Yardım Sütten kesme zamanı

Mebo

New member
Merhabalar,
Sütten kesme süreci ile alakalı açılmış birçok konu başlıklarını ve alt mesajları okudum. Adem Güneş Hocanın güvenli bağlanma kitabıını da okudum.
Benim kızım 3 gün sonra 24. Ayını doldurmuş olacak. Çalışan bir anneyim. 4 aylıktı çalışmaya başladığımda. Öğretmenim ve eve geliş saatlerim ders programıma göre farklılık gösteriyor. En geç saat 16.00 da evde oluyorum o da haftanın iki günü. Diğer günler saat 13.00-14.00 gibi evde oluyorum. Eve kaçta gelirsem geleyim hemen emmek istiyor. Bir sonraki emme isteği değişkenlik gösteriyor fakat son 3 gündür beni her gördüğünde/ yanına gittiğimde emmek istiyor. Son 4-5 gündür geceleri sürekli göğsümde uyumak istiyor yani beni adeta emzik yerine koyuyor ve ben sabah 6 lara kadar uyuyamıyorum . Malumunuz Ramazan ayındayız ve sabah kalkıp okula gitmek çok zorlaştı artık. Gece uykusuna emerek gidiyor ve uykusunun tamamını emerek tamamlıyor. Sütten kesme döneminde sorun olmaması için tatil dönemini beklemeli miyim yoksa gündüzlerden başlamalı mıyım? Gündüzleri beni hiç zorlamıyor çünkü ben de kızımı çok özlemiş oluyorum. Ama gecelerimiz kabusa dönüyor. Lütfen bir yol gösterin🙏🏻 Şimdiden teşekkürler.

bengibade

New member
Merhabalar,
Sütten kesme süreci ile alakalı açılmış birçok konu başlıklarını ve alt mesajları okudum. Adem Güneş Hocanın güvenli bağlanma kitabıını da okudum.
Benim kızım 3 gün sonra 24. Ayını doldurmuş olacak. Çalışan bir anneyim. 4 aylıktı çalışmaya başladığımda. Öğretmenim ve eve geliş saatlerim ders programıma göre farklılık gösteriyor. En geç saat 16.00 da evde oluyorum o da haftanın iki günü. Diğer günler saat 13.00-14.00 gibi evde oluyorum. Eve kaçta gelirsem geleyim hemen emmek istiyor. Bir sonraki emme isteği değişkenlik gösteriyor fakat son 3 gündür beni her gördüğünde/ yanına gittiğimde emmek istiyor. Son 4-5 gündür geceleri sürekli göğsümde uyumak istiyor yani beni adeta emzik yerine koyuyor ve ben sabah 6 lara kadar uyuyamıyorum . Malumunuz Ramazan ayındayız ve sabah kalkıp okula gitmek çok zorlaştı artık. Gece uykusuna emerek gidiyor ve uykusunun tamamını emerek tamamlıyor. Sütten kesme döneminde sorun olmaması için tatil dönemini beklemeli miyim yoksa gündüzlerden başlamalı mıyım? Gündüzleri beni hiç zorlamıyor çünkü ben de kızımı çok özlemiş oluyorum. Ama gecelerimiz kabusa dönüyor. Lütfen bir yol gösterin Şimdiden teşekkürler.

bu aralar diş çıkarıyorsa emme isteği artar bunu unutmayın. gece yatmadan önce ek süt vermenizi tavsiye ederim. yatmadan önce onu biraz tok tutacak şeyler yedirdiniz mi. bu yoğurt olur, en sevdiği meyve ,çorba vesaire...önce bunları bir deneyin. baktınız hala ısrar ediyorsa o zaman farklı çözümler bakalım. ilk çocuk sanırım . ben de çalışıyorum sabah 8 akşam 16 ya kadar. kendi sütüm olmasına rağmen ek süt veriyorum. çünkü gece 5 kere kalktığımız oldu. yatmadan önce bir şeyler yiyoruz. faydasını görüyorum. özellikle diş çıkarma zamanı çok ısrarlı oluyor.

aybüke

New member
Merabalar,hayırlı ramazanlar güzel anneler...
Ben açlıktan emdiği kanaatinde değilim... Sütten kesme ile ilgili tüm basliklari okunugunuza göre farklı onerilerim olmayacaktır ama sizinle yine başbaşa kalabileceği bir an ile gündüzü yavaş yavaş biraktirabilirsiniz örneğin masaj zamanı yine dokunuşla göz temasinizi koruyabilecegi belki güzel bir şarkı ile...huzur arayışında sizden sadece 15dakika tel.calsa bile yarın kesmeyeceginiz özel zaman ayirmanizi onerebilirim.

