Tv ile yemek yeme

Sebamelikesi

New member
22 aylik kizim var. Yemek yeme aliskanligini kazandirmak cok zor bir surecti bizim icin. Cok sukur artik yemek yiyor ama bu sefer de cizgifilm ile yemek istiyor. Onsuz ya yemiyor ya da cok zor yiyor. Bazen sevmedigi bir sey oldugunda saatlerce agzinda tutuyor yutmuyor. Calisan bi anneyim buyuzden bunun cok kontrolunu de saglayamiyorum.Tv ile yemek yememesi icin ne yapmaliyim.

22 aylik kizim var. Yemek yeme aliskanligini kazandirmak cok zor bir surecti bizim icin. Cok sukur artik yemek yiyor ama bu sefer de cizgifilm ile yemek istiyor. Onsuz ya yemiyor ya da cok zor yiyor. Bazen sevmedigi bir sey oldugunda saatlerce agzinda tutuyor yutmuyor. Calisan bi anneyim buyuzden bunun cok kontrolunu de saglayamiyorum.Tv ile yemek yememesi icin ne yapmaliyim.

Keşke böyle olmasaydi...
Ben yemek yedirirken genel olarak o gun neler yaşadığımızi anlatirdim kızıma. Işte pazara gittiysek orda neler gördük, elma, armut, portakal, poşet, araba... uzatirdim da uzatirdi. Çok hoşlanırdı. Bir süre öyle alistirdim. Yaklaşık 1-2 yaş aralığında. Bi ara şarkı söyledim. Bi ara hikaye anlattım. Hiç olmadı hava guzelse balkonda yediriyordum, etrafa dikkati çekerek. Kuslar agaclar arabalar vs
Günlük onunla yaşadığınız olaylari bir kez daha anlatmak hafizasi ve farkındalık için iyi bir yöntem bence.

Sebamelikesi

New member
Keşke böyle olmasaydi...
Ben yemek yedirirken genel olarak o gun neler yaşadığımızi anlatirdim kızıma. Işte pazara gittiysek orda neler gördük, elma, armut, portakal, poşet, araba... uzatirdim da uzatirdi. Çok hoşlanırdı. Bir süre öyle alistirdim. Yaklaşık 1-2 yaş aralığında. Bi ara şarkı söyledim. Bi ara hikaye anlattım. Hiç olmadı hava guzelse balkonda yediriyordum, etrafa dikkati çekerek. Kuslar agaclar arabalar vs
Günlük onunla yaşadığınız olaylari bir kez daha anlatmak hafizasi ve farkındalık için iyi bir yöntem bence.

Keske...Hic yemek yediremedigim donemlerde bu dediginizi yaptim. Tvye nasil gecis yaptik bende bilmiyorum. Hala kendim dedigkniz gibi yediriyorum ama cok zor oluyor. Tv terk ettirmek istiyorum ama bakicimiz var ve gurbetteyim aile yok bu bi sorun. Dediginiz gibi yapsak etkili olur mu acaba

Sevgili [MENTION=4024]Sebamelikesi[/MENTION] maalesef bu uygulama pekcok annenin derdi..Çocuk yemiyor diyerek yapılıyor,çocuğun peşinden mi koşarak yedireyim diyerek kılıflar bulunabiliyor.ama burda şunu diyebilirim..çocuğun yemek yememeside bir tepkiselliktir..neye tepki diyeceksiniz?bunun cevabı annelerde..çünkü uyku,açlık,susuzluk...bunların hepsi fiziki ve fitri temel ihtiyaçlar..ama oyleki anne babaların gergin ve tedirgin ruh hallerini adem hocsmizin dedigi ifadeyle sünger gibi emen çocuk bir bakmışsıniz herşeye tepkisel..uyumaz,yemez,içmez olmuş...
Cook yakın bir arkadaşım in oğlumla yaşıt 7yasinds oğlu var..bebekken babaanne baktı ve yemek yedirme işlemi hep pepe izleyerek yapılıyordu. Defalarca uygun şekilde söyledim ama ise yaramadı..ve maalesef hala devam eden yeme bozukluğu aslında duygusal eksiklikler üzerine inşa edilmiş bir problem gibi duruyor karşılarında..hep dediği şey arkadaşimin;benim oğlan yemek yemez!!
Burda şunu eklemek istiyorum mesele sadece yemek yedirmekten öte bişey aslında..ruhu doyan çocuğun karnı zaten zil calacsktir ve siz elini kolunu baglasanizda yemek için cirpinacaktir..zira hiçbir canlı acliga dayanamaz...
Allah kolaylik versin..

Sebamelikesi

New member
Dogru. Asil vurucu nokta hic bir canli acliga dayanamaz az ya da cok bir seyler yer. O günden beri kizima tv ile yemek yedirmiyorum. Bir kac gun zor gecti hala arada zor oluyor. Insaallah tam olarak yemek yeme alışkanlığı kazanacak. Cesaret ve fikirleriniz icin tesekkurler

Ozleem88

New member
Yemek yedirme düzene girdi mi acaba [MENTION=4024]Sebamelikesi[/MENTION] merak ediyorum benim oğlumda maalesef aynı şekilde