uyku eğitimi için çok mu erken?

keywan

New member
tecrübeli anneler hayırlı akşamlar... benim 2.5 aylık bi kızım var. sürekli kucağımda uyumak istiyo, kucağımda uyutup yatağına koyduğumda uyanıo gece böyle bi sorunumuz yok çok şükür (bu arada gece de aynı yatakta yatıyoruz). ne yapmam gerekio? uyku eğitimi için çok mu erken? günde toplam 14-15 saat uyuyo normal mi? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

O

Onurum

Guest
Cok kucuk minik degil mi daha? Nasil bi yontem deneyip uyku egitimi vermeyi dusundunuzki? Eltim yontem diye diye aglatip duruyor cocugu ay insanin ici dayanmiyor oyle bisiy degil dimi. Denediniz mi hic? 14-15-16 saat normal galiba o ayda benimkiler de o kadar uyurlardi.

keywan

New member
ağlatarak uyutmaya ben de karşıyım. sadece uyku saatlerinden önce belirli bir rutin oluşturup kendi kendine uyumasını sağlamak istiyorum.. ama kucakta uyuyo sadece bu hep böyle mi olucak onu merak ediorum bu şekilde uyuyup da sonradan değişen bebekler var mıdır?

Sevgili @ keywan ilk şunu söylemek istiyorum.."uyku egitimi" diye birşey yoktur..lütfen..çocuklar bu başlık altında mahvoluyor..yavrunuzun tek ihtiyacı sizin sineniz ve sizin korkunuz. Adem hocamız der ya..çocuk 4yasinda doğar diye..tam da bu..henüz iki aylık bir bebek sadece annesinin güvenli kollarında olmak ister..burda şunu sormak istiyorum. Güvenli bağlanma ile ilgili neler biliyorsunuz?bu konu hakkında kitap ve ses kayıtları var adem hocamızin..dinleme fırsatınız oldu mu hiç?
Sevgiler

Bebekler kendi rutinlerini kendileri olustuyorlar sevgili [MENTION=5404]keywan[/MENTION]..İlk 6 ay pekcok değişken var sadece.ama sonrasında siz kendinizi bebeğinize nekdr bırakır ne kdr güvenli bağlanma yaşarsanız bebeginizde geceleri okdr deliksiz uyur..
Ben iki evladimda da bizzat yasadim..6 ve 3 yasindalsr..akşam 7-sabah 6_7dir uyku saatleri..çocukların doğuştan gelen zaten fizyolojik düzenleri var..müdahale etmeyin derim...

keywan

New member
güvenli bağlanma kitabını okudum ve bu yüzden bebeğimle beraber uyuyorum ve kucağımda sürekli. ama etraftan çok tepki aldım: kucağa alıştırdın, bu bebek rahat uyumuyo, kucakta uykusunu alamaz falan...bu yüzden psikolojm bozuldu ve böyle bi başlık açtım. yoksa bebeğimin bana ihtiyacı var;benim de bebeğime ihtiyacım var bunu biliyorm. şimdi diceksiniz mahalle baskısına aldanmayın ama bu baskı en yakınlarınız tarafından yapılınca takmamak olmuo...

Emin olun bu anlattıklarınızi misliyle yasamisimdir. A.P yİ benimseyen adem hocamizi takip eden her annede şahitlik etmistir kendi hayatlarinda. Burda ezberleri bozuyoruz sevgili [MENTION=5404]keywan[/MENTION]..yıllardır kaybedilen anneliği arıyoruz heeep beraber..fitratimizda var olan annelik hislerini kavramaya çalışıyoruz. El birliği ilede birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Duygualrimza tercüman arıyoruz...ama şunu nolur unutmayın etrafta söylenenler doğru olsaydı bizler bu işi yaparken bukdr zorlanmazdiik.çünkü anne babalarimiza ters geliyor başta pekcok şey..çünkü bizimde onlarla olan bağlarımiz çoğu yerde eksik ve zarara uğramış..siz kendi torunlarinizla guven dolu bir bagla bağ kurmak istiyorsaniz kapatın kulaklarinizaı etrafa..icsesiniz cook guzel seyler söylüyor belli ki..anneliginizin tadını çıkarın..yavrunuzun birdaha geri dönmeyecek anlarina şahitlik edin..hafizaniza ve gönlünüze kaziyin ����

keywan

New member
teşekkürler fikirleriniz için arda yargıç. bundan sonra iç sesimle hareket etmeye devam edicem. dediğiniz gibi geri gelmicek zamanlar bu zamanlar keyfini çıkarmak lazım. hayırlı akşamlar tekrar teşekkürler...

teşekkürler fikirleriniz için arda yargıç. bundan sonra iç sesimle hareket etmeye devam edicem. dediğiniz gibi geri gelmicek zamanlar bu zamanlar keyfini çıkarmak lazım. hayırlı akşamlar tekrar teşekkürler...
En iyi kararı vermişsiniz :)

Kızım da aynı şekilde uyuyordu. Çok eleştiriliyordum. O zamanlar Anadolu Pedagojisi ile de yeni tanışmıştım. Bir taraftan içimde endişe de taşıyordum. Etrafımdakilere karşı bir başıma kafa tutuyordum, bir yandan da ya bir de onlar haklıysa diye geçiyordu içimden.

Sonra kızım kendi isteği ile kendi kendine uyumalara başladı. Mesela emziriyordum, doyduktan ve uyku moduna girdikten sonra gidip bir tarafa kıvrılıyordu. Hatta mesela bir sandalyenin altında, blr koltuğun arkasında uyuyup kalmaya başladı. Öyle öyle kendini uykuya bırakabilmeye başladı ve kendi uyumaya geçti :) 4-5 yaşına geldiğinde artık evde kalabalık misafir bile olsa bir bakıyorduk ki gidip yatağında uyumuş :)

Surmenaj

New member
ağlatarak uyutmaya ben de karşıyım. sadece uyku saatlerinden önce belirli bir rutin oluşturup kendi kendine uyumasını sağlamak istiyorum.. ama kucakta uyuyo sadece bu hep böyle mi olucak onu merak ediorum bu şekilde uyuyup da sonradan değişen bebekler

Merhabalar. 17 aylık oğlumu en az 17 farklı yöntemle uyutmuşumdur galiba bugüne kadar. Benimki değişti sürekli ama kendimi akışına bıraktığım ve çok ısrarcı olmadığım zaman daha çabuk ve daha kaygısız uyuduğunu farekttim.O yüzden size nacizane tavsiyem yönteminiz ne olursa olsun kendinizi rahatlatın gevşeyin ki çocuğunuz da bıraksın kendini. İnanın hissediyorlar.