Mebo

New member
Evet , diş çıkarıyor ve gündüz eli hep dişlerinde. Uyumadan önce bir şeyler yediriyoruz mutlaka ama bir değişiklik olmadı ne yazık ki. Örneğin şuan saat 4.33 ve sürekli memede kalmak istiyor. Emip arkasını dönüyor tam uyudu diyorum 1-2 dakika içinde tekrar emmek istiyor.

Mebo

New member
Kızım çok hasta... Ben bu ara gündüz emmeşerini keserim diyordum ama hasta olunca sadece emiyor şimdi hiçbir şey yemiyor. Yalancı difteri olmuş dedi dr kan değerleri çok düşük iyileşince hemen sütten ayırmalısın yazın sütten kesmeyi hiç önermiyoruz bu aralar kesmezsen eylül başında ayırılmalısın yazın olmaz dedi. Neden yazın sütten kesmek sıkıntılı? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Nessie

New member
ben 20 aylık olunca karabiber filan sürmeye başlamıştım 23 aylıkken bıraktı tamamen

Mebo

New member
Şimdi sadece sabah uyandığında ve gece emziriyorum . Gün içinde emzirmiyorum bugün 4. Günümüz olacak. Gün içinde ara ara emmek istedi, gece uyurken kızım , karanlık olunca ay dede çıkınca vs diyerek erteledim. Ama sabahı ne zaman kesmeliyim geceyi be zaman bırakmalıyım nasıl bırakmalıyım bilmiyorum lütfen akıl verin...

Mebo

New member
:confused:16 Haziran’dan bu yana kızımı sadece uyanınca ve gece emziriyorum, gündüz bir şekilde geçiştiriyorum fakat gündüz arada emmek istiyor. Bugün 10. Günümüz, ne şekilde devam etmeliyim? Sabah uyandığında vermemeye başlarsam gece emzirmeyi bırakmaya ne zaman başlamalıyım?

Mebo

New member
[MENTION=1973]Henna[/MENTION] ‘nın kademeli sütten kesme sürecini ve konuya yapılan yorumları birkaç kez baştan sona okudum. Yazılanlara hep baktım da Ortalama 10 hafta sürmüş. Eğer sevgili [MENTION=1973]Henna[/MENTION] okursanız yardımınızı bekliyorum.
Ben öğretmenim. Kademeli sütten kesme için yaz tatilini bekledim . Okul döneminde emme aralıklarımız Aten çok açıktı. Bu yüzden 16 Haziran ‘dan itibaren gündüz emnelerini kesip gece uykuya gitme, uyku arası gece emmeleri ve sabah uyanınca emme şeklinde devam ettik. 2. Hafta sabah uyanınca olan emmeyi kestim fakat o haftanın sonuna doğru akşam 8 gibi ısrarla emmek isedi ve sarılmam gerektiğini düşünerek kızımı kendimden uzaklaştırmadım . Zorla tişörtümü vs açıp emneye başladı ve “anne bak yiyom” dedi biraz emdi ve bıraktı. Sonra yine uykuya gitme ve gece emmeleri devam etti. Bu hafta da uykuya gitme emmesini sona bırakacak şekilde gece emmelerini azaltmaya başladım. Uyurken veriyorum sonrakinde vermiyorum. Bi sonrakinde verip sabah gün ışıyınca verip sonra vermiyorum zaten sabah oluyor. Bu şekilde ne kadar süre gimeliyim? Biraz aceleci davrandığımı dün gece sabaha kadar bu konuda yazılanları ve sizin sürecinizi okuyunca farkettim. Fakat geçen süre için yapacak bir şeyim yok. Uykuya gitme emmesi dışında kalan emmeleri ne zaman kesmeliyim uykuya gitme emmesini ne zaman kesmeliyim bilmiyorum. Lütfen yardım edin. [MENTION=3961]Gülbahar Sulu[/MENTION] hanımın bu süreçle ilgili yazdıklarını da İnstagram hesabından okudum, o da çok sindire sindire güzel bir şekilde ayrılmış. Sizce kendi hızımda devam mı edeyim yoksa sizin öneriniz nedir? [MENTION=3961]Gülbahar Sulu[/MENTION] [MENTION=1973]Henna[/MENTION]

