Yaptığı şeyi Farkında olmadan cinsel haz duyması

Şirin11

New member
Oğlum 2011 doğumlu , yaklaşık 3 yıldır yere yüzüstü yatıp sürtünme hareketi ile bişeyler yapıyor ter içinde kalıyor . Napıyorsun kalk ordan dedim anlattım sert çıktım , terleyip hasta oluyorsun dedim , danışmana götürdüm , benim yapmam gereken hareketler anlattı , çocuğun agresif tavırları , benim dediğim olsun tavırları engellemeye çalışalım , öyle gördüğünüz anda kafasını düşüncesini başka yerlere dağıtmaya çalışın , sinir ve öfkesini o hareketi yaparak rahatlama yöntemi uyguluyordur Dedi . Ama hala devam ediyor oğlum , ve artık gizli saklı yerlerde ortadan kaybolduğu anda ve terlediğini gördüğüm anda yaptığını biliyorum , kendisi üstünü değiştirmeye kalkıyor artık yalanlar söyleyip oyun oynarken terledim , bahaneler türetmeye başladı , abisi konuşuyor neden böyle yapıyorsun, abim bak terledin hasta olacaksın annem üzülüyor dediğinde, bilmiyorum ama yapmak istiyorum abii ,diyor .ben ne yapayım bu tavrını Nasıl unutturayım , benim pisikolojim bozuldu onu takip etmekten , ya birileri görürde ne yapıyor diye sorarlar farkına varırlarsa , bu ilerde de devam ederse korkuyorum yol gösterin .

Sabah

New member
Merhabalar

Cocugunuz bunu cinsellik anlayisi ile yapiyor diye dusunmek ona haksizlik etmek olur. Cocuklarda kendini tatmin tesadufen farkettikleri bu davranisi duygusal boslukta aldiklari anlarda tekrar ederek bu boslugu unutmaya calismaktan baska birsey degil.. Ve bu bosluk cogu kez anneye doyamamanin boslugu oluyor. Bu davranisinda en sucsuz olan cocugunuzun kendisi. Ergenlige yaklasmadan bunu cozmek gerekir ki ilerde onu daha farkli sikintilara suruklemesin. Calisiyor musunuz siz?

Su iki baslikta bu konuyu bir hayli konusmustuk. Verecegim linkleri bir okuyup kendi basliginizdan kafaniza takilan noktalari sorabilir misiniz?

http://www.pedagojiokulu.com/showthread.php/875-Cocuklarda-surtunme?highlight=S%FCrt%FCnme

http://www.pedagojiokulu.com/showthread.php/918-Erkek-cocuk-surtunme-problemi?highlight=S%FCrt%FCnme

Şirin11

New member
Evet çalışıyorum , ama kendi işim , yavrularımı okula gönderdikten sonra işime geliyorum , akşam onlar geldikten 25-30 dakika sonra evdeyim . İlgili bir anne olduğumu düşünüyorum . Konuşarak abi abla arasındaki kavgaları düzeltmeye çalışıyorum , katı kurallı cezalandırıcı bir yapım yok , geceleri mutlaka sırtını kaşıyarak , yada ayak baş parmaklarına bakır telle beynin sağ ve sol tarafına frekans gönderip bugün canını ne sıktı , kime sinirlendin diyerek uykuya dalma esnasında beynini boşaltmasını sağlarım . Oyunlar faaliyetler yaparız , yani bana doyamama yada annenin bağlılığı az gibi düşünce , yada çalışan anne olunca çocuklarla çok fazla ilgilenilmiyor düşüncesi bana ters , ben ilgilenirim , şimdilerde etrafına bakıyor bir sessizlik olduğu Zaman hiç kimse görmeden gizli saklı yapmaya başladı , yalandan bahsediyoruz konuşuyoruz yalanın kötü bir şey olduğunu dile getiriyoruz , gizli saklı yapıp atletini değiştirirken spor yapmadım anne araba sürerken terledim diyor , yüzüne bakıyorum sen bana yine yalan söyledin anladım ben , yalan söylemek en kötü şey diyorum susuyorum devamını getirmiyorum , her anında yalnız bırakmamaya çalışıyorum takip ediyorum sürekli , oğlumda en ufak ni boşluğu değerlendirme çabasında o da beni takip ediyor .

