Surtunmeyi bitirenlerden yardim

sultan asude

New member
S.a 30 aylık kizimda son on gündür sürtünme davranışı var. Tabure kosesi,top,ya da bacağıma geliyor. Dikkatini dağıtmaya çalışıyorum. Bu çok yorucu bir süreç bu dönemde tuvalet alışkanlığı kazandırmak istiyorum. Dikkatini dagilsin diye bez de belki bir uyarandir. Bu sorunu cozenlerden tavsiye bekliyorum.

Merhaba, böyle bir durum yaşamadık ama yaşayan tanıdıklarımdan öğrendiğim kadarıyla, çocuğun bu davranışa hangi zamanlarda yöneldiğini farkedip daha yapmadan önlem alabilirseniz çok daha hızlı yol alabilirsiniz. örneğin bi arkadaşımın yavrusu cizgifilm izlerken yaptığını söylemişti, çizgifilm izlemeyi tamamen bıraktığında sürtünmesi de kendiliğinden kaybolup gitti. bir diğeri duygusal yoksunluğa düştüğünde yaptığını farketmişti, duygusal yönüne yönelip, yavrusunun değer hissini arttırdıkça düzeldi. henüz çok küçük, bunu bir haz olarak değil kendini oyalamak için yapıyor önce bunu kabul etmek gerekiyor, öyle yapma diye hiç ifade etmeden ( çünkü bu farkındalığını arttırır ve sizden gizli yapmaya çalışmasına da sebep verebilir) görmezden gelip ona yönelip, bulunduğu konumu değiştirip, ( oturuyorsa örneğin hadi gel köpek olalım birbirimizi kovalayalım, ayağınıza geldiyse, kucağınıza alıp ona tatlı bi şarkı söyleyerek o davranıştan uzaklaştırmak gibi) panik olmadan, sakince ona hissetirmeden anne kurnazlığı :) ile unutturursanız ve bunu 6 hafta sürdürürseniz kendiliğinden sönüp gider inşaAllah. zor bir şey evet ama daha başında farkettiğiniz için işiniz kolay. bez konusunda, pişik olmaması çok önemli, kaşınırken farketmiş olabilir. bu problemi çözmeden bezi çıkarıp tuvalet eğitimi vermeniz sorunu büyütebilir diye düşündürdü. Yavrularımıza destek olmak için varız, ne olduğunu bilmediği birşeyi ondan bizim farkındalıkla uzaklaştırmamız bizim görevimiz, ama sükunetle, anlam yüklemeden yapabilmek aslolan.

bu arada uzman değilim, yazdıklarımın hiçbiri uzman tavsiyesi yerine geçmez, sadece okuduklarımdan, dinlediklerimden, çevremden gördüklerimden öğrendiklerimi sizinle paylaşmaya çalıştım. Kaygılanmayın, herşeyin ama herşeyin çaresi var sadece biraz emek ve zaman gerekiyor.

musapmer

New member
Benim oğlum da 26 aylık uzun zamandır yapıyor. Duygusal yoksunluk olabilir mi diye düşündük. Daha dikkat ettik su anda azaltti