Mebo

New member
Bir de Adem Güneşâ€™in Güvenli Bağlanma kitabında sütten kesme sürecinin eğer bir bağlanma problemi yoksa 6 haftada tamamlanabileceğini okumuştum. Tabii bizde bağlanma problemi vardır elbet. Çünkü daha 4 aylıktı çalışmaya başladığımda... Gerçeği süt iznimi gün içinde ders aralarında üç kez eve gelecek şekilde ayarlamıştım emme saatlerinde hep evdeydim. Emzik, biberon veya mama hiç kullanmadık. İlk uyuduğunda bizim odamızda park yatakta uyuyor ben yatmak için odaya gittiğimde onu yanıma alıyorum o şekilde birlikte uyuyoruz. Elimden geleni yapıyorum ama tam güvenli bağlandık mı bilmiyorum. Fikirlerinize çok ihtiyacım var [MENTION=1973]Henna[/MENTION] & [MENTION=3961]Gülbahar Sulu[/MENTION]

Mebo

New member
Konu ile ilgili herhangi bir cevap/yardım alamadım. Belki kademeli sütten kesme yöntemiyle ilgili gönderileri takip eden , benim gibi yardıma ihtiyacı olan biri okur belki diye sürecimizin nasıl devam ettiğini yazmak istiyorum.
Kademeli sütten kesme yöntemine 16 Haziran günü başladım. Biraz hızlı ilerlediğimi, değişiklikleri kızımın hazmedemeden gerçekleştirmiş olduğumu ne yazık ki geç farkettim. Örneğin gündüzleri zaten emme aralığımız çok geniş diye önce sabah-öğle uykusuna geçiş-akşam-gece uykuya geçiş ve gece şeklinden sabah uyanınca-akşam-gece uykusuna geçiş ve gece emmeleri olacak şekilde öğle uykusuna geçişi keserek ilk haftayı tamamladım. İkinci hafta gündüzleri tamamen kesip kızıma karanlık olduğunda, ay dede çıkınca, gece olunca vs diyerek gece uykusuna geçiş ve gece emmelerine devam ettim, 3. Hafta gece emmelerin azaltmak için uyurken emzirdim sonrakinde vermedim bir sonrakinde verip diğerinde vermedim bu düzen kızımın çok direnmesine neden oldu ve biran önce sabah olsun istedim. 10 Temmuz Çarşamba günü gece uykuya geçiş emmesinden sonra gece hiç emzirmedim. Normalde Cuma günü yani 12 Temmuz gecesi son kez emzirip süreci tamamlayacaktım ki perşembe gecesi kızım çok ağlayınca ve geceyi uykusuz geçirince burada açılan başlıkları- yorumları okuyarak bir sonraki adıma geçme konusunda acele etmemem gerektiğini en azından bir ayı doldurmuş olman gerektiğini düşündüm ve tamamen sütten kesmeyi ve helalleşmeyi bir sonraki Cuma’ya yani 19 Temmuza erteledim. 12 Temmuz gecesi pedagojiokulundaki sütten kesmeyle ilgili yazıları okurken bir video tavsiyesi gördüm ve onu izledim. YouTube kanalında 51. Bölümü izleyince vedalaşmanın geleneksel olanının perşembe gecesi Cuma selalarının okunduğu vakit olduğunu ve yapılması gereken konuşmanın bir örneği olduğunu görmüş oldum ve iyi ki bir sonraki haftaya ertelemişim dedim. Şimdi sadece gece uykuya geçerken emiyor. Çarşamba gecesi gayet iyiydi, çok ağlamadı, zorlamadı. Perşembe gecesi sabaha kadar uyumadık. Cuma, Cumartesi geceleri de bu şekilde zorluydu. Pazar gecesi uykuya geçiş emmesini gerçekleştirdik fakat Pazartesi gününe nasıl başlayacağız bilmiyorum. Bu gece göreceğiz. Bu şekilde Perşembe akşamı sela vaktindeki son emmeye kadar devam edeceğim. Dilerim kolay olur , dilerim dün gece gibi olmaz ve gittikçe kolaylaşır.
Sevgiler...