Sabah

New member
Evet çalışıyorum , ama kendi işim , yavrularımı okula gönderdikten sonra işime geliyorum , akşam onlar geldikten 25-30 dakika sonra evdeyim . İlgili bir anne olduğumu düşünüyorum . Konuşarak abi abla arasındaki kavgaları düzeltmeye çalışıyorum , katı kurallı cezalandırıcı bir yapım yok , geceleri mutlaka sırtını kaşıyarak , yada ayak baş parmaklarına bakır telle beynin sağ ve sol tarafına frekans gönderip bugün canını ne sıktı , kime sinirlendin diyerek uykuya dalma esnasında beynini boşaltmasını sağlarım . Oyunlar faaliyetler yaparız , yani bana doyamama yada annenin bağlılığı az gibi düşünce , yada çalışan anne olunca çocuklarla çok fazla ilgilenilmiyor düşüncesi bana ters , ben ilgilenirim , şimdilerde etrafına bakıyor bir sessizlik olduğu Zaman hiç kimse görmeden gizli saklı yapmaya başladı , yalandan bahsediyoruz konuşuyoruz yalanın kötü bir şey olduğunu dile getiriyoruz , gizli saklı yapıp atletini değiştirirken spor yapmadım anne araba sürerken terledim diyor , yüzüne bakıyorum sen bana yine yalan söyledin anladım ben , yalan söylemek en kötü şey diyorum susuyorum devamını getirmiyorum , her anında yalnız bırakmamaya çalışıyorum takip ediyorum sürekli , oğlumda en ufak ni boşluğu değerlendirme çabasında o da beni takip ediyor .

Suclanmis hissettirmisim size belliki kendinizi, affiniza siginirim, hic oyle bir niyetim yok zira ben de calisan anneyim, yakinda ise baslamak zorunda kalacagim ustelik maalesef sizinki gibi kendi isim de degil.. Uyurken bakir tel vs konusunda hic bilgim yok. Cocugunuzun bu alisanlgi icin firsat kollamasi, 3 yildir bunu yapiyor olmasi belki de su an icin aliskanlik bozukluguna dönüşmüştür. Bunu kesfedip duygusal aksaklik oldugu anda basvurmasini anlamak icin 3 yil oncesine donus yapmaniz lazim. O surecte de ilgili demiyorum cocugunuzla bag kurabilmis bir anne miydiniz? Cocugunuzla esduyum icerisinde miydiniz? Aslinda ruhen bir butunmus gibi hisseder miydiniz birbirinizi? Elbette daha oncesine de gitmek gerek. 0-4 yas arasinda guvenli baglanip ayrildiniz mi? Emzirme sureniz ne kadar? Guvenli baglanmanin gerceklesmesi icin 2 yasina kadar birlikte, 2 yasindan sonra da ayri yataklarda ama ayni odada uyuyor olmaniz gerekir. Bu surede cocugunuzun terkedilmislik duygusuna kapildigi bir zaman olmamis olmasi, her ihtiyacinda karsisinda annesini ya da bakimveren her kimse onu görmüş olmasi onunla duygusal bag kurmus olmasi gerekir. Insanlar 0-4 yas arasina dair genelde birsey hatirlamazlar zihnen. Ruhsal dogum 3-4 yas arasi gerceklesir ve zihnen hatiralar olusmaya baslar. Kendi cocuklugunuza dair sutten nasil kesildiginizi, nasil tuvalet egitimi aldiginizi hatirlamazsiniz. Anneniz sizi her agladiginizda sevgiyle kucaklar her mizildanisinizda yaninizda olur muydu yoksa bir kosede aglar aglar anneniz yaniniza gec mi gelirdi hatirlamazsiniz. Bu donem his edinme donemidir. Annesi ile guvenli baglanmamis kisiler bunu his olarak tasirlar ve bu duygusal boslugu yenemezler bir turlu. Tuvaletinizi nasil ogrendiginizi hatirlamazsiniz ama ornegin o surecte gördüğünüz baski yahut siddetin hissini tasirsiniz üstünüzde. Umarim kastettigim seyi anlatabilmisimdir.

