Tuvalet iletişiminin bağlanmaya katkısı

baharibeklerken

New member
Bir kaç aydır facebook ta tuvalet iletişimi grubuna üyeyim. Bu iletişimi yapan annelerin bebekleriyle bağlanmalarına oldukça katkı sağladığını görüyorum. Geçen yıl bu konudan haberdar olmuştum ama hastaliklarim sebebiyle uygulayamamıştım. Keşke bu grubu o zaman bulsaymışım. En azından evrensel saatleri değerlendirdim. Burda bu konudan bahsedip tekrar gündeme almak istedim. Eminim faydalanacak bir-çok anne bebek olur.

Grup yöneticisi Evren Bay hanımın kendi tecrübesini anlattığı notların olduğu link şu https://m.facebook.com/groups/488130521250671?view=permalink&id=592498847480504
Grup kapalı. Üye olmak için başvurmanız gerekiyor. Kabul edilince mutlaka başa tutturulan gönderileri okumak lazım. Aksi halde konuya hakim olmayan yorum ve sorular ordaki anneleri çok yoruyor. Tuvalet eğitimi zannedip üye olanlar grubun amacı dışında paylaşımlar yapip mesgul ediyor.
Facebook kullanmayanlar Tuvalet İletişimi kitabından da faydalanabilir.

Son düzenleme:

Naide

New member
Nedir peki bu tuvalet iletisimi grubu? Bende ilk basta tuvalet egitimi ile ilgili oldugunu dusundum.. Bilgi verirseniz sevinirim istifade etmek isterim eger yararli biseyler ogreneceksem?

baharibeklerken

New member
Nedir peki bu tuvalet iletisimi grubu? Bende ilk basta tuvalet egitimi ile ilgili oldugunu dusundum.. Bilgi verirseniz sevinirim istifade etmek isterim eger yararli biseyler ogreneceksem?

Bizim bebeler için vakit geçti maalesef :(
Ama bir sonraki bevelerinuz için mutlaka öğrenmemiz gerekir.
Her canlı gibi insanın da üstünü kirletmemek üzere doğduğu, bebeğin tuvalet ihtiyacı olduğunda belli ettiği fakat biz bilmediğimizden anlayamadığımız icin o ihtiyacini gideremedigimiz. Ilk günler altını açar açmaz ihtiyacını gideren bebeğimizin zamanla bezine yapmayı öğrendiği, "kas tutamama" iddiasının bez firmalarının sponsor olduğu dr.un iddiası dolayısıyla gerçeğin tam zıddı olduğu düşüncesine dayanıyor. Gruptaki annelerin tecrübeleri de bunu doğrular nitelikte. Daha 3 4 aylık bebek dışarda veya alıştığı yer olmayınca yapmayıp bekliyor. Geçen yıl ki denememde bunu bende bir nebze gözlemlemiştim. Verdiğim linkte bir tecrübe notları mevcut. Geçen yi açtığım konuya bakabilirsiniz.
Tuvalet Iletisimi

Naide

New member
Tamam simdi hatirladim, evet gecen sende de okumustum konuyu ama malesef o zaman bile gecti benim bebegim icin insallah diger bebeklerimizde yapabiliriz.. Insan gozu korkuyor tabi nasil olucak ya, olur munoyle sey diye ama oluyormus.. Sanirim Adem hocada bir iki radyo kaydinda bir annenin sorusuna dogrultusunda bahsetmisti daha 3 aylik bebege bile ogretilebilir metodlar var diye..

bumerang16

New member
Kzım 4 yaşında bez kullanmıyoruz tabii ki artık :)) ama kaka tutma problemi var,işe yarar mı bizim için?Ona göre kitabını edineceğim?

baharibeklerken

New member
Kzım 4 yaşında bez kullanmıyoruz tabii ki artık :)) ama kaka tutma problemi var,işe yarar mı bizim için?Ona göre kitabını edineceğim?

