Temizlik Tüyoları

Merhabalar,

Burada hep çocuğu, kendimizi konuşuyoruz ama günlük hayatta bizi bekleyen işler güçler de var. Zamanımızı kaliteli kullanmak için, yapılmasa olmayan, bizi yoran, bazen gereğinden fazla yoran ev işleri ile ilgili bildiğimiz, uyguladığımız şeyleri paylaşalım mı ne dersiniz? Pratik temizlik tüyoları nelerdir? Ev düzenini kolaylaştırmak için neler yapabiliriz? Doğal temizlik ürünleri nasıl hazırlanır? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim, yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum

Merhabalar,

Burada hep çocuğu, kendimizi konuşuyoruz ama günlük hayatta bizi bekleyen işler güçler de var. Zamanımızı kaliteli kullanmak için, yapılmasa olmayan, bizi yoran, bazen gereğinden fazla yoran ev işleri ile ilgili bildiğimiz, uyguladığımız şeyleri paylaşalım mı ne dersiniz? Pratik temizlik tüyoları nelerdir? Ev düzenini kolaylaştırmak için neler yapabiliriz? Doğal temizlik ürünleri nasıl hazırlanır? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim, yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum ��

İşlerimi pratikleştirmek adına her odanın kapısına bir poşet asıyorum ki ortalıkta kızımın gelişigüzel attığı, eşimin farketmeden bıraktığı atılacakları derhal atıp fırsat bulur bulmaz büyük çöp poşetine götürüyorum. Birşey döküldüğünde ki bu çocuklu ev olduğu için çok sık oluyor :) o odayı da hemen dip köşe süpürüyorum :) Çamaşırları kurur kurumaz katlayıp yerlerine koyuyorum kızımla yarış yapma gibi bir oyuna dönüştürdük bunu :) Yemekler için fırsat bulduğum gecelerde buzluğa pratik şeyler atıyorum köfte; dilimlenmiş patates, soğan, börek, kurabiye gibi. Kızım banyodan önce yada sonra biraz suyla oynamaya dalmışken yapıyorum banyo temizliği lavabo ovma gibi işleri. Derin temizlik için yardım almaya çalışıyorum çünkü kendi başıma girişmek hem uzun vakit alıyor hem de oraların düzenini korumak için ekstra titiz davranıyorum bu da genişiliğime engel oluyor. Temizlikte hepimizin bildiği gibi sirke kullanmaya çalışıyorum. Çok az deterjanım var onları da helal doğal ürünlerden seçiyorum, keşke vakit olsa da elde yapabilsek.. Bir de iki güne bir kızım uyuduğunda araya büyük bi sepet koyup dağınık eşyaları toplayıp gün içinde yada müsaitsem o an yerlerine koyuyorum.

Temizliğe kafamı çok takmaya başladığımı hissettiğimde hemen u sözü aklıma getiriyorum "tertemiz ve düzenli bir ev, ahalisinin yaşayamadığı hanımının da kendi helak ettiği evdir."
Aslında temizlikte en büyük yardımcım bu oluyor ;)

Sevgiler.

Cok guzel bir baslik olmus Nalan Hanim sagolun.Benim icin kolaylik her gun her isi yapmamak.Bi gun supuruyrsam bi gun silmek gibi.Cunki nerdeyse her seyi oglum uyuyunca yapabiluyorum.Bi de aksam yatinca.Gunduz uykulari da artik bire dustu.Konu acikmisken sunu sormak istiuorum Nalan Hanim.Yavaslamak onemli evet ama ben yetistirebilmek ve oglumla daha cok ilgilenbilmek icin islerimi hizli hizli yapiyorum.Yemek yapmam 5 10 dk aliyo mesela.Evi supurup silmem 1 saatimi almiyo.Yemek yemem 5 10 dk arasinda.Bu durum yavaslama adina nasil bir sorun teskil eder.?Ya da sorun mudur?

Aslında buna bir uzman cevap yazsa cok guzel olur ama yavaşlamaya çalışan biri olarak benim fikrim, ic ritmimi bozan,bizi dinginlikten uzaklaştıran hersey yavaşlamaya engel, bu ev işi de olsa. Ben belli bir zamana sıkıştırarak, yetişme çabasıyla temizlik yapmanın ic ritmimi bozduğunu hissediyorum örneğin. O yuzden misafir gelecegi zaman beni koşturmacaya sokacak bir misafirliği artik hayatimdan çıkarttım. Evim nasilsa o haliyle veya şöyle bir toplayip supuruverip kapımı açacağım kişileri kabul ediyorum.
5-10 dakikada yemek yapamam mesela, herseyi kırarım ben :) benim 1 yemeği piser hale birakmam enaz 20 dakika :) bende yemek konusunda fazla yavaşım:) biran once bitsin diye kendinizi hızlandırmak yerine o işe yavrunuzu da dahil edip daha da yavaslamaya calissaniz keske ;)