Cocuk nicin yalan soyler? Kucucuk bir cocuk nicin basvursunki boyle birseye, nereden ogrendi bunu? Sen bana yine yalan soyledin, yalan kotu birseydir demeniz bile onun benligi icin bir tehdit, bir baski. 7 yas oncesi cocukta yalan ancak kendini baski hissettiginde basvurdugu bir savunma yontemidir. Sonrasinda da aliskanlik bozukluguna donusuyor zaten. Sizin kotu birsey olarak nitelendirdiginiz, ne yapiyorsun kalk ordan diye sert çıktığınız seyi maalesef sebebini bilmeden, engel olamadan kendine yapiyor, sonra da sizi uzmemek icin belki soyleteceklerinizi duymamak icin yalan soyluyor ve fakat siz ikinci bir kez daha yalanini yuzune soyleyerek onu incitiyorsunuz aslinda. Ne yapıyorsun kalk oradan derken yuz ifadeniz nasildi acaba hatirlayabiliyor musunuz? Biz yuz idadelerimizle bile cocugumuza hep his edindiririz. Annem bana her istemedigi hareketimde asagilikmisim, fazlalikmisim gibi tiksinti ile bakardi ne o bakisi ne de o hissi hic unutmam. Koca kadin oldum halen birinin yuzunde o ifadeyi gormemek icin cirpinir dururum.. Baska zamanlarda sevmez miydi annem beni? Aa tabii severdi, oyuncak alirdi, konusurdu, tertemiz giydirir aman da benim kizim ne guzelmis derdi vs vs. Ama iste bir oyle bir boyle davranmasi onunla guven ve emniyet hissi icinde bag kurmama engel oldu.

Bu soylediklerim sizde yanki bulacak mi bilmiyorum ama 3 yildir bunu yapiyorsa ikinizin bagindaki zedeli noktayi cozecek bir uzmandan yardim almanizi cani gonulden isterim. Umarim cocugunuz ergenlikten once bundan kurtulur sizin genis yureginizin destegi ile.

Sabah

New member
Yani bu durumdan oturu size yetersiz anne vs demeye çalışmıyorum acik konusayim en iyisi hic oyle bir durum yok umarim anlatabiliyorumdur [MENTION=4305]Şirin11[/MENTION], benim annem calismiyordu da hep bizimleydi cocuguyla nasil bag kuracağını bilse yapmaz miydi beni sevmiyor muydu? Olur mu oyle sey? Halen bu yasimdayken bile benim icin canini verir muhakkakki beni cok seviyordur ama iste bag kurmayi bilmedigi icin simdi bu sikintilari yasiyoruz. Farkindaligi yoktu cunku. Bazen farkindalik duzeyimizde eksiklikten oturu tamamlayamayabiliyoruz cocukta bu guven ve emniyet hissini. Bunu anlatmaya calisiyorum. Umarim bu kez olmustur.

Şirin11

New member
Yokkk Estağfirullah suçlu hissetmek değil , bende kendimi anlatmak istedim sadece , yıllar öncesine dönecek olursakta aynı odada birlikte kaldık , 2,5 yaşında memeden ayrıldı , yine zorlamayla değil kolayca oldu . 3 yaşında tuvalet eğitimi , zaten bezliyken bu hareketlerine başladı , artık bezden rahtsızda olabilir diyerek tuvalet eğitimimizi tamamladık . Ve artık 3.5 yaşına geldi ayrı odada abisi ile kalmaya başladı , ama her haliyle gözüm üzerinde çünkü havale geçirmişti , tekrarlamasından korktuğumuz için el Bebek Gül Bebek derler ya hastalığına Ateş'ine dikkat ederdim , o zamanlardada çalışıyordum ve yine yavrum yanımdaydı ofiste onlarında odaları vardı , yani başka bakıcıları bile olmadı , hep ben vardım her anlarında ,4 yaşında özel okulda kreşe verdim , ofis ortamında yaşıtı yok oyun oynasın diye , şu an anasınıfında gidiyor , okulda da hareketlerini öğretmeni takip ediyor , gördüğü anlar olmuş onunda , diğer çocuklarımda böyle ni durumla karşılaşmadım , bunda nerde yanlış yaptım bilemiyorum , üzülüyorum . Şimdi çocuk pisikoloji uzmanı arayış içindeyim , yine götüreyim . Sizede çok teşekkür ederim ilginize

