uyku düzeni nasıl oluşturabilirim

HiRÖASE

New member
3 yaşında oğlum var . birde 6 aylık oğlum var eşim ve ben memuruz sabah 7 de kalkıyoruz . üçümüz aynı oda da bebek bizimle büyük oğlum aynı oda farklı yatak . 3 yaşındaki oğlum gece 1 d e 2 de yatıyor . kardeşinin gün içerisinde uyumasına izin vermiyor . kaynanam veya annem bakıyor . asıl bakıcı annem . kaynanam arada bakıyor . 3. yaşındaki oğlum sabah 10 veya 9 kalkıyor . akşam da 5 veya 6 yatıyor 8 de kalkıyor . sonra gece 12 ,1 ,2 buluyor yatma . perişanız . ben süt izninden dolağı öğleye kadar çalışıyorum. çocukların ıkısı uyuyunca bende uyuyorum . yoksa hep perişan oluyorum . çocukların uyku düzeni ne zaman netleşir . oğlum gündüz uykusunu mutlaka yapar . hareketli çocuk . diyorum oğlumla fazla zaman geçirmiş oluyorum. beraber saat 12 de evde koşuyoruz oynuyoruz . yataya yatıp tüm ışıkları kapatsak bile kalkıyor . uykusu yoksa yatırmak cok zor . araba oynuyor . uyuması için maalesef telefondan oyuncak arabaları izliyor . cok uzun yazdım uyku düzeni nasıl oluşturabilirim . kusura bakmayın . yardımcı olursanız çok mutlu olurum

savaşçı

New member
Merhaba, uykusu gelmeyen çocuğu uyutmak çalışmak doğru olmaz... Vakitli uyuması için akşam erken yatırmaya çalışmak yerine sabah erken kaldırmak gerekir. Erken kalkınca öğle uykusunu da erken uyuyup kalkacak ve böylece akşam uykusuna da erken yatacaktır...

HiRÖASE

New member
kardeşinin uyumasına izin vermemesi gün içerisinde sizce sıkıntı mi. kıskançlıktan mı yoksa canı sıkıldığı için mi anlayamadım. bu durumda ne yapmalıyım . diyorum kardeşin uyuyor . uyurken rahatsız etmek doğru değil. sen uyurken seni rahatsız etsek kızmaz mısın diyorum. bazen kapısını kitliyorum bebeğin .kardeşini uyandırınca seviyor sallıyor . zarar vermiyor . anne bak kardeş uyandı diyor . kardeşiiiimmm diye seviyor . öpüyor .

Ayşe Gençer

New member
3 yaşında oğlum var . birde 6 aylık oğlum var eşim ve ben memuruz sabah 7 de kalkıyoruz . üçümüz aynı oda da bebek bizimle büyük oğlum aynı oda farklı yatak . 3 yaşındaki oğlum gece 1 d e 2 de yatıyor . kardeşinin gün içerisinde uyumasına izin vermiyor . kaynanam veya annem bakıyor . asıl bakıcı annem . kaynanam arada bakıyor . 3. yaşındaki oğlum sabah 10 veya 9 kalkıyor . akşam da 5 veya 6 yatıyor 8 de kalkıyor . sonra gece 12 ,1 ,2 buluyor yatma . perişanız . ben süt izninden dolağı öğleye kadar çalışıyorum. çocukların ıkısı uyuyunca bende uyuyorum . yoksa hep perişan oluyorum . çocukların uyku düzeni ne zaman netleşir . oğlum gündüz uykusunu mutlaka yapar . hareketli çocuk . diyorum oğlumla fazla zaman geçirmiş oluyorum. beraber saat 12 de evde koşuyoruz oynuyoruz . yataya yatıp tüm ışıkları kapatsak bile kalkıyor . uykusu yoksa yatırmak cok zor . araba oynuyor . uyuması için maalesef telefondan oyuncak arabaları izliyor . cok uzun yazdım uyku düzeni nasıl oluşturabilirim . kusura bakmayın . yardımcı olursanız çok mutlu olurum

