Teknoloji den nasıl kurtulur çocuk

Duman78

New member
Benim 12 yaşında kızım var ve telefonundan hiç ayrılmıyor. Napıcam bilmiyorum belli saat ler veriyorumm fakay gene uymuyor. :confused
:

Pınar Uzcan

New member
Foruma katılımınız için teşekkür ederiz.
"Sorun internet ve teknoloji bağımlılığı değil ebeveyn yetersizliğidir." der Adem hocamız.

Evladınızla aidiyet oluşturmanız gerekli. Bunun için bağınızı kuvvetlendirmeli bol bol zaman geçirmeli.Aile toplantıları yapmalısınız.
Ailede aidiyet kuramayan çocuklar dürtü olarak başka oluşumlara yönlenirler. Bu bazen internet bazen arkadaş bazende kötü alışkanlıklar olabilir.

Önce kızınızla ilgili hiç birsey için geç değil alın kızınızı karşınıza ona anlatın zamanında yaptığınız hataları, onu çok sevdiğinizi birlikte vakit geçirmek istediğinizi.Gerekirse ağlamak istiyorsanız dökün duygularınızı.Mutlaka kızınızı kazanmaya çalışın.Sarılın teninizi hissetsin bebek aldığı güveni alsın kokuyu çeksin içine bıraksın size kendini.Baştan tepki verir belki üzer sizi ama siz şefkatli oldukça bırakacaktır size kendini.

Birgün onunla anne kız günü yapın çılgınlar gibi eğlenin.
Birgün sinema gününü olsun patlatın mısırları ailece keyif alın.
Birgün masa oyunları oynayın sessiz sinema oynayın.
haftada bir aile toplantıları yapın bütün sorunları orada çözün

Yeni bir sayfa açıp kazanın kızınızı.Sorularınız olduğunda biz burada olacağız sevgiler.

rabiacan

New member
benim de 12 yasında oglum var. pc oyun meraklısı. oynayabilmek için benimle anlaşma yaptı. okudugu kıtap sayfasına gore benden bilgisayar saati satın alıyor. ne kadar dogru bilmem ama bizde işe yarıyor

Merhaba Rabia hanım ve sayın duman

Annelik yaparken, insan tabiri caizse bir ağrının geçmesi için pozisyon arayarak acıyı kesmeye çalışır. Ama bulduğunuz pozisyon anlık olarak ağrıyı geçirmeye fayda sağlar, fakat kök çözüm olmaz. Çocuğunuzla yaptığınız anlaşma, koşullandırmaya gireceğinden kitap okumayı PC'ye girmek için yapacaktır. Pınar hanımın altını çizdiği gibi, ebeveynlik becerisini artırmakla birlikte sınırların baba tarafından net bir şekilde çizilmesini sağlamak çok işe yarıyor. Burada babanında bağının kuvvetli olması, otoriteyi kabul ettirme ve tesir etmeyi sağlayacaktır.
Çocukların bağlandıkları teknolojik aletler albenisinden çok ciddi boşluk doldurur. O boşluklara mahal vermemek için, çocuğa hobi alanları oluşturmakta çok önemli. Evde uğraş vereceği, hatta sizinde yapacağınız çeşitli faaliyetler olabilir. Kız çocukları özellikle sanatsal faaliyetleri severken, erkek çocukları da müzik yada sporla uğraşmaktan çok hoşlanabiliyorlar. Çocuğun ilgisi ve becerisini desteklemek ve takip etmek yine anne babalara düşüyor..

Selamlar..

Alpiz

New member
Benim de 12 yasindaki oglum birak demesek ne tl.dan nede bilgisayardan ayrılır neyseki birak dediğimizde 1 sa. Sonrada olsa bırakıyor. Aklına ne yemek geliyor, ne ders nede başka şeyler bu da tabiki evde bir bagris çağrıs ortamı yarAtıyor buda aradaki bagi tabi zayif bir bag fazlasıyla yıpranıyor. Ne yapmalı bilmiyorum kısır döngüden nasıl çıkmalı?
SAnirim birçok ailenin sorunu bu.