bu onarımın gerçeklestiğini gösteriyor. Hatta bir dk. Tam da sizin olaya benzer bir örnek var. Aynen yazayim.
"Peki kökeni itibari ile olumsuz duygu barındıran bir şiddet eyleminden sonra pişman olan anne baba, pedagojik tikte olduğu gibi duygusal onarım gercekleştirmeye çalışsa işe yarar mı?
Evet yarar. O halde anne babaların, öfkelerini kontrol edemeyip cocuklarına zarar verdiklerinde, kızgınlıklarını uzatıp küsmek, kenara çekilip söylenmek yerine duygularına güc yetirip onların hakkına girmiş olduklarını da hesap ederek çocuklarına sarılmaları, onlardan özür dilemeleri, çocukları ile bağlarının kopmaması icin gerekli olduğu gibi acının duygulara inmemesi içinde ihtiyaç duyulan üstün bir ebeveyn tutumudur. "