Telefondan vazgecirmek istiyorum

bir anne

New member
Merhaba sevgili anneler. 20 aylik bir yavrum var. Evde tv var ama gunduzleri kizimla ben hic acmiyoruz. Aksam babasi aciyor baber ya da futbol kanali zaten kizim bakmiyor. Bizim sorunumuz telefon. Kizkardesim ve annem cok mesgul telefonla ayrica esim de. Mücadele etmekten yoruldum. Uzunca anlatmiyim ama haklisin deyip yine birakamiyorlar. Ben telefonu gün boyu elime almiyorm inanin arayanlar ulasamamaktan dert yaniyor. Ama tabi ki esim ailemden biri gün icinde arayinca acmam gerekiyor ya da aramam. Iste ozaman kizim tel. görünce cildiriyor.
Birkac kaz hata yaptim kendi videolarini actim dayanamayip. Suan gün icinde telefon ister oldu. Bu bir ihtayaca dönüsüyor. Sorumsa bunu kesin dönüsle cözmek istiyorum tuşlu telefona gecip artik yoku anlatmak mi yoksa aglamasina göz yumup görse istesede vermemek mi? Bagimizin iyi olduguna inaniyorum. Onu cok aglatip bana guvenini sarsmaktan korkuyorum cünkü telefona müsade etmis bulundum simdi olmaz deyince yavrunun kafasi karisacak. Telefonu bilgisayari hic onu oyalama amacli kullanmamisken hata yapip onu bu duruma getirdim.
Cözüm önerilerinizi bekliyorum simdiden tesekkurler.

Yasmin24

New member
Merhaba sevgili anneler. 20 aylik bir yavrum var. Evde tv var ama gunduzleri kizimla ben hic acmiyoruz. Aksam babasi aciyor baber ya da futbol kanali zaten kizim bakmiyor. Bizim sorunumuz telefon. Kizkardesim ve annem cok mesgul telefonla ayrica esim de. Mücadele etmekten yoruldum. Uzunca anlatmiyim ama haklisin deyip yine birakamiyorlar. Ben telefonu gün boyu elime almiyorm inanin arayanlar ulasamamaktan dert yaniyor. Ama tabi ki esim ailemden biri gün icinde arayinca acmam gerekiyor ya da aramam. Iste ozaman kizim tel. görünce cildiriyor.
Birkac kaz hata yaptim kendi videolarini actim dayanamayip. Suan gün icinde telefon ister oldu. Bu bir ihtayaca dönüsüyor. Sorumsa bunu kesin dönüsle cözmek istiyorum tuşlu telefona gecip artik yoku anlatmak mi yoksa aglamasina göz yumup görse istesede vermemek mi? Bagimizin iyi olduguna inaniyorum. Onu cok aglatip bana guvenini sarsmaktan korkuyorum cünkü telefona müsade etmis bulundum simdi olmaz deyince yavrunun kafasi karisacak. Telefonu bilgisayari hic onu oyalama amacli kullanmamisken hata yapip onu bu duruma getirdim.

Benim de kızım 15aylık. Bi kaç kez üztüste telefonda fotoğraflara baktık. Şuan her elime alışımda telefonu istiyor.vermeyince ağlıyor.ihtiyacı olan bir şey olmadığı için vermemek ve kararlı durmak gerekiyor diye düşünüyorum

Nuray19

New member

Bu işin cozumu sadece ve sadece kararlı durmak. Aglamasina aldırış etmeyin zaten baktıktan sonra elinden alınca da agliyodur muhtemelen. Aglamasini iktidar mücadelesi olarak değerlendirin.

kardelen2389

New member
Ama ben hiç vermemeyi çözüm olarak bulmuyorum herkesin elinde merak etmeleri çok normal değil mi . ben telefonundan video müzik hiç bişey bulundurmam ve küçükken her istediğinde verdim uçak moduna alarak hep aynı şeyleri gördükçe sıkıldı bıraktı artık. Birde kendi videolarını izlemeleri gelişim açısından da iyi bişey bir tane iki tane tek olsa izleyip ondan da sıkılacak şimdi hiç eline almaz alsa da açar sonra bırakır tekrar. Yani merak ettiği bi nesne olarak düşünün aynı şeyleri gördükçe sıkılacak merakı gidecek. Tabi internet ve değişik videoları keşfetmeden