Merhaba sevgili Nesil,

Bir arkadaşım çocuğu ile ilgili şöyle söylemişti çok doğru bulurum o sözünü. " Bizim çocuğun yatma saati yok, kalkma saati var" derdi. Erken kalkması erken uyumasının ipuçlarından biri.
Diğeri ise gündüz uykusunun ikindiye kalmaması. Kendi kızımdan biliyorum eğer bir şekilde ikinci vakti uyursa o gece bize nöbet farz oluyordu. Doktorunun söylediği uyku saati için o yaşa göre bakıp gündüz uykusunu ona göre kısaltmak ve dediğim gibi erkene çekmek gerekir.
Uyumadan bir süre önce hareketli oyunları bırakıp evde tempoyu düşürmek gerekir. İki çocuğunuz için de ev halkı düzenlerine uyum göstermeli. Örneğin bu süre içinde çocuğunuza kitap okurken siz içeriden televizyon sesi ya da evdeki hayatın sesi gelmemeli çocuğa.

Dikkat edilmesi gereken diğer şey ise uyku öncesi beslenme alışkanlığı. Enerji verecek yiyecekleri akşam yemeğinden sonra almasın örneğin. Diğer öğünlerden sonraya taşımak gerekir bu tip yiyecekleri.

Bunları bir bütün olarak görüp uygularsanız ihtiyacınız olan düzene kavuşursunuz diye düşünüyorum.

Bir de çocuklarınıza anneanne ve babaanne bakıyor demişsiniz. O konuyu da ayrı bir konu olarak açıp detaylandırırsanız o konu üzerinde de düşünelim ne dersiniz?

Sevgilerimle

Son düzenleme:
[MENTION=2167]Sevgili[/MENTION] nesli uyku fizyolojik bir ihtiyaçtır ve yemek gibi uykusuzlukta dayanılmaz birseydir .ama en.zoru bir çocuğu "zorla uyutma"dusuncesidir.burda dikkatimi çeken "uyuması için telefondAn arabaları izliyor " demissiniz.bu durumda çocuğunz gece saatinde bu sekilde daha da fazla uyarılarak uykuya hazır hale gelmez aksine daha da hizlanir..öncelikle bu metodun yanlış olduğunu söylemem lazim..bu isin fizyolojik kısmı.birde duygusal kısmına baksak..oğlunuz hem.kardeşi olduğu için hemde siz calistiginz için size doyamıyor olabilir mi?
eve geldiğinizde kızınızda erken uyuyorsa herisinizi bırakıp düzenli şekilde kendinizi vererek oğlunuza yonelseniz.tamamen duygusal doyumunu saglamak icin...gözgöze ten tene esduyum sağlayacak şekilde nitelikli bir beraberlik süreci gecirseniz..eminim pekçok şey degisecektir..eğer hala uykusuzlugu tercih ederse onada adem hocamızın dedigiyle cevap vermek isterim "yaşam enerjisiyle dopdolu olan.cocuklar uyumak istemeyebilir:)
gelişmelerden haberdar ederseniz seviniriz:)

HiRÖASE

New member
teşekkür ederim bilgileriniz için . bizlere faydanız çok. büyük oğlumla daha çok ilgileniyorum artık .beraber yatıp sarılıyoruz . elini koynuma koyuyor . bunda sakınca yoktur inşallah . 3 yaşında . adem hocamız sanırsam elini koynuna koymada 2.5 yaşına kadar normal demişti. Yatma düzeninde kalkma saatti önemli dediğiniz gibi . sabah işe gelirken peşime düşmesin diye uyandırmıyoruz . uyanınca kardeşinin yanına gidip seviyor diyor annem . o yüzden sabah uyuması herkesin işine geliyor . bide oğlum uykuyu seviyor . gece 1.30 yatıyor sabah 9 da . sonra uykusu geldimi gündüz ben uyuyacam deyip yatıyor . 5 de yatıp yada 4 de aksam 7 veya 8 de kalkıyor . sonra tekrar 1 de yatıyor gece . gidip te ben uyutamıyorum . kendisi ne zaman uyumak isterse . hareketli bir çocuk .bu uyku düzenini artık kabullendim . kardeşini uyatma durumu da dediğiniz gibi duygusal yoksunluk da var . bide canı sıkılınca kardeşine gidiyor . bizde sürekli oynayamıyoruz .