Tuvalet Egitimi

varol

New member
merhabalar mart ayında 4 yaşına girecek oğlunu 1 yıldır tuvalete alistiramadim hiç söylemiyor goturursem yapıyor goturmesem hep altına yapıyor bazen ben goturuncede cok zorluyor gelişimi yaşıtlarından geri geç konuştu ne yapabilirim lutfen yardim edin.

Son düzenleme:
Merhabalar,

Tuvalet alışkanlığı zor olarak bilinse de bazı hususlara dikkat edildiği zaman pekte zor değildir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır
(1) çocuğa bu eğitimi verirken sabırla, tebessüm ederek ve hoşgörülü yaklaşılmalıdır.
(2) tuvaleti tanımalıdır çocuk tuvaleti, sifonu bilmeyen çocuk tuvaletini yapmaya korkar. Sifondan korkabilir.
Tuvalet boşluğunda oturmaktan korkabileceği için çocuğa lazımlık almak bir çözüm olabilir.
(3) önce büyük tuvalet ve gündüz öğretilmelidir.
Anneler genellikle çocuklarının büyük tuvaletini yapacakları zamanı anlarlar.
Tam çocuk tuvaletini yapacağı zaman "istersen tuvalete yapabilirsin gel tuvalete gidelim" diyerek çocuğu yönlendirebilirsiniz.

Tuvaletini yapmadan sadece oturmuş bile olsa bu bir kazançtır.

Çocuk tuvalete kakasını yapınca kakasına bakmamalıdır. Kakasını görünce korkup birdaha yapmak istemeyebilir.

Bol sabır, tebessüm ve hoşgörü bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır ;)

Kolay gelsin :)

Beymen

New member
Derya hn. Merhaba oğlum 25 aylık ve sürekli çıplak gezmek istiyor. Çiş kakayı halılara yapıyor bu durum onda alışkanlık yapar mı sütten kesme döneminde olduğumuz için tuvalet alışkanlığı kazamdırma işini ertelemiştim fakat bu sürede bir lazımlıkla gündüzleri başlamam uygun olur mğn m

Beymen

New member
Derya hn. Merhaba oğlum 25 aylık ve sürekli çıplak gezmek istiyor. Çiş kakayı halılara yapıyor bu durum onda alışkanlık yapar mı sütten kesme döneminde olduğumuz için tuvalet alışkanlığı kazamdırma işini ertelemiştim fakat bu sürede bir lazımlıkla gündüzleri başlamam uygun olur mu nasıl bir yol izlememi önerirsiniz. Teşekkür ederim