Yusufbekir

New member
Merhaba! bence de çok gerekli bir başlık olmuş.,öncelikle [MENTION=6969]Nalan[/MENTION] Erdoğmuş hanıma teşekkür ederim. Bu ara pratikleşmeye daha çok ihtiyacım var. Cünkü artık 3 çocuk annesiyim ve heran çat kapı bebek görmeye gelecek olan misafirim olabiliyor. Bu aralar bende düzenli bir temizlik saati yok maalesef. Ne zaman bebeğim uyarsa ve müsait olursam o zaman azar azar da olsa temizlik yapıyorum. Mesela bazen abdest almak için girdiğim banyoyu temizliyorum, bazen yemek pişirmek için malzeme alırken açtığım buzdolabını siliyorum.... Bazı günlerde bir kaç saat ayırabiliyorum aralıksız temizlik yapıyorum o temizlik çok işime yarıyor tabi. Tüm annelere kolaylıklar diliyorum.

Bu arada tüyolar cok guzel, eve gidince not alacagim defterime ;)

Bende klozet dışı, banyo aynasi temizligi icin kagit havlu ve kolonyayi camasir makinesi uzerinde hazir tutuyorum. Sıklıkla once aynayi, sonra klozeti kolonyali kagit havluyla silip ativeriyorum. Bunu hastanede wcleri temizleyen bir bayanda görmüştüm, neyle sildigini sorup saf alkol cevabini almıştım.Kısa surede temizlemiş oluyorum. Içim de rahat oluyor.
Ev temizliginde en buyuk yardimcim elektrik supurgem. Yıllardır muzdariptim, değiştirince yerleri silme sıklığım azaldı.

Buara detaya inmeyi birakmaya çalışıyorum. Mesela mutfagi süpürücem diyelimki, kose bucak dip köşe her seferinde ayrıntılı supuruyordum ben. Eşim bişeyi ya tam yapıyorsun ya da hic yapmıyorsun, buda biriktirip biriktirip yapmana, bitmeyen bi dağınıklığa sebep oluyor, mesela şu kırıntıları supur geç, her seferinde halı kaldirmana gerek yokki demisti. Hak verdim. Farkindaydim ama bununla mücadele etmiyordum. Simdi gorunurdeki isler bitmeden ayrıntıya takilmamayi aliskanliga donusturmeye calisiyorum. Üstünden temizlik anlayışı kazanma gayretindeyim. O yuzden pratik tüyolar da cok ilgimi çekiyor:)

Bulaşık makinesine girmeyen kap-kacak pek almiyorum, sadece bulaşık legenim plastik, onun dışındaki kaplarim metal veya cam. Kesme tahtam da cam. Elde yikama için ayri zaman ayirmamak icin bunu bulmuştum. Teflon tavalardan da kurtulmaya calisiyorum bu ara. Onu da halletsem cok iyi olacak.

Biriktirerek yapıyordum, artık anlık bitirmeye calisiyorum bende. Çamaşırı "dağa" donusturmeden yıkama ve katlama, ütuleri, tek seferde degil, 3-4 parca ütüleyip kaldiriverme şeklinde.

Lavabo temizliginde zaman zaman toz çamaşır deterjanini kullaniyorum, tavsiye ederim guzel ve pratik oluyor.

Agir kimyasal icerikli deterjan senelerdir kullanmıyorum. Karbonat temizlikte en sevdiklerimden :) bazen karbonatla da ovuyorum lavaboyu. Camasirlara da mutlaka 1 olcu koyarım, beyaz, renkli farketmez. Şimdilik bunlar aklıma gelenler.

Kapılardaki yağlı el izleri, mutfak dolaplarının dışı icin pratik bir tavsiyesi olan var mi?

Son düzenleme:

Nuray19

New member

Bende klozet dışı, banyo aynasi temizligi icin kagit havlu ve kolonyayi camasir makinesi uzerinde hazir tutuyorum. Sıklıkla once aynayi, sonra klozeti kolonyali kagit havluyla silip ativeriyorum. Bunu hastanede wcleri temizleyen bir bayanda görmüştüm, neyle sildigini sorup saf alkol cevabini almıştım.Kısa surede temizlemiş oluyorum. Içim de rahat oluyor.
Ev temizliginde en buyuk yardimcim elektrik supurgem. Yıllardır muzdariptim, değiştirince yerleri silme sıklığım azaldı.