Bu tuvalet iletişimi 18 aya kadar olan bebekler için. Yine de konuları okudukça farkına varmadınız şeyler varsa görüp çözme şansınız vardır belki bilemiyorum. Tekrar bebek düşünüyorsanız ne olduğunu anlamak için çevrenize bahsedip ütopya değil gerçek olduğunu anlatmak farkındalık oluşturmak için takip edebilirsiniz.

baharibeklerken

New member
Tamam simdi hatirladim, evet gecen sende de okumustum konuyu ama malesef o zaman bile gecti benim bebegim icin insallah diger bebeklerimizde yapabiliriz.. Insan gozu korkuyor tabi nasil olucak ya, olur munoyle sey diye ama oluyormus.. Sanirim Adem hocada bir iki radyo kaydinda bir annenin sorusuna dogrultusunda bahsetmisti daha 3 aylik bebege bile ogretilebilir metodlar var diye..

Evet Adem hoca dogumdan itibaren mumkun oldugunu ifade etmisti bir kayıtta. Ama yaygın görüşe göre tavsiye vermek durumunda o da muhtemelen.
Bu iletişime ilk günden olduğu gibi 16 17 ayda bile başlanıyormuş aslında. Yanı ne zaman öğrenilse kâr. Tabi annenin kendini hazırlaması psikolojik olarak , bebekle uyum içinde olması iyi olur. Bunu da o grupla iletişim kurarak yapabilir. Tipki burda bixim birbirimize destek olduğumuz gibi :)

baharibeklerken

New member
Gruptan Nil hanımın yazısından alıntı. Bu yazı gösteriyor ki bağlanma için müthiş bir fırsat ti. :)

Bir bebekle tuvalet ihtiyacı üzerine iletişime geçmek tuvalet bağımsızlığını öğretmeye odaklanmış lineer bir süreç değildir. Nasıl emzirmenin hedefi, emzirmeyi bırakması değil de beslenmesidir, tuvalet iletişimi de emzirme gibi, bebeğin ihtiyaçlarına cevap vermenin bir yoludur. Tuvalet bağımsızlığı elbette kaçınılmaz bir sonuçtur ama tuvalet iletişiminin asıl hedefi değildir. Emzirmenin de tuvalet iletişiminin de esas amacı, bebeğinizle sevgi dolu bir şekilde ilgilenmektir, şimdi, şu anda. YavruSu: 0-18 Aylık Bebekler İçin Tuvalet Ä°letişimi Bölüm 1

baharibeklerken

New member
Yine bir alıntı.
Bebeğin son ana kadar bekleyip artık tutamaz olunca bırakması kısmı ilginç. Bunu kendim tecrübe ettim oğlumda.

Boşaltım Sistemi Fizyolojisi
Tuvalet eğitiminde sorun çıkaran istemli sfinkter kasıdır. Aslında bu kaslar doğumdan itibaren kullanılabilir durumdadır. Bebekler doğumdan itibaren bu kaslarını gevşetebilirler. Bunu için altlarının açık olması çişşş, pısss gibi sesleri duymaları ya da belli bir pozisyona (çömelme) geçmeleri yeterlidir. Ama bebekler beze bağlı olduklarında ve verdikleri ‘çişim var’ sinyali fark edilmediğinde kendilerini kirletmeme içgüdüleri çok kuvvetli olduğundan çişlerini son ana kadar tutarlar ve tutamadıkları noktada istemsiz sfinkter kasları çalışır. Çişlerini yaparlar. Dolayısıyla, doğuştan gelen istemli olarak kaslarını gevşetebilme özelliklerini bir süre sonra kaybederler. Tuvalet İletişimi kurulan bebekler bu kaslarını gevşetebilirler. Tuvalet İletişimi erken kurulan bebekler, idrar torbaları tam dolmadan vücutlarının verdiği sinyal doğrultusunda istemli kaslarını gevşetebilme özelliğini yitirmezler. Gece alt ıslatmanın geleneksel tuvalet eğitimi alan çocuklarda yaygın olmasının sebebi işte bu ilk sinyalin 2, hatta 3 yıl boyunca göz ardı edilmesinden kaynaklanır. Beze bağlı bebekler bir süre sonra farkındalıklarını yitirirler. İlk uyarı geldiğinde kaslarını gevşetemez, tam tersi kasarlar, son ana kadar çişlerini tutmaya devam edip son anda istemsiz sfinkter kasının devreye girmesiyle idrar torbalarını istemsiz olarak boşaltırlar. (Evren Bay Şengül Tuvalet İletişimi kitabı syf. 19)