Henna

Member
Bir de Adem Güneşâ€™in Güvenli Bağlanma kitabında sütten kesme sürecinin eğer bir bağlanma problemi yoksa 6 haftada tamamlanabileceğini okumuştum. Tabii bizde bağlanma problemi vardır elbet. Çünkü daha 4 aylıktı çalışmaya başladığımda... Gerçeği süt iznimi gün içinde ders aralarında üç kez eve gelecek şekilde ayarlamıştım emme saatlerinde hep evdeydim. Emzik, biberon veya mama hiç kullanmadık. İlk uyuduğunda bizim odamızda park yatakta uyuyor ben yatmak için odaya gittiğimde onu yanıma alıyorum o şekilde birlikte uyuyoruz. Elimden geleni yapıyorum ama tam güvenli bağlandık mı bilmiyorum. Fikirlerinize çok ihtiyacım var [MENTION=1973]Henna[/MENTION] & [MENTION=3961]Gülbahar Sulu[/MENTION]

Kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm. Ben süreci cok ayrıntılı paylaşmış ve buradaki editörlerden de çok yardim almıştım. Okudunuz mu bilmiyorum. Allah kolaylik versin.
Geriye dönüp baktığımda size söyleyebileceğim şey şu olur. Eğer anne kararlı ve şefkatli olmaya devam ederse süreç o denli kolay atlatılır. Çocuğunuzun tepkilerini kisillestirmeyin bu süreçte. Benim kızım cok baskın bi karakter. Çok tepkisel davrandı, bana vurduğu da oldu. Her zaman anlayışla karşılayamıyor maalesef insan bu tepkileri. Çünkü geriye dönük yaralarımızı kasidigi da oluyor bu tepkilerin. Dua edin bol bol. Kolaylıklar dilerim tekrardan.

Henna

Member
Konu ile ilgili herhangi bir cevap/yardım alamadım. Belki kademeli sütten kesme yöntemiyle ilgili gönderileri takip eden , benim gibi yardıma ihtiyacı olan biri okur belki diye sürecimizin nasıl devam ettiğini yazmak istiyorum.
Kademeli sütten kesme yöntemine 16 Haziran günü başladım. Biraz hızlı ilerlediğimi, değişiklikleri kızımın hazmedemeden gerçekleştirmiş olduğumu ne yazık ki geç farkettim. Örneğin gündüzleri zaten emme aralığımız çok geniş diye önce sabah-öğle uykusuna geçiş-akşam-gece uykuya geçiş ve gece şeklinden sabah uyanınca-akşam-gece uykusuna geçiş ve gece emmeleri olacak şekilde öğle uykusuna geçişi keserek ilk haftayı tamamladım. İkinci hafta gündüzleri tamamen kesip kızıma karanlık olduğunda, ay dede çıkınca, gece olunca vs diyerek gece uykusuna geçiş ve gece emmelerine devam ettim, 3. Hafta gece emmelerin azaltmak için uyurken emzirdim sonrakinde vermedim bir sonrakinde verip diğerinde vermedim bu düzen kızımın çok direnmesine neden oldu ve biran önce sabah olsun istedim. 10 Temmuz Çarşamba günü gece uykuya geçiş emmesinden sonra gece hiç emzirmedim. Normalde Cuma günü yani 12 Temmuz gecesi son kez emzirip süreci tamamlayacaktım ki perşembe gecesi kızım çok ağlayınca ve geceyi uykusuz geçirince burada açılan başlıkları- yorumları okuyarak bir sonraki adıma geçme konusunda acele etmemem gerektiğini en azından bir ayı doldurmuş olman gerektiğini düşündüm ve tamamen sütten kesmeyi ve helalleşmeyi bir sonraki Cuma’ya yani 19 Temmuza erteledim. 12 Temmuz gecesi pedagojiokulundaki sütten kesmeyle ilgili yazıları okurken bir video tavsiyesi gördüm ve onu izledim. YouTube kanalında 51. Bölümü izleyince vedalaşmanın geleneksel olanının perşembe gecesi Cuma selalarının okunduğu vakit olduğunu ve yapılması gereken konuşmanın bir örneği olduğunu görmüş oldum ve iyi ki bir sonraki haftaya ertelemişim dedim. Şimdi sadece gece uykuya geçerken emiyor. Çarşamba gecesi gayet iyiydi, çok ağlamadı, zorlamadı. Perşembe gecesi sabaha kadar uyumadık. Cuma, Cumartesi geceleri de bu şekilde zorluydu. Pazar gecesi uykuya geçiş emmesini gerçekleştirdik fakat Pazartesi gününe nasıl başlayacağız bilmiyorum. Bu gece göreceğiz. Bu şekilde Perşembe akşamı sela vaktindeki son emmeye kadar devam edeceğim. Dilerim kolay olur , dilerim dün gece gibi olmaz ve gittikçe kolaylaşır.
Sevgiler...