Buara detaya inmeyi birakmaya çalışıyorum. Mesela mutfagi süpürücem diyelimki, kose bucak dip köşe her seferinde ayrıntılı supuruyordum ben. Eşim bişeyi ya tam yapıyorsun ya da hic yapmıyorsun, buda biriktirip biriktirip yapmana, bitmeyen bi dağınıklığa sebep oluyor, mesela şu kırıntıları supur geç, her seferinde halı kaldirmana gerek yokki demisti. Hak verdim. Farkindaydim ama bununla mücadele etmiyordum. Simdi gorunurdeki isler bitmeden ayrıntıya takilmamayi aliskanliga donusturmeye calisiyorum. Üstünden temizlik anlayışı kazanma gayretindeyim. O yuzden pratik tüyolar da cok ilgimi çekiyor:)

Bulaşık makinesine girmeyen kap-kacak pek almiyorum, sadece bulaşık legenim plastik, onun dışındaki kaplarim metal veya cam. Kesme tahtam da cam. Elde yikama için ayri zaman ayirmamak icin bunu bulmuştum. Teflon tavalardan da kurtulmaya calisiyorum bu ara. Onu da halletsem cok iyi olacak.

Biriktirerek yapıyordum, artık anlık bitirmeye calisiyorum bende. Çamaşırı "dağa" donusturmeden yıkama ve katlama, ütuleri, tek seferde degil, 3-4 parca ütüleyip kaldiriverme şeklinde.

Lavabo temizliginde zaman zaman toz çamaşır deterjanini kullaniyorum, tavsiye ederim guzel ve pratik oluyor.

Agir kimyasal icerikli deterjan senelerdir kullanmıyorum. Karbonat temizlikte en sevdiklerimden :) bazen karbonatla da ovuyorum lavaboyu. Camasirlara da mutlaka 1 olcu koyarım, beyaz, renkli farketmez. Şimdilik bunlar aklıma gelenler.

Kapılardaki yağlı el izleri, mutfak dolaplarının dışı icin pratik bir tavsiyesi olan var mi?

Bende de ya hepsini dip köşe yapma ya da hiç yapmama var malesef. O yüzden işler çok birikiyor. Gün içinde kızım uyanıkken içtiğim bardağı bile makineye koymuyorum nerdeyse tezgahın üstü savaş meydanı gibi oluyor oyun odası oturma odası o biçim. Hele çamaşır yıkandı asıldı birazi kurudu birazı askidaysa ooooo. Dağınıklığı bı turlu onleyemiyorum bazen çocuklu ev diyorum ama çocuktan çok ben dağıtıyorum sanki. Haftada bir ya da on günde bir genel temizlik yapiyorum onun dışında günlük savaş haline getirdiğimiz evi kızım öğle uykusu uyurken toplayip üstünden supuruyorum. Mesela mutfak dolaplarini silmem duzenlemem lazım ama elim gitmiyor çünkü başlasam incik cıncık en küçük ayrıntıya kadar yapmam lazım oda çok uzun sürer kizimin vaktinden alırim diye hiç girmiyorum öyle eline geçeni uygun bı yere koyuyorum nasıl yapmam lazım detayli yaptığım için geniş zaman bulamıyorum

Umutluana

New member

yagli el izlerine takildim. ben elimi yikamadan dolaplari veya baharat kutularini acmiyorum. oralarin yagli olmasina gicik oluyorum.
pratik olan islerden:yemek yaparken kullandigin kablari hemen yikayip kalduriyorum yemek hazirlama isi bittiginde kirli bir sey kalmiyor ortada.

yagli el izlerine takildim. ben elimi yikamadan dolaplari veya baharat kutularini acmiyorum. oralarin yagli olmasina gicik oluyorum.
pratik olan islerden:yemek yaparken kullandigin kablari hemen yikayip kalduriyorum yemek hazirlama isi bittiginde kirli bir sey kalmiyor ortada.

Evet ama çocuklar hep değiyor kapilara dolaplara :) onlari cikarmak icin bir tüyo duydum ama henüz denemedim, bulasik makinesi deterjanini suda eritip silmek işe yarıyor demişti biri.

Evet ama çocuklar hep değiyor kapilara dolaplara :) onlari cikarmak icin bir tüyo duydum ama henüz denemedim, bulasik makinesi deterjanini suda eritip silmek işe yarıyor demişti biri.

Sıvı arap sabunu Nalan Hanım'cığım...

Her derde deva desem yeri :) püskürtmeli bir boş şişeye hafif sulanlandırıp elimin altında tutarım. Islak bez ile şöyle bir silince tertemiz oluveriyor. Yağ lekesi, mobilya, halı, klozet, lavabo, mutfak dolabı... Aklınıza ne gelse temizliyor mübarek. Direkt ıslak beze dökerek de kullanabilirsiniz.

Soylemim yanlış anlaşıldi galiba, yemeği huzli veya yavaş, belli bi sürede koymak değil aslinda genişlikle alakali olan kisim. Yemeği yaparken gerçekten yemek mi yapıyoruz, o anda kalabiliyor muyuz,yoksa yetiştirme telaşı ile hiic farketmeden pişirdiğimiz yemekleri mi yiyoruz, buna vurgu yapmak istemiştim ama yanlış anlatmışım sanirim. Benim yavasligim genislikten ziyade biraz hamaratlık eksikliğinden aslinda :)