gülçinn

New member

Merhaba. Oğlum 23aylıkken sünnet olmuştu. Ozamana kadar telefon bilmiyordu. Doktor 1gün boyunca yatacak gezmemesi lazım dedi o gün mecburiyetten video izletmistim ve sonrası tahmin ettiğiniz gibi sürekli isteme tutturma. Birgün eşime telefonumdan video acamiyorum resimlere bakamıyorum diye verdim teli oğlumun yanında. Esimde ciddi ciddi tamir etmeye çalıştı falan. Batarya çıkarttı vs. Tamirciye götürelim dedi. Bunu kendi aramızdaki ciddi konuşmalar gibi yaptik. Ertesi gün tekrar istedi evet annecim bende su an video izlemek resimlere bakmak istiyorum ama baksana olmuyor bugün tamirciye goturucez telefonu inşallah hemen yaparlar. Sadece arama yapabiliyorum ve mesaj yazabiliyorum. İstersen gel teyzeni arayalım babana mesaj yazalım vs dedim. Ve teli hiç kaldirmadim göz önünden. Simdi 31aylık. Bazen telefonundan çizgifilm acalimmi diyor internet bağlantısı yok diyorum (anlayacağı dilde basitçe anlatmistim) çok nadir bir cafeye gittiğimizde aaa cafede internet bağlantısı var istersen çizgifilm acabilirim diyorum bu şekilde dengeliyorum ben. Bir fikir olsun size diye yazmak istedim

bir anne

New member
Bu işin cozumu sadece ve sadece kararlı durmak. Aglamasina aldırış etmeyin zaten baktıktan sonra elinden alınca da agliyodur muhtemelen. Aglamasini iktidar mücadelesi olarak değerlendirin.

Biraz izin verip izletirsem kizim artik cok izledik kapatalim bak sarji bitiyor diyorum agliyor tabi ama sonra tamam diyor. Yani nasil yaklasmak lazim telefonu hep sakliyorum ben gün boyu elime almiyorum zaten. Ama birisi arayinca vs sıkıntı basliyor

kardelen2389

New member
Biraz izin verip izletirsem kizim artik cok izledik kapatalim bak sarji bitiyor diyorum agliyor tabi ama sonra tamam diyor. Yani nasil yaklasmak lazim telefonu hep sakliyorum ben gün boyu elime almiyorum zaten. Ama birisi arayinca vs sıkıntı basliyor

Bende bebekliğinde yapardım öyle yastık arkalarına yukarılara büyüdükçe gidip ulaşıp almaya başladı bi pedegoga sordum video izletmedikten sonra sıkıntı yok merakını gidersin dedi. Çizgi film vs. Hiç izletmedim. Ara ara oğlumu çektiğim videolarını unutuyorum
silmeyi buluyor iki uç kere bile izlemiyor sıkılıyor . tabi uçak modunda verdim önceden inceledi merakı gitti. Şimdi alaka sıfır alıp bi yerde görse alıp bana getiriyor. İnterneti keşfetmeyince ne sıkıntısı olacak ki bi yerde usanacak.27 aylık bu arada

Nuray19

New member

Herkesin uygulaması farklıdır elbette ama ben bu yaşta ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum. Herhangi bir katkısı olduğunu da düşünmüyorum.cocuk bir süre sonra hayatını ona göre organize ediyor ve başka şeylere yöneliyor.ben geçmiş tecrubelerime dayanarak, bunaldigim anlarda izletiyordum biseyler şuan arkadaslari bakiyorsa izin veriyorum onlarla bakmasına onun dışında özel olarak açmıyorum ve inanın daha çok hayal gücünü kullanıyor ve can sıkıntısını gidermeyi daha iyi beceriyor.

Bu tamamen benim şahsi görüşüm.herkes farklı uygulamalar yapabilir.ama yaşı itibariyle cevreyle uyum,teknoloji çağı gibi şeylerin farkında değil çocuk ve toplum içinde arkadaş arasında bunun eksikliğini henüz hissetmiyor.vakti gelince ona göre bı düzenleme yapılır elbet.

Siz kullanmiyorsaniz sadece konuşma anında illa istiyorsa kararlı durunca bir süre sonra buna uyum sağlayacağını düşünüyorum.

Minik Kuşum

New member
Herkesin uygulaması farklıdır elbette ama ben bu yaşta ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum. Herhangi bir katkısı olduğunu da düşünmüyorum.cocuk bir süre sonra hayatını ona göre organize ediyor ve başka şeylere yöneliyor.ben geçmiş tecrubelerime dayanarak, bunaldigim anlarda izletiyordum biseyler şuan arkadaslari bakiyorsa izin veriyorum onlarla bakmasına onun dışında özel olarak açmıyorum ve inanın daha çok hayal gücünü kullanıyor ve can sıkıntısını gidermeyi daha iyi beceriyor.

Bu tamamen benim şahsi görüşüm.herkes farklı uygulamalar yapabilir.ama yaşı itibariyle cevreyle uyum,teknoloji çağı gibi şeylerin farkında değil çocuk ve toplum içinde arkadaş arasında bunun eksikliğini henüz hissetmiyor.vakti gelince ona göre bı düzenleme yapılır elbet.

Siz kullanmiyorsaniz sadece konuşma anında illa istiyorsa kararlı durunca bir süre sonra buna uyum sağlayacağını düşünüyorum.

Sizin evladınız ne kadarlık acaba?