Kesme süresini herkes kendi ritmine göre ayarlamalı diye düşünüyorum. Sizin ritminiz bana biraz hızlı geldi. Ama kendi yaşam şartlarınızı ve emme araliklarinizi en iyi yine siz biliyorsunuz. Eğer çocuğunuz da bu ritmi tolere edebiliyorsa sizin yardımınızla ne güzel. Işiniz kolaylaşır. Sevgiler...

Mebo

New member
Rica ederim sevgili [MENTION=1973]Henna[/MENTION]. Yine de teşekkürler yanıtladığınız için. Evet sizin sürecinizi, editörlerden Gülbahar hanımın sürecini ve arama kısmına sütten kesme, kademeli vs yazdığımda çıkan her başlığı ve mesajı okudum. Adem Güneş in Güvenli Bağlanma ve Çocuk Neyi Neden Yapar adlı kitaplarını okudum, ilgili pedagoji okulu videolarını izledim. Evet şefkatli olmaya gayret ediyorum. Şuan sadece gece uykuya giderken emiyor. Ani bir değişiklik vs olmazsa son üç emmemiz kaldı toplamda. Yarın, çarşamba ve son olarak Perşembe gecesi emzireceğim başarabilirsem. Zor bir süreç , Allah bu süreci yaşayan herkesin yardımcısı olsun.

Mebo

New member
Evet şuan çarşamba gecesi ve ben bu süreci yarın sonlandıracak cesareti bulamıyorum kendimde. Çünkü hala geceleri uyanıp emmek istiyor, ağlıyor... Bu normal mi? Bir iki hafta daha aynı şekilde devam etsem sorun olur mu?

Mebo

New member
18 Temmuz Perşembe gecesi yani bu gece, kendi iç sesime de kulak vererek Cuma Selaları okunmaya başladığında kızımla konuşarak, helalleşerek son kez emzirdim... Ben onunla süt anlamında vedalaşırken onun baby shark düt dü dü demesi bu vedalaşmanın sandığımdan daha kolay olmasını; yanağımdan yaşlar süzülürken gülümsememi sağladı:eek: Bir de emdi ;ama sabah 10.30’da uyandığı için öğle uykusu çok geçe sarkmıştı , saat 17.00’a geliyordu uyuduğunda öyle olunca bu vedalaşma emmesiyle uyumadı. Kalktık, oyun oynadık epeyce... Saat 00.30 dan sonra uyumak için emmek istedi ben de emzirdim. Çünkü eğer başarabilirsem, kararlı durabilirsem, bundan sonra onu asla emzirmeyeceğim düşüncesi beni minik kızımı emzirmeye sevk etti. Bundan sonra gece uykusuna emmeden nasıl gidecek, geceleri nasıl geçecek bir fikrim yok. Umarım kolay olur, Rabbim yardımcımız olsun.

Mebo

New member
Merhabalar,
Kızımı emzirmeden uyuttuğum beşinci geceydi bu gece. Sabaha karşı emmek istediği oluyor, süt bitti diyorum hafif bir ses tonuyla kabullenip ağlamaklı bir sesle su istiyor. Çok şükür sandığımdan kolay oldu. Çok büyük krizler yaşamadık. İlk gün belki süt birikir ağrı yapar vs diye taze nane yaprakları koymuştum göğsüme . Bunu tekrarlamadım, kademeli olarak sütten kestiğim için o kadar da süt birikmedi bence. Geceleri de öğle uykusuna giderken yaptığım gibi önce ayakta durup kucağımda yüzü koluma -yenime değecek şekilde ninni söyleyerek ;biraz mayışınca da ayağımda yastıkta hafif sallayıp pışpışlayarak uyutuyorum. Uyutma şeklimin doğruluğundan emin değilim ... Şimdi yeni uyuma şeklimize ve yeni düzenimize alışmaya çalışıyoruz. Umarım sorunsuz, hasarsız atlatırız.