Sabah

New member
Yokkk Estağfirullah suçlu hissetmek değil , bende kendimi anlatmak istedim sadece , yıllar öncesine dönecek olursakta aynı odada birlikte kaldık , 2,5 yaşında memeden ayrıldı , yine zorlamayla değil kolayca oldu . 3 yaşında tuvalet eğitimi , zaten bezliyken bu hareketlerine başladı , artık bezden rahtsızda olabilir diyerek tuvalet eğitimimizi tamamladık . Ve artık 3.5 yaşına geldi ayrı odada abisi ile kalmaya başladı , ama her haliyle gözüm üzerinde çünkü havale geçirmişti , tekrarlamasından korktuğumuz için el Bebek Gül Bebek derler ya hastalığına Ateş'ine dikkat ederdim , o zamanlardada çalışıyordum ve yine yavrum yanımdaydı ofiste onlarında odaları vardı , yani başka bakıcıları bile olmadı , hep ben vardım her anlarında ,4 yaşında özel okulda kreşe verdim , ofis ortamında yaşıtı yok oyun oynasın diye , şu an anasınıfında gidiyor , okulda da hareketlerini öğretmeni takip ediyor , gördüğü anlar olmuş onunda , diğer çocuklarımda böyle ni durumla karşılaşmadım , bunda nerde yanlış yaptım bilemiyorum , üzülüyorum . Şimdi çocuk pisikoloji uzmanı arayış içindeyim , yine götüreyim . Sizede çok teşekkür ederim ilginize

Rica ederim. Şöyle yapalim oyleyse [MENTION=1143]Psk. Serpil Yeşilkurt[/MENTION] hanima danisalim bir gozden kacirdigimiz noktayi bulacaktir. Her halukarda uzman yardimi sart cunku aliskanlik suresi hayli uzun. Umarim cozumu kolay olur. Selamlar..

Merhabalar [MENTION=4305]Şirin11[/MENTION]
[MENTION=137]Elif Şirin[/MENTION], öncelikle size teşekkür ederim, bir uzman gibi açıklamışsınız. Bir kaç nokta daha eklemek isterim.
Elif hanım oğlunuz bir havale geçirmiş ve üzerine çok titredim demişsiniz. Bazen bağlanmanın engelini çok yoğun kaygı hissi engelleyebiliyor. Kaygınız ağır bastığı zaman, annenin duygularını çocuğa bırakma hali de engellenmiş oluyor. Şöyle söyleyim, özellikle sürtünme problemi, bağlanmayla çok ilişkili oluyor. Buradan yola çıkacak olursak, kaygılı bir yapıda bağlanmaya etken olmuş olabilir. Sonra yalan söyleme üzerine verdiğiniz örnek, sizin sadece bir tutumunuzu gösteriyor. Ve bu tutum elif hanımın söylediği gibi çocuk açısından olumsuz hisler edindirir. Ve bunun gibi maalesef kodlarımıza işlemiş, nice yaptığımız yanlışlıklar olmuştur. İlgili olmak, yavrusunu seven bir anne olmak elbette çok büyük değer! Fakat yinede gözden kaçan yerler olmuştur ve bunların dönüşümüne gitmek gerekir. Güvenli bağlanma kitabını satır satır okumanızı tavsiye ederim. Adem hocamın hep söylediği bir şey, bu davranışın bir ilacı varsa bu annedir! Bir süreliğine herşeyi bırakıp sadece ona hiç olmadığından fazla yoğunlaşmak gerekir. Bu hareketle ilgili daha fazla terledin, hasta olacaksın gibi ima edici şeyler söylemeyin. Habire onunla meşkul olun, boşluk bırakmayın. Bunu bir bağlanma süreci gibi algılayabilirsiniz.
Eğer bunu yapmak sizi zorlayacaksa mutlaka bir uzmanla görüşmeyi hızlandırın.
Allah yardımcınız olsun.