Televizyon alışkanlığı

Herkese hayırlı günler bir şey danışmak istiyorum. Kızım doğduğunda eşimle aldığımız ortak bir kararla televizyonu hayatımızdan çıkardık.Kızım büyüdükçe gittiğimiz yerlerde televizyon izlemesine müdahale etmedik. Kafamı karıştıran şey ise evimizde bu tür bir karar almamız ilk etapta gelişim sürecinde kızım için olumlu sonuçlar doğurmasına rağmen ileri ki dönemlerde bir sıkıntı yaşarmıyız. Aklımdan geçen küçük bir televizyon alıp evimizde mescit ve kütüphane olarak kullandığımız odaya koymak. Böyle bir durumda sizce hata yapmış olurmuyuz.

Fatma hanım açıklayıcı cevabınız için teşekkür ediyorum. Adem hocanın bazı kayıtlarını dinledikten sonra evimize bir projeksiyon cihazı aldık güzel bir film arşivi yaptık bir odamızı da Mescit ve kütüphane olarak dizayn ettik. Burada zaman geçirmek bizim için çok eğlenceli aynı kütüphanede kızımın seçtiği kitapların olduğu bir raf ayarladık, ancak kendi yetiştirilme tarzını düşündüğümde bir çocuğu mevcut şartlarda belli olanaklardan mahrum etmek ileri ki dönemler de çocuğun ev içinden kaçmasını ve mutluluğu huzuru farklı ortamlar da aramasına sebebiyet veriyor. Günümüz teknolojisinde mahrum bırakmak değilde sınırlı kontrollü olarak bu tür aktivitelere müsade etmek aileye bir kazanım sağlamaz mı. Örneğin televizyonun bir eğlence aracı değil de ihtiyaç halinde kullanılması gereken bir ev eşyası olarak çocuğa işlenmesi çocuğun kendi döneminde isteyeceği teknolojik aletlerin sadece ihtiyaç halinde kullanılması gereken birer makina olduğunu kabul etmesini sağlamazmı. Günümüz de teknolojiden kaçmak mümkün değil ancak sınırlandırabileceğini düşünüyorum

Fatma hanım açıklayıcı cevabınız için teşekkür ediyorum. Adem hocanın bazı kayıtlarını dinledikten sonra evimize bir projeksiyon cihazı aldık güzel bir film arşivi yaptık bir odamızı da Mescit ve kütüphane olarak dizayn ettik. Burada zaman geçirmek bizim için çok eğlenceli aynı kütüphanede kızımın seçtiği kitapların olduğu bir raf ayarladık, ancak kendi yetiştirilme tarzını düşündüğümde bir çocuğu mevcut şartlarda belli olanaklardan mahrum etmek ileri ki dönemler de çocuğun ev içinden kaçmasını ve mutluluğu huzuru farklı ortamlar da aramasına sebebiyet veriyor. Günümüz teknolojisinde mahrum bırakmak değilde sınırlı kontrollü olarak bu tür aktivitelere müsade etmek aileye bir kazanım sağlamaz mı. Örneğin televizyonun bir eğlence aracı değil de ihtiyaç halinde kullanılması gereken bir ev eşyası olarak çocuğa işlenmesi çocuğun kendi döneminde isteyeceği teknolojik aletlerin sadece ihtiyaç halinde kullanılması gereken birer makina olduğunu kabul etmesini sağlamazmı. Günümüz de teknolojiden kaçmak mümkün değil ancak sınırlandırabileceğini düşünüyorum
Sevgili [MENTION=9411]Kafasikarisikbaba[/MENTION]
3 emaneti olan bir anne olarak yazmak istedim size..
Esimin tum isi bilgisayar basinda olmasna ragmen bizde evlendigimizden beri evinde tv bulundurmayan bir aileyiz..ilk baslarda cevremizden cok tepki topladik..eve gelen misafir cocuklari soruyordu
"Arda teyze tv siz evde nasil vakit geciriyorsunuz diye??
Aslinda olay toplumsal algi..bunu hemencecik kirmak tabi ki mumkun degil..zamanla..
Gunumuz yasam tarzinda aile bireylerinin hep beraber oldugu saatler genelde aksam saatleri..biz soyle yapiyorduk; Ilk yavrumuzda aksamlari 3muz,duruma gore oglum babasiyla oyun oynuyordu..2.emanetimiz geldikten sonra ve biraz buyudukce 4muz beraber oyunlar oynamaya basladik..yani ailecek nese icinde herkesin oldugu gibi olabildigi,cocuklastigi yegane saatler..aksamlari oyun saatlerimiz,masal saatlerimiz,hep beraber yaptigimiz tiyatro saatlerimiz..o kdr keyifli oluyor ki anlatamam size..yeter ki siz anne baba olarak evlatlarinizi zarardan korumak konusunda kararli olun...
Birde su var..cocuklar tv siz zaman gecirildigini bildigi icin oyun oynamak veya oyun kurmak konusunda da zorlanmiyorlar Allahin izniyle..
Sizde demissiniz gittigi yerlerde bizde engellemiyorduk..ama ne izlediklerini mutlaka kontrol ediyoruz..
Cizgi film deyip gecmemk lazim..korpecik zihinlerini mahvetmek icin ne korkunc planlarla cekilen onca goruntu..madem emanetciyiz korumak zorundayiz..
Ben hic tv ye bulasmayin derim..
Bizimkiler illaki cizgi film izleyecekse telefondan kucuk ekrandan sinirli surede sinirli sayida izliyorlar..acizane tavsiyem budur..
Rabbim evlatlarimizi iyi insanlarla karsilastirsin...

Hayırlı günler diliyorum. Dün akşamki konuşmalardan sonra televizyon konusunu tamamen kapatmış bulunmaktayız. Şimdiki sorum şu olacak sizce ev içinde sabit hatlı internetimi kullanılmalı yoksa anne ve baba telefonlarından ayrı ayrı internetmi kullanmalı bu bir karmaşa aklımda. Bu arada dünkü sohbetlerimizde çocuğa televizyon alışkanlığı edindirmek yerine önerilen tablet veya telefonda kısa süreli çizgi film izletme fikri kesinlikle tekrar düşünmemiz gereken bir yorum. Benim şahsi görüşüm telefon ve tablet televizyondan ve bilgisayardan çok daha tehlikeli bir şey

Nuray19

New member
Hayırlı günler diliyorum. Dün akşamki konuşmalardan sonra televizyon konusunu tamamen kapatmış bulunmaktayız. Şimdiki sorum şu olacak sizce ev içinde sabit hatlı internetimi kullanılmalı yoksa anne ve baba telefonlarından ayrı ayrı internetmi kullanmalı bu bir karmaşa aklımda. Bu arada dünkü sohbetlerimizde çocuğa televizyon alışkanlığı edindirmek yerine önerilen tablet veya telefonda kısa süreli çizgi film izletme fikri kesinlikle tekrar düşünmemiz gereken bir yorum. Benim şahsi görüşüm telefon ve tablet televizyondan ve bilgisayardan çok daha tehlikeli bir şey

Biz şuan sabit hatlıı sınırsız internet kullanıyoruz, ama kızım biraz büyüdüğünde bunu kaldırıp sadece telefonlarda olmasını düşünüyoruz. Erişmesi daha kolay olacak ve bizim nasıl ki zihnimiz kayıyor çocuğun daha çok aklına gelecek evde halihazirda var annem babam kullanıyor ama bana yok diye düşünecek.