Tahta oyuncak

havuçtatlısı

New member
Merhaba doğal ebeveyn olmaya çalışan arkadaşlar,

Ben uzun süre oyuncak arayışına girdim yaşa göre, kalitesine göre , geliştirme gücüne göre, fiyatına göre vs vs. O kadar kriterden geçirince aslında ideal oyuncağa hiç ulaşamadım. Sonunda çocuğun asıl ihtiyacının "ucu açık" oyuncaklar olduğunu tecrübe ederek anladım.

Kendi yöneteceği oyuncaklar, oyun kuracağı keşfedeceği alanlar oluşturmak çocuklar için en önemli iki temel görev olarak düşünüyorum. Hayal gücünü dokunarak zenginleştirecek meteryal bulma işini de yine basit bir yöntemle çözmeye çalıştım. Tahta oyuncak, kumaş parçaları, ipler, taş, küçük dallar, kozalaklar ve çoğu da orman gezilerimizden topladıklarımızdan oluşuyor.

Tabi satın aldığımız oyuncaklar da var. Benim gönlüm isterdi ki ikinci el alalım ama ikinci el oyuncak Türkiye'de bulmak hayli zor.

Ve bu oyuncaklarla öyle oyun kuruyorlar ki benim hayal gücümün kat ve kat üzerinde. Onlardan öğreniyorum.

Değişik oyuncak yapan keşfeden var mı? Bizimle paylaşmak isteyen?

havuçtatlısı

New member
IMG_20171111_171053.jpg

bu da marangozda istediğim şekilde kestirdiğim tahta oyuncaklar. simetrik olmasın istedim ve sağolsunlar yaptılar, bunların üçgen ve daire şeklinde olanları da harika şato ev vs oluyorlar :)

Biz bu ara kagit katlamaya merak saldık kizimla, ucakla basladi, gemi derken, çocukluğumuzda yaptigimiz tuzluk vardi ya icine yazi yazardık, ondan yapıp gösterdim cok heyecanlandı hareket edince. Şimdi de khan academy eglenceli matematik videolarında rastladigim heksa flexagon' a merak saldik, baya bi denememiz oldu, yarin resimlisini deniycez, origamiye varir mi bunun sonu bilmiyorum ( pek sanmiyorum) ama şimdilik bu bizim yeni eğlencemiz oldu kızımla.

Bu arada ahsap blok fikri cok güzel, bugüne kadar en cok oynadığımız oyuncaktir bizimde. Bide legolar. Gerisi keşfedildikten sonra hicbir onemi kalmayan oyuncaklar olarak kaldilar. Cocuklar yeni ve kendi ürettiklerini seviyorlar. Ne yalan soyliyim bende seviyorum legoyu filan:)

havuçtatlısı

New member
Biz bu ara kagit katlamaya merak saldık kizimla, ucakla basladi, gemi derken, çocukluğumuzda yaptigimiz tuzluk vardi ya icine yazi yazardık, ondan yapıp gösterdim cok heyecanlandı hareket edince. Şimdi de khan academy eglenceli matematik videolarında rastladigim heksa flexagon' a merak saldik, baya bi denememiz oldu, yarin resimlisini deniycez, origamiye varir mi bunun sonu bilmiyorum ( pek sanmiyorum) ama şimdilik bu bizim yeni eğlencemiz oldu kızımla.

güzelmiş ben de baktım şimdi kesin deneyeceğim.
biz origamiye başlamıştık kelebek küp falan yaptık bayağı çok zevkli onu da tavsiye ederim